No. 1312. Zaterdag 15 December 1877. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BLNNENLANl). 17e Jaargang. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 14 December. TEIt Ml /.K\S ilK CIIIIUNT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiitmiddiig I>R1E uren. Dit bind repwhljnl lllnsdag- en Vrijdiigarond bij J. K. G. D II A T te Ter A'cuzcn. JPolitiels Overzicht. De telegraaf bracht ons jl. Dinsdag voormiddag het hoogst belangrijke hericht, dat Plewna in han- den van het Russisch—Rumeensche leger was ge- vallen. Osman-pacha inoet volgens het bericht gewond zijn en heeft zich, niet dan na een leven- digen strijd, op genade of ongenade overgegeven. De Turken kwamen om van koude en honger. Dat dit bericht velen wel wat verrast heeft, is zeker niet te verwonderen. Verschillende bladen toch bevatten nog een telegram uit Konstantinopel, dat Osman-pacha voor eenige dagen nog vol moed was en de hoop koesterde, dat de Russen het be- leg zouden moeten opheffen, welk bericht in ver- band met de overwinningen van Suleiman-pacha bij Mahren en Elena, waarbij de Russen niet minder dan 50 officieren en 1800 oldaten verloren, den zoo nabij zijnden val van Plewna zeker niet deed vermoeden. Intusschen bevestigen verschillende telegrammen de voor de Turken zoo noodlottige tijding. Uit Petersburg zelfs seint men, dat Osman-pacha met zijn gansche leger heeft gecapituleerd, Petersburg vierde de overwinning met ovatien, hoera's en volksliederen, terwijl de stad gedeeltelijk geillu- mineerd was. Deze opgewondenheid is natuurlijk, als men let op het hooge belang der overwinning. Bijna het gansche Russische leger wordt nu vrij, om over de passen, die reeds in zijn bezit zijn, den Balkan af te dalen en naar Adrianopel te rukken, om het uitgeputte Turksche rijk den genadeslag toe te brengen. Indien met het oog daarop alle maat- regelen zijn genomen, misschien dat thans het be gin van het slot is aangebroken en er een einde zal komen aan het vreeselijke bloedbad, waarvan Europa nu reeds zoolang getuige is. De Rumeniers, die een groot deel aan deze over- winning hebben gehad, zullen ongetwijfeld hun deel hebben van den buit. Zij beschouwen zich reeds als onafhankelijk. In het adres van antwoord op de troonrede van den vorst, dat door den senaat met op drie na algemeene stemmen is aaugenomen, heet het, dat Rumenie de wapenen niet mag neerleggen, eer zijne onafhankelijkheid en zijne rechten zijn erkend en de minister Cogolniceano verklaarde o. a., dat hij vertrouwen stelde in de edelmoedigheid van den Czaar en in de wijsheid van Europa. De Rumeensche kamer heeft het wetsontwerp aangenomen op de uitgifte van 8 millioen schatkistbons, tot dekking der oorlogsuit- gaven. Servie is blijkbaar ook belust op een deel van den buit. Nadat het zicli door allerlei wendingen zoolang buiten schot heeft weten te houden, tot den verwachten, maar voor hij volbracht was, nog altijd eenigszins twijfelachtigen val van Plewna, een feit is geworden, bericht men thans uit Belgrado dat het uitbreker. van den oorlog tusschen Servie en Turkije nog slechts eene kwestie is van eenige dagen en er reeds met het Russische hoofdkwartier wordt onderhandeld over Servie's operatieplannen. Er zal voor vorst Milan's troepen thans weinig te doen meer overblijven, tenzij ze zich met het bewaken van het veroverde en het vervoer van levensmiddelen willeti belasten. Uit Klein-Azie komt weinig nieuws. Een be richt uit Erzerum zegt, dat er geene vijandelijk- heden hebben plaats gehad, welke onmogelijk zijn tengevolge de groote massa's sneeuw en de vinnige koude. Een aanval op Erzerum wordt als op handen beschouwd, maar niets is tot dusver met zekerheid bekend over de wijze, waarop de krijgs- verrichtingen tot een einde zullen gebracht worden. Het zal voornamelijk van de omstandigheden af- hangen, of een bombardement dan wel een geregeld beleg, of eene bestorming zal plaats hebben. De Turksche bevolking, ofschoon door kracht in be- dwang gehouden, voedt nog steeds de hoop van eene spoedige verlossing door een overwinnend Turksch leger. Wordt zij in die verwachting teleurgesteld door de inneming van Erzerum, dan zijn de Turken, volgens den correspondent van Daily News, voornemens hun eigendommen te gelde te maken en in den aanstaanden zomer te emi- greeren. De toestand in Frankrijk is op dit oogenblik bijzonder sterk gespannen en 't staat te vreezen, dat men, zoo niet spoedig verandering komt, tot geweld zal overgaan. Wat niet buigen wil, moet breken, en als Mac-Mahon nu nog niet zooveel wijsheid heeft opgedaan door de ondervinding en door de geschiedenis, dat het vast houden aan 't onhoudbare met geweld eindebjk moet worden te keer gegaan, dan