BUITENLAND. in Drenlite aangetroifen, die men gaarne van de hand zoude doen, bijaldien er koopers voor te vinden zijn. De prijzen der varkens blijven nog steeds dalende, Te Kedichem en Oosterwijk wordt thans besteed 20 tot 2k cents het halve kilo. In den voormiddag van jl. Maandag ten onge- veer 10 ure voer de schroefstoombootgenaamd Rein en Schelde 3, varende van Antwerpen op Mannheim, gevpqrd ctaor kapitein van Dopli, in de rivier de Merwede strooinbpwaarts, toen hij onder de gemeente Dalem een zeilvaartuig, zijnde een zoogenaamde aak, genaamd de Vrouw Eliza beth, gevoerd wordende door schipper H. P. J. van Meerten, komende van Ruhrort, beladen met 108 karren steenkolen, bestemd naar Schiedam, middenscheeps aanvoer, tengevolge waarvan de aak zulk een lek bekwam, dat het vaartuig moest zinken, zoodat zij het aan den Noorderwal op een zandplaat hebben laten looperr. Schip en lading zijn geassureerd bij de „Niederrheinische Gesellschaft." Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. In strijd met hetgeen verscheidene dag- bladen verklaard hebben, zegt de Gazette van Gent: dat er geen sprake is van afkoop door den staat van den spoorweg der maatschappij van West-Vlaanderen. A1 de andere spoorwegen van Vlaanderen, behalve Gent-Eecloo-Brugge, znllen echter door den staat worden afgckocbt, onder voorbehoud der bekrachtigitig van de kamers. De wetsontwerpen zullen nog vbor de kersvacantie fieergelegd worden. Het is mogelijk, dat er later ook onderhande- lingen zullen aangeknoopt worden voor den afkoop van den spoorweg Gent-Eecloo-Brugge. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld dat Zekere wisselagent der hoofdstad, Caudron genaamd, Brussel verlaten had, een tekort in zijne kas latende van een millioen. Het schijnt dat Gaudron echter niet gevlucht was, maar zich verborgen hield in een huis in een der voorsteden. Na eenige dagen te vergeefs gezocht te hebben, hield de politie hem verleden Zaterdag aan, op het oogenblik toen Caudron, vergezeld van den advocaat mr. Mayer, die tot curator der failliet is benoemd, op het punt was zich naar den rechter van instructie te begeven. Na een verhoor bij dezen te hebben ondergaan is Caudron voorloopig in vrijheid gesteld. De beschuldigde is betieht van ontvreemdingen welke, volgens hij zelf bekent, meer dan een millioen beloopen. Omtrent de overgave van Plewna wordt het volgende gemeldDe Russen en Rumeniers hielden den 10 dezer een algemeenen stormloop op Plewna. Osma-paeha trachtte met wanhopigen moed in de richting van Widdin door den vijand heen te slaan. Hij werd bij Opanes zwaar gewond. Het slagveld was als met dooden bezaaid. Daarop volgde de capitulatie, 10,000 gevangenen eu 400 kanonnen vielen in handen der Russen. Plewna was geheel en al zonder levensmiddelen. Aan geneesheeren ontbrak het totaal. De verliezen der Russen zijn naar verhouding niet groothet meest leden het Astrakansche, het Siberische en het Samojedische regement grenadiers. In wel onderrichtte kringen te Weenen be- weert men, dat Rusland geneigd zou zijn een wapeustilstand te sluiten, ten eihde tot het onder- handelen over den vrede over te gaan, ingeval de Turken Silistria, Rustschuk en Widdin wilden ontruimen; anders niet. Behalve de vrijheid der Dardanellen en den afstand van Armenie, behoort ook de zelfstandigheid van Bulgarije onder een niet-Russischen vorst, al.sook de onafhankelijkheid van Rumen ie en Servie en de vergrooting van Montenegro tot de vredesvoorwaarden, van welke Rusland niet afgaat en waarmede ook Duitschland en Oostenrijk zouden instemmen. Zoo Turkije weigert deze bepalingen aan te nemen zal de oorlog worden voortgezet. GEMENGDE BERICHTEN. In den nacht van 8 dezer is benoorden den Waterweg gestrand het Duitsche schip Germania, kapt. Behrend, van Dantzig met hout naar Gent; het volk is gered, doch het schip uit elkander gestagen. Aan surprises en sint-nicolaasbestel- lingen zijn in drie dagen tijds uit Amsterdam door de