BUITENLAND. 1877: a. op openbare scholen 24,699 en b. op bijzondere scholen 8,492 kinderen. In geheel Nederland bezochten in 1877 op dien datum, bij eene bevolking van 3,865,456 inwoners, 394,300 kinderen de openbare en 128,601 de bijzondere seholen. Yolgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in de maand November vergaan 190 zeilscbepen, omtrent 4 van welke hoegemaamd geen tijding is ontvangen, en wel: 77 Engelsche, 21 Duitsche, 20 Amerikaansche, 14 Fransche, 14 Noorweegsche, 7 Nederlandsche, 7 Portugeesche, 6 Zweedsche, 5 Deensche, 5 Italiaansche, 3 Oostenrijksehe, 1 Argentijnsch, 1 Belgisch, 1 Russisch, 7 onder onbekende vlag. Verder 16 schepen, omtrent 3 waarvan niets bekend is, nl. 10 Engelsche, 2 Duitsche, 1 Amerikaansch, 1 Italiaansch, 1 Noor- weegsch en 1 Spaansch. Landbouwberichten. In het tijdperk van vier weken, 2 December tot 29 December 1877, zijn in de provincie Fries- land 14 runderen door longziekte aangetast. Ge- durende het afgeloopen jaar werd over ons land longziekte waargenomen bij 956 runderen, in 1876 bij 1723, in 1875 bij 2227, in 1874 bij 2414, in 1873 bij 2479, in 1872 bij 4009 en in 1871 bij 6078 runderen. Maandag namiddag had er op de spoorweglijn tusschen Antwerpen en Gent een ontzettend voor- val plaats. Toen de trein, die ten 2,30 van Gent vertrekt, omtrent Nieuwkerke was gekomen, zagen de spoorwegbeambten een man van omtrent 30 jsren zich met de armen op de borst voor de locomotief plaatsen, welke met vollen stoom kwam aanrijden. De machinist den inan bemerkende, haastte zich om de machine eene terugwerkende houding te doen aannemen, terwijl de treinwachters vruchteloos teekenen aan den waanzinnige gaven, welke alzoo den dood scheen uit te tarten. De man bleef onbewegelijk, en daar de locomotief niet in tijds kon stoppen, wierp deze hem op den grond en reed met den ganschen trein over zijn lichaam heen. Toen men het lijk opnam, was dit nog slechts een vermorzelde massa vleesch en beenderen. Later vernam men, dat die ongelukkige verleden Zondag een messteek had toegebracht aan eene weduwe te Nieuwkerke, moeder van twee kinderen, met welke hij betrekkingen onder- hield. Waarschijnlijk was het de vrees voor het gerecht, welke hem tot die nieuwe gruweldaad heeft aangezet. De directie van den Zoologischen tuin te Brus- sel heeft met den heer Hagenbeck, natuurkundige te Hamburg, onderhandelingen aangeknoopt, om met ingang van den 18 Januari, te Brussel de familie Eskimo's ten toon te stellen, die zooveel succes behaald heeft in den „Jardin d'Acclimation" van het Boscli van Boulogne te Parijs. Deze eskimo's komen van Groenland; zij zijn zooals wij reeds vroeger meldden ten getale van zes: vader, moeder, twee kinderen en twee bloedverwanten. Zij brengen met zich eene collectie dieren van de Polen, zooals robben, witte beeren, honden van Lapland en een compleet assortiraent voorwerpen noodig voor de jacht, vischvangst enz. Hunne woning zal in het midden van den tuin worden opgeslagen; men zal er ook tenten plaatsen, vervaardigd van robbenhuid. De cadeaux, die het Fransche gouvernement den koning van Spanje bij zijn huwelijk zal aan- bieden, zijn naar Madrid verzonden, Zij bestaan uit twee vazen van sevres-porcelein elk 1,20 meter hoog, een coupe de milieu eveneens van sevres-porcelein, en verschillende Gobelins voor het bidvertrek der koningin, voorstellende „het heilige avondmaal" van Leonard de Yinci, „de hemelvaart" van Murillo en andere gewijde tafereelen. Men weet, dat de bevers uit Europa bijna zijn verdwenen. Slechts enkelen vindt men nog hier en daar aan den Donau, de Rhone en de Wezer. '['bans traclit een der grootste grondeigenaars van Engeland, de markies van Bute, een groot be- wonderaar dezer belangwekkende dieren, hen in Sehotland te acclimatiseeren. Bij Rothesay, in het bosch van Mount-Stuart, heeft hij een met boomen beplante, door een rivier doorstrooinde, vrij groote oppervlakte, met meren laten omringen en daarheen bevers uit Canada