BINNEN LAND. No. 1311. Woensdag 12 December 1877. 17e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag DRIE uren. Dit bind verschljut Diusdag- en Vrijdagavoiiil bij I. H. O. D H O Ai T te Ter A'enzeu. folitieli Overzicht- Terwijl volkomen gemis aan berichten van het oorlogstooneel in Azie met grond doet verinoeden, dat het ongunstige weder daar alle operation onmo- gelijk maakt, komen thans uit Europa tijdingen, die van een meer ott'ensief optreden der Turken gewagen en niet in hun nadeel, daar hunne zegebul- letins der laatste dagen meerendeels van Russische zijde wordeu bevestigd. Uit deze berichten blijkt, dat de Turken een zeer belangrijk voordeel bij Elena hebben behaald. Een officieel bericht uit het Russische hoofdkwartier, zegt daaromtrentdat 20 a 30,000 lurken de stelling der Russen te Mahren (bij Bebrowa) aan- grepen. Vorst Miskry, die 't regiment Kieuw- Orel commandeert, werd gedwongen, naar Elena terug te trekken, waar hij, van drie zijden inge- sloten, de aanvallen afsloeg, maar naar verhouding groote verliezen leed en hierdoor gedwongen werd, van Elena naar de te voren versterkte stelling bij 't dorp Jacowitz terug te gaan. ersterkingen werden spoedig van alle zijden gezonden. 50 officieren en 1800 soldaten zijn gedood ol gewond en 11 kanonnen verloren, waaronder 7 door den vijand genomen werden, omdat het wegens gebrek aan paarden onmogelijk was, ze te vervoeren, Overigens is er geen nieuws uit Turkije. Bij Plewna komt geen verandering in den toestand en de verwachte pogingen van Osman—pacha, om zich door den vijand heen te slaan, laten nog op zich wachten. Integendeel schijnt een goede voorraad levensraiddelen Osman-pacha in staat te stellen, alsnog eene afwachtende houding aan te nemen, misschien in de hoop, dat gunstige operation van Suleiman en Mehemed—Ali hem weldra in de ge- legenheid zullen stellen, een uitval te wagen, met meer kans op een gelukkigen uitslag, dan de om- standigheden voor het oogenblik hem kunnen aanbieden. Servie speelt nog op „zien komen;" thans heet het, dat Oostenrijk vertoogen bij de Servische regee- ring heeft ingediendover het betrachten der onzijdigheid. Bij besluit van prins Milan zijn verscheidene benoemingen van generaals en stafofficieren bij het Servische operatieleger en het korps van Schumadjia geschied. In de regeeringskringen verwacht men ieder oogenblik het bericht, dat de Servische agent te Konstantinopel door de porte zal worden gelast, die stad te verlaten. Tie Servische minister van oorlog heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk echter niet werd aangenomen. In Londen zijn op nieuw onderhandelingen ge- voerd over eene nieuwe Turksche leening, die door den Khedive van Egypte zou gewaarborgd worden. Die geld heeft en vertrouwen in de halve maan, kan inschrijven te Londen, Pnrijs en Bombay, wanneer het geheele bericht althans geen ontijdige vastenavond scherts, in plaats van een ernstig gemeend beursbericht is. Uit Erankrijk komt verrassend nieuws. J). Don- derdag heeft nl. op nieuw eene bijeenkomst plaats gehad tusschen den maarschalk-president en den heer Dufaure, en is laatstgenoemde toen met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. Het nieuwe kabinet, zegt men, schijnt uit het linker centrum te zullen samengesteld worden. Het rech- ter centrum heeft geweigerd, er deel van uit te maken, maar zal het toch ondersteunen. Eindelijk schijnt dus de maarschalk te begrijpen, dat hij behoort terug te keeren tot het beginsel, dat parlementair gezag boven persoonlijk gezag geldt, dat de leer van 't constitutioueel recht, die eene leer is van gezond verstand, moet zegevieren, bier zoo als overal. Te verrassender is deze wending in den onlioud- baar geworden toestand, nadat Woensdag eene nota was gepubliceerd, welke moest dienen, om het volk te doen gelooven, dat, zoo de president niet toegaf, dit eenvoudig te wijten was aan de hooge eischen der linkerzijde. Een scherp kamer- debat volgde na het bekend worden dezer nota, waarin achtereenvolgens de vertegenwoordigers der linkerzijde de onwaarheid aantoonden, van 't geen door den president der republiek was beweerd. De Spaansche cortes zullen 10 Januari a. s. hunnen arbeid hervatten. In de eerste zitting zal het ministerie aan de cortes bericht geven van het voorgenomen huwelijk des konings met diens nicht, de princes Mercedes van Montpensier, onder mededeeling van de voorwaarden, welke aan de bekrachtiging van de cortes moeten onder- worpen worden. De ministerraad heeft reeds zijne goedkeuring aan het huwelijk geschonken, hetwelk op 23 Januari zal worden voltrokken. Per tclegraaf. Gisteren 10 Dec. heeft