TE No. 1315. Dinsdag 25 December 1877. 17e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. GRAANMARKT Nieuwjaars-Advertentien a 40 centen. BINNENLAND. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels f 0,49. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag nainiddag URIE iiren. Oil blad vcrMchijul Dinsdag- en Vrljjdagarond bij J. K. G. D II T te Ter Keuzen. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen maken bekend dat, wegens het aanstaande kerst- feest, de gewone wekelijksche in die gemeente, in deze week, zal worden gehouden op Donderdag. Ter Neuzen, den 24 Dec. 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. van BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. zullen in het nuinmer dezer eourant, uit te geven op 1 Januari 1878, worden opgenomen Van dat nummer zullen minstens 2000 exem- plaren verzonden worden in dit district. De ad vertentien worden ingewacht voor Maandag 31 December a. s. tot des avonds 5 ure. De Uitgever, J. K. G. DHONT. F'olitielc Overzicht. De berichten van bet oorlogstooneel zijn in de laatste dagen zeer schaarsch. Het meest belangrijke bericht is heden, dat de Russen zich hebben meester gemaakt van Ardanutsch in Klein-Azie, zuidelijk van Ardahan, tusschen laatsigenoemde plaats en Batum gelegen. Overigens wordt voor het oogenblik geenerlei aanval verwacht, wegens de strenge koude, die in Armenie heerscht, en de moeite, welke de Russen ondervinden in hunne strategische bewegingen en de verzorging hunner troepen. De strijdkrachten op het Europeesche oorlogstooneel zullen in de eerstvolgende weken on- geveer aldus verdeeld zijn: van Turksche zijde liggen in de vier groote vestingen van Oost— Bulgarije 40000 man; daartegen hebben de Russen 80000 man onder den grootvorst-troonopvolger en 50000 onder Zimmermann; zij kunnen daarvan dus veilig het derde deel over den Balkan laten trekken. Schakir-pacha staat bij Sofia met 15000 man; daartegenover staat het corps van generaal Gurkho met 50000; ook daarvan zal het derde deel dus veilig naar Kazanlik kunnen marcheeren. Tusschen Schipka en Adrianopel staat het leger van Suleiman-pacha met 60000 man, waar tegenover het zoogenaamde Russische centrum-leger staat, dat ongeveer 60000 man sterk is, doch dat door de aankomst der troepen uit Oost- en West-Bulgarije tot de dubbele sterkte zal worden gebracht. De Russen hebben dus op alle punten van het oorlogs- tooneel in Europa juist tweemaal zooveel troepen als de Turken. De Europeesche diplomatie schijnt zich nog steeds bezig te houden met het verzoek van Turkije om bemiddeling, doch er lekt niets uit, van wat er tusschen de verschillende kabinetten behandeld wordt. Het vermoeden, dat de Russisch-Turksche oorlog nog eenigen tijd zal duren en ten laatste niet gelocaliseerd zal kunnen blijven, verspreidt zich al meer en meer. De bijeenroeping van het Britsche parlement, drie weken voor het gewone tijdstip, met het vermelde doelde aarzeling der mogendheden, om op Tnrkije's bemiddelingsverzoek gunstig te antwoordende oorlogsverklaring van Servie aan de porte, het protest van de porte tegen de eventueele autonomie van de vorstendommen de aard en de strekking der door Rusland ont- worpen vredes-voorwaarden; de beweging in Grieken- landde woelingen der tucophilen in Hongarije enz. enz., zijn ernstige elementeu, die aanleiding kunnen geven tot verwikkelingen en beroeringen, door welke, zijn zij eens verschenen, ons wereld- deel in de grootste gevaren kan geraken. Ten opzichte van hetgeen in Engeland voorvalt, wandelen wij thans in een dikken mist. Wij hooren wel het onheilspellend geroep, dat Engelands belangen weder in groot gevaar zijn; wij vernemen, dat de wereld uit zijne voegen raken zal, wanneer niet ten spoedigste Egypte wordt ingelijfd en Konstantinopel door Engelsche troepen bezetinaar wie aldus roepen en waartoe zij zoo roepen, laat zich niet goed onderscheiden. Spreken de regee- ringsgezinde bladen aldus, omdat zij werkelijk