No. 1310. Zaterdag 8 December 1877. 17e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINKENLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 7 December. TEH NEEZENSCHE COERANT Door het Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1, geheele Kijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdiree- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nninifldag IIItlE uren. Ult blad TCr»thljnt Diusdng- en Yrljdagavond bij .1 K. fi! II li O T te Ter Aeuzeii. F*olitieli; Overziclit. Regen en sneeuw belernmeren de operation op het oorlogstooneel, zoowel in Europa als in Azie, zoo althans wordt van verschillende zijden gemeld en in verband daarmede zijn de verschillende be richten van luttele beteekenis. Van Turksche zijde werd voor een paar dagen met veel ophef van groote zegepralon melding ge- maakt. Mehemed—Ali—pacha zou den Russen de stelling bij Prewatz weder ontnomen hebben en Entropol bedreigeu en Engelsche bladen spraken van een geheel inislukten aanval van Gourkho op Orchanie, maar de juistheid dezer berichten valt nog sterk te betwijfelen, omdat voldoende nadere depeclies zieh nog laten wachten. Integendeel spreken sommige Engelsche correspondenten reeds over de ontmoeting bij Prewatz, als niets beteekende schermutselingen. De correspondenten van de Times en Daily News bespreken de vermoedelijke plannen van generaal Gourkho. Eerstgenoemde spreekt van de beraming van een zeer stout stuk. Gourkho zou n. m. over den Balkan trekken en, langs de Slatiza- en Kar- lovo—valleien, Reoefpacha (die, naar men weet, tegenover den Shipka—pas ligt) in den rug vallen, daardoor den weg vrij maken voor Radetsky en met hem vereenigd naar Adrianopel trekken. Zulk een plan, zegt de correspondent, zou iets van dol- zinnigheid hebben in dit vergevorderde saisoen, maar met Gourkho is alles mogelijk. Van P'ewna komt volstrekt geen nieuws. Dat deze plaats nog niet gevallen is, getuigt voor de bewering, dat het binnen de vesting nog niet zoo heel slecht gesteld is met den voorraad proviand en ammunitie. Verschillende deserteurs verzekeren dan ook, dat er nog voor eenige weken voorraad Een gerucht zegt, dat Osman—pacha eenige afgezonderd, of tot autonomischen staat verheven wordt. Zooiang de kwestie van het grondbezit, t. w. de verhouding der mahomedaansche grond- eigenaren tot de bevolking, niet geregeld is, kan het Russische leger niet over den Donau terug- keeren. Tot bescherming van de Russische overheid zouden, onder hare leiding, plaatselijke troepen- corpsen kunnen gevormd worden. Als schade- loosstelling verlangt de Golos verderuitbreiding der Russische vloot, onbelemmerde doorvaart in de Middellandsche zee, afstand van eenige vestingen, zooals Kars, Batum enz. Eindelijk wenscht het blad, dat de vredesvoorwaarden worden bekrachtigd door een rerdrag tusschen de oorlogvoerenden, zonder deelneming van Europa. Aan het slot van het artikel leest menEve rials Alexander I zeide, dat hij zijn zwaard niet in de schede zou steken, zooiang nog een vijand op Russischen bodem stond, zoo moeten wij het zwaard niet nederleggen, zoo- lang nog een christen zieh onder de heerschappij van Turkije bevindt." Tegenover Bulgarije en zijne bevolking begint overigens de porte zieh minder streng te toonenamnestie is beloofd aan de Bulgaren, die zieh aan het Ottomanische gezag onderwerpen. De gunstige berichten in het laatst der vorige i week uit Erankrijk ontvangen, waaruit men de hoop putte, dat de maarschalk eindelijk zieh aan de stem des volks zou onderwerpen, zijn weder vervangen, door tijdingen, die eene spoedige oplos- sing der crisis den bodem inslaan. De zangmaatsch appij /Concordia" bracht hem des avonds met fakkellicht eene schitterende serenade, en voerde de schoonste stukken van haar reper- torium uit; daarna werd hem eenige woorden van wege het lioofd der gemeente toegesproken, dat door menig //level level de achtbare onderwijzer werd gevolgd. De leden der zangmaatschappij werden overgoed onthaald en om den geachten onderwijzer eenen aaiigenamen avondstond te versehaffen, werden vele vermakelijkheden uitgevoerd; ten slotte werd hem door den WelEd. heer P. Haesaert, rijks-ontvanger van Overslag (Belgie) eene deftige toespraak ge- daan, waarin de diensten door den geachten jubelaris aan de ingezetenen van Overslag bewezen, onder anderen werden aangetoondspreker wenschte hem met zulk eene schitterende loopbaan geluk en uitte den wensch, dat de bevolking van Overslag no" vele jaren het geluk zou mogen hebben, den heer van den Eeckhout tot ontwikkeling des verstands en veredeling van 's mensehen geest in deze ge meente werkzaam te zien. Hengstdijk, 6 December. Heden had alhier het vergelijkend