BUITENLAND. Door dikwijls op hetzelfde unr op dezelfde plaats terug te komen, zullen zij de bewegingen van de ster kunnen gadeslaan en door gedurig vroeger en vroeger terug te komen met een verrekijker, wanneer het aan goede oogen ontbreekt zullen zij tot hunne groote verbazing tot de ontdekking komen, dat dat dit scboone hemellichaam kan waargenomen worden v6or de zon onder is. Woensdag 16 Januari ongeveer zal de planeet haar grootsten glans vertoonendaarna neemt ze af. Men leest in de Penang Gazette van 29 SeptemberDe berichten uit Atchin zijn bijzonder gunstig voor de Hollanders. De Rajahs van Sama- langan en Merdoe hebben zich onderworpen, en thans hebben alle staten van eenig gewicht op de Noord-, West- en Oostkust het Nederlandsch gezag erkend. Het is waar, dat Gighen weder geblokkeerd wordt, ten gevolge van de dubbel- zinnige houding van den Rajah, die een der eersten geweest is om zich te onderwerpen. Algemeen is men van gevoelen, dat de voornaamste taak der militaire macht thans voleindigd is en dat nu nog aan bet burgerlijk gezag de taak blijft op- gelegd om de betrekkingen met de Atchineezen te bevestigen." Landbouwberichten. Jl. Yrijdag hield den heer Yorsterman van Oijen te Colijnsplaat voor het eerst eene land- bouwvoordracht in de herberg van G. de Jonge aldaar. Een groot aantal leden was opgekomen om dezen spreker te hooren. In zijn eerste af- deeling toonde spreker aan, hoe het best den grond te verbouwen en te bemesten, en in zijn tweede schetste hij met zijne eigenaardige helderheid, hoe de opkweeking van het rundvee, vooral van jong vee, de grootste zorg vereischt. Bij gepaste dank- betuiging voor de leerrijke wenken, welke de spreker ten beste gegeven had en hartelijke toe- juiching voor zijne zoo innemende voordracht, ging de vergaderende menigte ten hoogste voldaan uiteen, in het vooruitzicht gemelde spreker meermalen in deze afdeeling te mogen hooren, terwijl den heer Vorsterman van Oijen betuigde dat, ofschoon het de eerste maal was dat hij hier optrad, de afdeeling Noord-Beveland hem steeds in herinnering zal blijven. In de week, eindigende met 22 December werden in de provincie Eriesland 5 gevallen van longziekte geconstateerd in twee nieuw aangetaste koppels. In dezelfde week van 1876 kwamen tien ziektegevallen voor en werden evenzoo twee nieuwe koppels aangetast bevonden. Om koolplanten vrij te houden van rupsen heeft men in Engeland bevonden, dat het voldoende is om deze goed te dekken met de bladen van de Adelaars Varen. Verleden Maandagavond omstreeks 7^ ure wilde de beer R. B., koopman te Beveren, die den dag te Antwerpen had doorgebracht, huiswaarts keeren, doch, daar de stoomboot aan het Vlaamsche hoofd zijne dienst reeds had gestaakt, nam hij een roeibootje om hem over te brengen. De heer R. B. droeg in de hand een tarbot in een klein net en onder den arm eenige kreeften, in een papier gewikkeld; in afwachting der ge- reedmaking van het bootje had hij zich, ondanks het onstuimige weer, op eenen blauwen steen der Schelde geplaatst. Toen de schipper hem wilde verwittigen dat alles gereed was zag men dat hij verdwenen was. Bij lage tij heeft men het net met den tarbct in de Schelde gevonden. Men denkt dat de onge- lukkige, betzij door een rukwind, of wel bedrogen door de duisternis een stap te ver heeft gedaan en alzoo in het water is gevallentot heden heeft men van hem niets meer vernomen. Hij was ge- huwd en vader des huisgezins. Men mag Engeland toch in menig opzicht tot een voorbeeld stellen, vooral wat het spoedig afdoen van enquetes in maritime zaken betreft. De mail boot van de Union Steamship Company de European strandde den 4 dezer en reeds deze week was de door de Board of Trade" iugestelde enquete afgeloopen. Men heeft uitgemaakt dat kapitein JCer, sedert 20 jaren gezagvoerder op de European, zich aan verzuim heeft schuldig gemaakt. Toen hij eerst 100 vademen en 2 uren later 50 vademen peilde, had hij behooren in te zien, dat hij uit zijn koers gedreven was en het land naderde