weten, wat de regeering voor heeft en al vast daarop de openbare meening willen voorbereiden Of weten ook zij eigenlijk niet het fijne van de zaak en willen ze slechts eene aarzelende regeering tot stoute stappen aanmoedigenP Dit is het juist, wat men niet weten kan, voordat eenig licht komt in de duisternis. Ter Neuzen, 24 Decembdr. Heden nacht hebben alhier weder van die nach- telijke schandalen plaats gehad, waarvan men in den laatsten tijd zooveel hoorde. Voornamelijk heeft het schoollokaal en de huizen van de gehuwde militairen het dezen nacht moeten ontgelden. Tot ons genoegen kunnen wij berichten, dat de schuldigen bekend zijn en reeds tegen hen proces- verbaal is opgemaakt. Wenschelijk zoude het zijn, dat de daders tot voorbeeld streng werden gestraft. De op heden morgen ten 10 ure belegde vergadering van den raad dezer gemeente heeft, wegens ongesteldheid van het meerendeel der leden, niet kunnen plaats hebben. Koewacht, 21 December. Donderdag jl. werd alhier eensklaps aangekondigd, dat de heer C. P. J. Dierick tot burgemeester dezer gemeente bij Zr. Ms. besluit is benoemd; eene blijde tijding, die lang met gespannen verwachting was tegemoet gezien. Algemeen bleek dan ook die belangstelling van alien, welke met recht aan den heer C. P. J. Dierick toekomt. In een oogwenk wapperde uit alle woniugen de nationale driekleur, als blijk van algemeene tevredenheid over eene benoeming, welke met recht den wensch van den dag mag worden genoemd. Lamswaarde21 December. Gisteren vierde het mannenkoor „Vrijheid Eendracht", alhier haar jaarfeest, hetwelk het vorige overtrof, doordien er voor een overheerlijk diner en souper was gezorgd de gepaste vrolijkheid was algemeen en scheen geen einde te zullen nemen, waardoor men dan ook niet vroeg kon scheiden en alien met den wensch af- scheid namen, op het volgend jaarfeest tegenwoor- I dig te kunnen zijn. Directie, werkende en honoraire leden zullen, aangemoedigd door het genoegen, het nuttige, I schoone en aangename steeds bevorderlijk zijn, door met ijver en volharding op den ingeslagen weg voort te gaan. De commissaris des konings in Zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, ook met schietgeweer, met uitzondering van die op houtsnippen, in de provincie is bepaald op Maandag 31 December 1877, met zonsondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden voor- i gesteld. In de maand November zijn door het post- kantoor te Hulst de volgende onbekende brieven verzonden: J. de Koning, Rietland; G. Kint, Rietland; F. Morkus, Leiden; A. L. J. van Waes- berghe, RotterdamA. van StevendaalWaverveen; P. Verhoeven, Amsterdam; J. van de Ven, Tilburg. Van het hulpkantoor Hontenisse. P. van Pooten, Ruswijk. Van het hulpkantoor Stoppeldijk. J. C. Spaan- selee, Amsterdam; G. Kint, Amsterdam; F. de Haan voor J. F. de Rooij, Oudenbosch; P. Ver- duim, Termunten. De minister van waterstaat, handel en nijver- heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee of meer klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde, aanvankelijk van 400 voor ieder. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen Maan dag 7 Januari 1878. Zie verder voor de voorwaarden de Staats Courant no. 298. De minister van waterstaat enz., heeft be paald: dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1878 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten: de letter L, in den ge- wonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gas- meters: de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vijf- stralige ster. Uit den Haag meldt men, dat Z. Exc. de minister van oorlog, de heer de Roo van Alder- werelt, blijk willende geven van zijne ingenomenheid met de koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsch leger en haar nut- tigen werkkring, aan gemelde vereeniging uit eigen fondsen eene jaarlijksche bijdrage van 2000 toe- gezegd heeft. TEH \EllZii\SCHE III! RANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1