zullen de laatstt dagen van 't jaar hem misschien met ruw geweld leeren, wat hij langs het pad van recht en billijkheid niet leeren wilde. Nog slechts eene hoop bestaat, dat dit zal worden voorkomen en de geheele zaak zal eindigen met het ontslag van den president. Voorzeker zou 't een schoone taak zijn voor Mac—Mahon en hem de achting hergeven van alle Eranschen, die zich j alleen uit achting voor de goede orde tot nog toe rustig hebben gehouden, wanneer hij te elfder ure zijne slechte raadslieden ontrouw werd en door j heen te gaan zijn vaderland eene herhaling van j de gebeurtenissen na den Fransch Pruisischen oorlog bespaarde. Het is te hopen, dat eenmaal het voile licht over de thans plaats hebbende gebeurtenissen opga. Dan zal men weten, wie door hunne erbarme- lijke kuiperijen Frankrijk aldus op den rand van den afgrond hebben gebracht en de geschiedenis zal hen als de ergste misdadigers brandinerken. Belangstellenden herinneren wij dat in den na- middag van morgen 15 dezer, ten twee ure, de heer A. F. Marlet van Hontenisse, te Axel weder eene openbare voordracht zal houden van wege de afdeeling Hulst der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeelandspreker zal alsdan handelen Over het aanleggen en onderhouden van weilanden. Op Maandag 17 dezer treedt dezelfde spreker i te Hulst op en heeft alsdan tot enderwerp: Over j de behandeling van den stalmest op den akker. Hontenisse. Jl. Zondag had alhier door stem- gerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. gemeente de verkiezing plaats voor een ouderling, een diaken en 2 notabelen tengevolge der periodieke aftreding. Tot ouderling werd gekozen M. Verbruggen en tot diaken M. W. vau Arenthals, terwijl tot notabel werd herkozen M. W. van Arenthals en gekozen H. de Regt. Benoemd met ingang van 1 Januari a. s. ter vervanging van de op 31 December a. s. af- tredende en niet herkiesbare leden van den ge- neeskundigen raad voor Zeeland, tot leden van den raaddr. S. Dobbelaer de Wind, te Middelburg dr. N. J. F. Verschoor, te Goes; dr. J. C. de Man, te Middelburg; Th. Persant Snoep, heel- en vroedmeester te Kapelle; A. Walraven, heel- en vroedineester te Nieuw- en St. JooslandP. M. de Ligny, apotheker te Middelburg; W. P. V. Hennequin, apotheker te Sluis; G. A. de Looze, apotheker te Zierikzee; mr. J. Snijder, te Yeere. Benoemd tot plaatsvervangende leden van dien raad dr. J. Hazenberg, te Vlissingen; dr. H. Goe- I mans Jr., te Zierikzee; dr. J. E. Callenfels, te J Hulst; Th. F. Martin, heel- en vroedmeester te Hulst; J. Adam, apotheker te Goes; S. G. Nauta van tier Grijp, apotheker te Zierikzee; J. J. van der Harst Lzn., apotheker te Middelburg; mr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg. Bij de op jl. Dinsdag gehoudene herstem- 1 ming te Assen voor een lid van de tweede kamer, I is gekozen de heer van der Feltz, burgemeester i van Assen. Het Zuider-zendingsfeest heeft dit jaar aan ontvangsten, met inbegrip der collecte, opgeleverd f 3581,07^; de uitgaven bedroegen 33 78,15£ zoodat het saldo in kas is 202,92. Door het aanschalfen van blijvend materiaal en door het veranderen van den datum der feestviering zijn o. a. de uitgaven grooter geworden. Daarentegen was het aantal der bezoekers en door de begrafenis der koningin, en door den tijd van den oogst, kleiner dan verwacht kon worden. Yoor eenige dagen overleed te Geldermalsen in den ouderdom van 90 jaren, zekere Kees van 1 Leeuwen. Deze persoon diende in den aanvang dezer eeuw als gewoon soldaat in het leger vau.' Napoleon, wiens veldslagen hij grootendeels heeft meegemaakt. Hij fungeerde als oppasser van den, j officier baron van Heeckeren van Enghuvzen, met wien van Leeuwen bij Moskou door de Russen gevangen werd genomen. Drie van het geheele regiment zijn toen overgebleven. Die drie zijn als krijgsgevangenen naar Siberie getransporteerd, waar zij drie jaren kou en ellende hebben geleden. Uit dankbare herinnering heeft de familie van Heeckeren (kleinkinderen van den reeds voor lang overleden baron) het sobere levenslot van den oppassende oud-soldaat nog liefelijk verzacht door eene jaar- lijksche geldelijke ondersteuning. Landbonwberichten. Yan 4 November tot 1 December zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan- getast 37 runderen, als in Noord-Brabant 1, Zuid-Holland 14, Noord-Holland 2, Utrecht 1, Friesland 19. In het vorige tijdperk van vier weken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. De handel in vette varkens staat naar uit Einmen gemeld wordt, geheel stil. In geen jaren was de omzet zoo gering en de voorraad zoo groot als thans. Meer dan 5000 stuks worden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1