BIJVOEGSEL TER NEUZENSCHE COURANT, openii van let tanaal van Nenzen naar Gent Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 17 November 1877, N°. 1304. FEESTVIERING VAN DE Stelde de heer J. Sturm alhier mij in de gelegenheid, bij het nummer van 3 Juni 1876 n°. 1151, een verslag te voegen van de feestviering in deze ge- meente op 6 Juni 1826, bij gelegen heid van de eerste steenlegging aan de Westsluis, ik ontving dezer dagen van ZEd. een afschrift van een Verslag der feestelijkheden, welke op 18 November 1827 hebben plaats gehad bij gele genheid van de opening van het kanaal van Neuzen naar Gent, benevens eenige aanteekeningen betrekkelijk dat kanaal, en, met het oog op den aan- staanden herinneringsdagmeen ik, mijnen geabonneerden in het algemeen, maar vooral den ingezetenen van Ter Neuzen genoegen te doen, met hendaar- mede in kennis te stellen door middel van dit bijblad. Ter Neuzen, den L6 November, 1877. De Uitgever, J. K. G. DHONT. VERSLAG Neuzen, den 21 November IS'ii. Den 18 dezer, ten 7 uren des morgens, kondigden salvo's uit het geschut te Neuzen, de plegtigheid van den dag aan. Men zag alom in die stad de toebereidselen voor het feest dat stond gevierd te worden. De straten waren aan weerszijden met groen versierd, hetwelk door eene menigte vlaggen werd afgewisseld. De civiele en militaire autoriteiten, ten 11 uren des voormiddags, op het stadhuis vereenigd zijnde, begaven zich de heeren Gedeputeerde stateu der provincien van Oost-Vlaanderen en Zeeland, voor- afgegaan door een detachement huzaren en de muziek van St. Cecilia van Gent, naar het verblijf van Z. Ex. den staatsraad gouverneur van Oost-Vlaanderen, 's konings vertegenwoordiger voor de opening van het kanaal, ten einde hoogstdenzelven te complimenteren en uit te noodigen zich naar het stadhuis te begeven. Na eene kortewijl tijds op het stadhuis vertoefd te hebben, begaf Z. Ex., vergezeld van gemelde Gedeputeerde staten, op derzelver uitnoodiging, op weg naar het werk aan de Oostzijde der haven en, na aldaar de jongst aangelegde werken en de in die rigting gebouwde sluis en hare working te hebben bezigtigd, vertrok de stoet, onder het spelen der muziek, naar de Westersluis. Het was daar, dat Z. Ex. nadat de autoriteiten, in eene daartoe voegzaam ingerichte afscheiding eenen kring hadden gevormd in hun midden eene aanspraak deed in welke hij de uitgestrekte voordeelen heeft geschetst, welke de beide provincien van dit grootte, nu afgeloopen werk, hadden te wachten; en na herinnerd te hebben dat men deze nieuwe en kost- bare bron van voorspoed, aan den landbouw en koophandel geopend, verschuldigd was aan de onaf- gebroken en vaderlijke zorgen van onzen gelietden Vorst, heeft Z. Ex. den heeren hoofd- en gewone ingenieurs, en derzelven commissaris, den welver- dienden lof toegebragt, voor den ijver, de werk- zaamheid en de kunde, met welke zij ieder in zijnen kring, hadden bijgedragen ter vervulling der weldadige bedoelingen van Z. M. Deze aanspraak, met ingespannen aandacht aangehoord, scheen de levendigsten indruk op de toehoorders te maken en Z. Ex. heeft dezelve geeindigd met in naam des konings, order te geven, dat men, nu het werk was voltooid, tot de opening van het kanaal zoude overgaan. Dit bevel werd, onder directie van gemelde heeren ingenieurs van den waterstaat, met even goed ge- volg als spoed, ten uitvoer gebragt, waarop zich dadelijk de duizendwerf herhaalde kreet van leve de koning! hooren deed, terwijlterzelfder tijd, salvo's uit het geschut, van het hoofd ten westen van Neuzen, en van eene kanonneerboot, welke Z. Ex. de vice-admiraal Gobi us van Vlissingen heeft gelieven te zenden, in de verte aankondigden, dat de oude stad Gent, door een der schoonste kanalen die er in het rijk bestaan, in gemeenschap met de zee was gebragt. De doorgang geopend zijnde voeren door de sluizen het jagt de Juno, waarop zich Z. Ex. de heer commissaris des konings bevond, voorafge- gaan door de Griet, jagt van Z. Ex. den vice- admiraal Gobi us, directeur en commandant der marine te Vlissingen, aan boord hebbende de heeren ingenieurs van den waterstaat en de concessiona- rissen, gevolgd