overgebracht. De bevers hebben terstond bun werkzaamheden begonnen, den loop van het riviertje veranderd, dijken aangelegd en hutten gebouwd. Zij hebben zich binnen korten tijd zeer sterk vermenigvuldigd. De markies van Bute had eerst slechts twee paar, thans bezit hij bijna honderd bevers. Gelukt de proefneming, dan zal zij op grooter schaal worden voortgezet en eenige afgelegen valleien van Sehotland met bevers worden bezet. Er hebben ernstige rampen plaats gehad bij de kopermijnen van Sourcieux en St. Pierre-la- Palud, nabij Arbresle. Een gedeelte van den berg, die in alle richtingen onderinijnd is door de gaanderijen der mijnen, is ingezakt, en verschei- dene eigendommen onder andere een schoone buitenplaats, ter waarde van ongeveer 100,000 francs, zijn op het punt in te storten. Men iieeft de noodige voorzorgen genomen om ongelukken te voorkomen, en zooveel mogelijk de uitbreiding der inzakking te beletten, want de onderaardsche werken der kopermijnen van Sour cieux hebben eene oppervlakte van verscheidene vierkante kilometers. GEMENGDE BERICHTEN. De leden van de eerste kamer zijn ter verga- dering bijeengeroepen op Maandag 21 Januari, 's avonds te 8 uren. De Belgische maatschappij die de groote kraan aan de haven werken te Vlis- singen moet leveren en opstellen, is niet gelukkig met haren arbeid. Stortte eenigen tijd geleden de kolossale stelling naar beneden, Donderdag is de kraan zelve, welke reeds over de fondamenten hing, met donderend geraas naar beneden gestort. Aan het op de werf te Amsterdam op stapel staande schip, voor een tocht naar de IJszee, wordt met1 spoed gewerkt ten einde in Mei den tocht aan te vangen. Onder Bergen-op-Zoom is wegens landlooperij aangehouden een gewezen officier van het leger hier te lande, die in '70 gedeserteerd zijnde en later, na zijn straftijd te hebben onder- gaan, overal gezworven hebbende, thans weder in handen der justitie zal moeten gesteld worden. De weg van den Bosch naar de Langstraat is weder onder water geloopen, zoodat de gewone gemeenschap met die mjvere streek gestremd is. Te Zundert heeft een timmerman zich opgehangen in den sc'noorsteen zijner woningmen schrijft dezen zelfmoord van den 71jarigen man toe aan achter- uitgang in zijne zaken. De brugwachter Ten Hove, die sinds 30 jaren aan de IJsselbrug te Zutfen was geplaatst, is, terwijl hij de brug wilde sluiten, van de wip gevallen en in den Ussel ver- dronken. Te Kuilenburg is een 18jarig meisje tegen middernacht uit het raarn van het ouderlijk huis geklommen; het heeft door verdrinking een eind aan haar leven gemaakt. Onder Denekamp is een kindje van ruim 2 jaar in een pot met kokende soep gevallen en den volgenden dag aan de bekomen brandwonden overleden. Te Arnhem is een arbeider, werkzaam aan de spoorwegbrug bij Oosterbeek, met het lossen van balken, in de rivier gevallen en verdronken. Hij laat een vrouw met 4 kinderen na. Het maken van een droog- dok te Amsterdam is door een Engelsche maat schappij aangenomen voor de som van560,000. Tusschen Zevenaar en de Pruissische grenzen is een sneeuwwitte arend of valk geschoten. Het dier had een vlucht van nagenoeg 1,50 meter. De heer Raspail, de oudste afgevaardigde, is Maandagavond te Arcueil overleden. Mevrouw de wed. Thiers, moet naar men verneemt ziek liggen aan de mazelen. Door den sterken ijsgang is de bekende ,/Donaudampfschilffahtgesell- schaft" verplicht haar vervoer geheel te staken. Victor Hugo, die een druk gebruik maakt van tramwagens en omnibussen te Parijs, heeft bij gelegenheid van het nieuwe jaar de conducteurs en koetsiers schriftelijk bedankt voor hunne goede zorgen en bun een som van 500 franc geschonken. Men deelt mede dat te Marseille, de voornaamste markt van Oranje en zoogenaamde Sina's appelen, voor geheel Frankrijk de invoer gemiddeld 10 millioen kilogram bedraagt, waarvan 7 millioen uit Spanje, ruim 2 millioen uit Algerie en 700,000 kilo uit Italie. Evenals hier te lande, en zelfs veel algemeener, bestaat te Napels het