onder zulke omstandigheden was het een onver- geeflijk verzuim om met „full speed" door te stoomen, waaraan het ongeluk trouwens ook is toe te schrijven. In overweging nemende de bij- zondere orde en discipline, die aan boord heerschte na het ongeluk waardoor geen menschenlevens te betreuren zijn, wordt het eertificaat van den gezag- voerder Ker slechts voor den tijd van 6 maanden geschorst. Waren menschenlevens bij het ongeluk omgekomen, de kapitein had zich wegens manslag moeten verantwoorden. GEMENGDE BERICHTEN. Maandag avond woei door den fellen wind zekeren C. te Vlissingen de hoed op den Steenen'oeer van het hoofd en de haven in. De eigenaar, verlan- gend om zijn eigendom terug te bekomen, rende den hoed zoo haastig na, dat hij gelijk er mede in het water terecht kwam, waaruit hij door mid- del van een raagbol en een emmer met moeite gered werd; in weerwil van het natte pak bleef de hoed verloren. Uit Kruiningen is verzonden een van ongeveer 40 handteekeningen voorzien request aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid tot aanvraag om een postkantoor. Naar men verneemt, zal weldra het tegenwoordig kantoor van de rijkstelegraaf te Hansweert worden opgeruimd en v.ervangen door een flink steenen gebouw. Eenige dames hebben het plan gevormd, oin in 1878 te Leeuwaarden een tentoonstelling te doen houden van voorwerpen van kunst en nijverheid, uitsluitend door de vrouwen van Ne- derland vervaardigd. Het doofstom geboren kind van een arbeider, onder Roosmalen, werd dezer dagen, terwijl de moeder naar het bosch ging in een stoel gezet, waaronder een pot met vuur was geplaatst. Bij haar terugkomst bevond de moeder, dat de kleertjes van het kind in brand waren geraakthet kind is aan de gevolgen over leden. Maandag werd in het paieis voor Volks- vlijt te Amsterdam geopend het Nederlandsch schoolmuseumde bijeengebrachte verzameling is zeer rijk. Te Arnhem is een schrijnwerker, die een zware tafel droeg, op de straat ineengezakt. Door te groote inspanning is hem een slagader gesprongen, waardoor hij terstond een lijk was. De vrouw van den boekhandelaar J. R. van Eerde te Winschoten, beviel den 24 dezer van vier wel- geschapen kinderen, waarvan twee dadelijk en twee kort na de geboorte zijn overleden. Te Am sterdam is een hondenslager betrapt die beste, echte Geldersche worst" verkocht. Sedert den 12 dezer wordt ten kantore van de heeren van Gend Loos te Venlo een pakje in geel papier vermist, gemerkt 10 Mainz, hetwelk naar aangifte voor eene waarde van 250 aan verschillende koralen bevatte. Te Amsterdam zijn weder eenige liedeu opgelicht door een persoon, die een zoogenaamde loterij hield, waardoor de deelnemers in de gelegenheid zouden gesteld worden, voor hunne betaalde contributien in den winter brand- stotfen te ontvangen. Nu de tijd tot uitdeelen daar is, is de quasi-directeur verhuisd en nergens te vinden. Te Soerabaya heeft de firma Konig Co. hare betalingen gestaakt. Eenige Neder- landsche huizen moetsn daarbij aanzienlijke ver- liezen lijden. De verwachte proclamatie des sultans, waarbij prins Milan van Servie van den troon wordt vervallen verklaard, is thans uitge- vaardigd. Uit Brugge wordt gemeld, dat aldaar sedert eenigen tijd vier personen verdwenen zijn, zonder dat het spoor van een hunner wordt ge vonden. Het zijn de geneesheer van Maerkerke, een brigadier der jagers, een aankomend jongeling en een schoenmaker. De politie te Luik is er in geslaagd Donderdag 11. twee gauwdieven te arresteeren, die zich in October hadden schuldig gemaakt aan een grooten diefstal, bestaande uit 50 gouden horloges, een menigte armbanden en andere byouterieen, ten nadeele van een juwelier te Se zanne. Ondanks het toezicht op het varkens- vleesch, komen in Duitschland dagelijks gevallen voor van trichine-ziekten, waarvan velen met doodelijken afloop. Men zij dus hier te lande voorzichtig met varkensvleesch uit Duitschland afkomstig. Ook het Amerikaansche spek levert gevaar op. In den ochtend van 20 dezer is de bovenverdieping