examen plaats ter benoeming van een hoofdonderwijzer. Van de zes adspiranten, die zieh hadden aan- gemeld, zijn 3 opgekomen, welke als volgt aan den gemeenteraad zijn voorgedragen J. L. Wever te Schiedam, A. de Voider te Hoogland bij Amersfoort en G. A. Schenk te Maarssen. is. -- -"CJ-/ o dagen geleden aan zijne soldaten mededeeling ge- daan heeft van zijn voornemen, om een uitval te wagen en te trachten, door den vijand heen te breken, indien hij binnen veertien dagen geen hulp krijgt. Omtrent het Russische leger komt het onheil- spellende bericht, dat onder de finsche garde-rege- menten typhus en bloed-dyssenterie epidemisch heerschen. Deze regementen staan te Telisch en te Dolnji en Gjorni-Dubnik en maken dus een deel uit van het insluitings—leger van Plewna, zoodat ook de andere Russische korpsen daar ter plaatse allieht aan eene uitbreiding dezer vreeselijke epidemien bloot staan. De geruchten, betreffende pogingen om eene bemiddeliijg tot stand te brengen, die den vrede tusschen Ruslantl en Tufkije zou kunnen tenge- volge hebben, en de geruchten, volgens welke Turkije niet ongeneigd zou zijn, met Rusland vrede te sluiten zonder tusschenkomst vaii de mo- gendheden, dagen weder op, en in verband hier- mede deelen verscheidene bladen ontwerp-vredes- voorwaarden mede. Onder die organen zijn enkele, die gewoonlijk uit goede bronnen putten, en dus wordt nog al waarde gehecht, aan hetgeen in hunne kolommen te lezen staat. De Golos behoort er toe en dus brengen wij het volgende, aan het Peterburgsche blad ontleend, onder de oogen onzer lezers. De czaar zal bereid zijn, vrede te sluiten, wanneer Bulgarije of van Turkije ten eenenmale Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, mr. P. J. van der Eeen, advocaat en gemeente-archivaris te Middeiburg. Hontenisse. Ill eene gecombineerde vergadering van kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeenten van Hulst en Hontenisse is besloten tot scheiding uit gemeenschap van goederen, die aan de kerken van Hulst en Hontenisse behooren. De op 11. Zondag gehoudene schietwedstrijd voor de steeds zeer trouw ter exercitie opgekomene onderofficieren en manschappen van het korps konink- lijke scherpschutters alhier, had den volgenden uitslag. De le prijs werd behaald door den sergeant Sorber, de 2e door den schutter van Troost, de 3e door den schutter Weemaes, de le door den schutter Hermans, de 5e door den hoornblazer Pieters en de 6e door den schutter L. van Dijke. Door goed weder begunstigd had de wedstrijd een gewenschten afloop. Overslag, 7 December. Jl. Zaterdag had de heer E. B. van den Eeckhout het genoegen zijne 40jarige betrekking van hoofdonderwijzer in deze gemeente te herdenken. Uit dien hoofde hebben ook de ingezetenen feest gevierd. Talrijke vlaggen werden uitgestoken of geheschen, terwijl verschei dene ingezetenen den jubilaris hunne gelukwenschen gingen aanbieden en menige brieven en kaarten tot gelukwensching hem werden ter hand gesteld. De door de regeering voorgestelde wijziging der kiestabel zal op de Zeeuwsche districten den volgenden invloed hebben. Het district Middeiburg telt 105,495 zielen, staat af aan Goes: Hontenisse, Ossenisse, Graauw c. a., Hengstdijk, Stoppeldijk, St. Jan Steen, Clinge en Hulst, blijft 88,844 zielen. Goes telt 57,838 zielen, waarbij van Breda, j Bergen op Zoom, Woensdrecht, Huibergen, Ossen- drecht en Putte en van Middeiburg de bovenge- noemde gemeenten, wordt 90,718 zielen. Breda telt 104,420 zielen, waarbij van Tilburg, Baarle Nassau, Chaam, Gilze en Rijen, Terheijden het staat aan het nieuwe district Zevenbergen af: Klundert, Willemstad, Dinteloord en Eijnaart, en aan Goes, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Huiber gen, Ossendrecht en Putte, blijft 86,646 zielen. Omtrent den toestand op Noord-Beveland meldt men Door het aangroeiende getal werklieden is de verzwaring van den dijk zoover gevorderd, dat het grootste gevaar is verminderd; jl. Woensdag is het werk door den hoofd-ingenieur van den waterstaat en een lid van gedeputeerde staten geinspecteerd. Men meldt dat tusschen de Kon. Maatschappij z/de Sehelde," die een fabriek voor scheepsbouw en werktuigen te Vlissingen heeft, en de bekende firma John Elder Co. te Glasgow eene overeen- komst tot stand gekomen is, waardoor voortaan aan de werf te Vlissingen de grootste werken zul- len kunnen worden uitgevoerd en die fabriek niet alleen met de grootste inrichtingen in ons land, maar ook met de buitenlandsche zal kunnen wed- ijveren. De heer W. Pearce, lid der firma John Elder Co. zal als commissaris der maatschappij z/de Sehelde" optreden en belast zijn mot het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1