Hollandsche- en Rijnspoorwegmaatschappijen en door de firma van Gend Loos verzonden 15,229 pakken en pakjes. De orang-oetang uit Artis, goede Albert genaamd, is gestorveh, waardoor het genootschap een groot verlies lijdt. Men zegt dat te Amsterdam ongeveer 10,000 werklieden zonder vverk zijn. Door den munt- meester te Utrecht is voor een belangrijk bedrag 25,000) nieuwe eencentstukken gestort by den betaalmeester aldqgj. Een der uitgestfekste parken, tusschen 's 11 age en Leiden, zal door den heer Petzold, park-ingenieur te Munchen aange- legd worden. Te Leiden zijn 3 paarden, be- hoorende tot het regement huzaren aldaar, afgemaakt, als lijdende aan kw&len droes. Terwijl vrouw van B. te Schalkwijk, den 7 dezer aan de koffie- tafel zat, kreeg zij de voile lading van een pistool in haar hoofd; daar zij tot nog toe bewusteloos is, teen de oorzaak moeielijk verklaard worden. In het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal eerlang een ballet //Paul en Virginia", worden gegeven door den heer Peyperssamengesteld naar den bekenden roman van Bernardin de St. Pierre. Te Amsterdam wordt een adres aan den minister van waterstaat geteekend, ore in verband met den maildienst uit Vlissingen, ge- schikte sneltreinen tusschen deze haven en Amster dam te doen loopen. In den ongeloofelijke korten tijd van vijf a zes weken is de rijtuig- fabriek der firma Hermans Co., die in October jl. een prooi der vlammen werd, uit de asch herrezen en nagenoeg kant en klaar, om eerstdaags weder in voile werking te worden gebracht. Te Mook zette een man een pot met kokend water van de kachel. Terwijl hij het deksel op de kachel legde, kwam een 2jarig kind te dicht bij den pot, viel er achterover in en brande zich zoo, dat het biunen de 24 uren overleed. De heeren Gerard Verkerk en M. Verschoor te Nijmegen, laten een telephon vervaardigen, die waarschijnlijk sterkere stroomen zal leveren, dan de tot nu toe gebruikte. Dezer dagen is het koffiehuis van den heer Krasnapolski in de Warmoesstraat in andere handen overgegaan voor den enormen prijs van 450,000. In de zitting van het gerechts- hof te Amsterdam werd, op de vraag van den president tot den getuige: /Staat gij ook in familiebetrekking tot den beklaagde"? door hem geantwoordWel neen, ik heb nooit een halve cent aan hem verdiend." Volgens schrijven van Urker visschers uit Nor- derney, is het bedrag der schade aan schuiten, vischtuig enz., bun onlangs toegebracht door vis schers aldaar, van wege de Pruissische regeering hun uitbetaald. Te Luik is eene maatschappij opgericht, met het doel den telephon op groote schaal in Belgie te exploiteeren. De Japansche student, de heer Nishumura, van Tokio, heeft aan het lycee Charlemagne te Parijs den eersten prijs voor de wiskunde behaald. De Duitsche univer- siteiten met haar 20229 studenten, 1300 profes- soren en 450 privaat-docenten, kosten het rijk 12,500,000 fr. per jaar. Straatsburg alleen kostte in een jaar 4,800,000 fr. Te Bucharest is de inneming van Plewna door een fakkeloptocht naar de woning van Rosetti en het koninklijk paleis ge- vierd. Berichten van Zuid-Afrikaansche diamant- velden melden de vondst van een prachtigen witten steen van 't zuiverst water, wegende 52 karaat. Den gelukkigen vinder is reeds 3000 pond sterling geboden. Een diamant van nog grooter gewicht, maar van minder zuivere gehalte werd in de Kimberley-mijn gevonden. Deze diamant weegt over de 100 karaat. In het Engelsche leger bestaat de navclgenswaardige gewoonte om dronken- schap, ook buiten dienst, met geldboete te stratfen, en het daaruit samengestelde fonds te gebruiken om aan militairen, die zich in den dienst goed gedragen hebben, bij hun ontslag een gratificatie te geven. De weg van den Bosch naar de Langstraat, die voor een paar dagen gedeeltelijk onder water geloopen was, is weer droog. Daar het water vallende blijft, verblijdt men zich met het vooruit- zicht, dat de coinmunicaiie met de streek, die in den Bosch