van een huis te Edinburg, waarin den vorigen dag een brand gebluscht was, ingestort, met dit gevolg, dat zevenverdiepingen werden medegesleept en veertien personen onder het puin begraven werden, waarvan 7 omkwamen. Uit Konstantinopel meldt men dat Suleiman pacha aanraadt den oorlog tot het uiterste voort te zetten, zoodat de oorlogspartij in hem een krachtigen steun gevonden heeft. Uit Nisch wordt gemeld, dat de Serviers nabij die stad schansen oprichten, en de inwoners aanzegging hebben gekregen zich naar Servie te begeven daar Nisch gebombardeerd moet worden. Servische agenten deelen wapenen uit onder de christelijke bevolking in de Turksche plaatsen en laten vestingwerken aanleggen. Lord Beaconsfield heeft Donderdag 11. zijnen 72en ver- jaardag gevierd. De heer Gladstone zal op 29 December zijn 68e geboortefeest beleven. Men verhaalt te Utrecht het volgendeeene weduwe, v. S. genaamd, was bezitster van een groot aantal kleine huisjes, waarover zij het toezicht aan een zoogenaamden uitmaner had opgedragen, die zich tevens met de inning der huishuur belastte. Genoemde weduwe kwam dezer dagen in gesprek met een harer huursters, die zich tegen haar beklaagde dat de huishuur wat hoog was; de eigenares meende het tegendeel en zeide dat zij nog nimmer den huurprijs verhoogd had; de klaagster hield haar bewering vol en zeide dat zij reeds sinds een jaar meer had moeten betalen; het gevolg hiervan was, dat een onderzoek in- gesteld werd en dat het toen bleek, dat de man met de ophaling van de huur belast, ten eigen bate meer vorderde dan verschuldigd was. Verder kwam toen uit, dat hij bij de huurders van ver schillende eigenaars hetzelfde had gedaan; de be drogen huurders waren woedend, maar de uitmaner heeft beloofd, zegt men, het te veel betaalde geld terug te zullen geven. Men zegt dat er zijn, aan wie hij dientengevolge meer dan 100 betalen moet. Door een hevigen brand werd de vorige week in de gemeente Boxmeer eene landbouwers- woning met schuur en stal geheel in de asch gelegd. De geheele voorraad graan, gedorscht en ongedorscht, zoomede ruim 12,000 kilo hooi, werden een prooi der vlammen. Het vee en de inboedel werden met moeite gered. Alleen het huis is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een koffiehuishouder uit de omstreken van Herford, moest wegens krankzinnigheid in het gesticht te Lengerich gebracht worden, en de eerste kelner zou hem vergezellen. De herbergier ver- langde dat men een aantal flesschen champagne zou medenemen, en om hem gerust te stellen, geschiedde zulks. Toen zij half weg waren moest men halt houden, en de kelner met nog een burger spraken de champagne dapper aan; de herbergier echter wist de stukken voor het krankzinnigengesticht te bemachtigen, en leverde te Lengerich zijn kelner af, die tengevolge van de noodige champagne niet meer bij zijn zinnen was. De kastelein kwam tot groote verbazing zijner kennissen weder te huis, en de kelner bracht drie dagen in het dolhuis door, eer het raadsel was opgelost. De gevolgen van het bijgeloof en van het door kaartenlegsters gestichte onheil zijn weder met een geval vermeerderd, dat wij ter waarschuwing hier mededeelen. De jeugdige vrouw van een zeer welvarend ingezetene van S. was in de lente dezes jaars zoo nieuwsgierig in de toekomst te willen zien, dat ze te dien einde eene zich in de courant als kaartenlegster aanbevelende vrouw R. opzoekt, die haar voorspelde dat haar echtgenoot nog voor kerstmis zou verongelukken en haar als lijk te huis gebracht zou worden. De jeugdige, tot dus- ver zeer levenslustige vrouw werd sinds dien tijd stil en in zich zelve gekeerd. Haar toestand ontaardde weldra in een mijmerende en haar boven- dien zeer zwak zenuwgestel werd hoe langer hoe meer gcschokt. Eindelijk kreeg zij aanvallen van woede, die nu zoo aanhoudend zijn, dat de be- klagenswaardige echtgenoot zich genoodzaakt heeft gezien de ongelukkige in een krankzinnigen ge sticht te doen plaatsen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2