TE TER NEUZENSCHE COURANT "buitenland^ Algemeen Nieuws- rn Advertenlielilad voor Zeeumh-Vlaandeim CRAANMARKT J. djeleman. BIN NEN LAND. RIJVOEORTCI, Zaterdag 22 December 1877, No. 1314 Burgemeester en. Wethouders van Ter Neuzen maken beke.nd: dat, wegens het aanstaande kerst- feest, de gewone wekelijksche in die geme,ente in de vojigende week zal worden gehouden op Donderdag den 27u dezer. Ter Neuzen, den 20 Dec. 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. van BOVEN. De Secretins, Jl. dingsdag zijn door den provinoialen vee- arts te Axel, den heer J. Bauwens, te Philippine twee honden gekeurd, welke verdacht waren van honds- j dolheid en op de Bouchautsche haven waren dood- geschoten; door bovengenoemden veearts is van een bond verklaard als hondsdolheid. geleden hebbende aan Ter Neuzen, 21 December. Gisteren avond hebben de heeren J. K. G. Dhont en fv. Willemsen alhier ten huize van eerstgenoemden eene proef genomen met den Telephoon, (verrespre- ker,) waarvan de uitslag zeer bevredigend mocht genoemd worden. Om elkander goed te verstaan wordt er eenige vaarjigheid vereischt, die echter met een weinig oefening spoedig te verkrijgen is. Op gewone wijze, en ieder woord duidelijk, doch niet te vlug ui|§preken, terwijl de hoorder de klankbuis dicht oil n bij het oor houdt, geeft het beste resultaat. De stem des sprekers is duidelijk van die van andcren te onderscheiden en iqpt eepige vertrouwd- heid kan men elkander verstaan ook al is er eenig gedruisch om ons heen. Voor belanghebbenden zal de werking van den tele phoon op 22 en 24 dezer waar te nemen zijn op het bureau van den uitgever dezer courant. De door burgemeester en wethouders op heden morgen ten 10 ure belegde vergadering van den gegjpenteraad heeft niet knnnen plaats hebben, daar, bene.vens de VQorzitter, maar vier ledende heeren J. de Jonge, A. C. N. Grenu, J. C. Harte en P. Moes tegenwoordig waren,; de burgemeester achtte het echter betamelijk mededeeling te doen van datgene, waarvoor de gemeenteraad was samen- geroepende punten van behandeling waren lo. Mededeeling van den heer J. A. van Boven, dat hij zijne benoeming als lid van de plaatselijke schoolcommj^sie aanneemt; bericht van de heeren J. M. v. d. Driessen Mareeuw, C. B. Schuurman en J. Sturm, welke heeren alle bedanken voor de benoeming als lid van genoemde comnrhssie; de vpordracht voor de benoeming van drie leden dier commissie bestonR uit: Eerste dubbel^al de heeren J. Jr Fercken en P. Moes. Tweede dubbeltal de heeren J. de Jonge en G. Dees. Derde dubbeltal de heeren JLensen en J Donze; alien leden van den nad. 2N. Ingezonden voordrachten voor het burger- lijk armbestuur wegens perjodieke aftreding op 1 Januari 1878 van de heeren J. Wieland en P. van iteesde voordrachten 1 estaan uj)t de heeren J. Wieland, J- ^9" de S<Ge» R- va,h Bees en A. Klaassen. 8o, Adres van de vypfl. J de Smidt alhier, be- trekkelijk geschil over gemeent egrond met D. Kolijn. Iflff :A" T L Om de eigenaardigheid daarvan aan de tegen- woordige dagen, deelen wij het navolgende bericht van voor 50 jaren, mede Axel den 22 December 1827, wij hadden het genoegen om, op den 20®'en dezer, voor het eerst. na het openen van het kanaal, alhier te zien aan- komen het schip de Hoop, kapitein Hoek, voor rekening van den heer A. Buijze; en den 21sten een aak, de Fortuin genaamd, voor rekening van den heer F. Dees; beide met kolen. Gedurende de 2e helft der maand Noyember jl. zijn vaii fyet postkantoor alhier dp vojgende onbestelbare brieven verzonden, t. w. A. S. de Bruin, te