TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen \ieuws- en Advertenlieblad voor Z©euwsch-Vlaanderen Zaterda^ 24 November 1877, No. 1306. BUITENLAND. BT J V OEGSEL Kantongerecht te Ter Neuzen. GEMENGDE BERICHTE.N. VAN DE cj Zitting van 16 November 1877. VeroordccldJ. W. M., te Londen, in geld- boete van f 30, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf en in de kosten, ter zake het zonder vergunning stoomen met zijn stoomschip op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. E. Y., te Westdorpe, in geldb. van 1 subs. 1 dag gevang. en in de kosten, ter zake het visschen in eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechtheb- bende (pachter) van dat vischwater en zulks onder verzachtende omstandigheden. J. E., wonende aan boord der „Amur," in boete van f 25, subs. 2 dagen gevang. en in de kosten, ter zake het zeilen op het kanaal loopende van Ter Neuzen naar Gent. R. v. A., te Gent, in boete van/10, subs. 1 dag en in de kosten, ter zake het stoomen op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, onder Sas van Gent. J. M te Ter Neuzen, in 2 boeten elk van f 3, subs. 1 dag voor iedere boete en in de kosten, met ver- beurdverklaring van het vischtuig waarmede hij gevischt heeft m?t bopaling der waarde van dat vischtuig op eene som van f 0,50, voorts met bevel tot uitlevering van dat vischtuig of betaling der getaxeerde waarde daarvan, bij niet voldoening, na aaumaning, aan dat bevel tot gevang. van 1 dag, ter zake het visschen met een kruisnet, zonder voorzien te zijn van de bij de wet gevorderde bescheiden. E. O., te Sas van Gent, in 4 boeten elk van f 6, subs. 1 dag voor iedere boete en in de kosten, met verbeurdverklaring van het gebezigde net of betaling der waarde daarvan ad 1, bij niet betaling of uit levering daarvan tot gevang van 1 dag, ter zake als bp.ven E. V en D. W., beide te Westdorpe, ieder in eene boete van 3 en de tweede buitendien nog in boete van f 3, subs 1 dag voor elke boete en in de kosten, met verbeurdverklaring als voren, ter zake als boven. H. de M., te Wachtebeke (Belgie), in boete van 3, subs. 1 dag en in de kosten, ter zake overtreding van art. 475 no. 10 Code Penal. A. J. H., E. L., J. B P., J. B. van H. en U. deR., alien te Bouchaute (Belgie), ieder in boete van 10, subs 1 dag en ieder voor zijn aandeel in de kosten, ter zake het vastmaken hunner vaartuigen aan het rijs- werk van den zeedijk aan den calamiteusen polder „Stad Philippine." J. de B te St. Jan Steen, in boete van 3, subs. 1 dag en in de kosten, met bevel tot teruggave van het in beslag genomen vischtuig, ter zake overtreding der wet van 13 Juui 1875 (Staatsblad no. 87). P. W., te Ter Neuzen, in boete van f 6, subs. 1 dag en in de kosten, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van de beslag genomen palingschaar, ter zake het visschen met een verboden vischtuig, en is vrijgesproken van het meerdere hem ten laste gelegde. E M., te Zaamslag, in 2 geldb., een van /10en eene van f 1, subs. 1 dag voor iedere boete en in de kosten, ter zake het rapen van schelpvisch aan de voet van - en het beschadigen door het uitnemen van steenen aan de vooruitspringende werken van een polder bij Zaamslag A. K., te Zaamslag, in boete van f 6, subs. 1 dag en in de kosten, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het vischnet of betaling der waarde ad f 0,45, bij niet betaling of uitlevering 1 dag gevang., ter zake het visschen zonder acte of vergunning. C. P., W. K. en D. v. d. H., alien te Ter Neuzen, ieder in eene geldboete van f 0,50, solidair in de kosten, met bevel tot teruggave van de in beslag ge nomen zak, subs. 1 dag gevang., ter zake het rapen van vruchten van een akker die nog niet van den oogst ontbloot was P. M., te Bouchaute (Belgie), in 2 geldb. elk van 8 en in de kosten, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischnet en bevel tot vernieling van hetzelve, benevens verbeurdverklaring van den opbrengst der verkochte visch ad