Plewna, welke vesting door Osman-pacha werd verdedigd, geca- pituleerd, en is in handen der Russisch-Roumanische arinfe. Ter Neuzen, 11 December. De Engelsche stoomboot Seaham, kapitein E. Spink, den 29 November jl. van liier naar Goole vertrokken, is jl. Woensdag avond op de reis van Goole herwaarts in de Noordzee door een groot stoomschip aangevaren, en weinige oogenblikken later gezonken. Het stoomschip had weinig averij en vervolgde de reis, met zich voerende de geheele bemanning van de Seaham, die in allerijl op het- zelve met achterlating van alles was overgespron- gen. Aan boord van genoemd stoomschip bevond zich ook nog de equipage van een smakscheepje, mede door hetzelve opgenomen. Het scheepje, beladen met aardappelen en be- stemd naar Antwerpen, was in den morgen van dienzelfden dag door hetzelfde stoomschip in den grond gestoomd. Na eerst nog tot in het Engel sche kanaal te zijn medegevoerd, zijn de van alles ontbloote schinbreukelingen der beide schepen aldaar aan eene sleepboot overgegeven, welke hen te Hull heeft aangebracht, van waar de equipage van de Seaham naar Goole is vertrokken, onder welke zich onze stadgenoot M. Harte, die met de Seaham voor de eerste reis medevoer, bevond en jl. Zaterdag hier terugkeerde, niets dan zijne kleederen aan het lijf hebbende. Aan de Hoogeschool te Leiden is de heer L. Stevens, geb. te Sas van Gent, bevorderd tot doctor in de rechten, na verdediging van stellingen. In de zitting van het gerechtshof te's Gra- venhage van 4 dezer werd o. m. behandeld het correctioneele appel, ingesteld door A. W. te Sas van Gent tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg van 15 October, waarbij hij ter zake van het beleedigen van een paar marechaussees en het plegen van verzet en gewelddadigheden tegen die beambten bij gelegenheid der kermis te Sas van Gent in den avond of nacht van 8 op 9 September, tot eene celstraf van 1 maand en twee geldboeten van 8 was veroordeeld; jl. Zaterdag heeft het hof uitspraak gedaan en den appellant veroordeeld tot bovengenoemde celstraf en bouten. De overgehaalde dijk van den Thoornpolder is reeds tot boven storm vloedshoogte opgewerkt en op het buitenbeloop grootendeels met rijsbeslag belegd. Met elken dag wordt de toestand gerust- stellender en men vertrouwt met grond, dat het zal mogen gelukken den polder te behouden. Aan den inlaagdijk wordt mede met kracht ge- arbeid; voortdurend komt meer werkvolk en tot nu toe worden de werken door zeer gunstig weer begunstigd; het is zeer te hopen, dat dit weer en vooral de zuidelijke wind nog eenige dagen mogen aanhouden. In de zitting der tweede kamer van 6 dezer vroeg de heer van Wassenaar Catwijck aan den minister van binnenlandsche zaken, wanneer deze minister de wet op 't lager onderwijs zou aanbieden en of men in den minister ook moest zien den afgevaardigde Kappeyne, die zelfs de minderheden zou onde.rdrukken, als 't gold de behartiging van T volksbelang van 't onderwijs. 't Antwoord van den minister luidde als volgt: ,/hoeveel tijd ik noodig heb voor het indienen van de onderwijswet Ik bepaal ongaarne een tijdstip voor de indiening van een wetsontwerp. Maar de heer van Wassenaer is verder gegaan. Hij raadt mij niet slechts rekening te houden met de uit- drukking der volkskeuze, maar ook met een andere macht, die oproer predikt en barricaden opwerpt. Ik zal noch met de meerderheid, noch met de minderheid, noch met het volk achter de kiezers, maar alleen met mijne eigene overtuiging omtrent een zoo gewichtig volksbelang te rade gaan. Zal ik de meerderheid niet kunnen voldoen, ik zal T betreuren, wanneer zij mijne zijde verlaat, maar ik zal onder geen ander voorstel mijn naam plaatsen dan dat mijne overtuiging inhoudt. Voor ecraseeren (vertreden) van minderheden behoeft geen vrees te bestaan, zoolang de bescherming harer rechten in handen is van den geachten afgevaardigde uit Leiden." Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijken- verbranding heeft adressen ingediend aan den koning en de tweede kamer, houdende bezwaren tegen de bepaling der wet, dat elk lijk begraven worde, T geen de voorstanders van lijkenverbranding belet naar hunr.e zienswijze te handelen. Het verzoekt wijzi- ging van voormeld wettelijk voorscbrift in over- weging te willen nemen. Verleden week werd een proef met den telephon genomen tusschen Zutphen en Utrecht, door den telegraafdraad over Arnhem, lang 87 kilometers. De proef slaagde uitmuntend. Geheele volzinnen werden verstaan en beantwoord. De spreker te Zutphen was te Utrecht aari zijne stem TER NELZKNSflHE OOURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1