Larm, en, J. de Kraay, te Puttershoek. Van het hulpkantopr te Axel: J. de Zeeuw, te Hejnkenszand, en Cristina de Rijck,e, te Gent, Deze brieven kunnen aan het postkantoor worden teruggevraagd. Ilwitenisse, 20 December. Tengevolge vaii de niet herkiezing van den notabel Eijke en den secretaris-kerkvoogd Schouten bedankte ook gisteren avond de president-kerkvoogd der Ned. herv. kerk alhier voor zijne betrekking. In diezelfde vergadering legde de tieer Schouten ook onmiddelijk het op hem nog rustende mandaat neder, waarop de heer Eijke zijn voorbeeld volgde. Een der verledene week gekozene kerkvoogden, de heer de Zwart, heeft voor die betrekking be- dankti, Van de op 17 dezer aanbestede provinc. werken zijn het 12e, 13e en 14e perceel, wegen Ter NeuzepAxel en WalsoordenIIulst en de steiger te Walsoorden voor den tijd van 3 jaren aange- nompn door den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 14,500 per jaar. Men heeft iqet dep weg WalsoordenHulst groote verbeteringen op het oog, aangezien het bestekvervanging van begrinding door keibestra- ting, terwijl men de steenslagspreiding scliijnt te wjffen vermiqderen, zeer tot genoegen van alien is, clie den weg vapl moete berijden, daar paarden en rijtuigen in het begin er veel van te lijden hebben. woning een onderzoek instelde, vpnd men eindelijk Oostenburg op een bovenkainer, verscholen onder de planken eener bedstede. Een belangrijke oudheidkundige ontdekking is in Italie gedaan. Het betreft een onderaardsche stad een nieuw Pompeji, onverwachts dicht bij Manfredonia teruggevonden aan den voet van den berg Gargano, in het Z. O gedeelte van Italie. Men heeft eerst een tempel van Diana ontmoet, vervolgens een bedekte gajerij, een lerngte hebbende van omtrent 20 meters, met zuilen zonder kapi- teelen, en eindelijk een groote begraalplaats van 15,000 vierkante meters. Een groot aantal op- schrifieri zijn gevonden, en naar het. museum te Napels gezonden. De ontdekte stad is het oude Sipontum waar- pver Strabon, Polybus en Titus-Livus spreken, en die door een aardbeving werd verzwolgen. De huizen liggen 20 voet onder den grond. Het Italiaansch gouvernement heeft de nopdige maatregelen genomen om de opgravingen op eene groote schaal voort te zetten. Evenals bij Pom peji maakt men bij Sipontum nieuwe ontdekkingen Zao heeft men kort te voren een gedenkteeken gevonden, opgericht ter eere van Pompejus na zijne overwinning op de zeeroovers en een groote hoeveelheid bronzen en gouden geldslukken. Bij kon, besluit van 19 Dec. is benoprad tat bprgemeestpr der gerpeentp, Koewacht, C. P. J. Diecick. In de zitting der 2e kamer der staten generaal is de gewijzigde kiestabel onveranderd aangenoraen met 45 tegen 31 stemmen. De kamer is hierna. op reyes gescheiden. Door eenige openbare onderwijzers in ons land worden adressen onderteekend, aan den mi nister van binnenlandsche zaken gericht, het ver- zoek inhoudende hen te ontslaan van de hun op- gelegde verplichting tot het opinaken der statistieke opgaven omtrent 't schoolverzuim. Tp Venlo is 17 dezer het 300jarig bestaan gevierd van het It, C. weeshuis; het werd in 1577 gesticht door de echtelieden Johnn de lerwer en Anna Ingenhuis, wier namen op een sehoorsteen van een der vertrekken gebeiteld zijn. In latere tijden, het laatst in 1816 en 1817, werd het ge sticht belangrijk vernieuwd en vergroot. Behalve door een vader en moeder wordt het door liefde- zusters bestuurd. Een der in den avond van 17 September jl. uit de, gevangenis te 's Hagp ontvluchte mis- dadigers, Oostenburg, is