zooveel vertier brengt, vooreerst niet zal gestremd zijn. Onder de gemeente Sprundel iseenbendesmok- kelaars door de marechaussee overvallen. Eenige zakken met p. m. StHHi kilogram zout werd'en in beslag genomen en tegen de smokkelaars proces- verbaal opgemaakt. Het zout is bij den ontvanger te Etten gedeponesrd. Eenige dagen geleden werd in bet binnen- gasthuis te Amsterdam eene vrouw opgenomen, die des nachts op straat met gebroken dijbeen was gevonden. Zij v/*rk]aarde te zijn gevallen. Uit een onderzoek is der politie echter gebleken, dat de ruim zeventigjarige vrouw door haar dochter de trappen w^s afgesmeteui hetgepn, de moeder ter wille der onfaarde "dochter hardnekkig had verzwegen. Neem mij asjeblieft gevangen, zeide een Berlijnsch werkman een poosje geleden tot een politie—agent, die met hem voor het venster van een koffiehuis stond. Waarom zou ik je ge vangen nemen? merkte de beambte op: je hebt immers nog niets gedaan! Wat, heb ik nog niets gedaan? antwoordde de man, dan zal ik wat doen, kijk eens! en pats! daar lag de groote spiegelfuit van het cafd in scherven. Natuurlijk maakte de agent nu geen zwarigheid meer, om aan 't verlangen van den man te voldoenhij werd verleden week door de rechtbank wegens moedwillige vernieling van eens anders eigendom tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, Een zekere vrouw Nihon is 7 dezer te Maastricht voor den commissaris van politie ge bracht, wegens mishandeling van haar kinderen, die zij nu eens met een ijzeren staaf, dan weder eens met een stuk riet afranselde. De arme kleinen waren bedekt met kwetsuren en de ontaarde moeder" is nu gearresteerd omdat zij haar jongste kind met een mes ernstig had verwond. Zekere heer Reineke adverteert in de Zuid- Afrikaan van 19 September het volgende z/Bevallen op 14 dezer, mijn geliefde echtgenoote van tweelingdochters, hetgeen de derde maal is binnen 7 jaren, dat zulks geschiedde. God zij lof voor zulke herhaalde zegenblijken. De derde maal in 7 jaar tijds! C. Reineke." Het onderstaande gesprek had plaats tusschen de red. van de N. Kamper Cour. en een lid der vereeniging ,/Eigen Hulp." Jij bent ook lid van //Eigen hulp?" Zeker. We krijgen nu alles veel goedkooper. Maar ook beter Ten minste net zoo goed. En zeg je nu maar zoo kortweg je bakker, stager, winkelier enz., die je al 'n jaar of twaalf trouw en eerlijk bediend hebben, af? Natuurlijk. Daartoe zijn we zedelijk ver- bonden, als we lid worden. Maar als je nu b. v. 42£ cents voor't vleesch moet betalen en als je soep wilt kooken waar- je toch meestal beenen voor neemt, ook 40 cent betalen moet voor de beenen, doe-je dat dan ook Volstrekt niet, vroeger nam mijn vrouw beenen als ze soep kookte, maar nu 'k voor de beenen met vleesch 40 cts. betalen moet, neem ik bief- stuk. Jongens, daar kan-je 'n best soepie van kooken, en dat ben ik zedelijk verpliclit aan mijn corpus toe te vertrouwen. Maar je benadeelt daardoor dan toch in zeker opzicht je stager, die ook beenen moet verkoopen aan jelui, anders moet hij die voor 'n prikje aan niet leden afzetten, en je bent toch ook zedelijk Verplicht dien man te steunen in zijn taak, om je goed en goedkoop te leveren. Dat gaat mijn vrouw aan. En als je nu veertig cents betalen moet, maar 'n ander slager verkoopt voor 7 stuivers of 7 en 'n half! Ja, dan ben ik niet verantwoord voor m'n huishouding, as 'k niet 't goedkoopste neem. Maar zedelijk ben je toch verplicht, je te houden aan den man, die een overeenkomst met je gesloten heeft. Dat gaat mijn vrouw aan. Die bestelt, waar ze 't goedkoopst terecht kan. En als 'n ander voor 37 cent kan leveren, kan de leverancier van //Eigen hulp" 'took. Dan moet hij ook af- slaan, dat is hij ook zedelijk verplicht. En als je nu zedelijk verbonden bent aan '"n winkelier, waar je tegen overeengekomen prijs je waren kunt krijgen, en ze dus moet halen, maar je vrouw vindt den winkelier te smerig,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2