kinderachtige en gevaarlijke gebruik, om het oudejaar uit te schieten. Dit jaar kostte er die liefhebberij aan 40 personen een of meer vingers, terwijl de 41e er een zijner wangen bij inschoot. De politie deed al haar best, om het misbruik tegen te gaan, zij legde op een 200tal vuurwapenen beslag en arresteerde ongeveer 100 personen, maar niets baatte. Uit Meppel schrijft men van den 8 dezer Heden heeft alhier eene vreemdsoortige begrafenis plaats gehad. Eene oude vrouw, lid der Christ, geref. gemeente, die tot zelfs op haar sterfbed het penningske der weduwe nog had toegebracht voor de alhier gehouden colkcte ten behoeve der wees- inrichting te Neerbosch, was te klein behuisd, dan dat men de ,/groeve" ter harer eere in de woning der overledene kon vierenwaarop toestemming werd verleend, om de vrienden en bekenden, ver over de 100, in de kerk te doen bijeenkomen en de overledene aldaar onder 't gebruik van een kop koffie enz. te gedenken. Aan 't meermalen geuit verlangen der gestorvene om met haar neepjesmuts (Zondagsmuts) in de kist te worden gelegd, is door de lijkbezorgers voldaan. Naar verhaald wordt, moet te Akkrum eene jonge dochter, die bij eene lief hebberij-tooneel- voorstelling aldaar de rol van een krankzinnige vervulde, weinige dagen na de voorstelling inder- daad krankzinnig zijn geworden. Men veronder- stelt, dat het spel dermate op hare zenuwen heeft gewerkt, dat de fantaisie voor de ongelukkige in werkelijkheid is overgegaan. Maandagavond nam een ingezetene van Zutfen een biljet aan het station Amsterdam van den Oosterspoorwcg om per trein van 7,40 naar Zutfen te stoomen. Hij nam plaats in den trein en reed tot Weesp. Daar stapte hij uit en eerst nadat de conducteur hem had gewaarschuwd dat Weesp niet Zutfen is, nam hij zijne plaats weer in en reed mee tot Bussum. Daar verliet hij weer den trein en verdween. Toen de spoortrein die om 8,30 van Amsterdam vertrekt, te Hilversum aan- kwam, vond men voor op de locomotief, bij de roode lantaarn tusschen den buffer, een heerenhoed balanceerend. Er moest een ongeluk zijn gebeurd. De stationschef van Hilversum reed met een re- servelocomotief de lijn af, en het lijk van een ruim vijftigjarig man, dat later herkend werd als dat van den persoon, die den trein van 7,40 te Bussum had verlaten, werd gevonden. Later bleek die persoon baroii v. H. uit Zutfen te zijn, welke dien dag naar zijn familie te Amsterdam was gegaan, om onderstand en daarin, zooals men zegt, niet slaagde. Men heeft dus vermoedelijk aan zelfmoord te denken. Van de vreeselijke misdaad te. Antwerpen, kunnen slechts weinig bijzonderheden vermeld worden. Maandagmiddag 3 uur heeft zich het parket met Mestdagh naar het Kielkerkhof begeven. Bij de stukken van het slachtoffer gebrachf, heeft hij zeer kalm staande gehouden wat wij reeds gemeld hebben. Men heeft op het kerkhof twee uur lang naar het gebeente gezocht en zal daarmede voortgaan. Te Bielefeld is dezer dagen een boekbinder tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, die gedurende een drietal jaren de schrik der vrouwen uit Biele feld was. Hij bekende in 15 gevallen, o. a. des avonds uit louter vermaak met een dikke boek- bindersnaald eenige dames te hebben verwond. Voor de rechtbank verschenen niet minder dan 18 vrouwen uit de aanzienlijkste standen als ge- tuigen, welke op de een of andere wijze door dezen bijna 60jarigen inisdadiger waren gewond geworden. Een vreeselijk voorval heeft plaats gehad in de mijn Belle et Bonne onder Quaregon. Een bak, waarin zich 15 personen bevonden, stiet op een hoogte van 150 meter boven den afgrond, tengevolge waarvan de kettingen braken en hij met zijn last naar beneden stortte. Al de onge lukkige werklieden waren op den slag dood en velen hunner daarbij vreeselijk verminkt. Het parket en de mijn-ingenieurs hebben een onderzoek ingesteld, doch men meent te mogen aannemen, dat het ongeluk geheel aan het toeval te wijten is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2