wordende door het jagt de Zephijr dat der commerciecompagnie te Middelburg, drie koopvaarders la Erederica, les Deux Amis en la Maria Angeline, behoorensjgj aan het huis van de heeren N. J. de Kok Com p. te Gent. Ten 5 uren kwam deze stoet, aan het hoofd hebbende de schoone barge van Gent, bezet door het genootschap van St. Cecilia, met het lossen van het kanon en onder het spelen der muziek, te Sas van Gent aan, alwaar Z. Ex. door de regering werd ontvangen en met eene eerewacht, onder hetherhaaldgeroepvan leve de koning! naar hoogstdeszelfs logement geleid. Ten 6 ure had er een maaltijd plaats in eene zaal, welke daartoe met zeer veel smaak was in- gerigt. Gedurende denzelve voerde het genootschap St. Cecilia verscheidene muziekstukken uit,welke met het grootste vermaak werden aangehoord. De toast op de gezondheid des Konings werd met algemeen gejuich ontvangen, en onder hetgeen niet weinig het genoegen vermeerderde van eenen avond op welke beleefdheid, hartelijkheid en eene wel- voegelijke vrolijkheid steeds hebben geheerscht, mogen ook gerekend worden de door den heer Eerar, ter eere van dit feest, gezongen coupletten. Des anderen daags, den 19, met het aanbreken van den dag, deed zich het geschut op nieuw hooren, en omstreeks 10 uren des morgens, vertrok de stoet naar Gent, in dezelfde orde en met dezelfde schepen als den vorigen dag. Naar mate men Gent naderde, leverde de triom- phale togt van zoo vele schepen, overdekt met eene ontelbare menigte vlaggen van de helderste en schoonste kleuren, een betooverend gezigt op. Even als den vorigen dag begaf zich de bevolking in menigte naar de oevers van het kanaal. Bij het inkomen van iedere gemeente, langs het kanaal, werd ZEx. de commissaris des konings door de besturen, aan het hoofd hunner onderhoorigen, opgewacht, bij zijnen doortogt begroet, en onder het gejuich van leve de Koning! leve onze Gouverneur! tot op de grenzen van hun gebied gevolgd. Overal waren de woningen en de oevers van het kanaal met groen, eereboogen, vlaggen en wimpels versierdmen zag inscription en zinspelingen op de gebeurtenis; bij afstanden was er muziek geplaatst, spelen en dansen vormden zich op onder- scheidene plaatsen; jonge meisjes, op de kanten der bruggen staande, strooide bloemen op het jagt waarop ZEx. zich bevond. Te Terdonck, grond- gebied van Ever gem, naderde een dertigtal jonge knapen dier gemeente, door muziek vergezeld en op een bevallig versierd vaartuig geplaatst, het jagt van ZEx. boden hoogstdenzelven een bouquet aan en wierpen er een groot aantal andere voor de bij zijnde autoriteiten. Dit vaartuig is den trein tot Gent gevoigd, en deze jonge matrozen hebben met de muziek aan het hoofd, ZEx. tot aan het hotel van het gouvernement verzeld. Te Langerbrugge, gemeente van Oost- akker, werd het oog aangenaam verrast, door een ander fraai gedecoreerd vaartuig, dat des morgens afgeloopen was, welks dek amphitheater's gewijze was ingerigt en waarop zich een groot aantal dames en heeren, met de muziek der gemeente hadden geschaard. De burgemeesters van Oostakker en Wondelghem, hebben, ieder op zijn gebied, ZEx. aangesproken. Aan den mond van den Moervaart was op de sluis eene eereboog opgerigt, welke eene schoone werking deed. In een woord, nimmer zag men in dit land een feest op eene zoo groote schaal voortgezet, zes uren ver een tafereel opleveren van de levendigste vreugde en erkentenis, voor de koninklijke w e 1 d a a dwelke men vierde. Maar het was vooral aan de poorten van Gent dat de belangstelling meer en meer toenam. D« reeds zoo talrijke menigte, welke den stoet had vergezeld, werd ontelbaar bij de nadering van het vlek Meulenstede, duizende menschen uit de stad bedekten de beide oevers van het kanaal en de daarop uitloopende wegen. Talrijk kleine vaar- tuigen voeren heen en weder, en begroeten door hun gejuich Z. Ex. bij deszelfs doortogt. Het geschut van het gilde van St. Anthonius kondigde de aankomst van den koninklijken com missaris door honderd en een kanonschoten aan, hetwelk door dat van het genootschap Utopia DEB BIJ DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5