f 0,35, met bevel tot teruggave van de in beslag genomen vischtasch, ter zake het visschen met een net waarvan de mazen te klein waren. J. S., te Axel, in eene geldboete van 10 en in de kosten, subs. 1 dag gevang., ter zake overtreding art. 64, 88 reglemeut op de buurtwegen en voetpaden in Zeeland, (goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van 4 Augustus 1838, Staatsblad no. 106.) Vrijgespi'okcnL. de M., te Wachtebeke (Belgie), van het hem ten laste gelegde. Landbonwberiohten. Men meldt uit Deventer: De prijzen der aardappelen zijn voor de puike soorten gedaald tot op 3,50 per hectoliter. De schippers zijn de door hen bij de boeren in deze streken gekochte aardappelen niet komen ontvangen, tengevolge waarvan deze nu en dan aan de markt worden gebracht. De middenprijzen van het vatte vee op de voornaamste markten van Belgie, gedurende de verledene week van 12 tot 17 November waren als volgt Ossen 88 centimen tot 1 fr. 12, stieren 65 tot 96 centimen, koeien en runderen 65 tot 98 centimen, kalveren 95 centimen tot 1 fr. 40. Opslag 5 tot 7 centimen op ossen en 3 tot 4 centimen op de andere soorten. Dit alles gere- kend per kilo levend gewicht. De markten waren weinig bezet. De middenprijs der vette varkens was 1 fr. 07 tot 1 fr. 12, insgelijks per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. In den graanhandel was geene verandering. In vlas was de handel iets beter, vooral wat de midden- en de beste soorten betreft; evenwel zijn de prijzen weinig veranderd. Er werd per 3 kilos besteedte Mechelen 4 fr. 89 tot 5 fr. 73, te Aalst 5 fr. 82, te Thielt 5 fr., te St. Nicolaas 5 fr. 82, te Deinze 6 tot 6 fr. 50 en 7 fr., te Brugge 5 fr. 28; werk gold 3 fr. tot 4 fr. 50 naar kwaliteit. Behalve de Schwartz'sche methode van boter- bereiding, waarbij de nog volkomen zoete room, door sterke afkoeling, doch overigens op de van ouds bekende wijze verkregen, gekarnd wordt, schijnt nog een andere wijze om de room van de melk te scheiden, en wel door middel van de centri- fugaalkracht, eene toekomst te zullen hebben. O. a. wordt deze uitslingeringsmethode, zoo zou men haar kunnen noemen, met goed gevolg sedert April van dit jaar in toepassing gebracht in de gemeenschappelijke melkerij te Kiel en Holstein. De melk, pas gemolken of aangevoerd, wordt in een cylinder van blik gedaan, die, door middel van een kleine stoommachine, met groote snelheid, en wel 800 a 850 maal in de minuut, horizontaal wordt rondgedraaid, waardoor de roomdeeltjes zich langzamerhand van de zwaardere melk afscheiden, welke laatste zich dan aan den wand van den cylinder bevindt. De melk verlaat hierbij geheel den bodem van het vat en bekleedt als het ware den wand. Heeft de room zich voldoende afge- scheiden dan vermindert men langzamerhand de snelheid van omdraaien, en bij stilstand van het vat drijft de room boven op de melk en kan licht afgeheveld worden. Volgens proefuemingen verkrijgt men bij deze methode, volgens den naam van den fabrikant, de Lehfeldtsche genaamd, zoo niet meer, dan toch minstens evenveel room als bij eenige andere wijze van afscheiding. Ook hierbij is de room volkomen zoet en geschikt voor de bereiding der reeds be- roemd geworden Deensche tafelboter. Dr. W. J. Kirchner, directeur van bovengenoemde melkerij, is tot het geven van nadere inlichtingen bereid. Voor boerderijen of vereenigingen, waar men dage- lijks een groote hoeveelheid melk te verwerken heeft, zijn beide methoden, zoowel die volgens Lehfeldt als volgens Schwartz wel waard nader bestudeerd te worden. Uitvoerige mededeelingen zijn ook hieromtrent te vinden in Filling's „Landw.-Zeitung", 1877, bladz. 