teruggebracht. Hij zal eerstclaags naar het tuchthuis te Leeuwarden worden opgezonden, om daar zijn vijfjarigen straftijd te ondergaan. De aangehoudene had na zijne ont- vluchting eerst eenigen tijd met zijn makker rond- gezworven en vervolgens alleen zich naar Leiden begeven, alwaar de vroaw woont, waarmede hij leeft. Daar heeft hij zich in vrouwenkleederen gestoken en, op die wijze vermomd, sedert te 4o. Adres van D. Q, Lumsden wegens het Leiden en omstrekeu met negotie rondgeloopen. benoemen van een gpmeentewcger en meter, en Toen ten slotte het bedrog verkla.pt was en Zater- 5°. Mededeeling van ingekomen stukken. dag avond de politie te Leiden in de aangeduide GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. heeft H. Pel, thans commies-verificateur der tweede categorie voor de actieve dienst der dir. bel. in- en uitgaande rechten en acc. te Rot terdam, benoemd tot commies ter inspectie van de gemelde middelen te Eindhoven c. a. Van de stoomboot Friesland, van Java naar Rotterdam, is sints 5 dezer, toen hij te Gibraltar kolen innam, niets vernomen. Thans is door de Engelsche assurandeurs een stoomboot uitgezonden om haar op te sporen. Aan de kweekschool voor zeer vaart te Leiden zal Maandag 31 dezer eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbindtenis in 's Rijkszeedienst wenschen aan te gaan. Naar wij vernemen hebben eenige personen te Goes, die zich voorloopig als leden van ,/Eigen Hulp" hadden aangemeld, hun lidmaatschap opgezegd, aangezien van het oprichten eener afdeeling Goes, om ver- schillende rpdenen, nog geen quaeAie kan wezen. Maandagavond is te Oostzaan door het omvallen van eene petroleumlamp, op den zolder van een bewoond perceel, brand ontstaan. Door spoedige hulp heeft men het gevaar gestuit en is dp brand beperkt gebleven tot het bovenste gedeelte van het huis. Te Gorinchem heerschen de mazelen epi- demisch. Volwassenen zoowel als kinderan worden er door aangetast. Het algemeen karakter der ziekte is gelukkig niet kwaadaardig. Naar men verneemt, is door de wed. G. Smit, onlangs te Heilo overleden, 5000 gelegateerd aan de Prins- Hendrik-stichting (voor bejaarde zeelieden te Eg- mond aan Zee. Het voornemen bestaat, om de artillerie-instructie-compagnie te Schopnhoven in garnizoen, het volgende jaar gedurende 3 maanden op de Oldenbroeksche "heiden te lateu kampeeren. Een hevige brand is uitgebroken bij den land- bouwer Vonk, onder de gemeente Rijswijk. Naar men verneemt, is het perceel geheel uitgebrand, en zijn daarbij een 50tal kippen en eenige paarden omgekomen. Te Onderdendam wordt sedert ruim 40 jaren de betrekking van omroeper be- kleed door eene vrouw. Zij telt thans 63 jaren, en nog op dezen leeftijd roept zij zoo duidelijk en flink hoorbaar, dat menig omroeper van het mannelijk geslacht er een voorbeeld aan kan nemen. - Te Rotterdam is een sigarenhandelaar spoorloo? verdwenen, met achterlating van zijn gezin en een tekort van 8000. Te Amsterdam zijn een paar personen op heeterdaad betrapt, die er hun werk van maakten, org bij de ingezetenen, waar zij wislgn dat schoenen en laarzen ter bezichtiging waren afgegeven, valschelijk die voorwerpen af te halen, voorgevende door de winkeliers te zijn ge zonden. Een Rotterdammer heeft aan den bur gemeester voorgesteld, om de havens, pleinen, spoorwegstations, enz. te Rotterdam te verlichten, met toestellen, waaraan hij den naain geeft van Ballons eclaireurs, a foyer electrique. Een schil- VAN DK n opitni -\-0 P lf'9 •ip o r'>" or y*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5