736. Wat de genoeinde melkerij-vereeniging te Kiel betreft, deze is gevormd door 18 landbouwers, die te samen van 345 koeien dagelijks 2000 liter melk naar Kiel sturen. Deze melk wordt gedeelte- lijk onafgeroomd verkocht, gedeeltelijk met de boven beschreven machine tot boter bewerkt. Ook de afgeroomde zoete melk vindt gretig koopers. De noodige voorzorgen zijn genomen, dat deze laatste zoowel de niet als wel afgeroomde melk onvervalscht in liuis bekomen. Men schrijft uit Bassevelde omtrent den moord, waarvan wij in ons voorlaatste nummer melding maakte, het volgende: Gansch onze gemeente is in opschudding gebracht door eene wreede gruweldaad, die alhier gepleegd moet zijn. Zekere Jacob Buyck, die alleen een huis bewoont in de wijk Hoogevorst, Donderdag morgen zich niet vertoonende, zijn de buren bij hem binnengedron- gen en hebben hem in eene hoek van zijne achter- kamer dood gevondenhij had een koord rond den hals en droeg niet het minste spoor van verwondingen. Verscheidene getuigen zijn gehoord, waarna de doctoren overgegaan zijn tot de lijkschouwing. Het slachtoffer is verworgd geworden en moet op het onverwachts aangevallen zijn geweest, want er stond op de tafel nog een bord met aardappelen, waarvan er maar weinig gegeten waren. Het bed van het slachtoffer lag nog geheel in orde, hetgeen doet denken, dat Buyk is aange vallen terwijl hij zijn avondeten gebruiktediefstal schijnt de drijfveer der misdaad te zijn, want de twee koffers, die zich in de slaapkamer bevonden, zijn opengebroken, en er zijn maer twee centen in gevonden. Het slachtoffer was een zestigjarige man, die algemeen bemind werd. Hij dreef handel in vlas en was nog al vermogend. Het ware hoogst wenschelijk dat het gerecht alras op het spoor kwam der daders van deze erge misdaad. Dezer dagen heeft de sleepboot Progres te Oostende een klein vaartuig, met name Avent metende omtrent 45 ton en beschadigd aan het mastwerk, binnen gebracht, dat zonder bemanning op de ree van Oostende dreef. Het verlaten schip behoort te Southampton thuis en voerde van daar hout naar Ipswich. Behalve een hond en een kat vond men geen enkel levend wezen aan boord. Men weet niet of de bemanning, denkende dat het vaartuig zou zinken, het verlaten heeft of door den geweldigen storm, die dezer dagen woedde, overboord geslagen is. Een Zweed, Leibsohn genaamd, heeft verleden jaar een portret van koning Oscar vervaardigd, dat geheel bestond uit microscopisch kleine letters, die langere of kortere bijbelteksten en spreuken vormden en dat in de kunstwereld nog al opzien baarde. Een Zweedsch blad meldt nu, dat Leib sohn een soortgelijk nog kunstiger portret van keizer Wilhelm van Duitschland heeft vervaardigd, dat volgens de Tribune spoedig in Berlijn tentoon- gesteld zal worden. Het rechteroog bestaat uit fragmenten van de Psalmen, het linker uit de stuk- ken van de Spreuken, den Prediker en het Hoog- lied. Het hoofd geeft den geheelen Prediker te lezen met een groot gedeelte van het Hooglied en twee Psalmen. Het haar bestaat uit het Hoog lied en de uniform uit de Spreuken van Salomo en de profetien van Daniel. De naam des keizers ten slotte bestaat uit een Hebreeuwsch gebed voor het keizerlijke huis en uit twee toepasselijke Psalmen. Rome telt, volgens de jongste statistische bescheiden, 280,000 inwoners op eene oppervlakte van 14,113,150 vierkante meters, in 13,550 huizen, 347 roomsch katholieke kerken, 8 evangelische en 4 synagogen; 46 gemeentescholen, met 8308 jongens en 7099 meisjes; 94 bijzondere scholen, 77 kerkelijke en 56 gemengde; 5 kinderbewaar- plaatsen; 16 seminarien, 3840 hotels, bier-, wijn-, koffie- en slaaphuizen2 gemeentelijke armenhuizen voor 1000 personen en 4 ziekenhuizen voor 3500 patienten ingericht. Te Gorinchem, Vianen, Ameide, en vele andere plaatsen zijn de prijzen van het vleesch met 10 cts. het kilo verminderd. Met de aanmunting van den nieuwen bronzen pasmunt is den 15 Oct. jl. een aanvang gemaakt. Verschillende redenen heb ben belet daarmede vroeger te beginnen. Vol gens publicatie door den Burgemeester, heerscht binnen de gemeente Groningen het roodvonk epidemiseh. In den loop der gepasseerde week werd te Doeveren, op het erf van L. van der Kolk, een peereboom (jut) gerooid, die, volgens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5