BUITENLAND. meervoudige districten. Er zijn namelijk twee nieuwe enkele districten, Hilversum en Zevenbergen inge- voerd, twee enkele, Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudige, Amsterdam en Rotterdam, ieder een lid toegevoegd. Zondag jl. heeft de justitie uit Middelburg zicli begeven naar Borssele, ten einde onderzoek te doen naar een aldaar gepleegden diefstal. In den nacht van 9 op 10 Nov. jl. had de kashouder H. W., uit Goes, te Borssele gelogeerd in de her- berg van R. en den volgenden dag ontdekt, dat uit zijn kas een aantal gouden voorwerpen waren ontvreemd. Bij een gehouden huiszoeking bij R. werd niets gevonden, doch in een nabijgelegen sloot vond men een zak, gevuld met een aantal gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van ruim 400, alle ten nadeele van W. ontvreemd zoowel dien nacht als te voren, wanneer hij daar logeerde. Als vermoedelijke daderes is de dochter van R. gearresteerd, een meisje van 14 jaar, die naar Middelburg is overgebracht. Door Zr. Ms. gezant te Brussel, den beer baron Gericke van Herwijnen, is, ten behoeve van het koninklijk penningkabinet, ten geschenke aange- boden, een matrijs van een, waarschijnlijk door den Belgischen graveur Wiener, ontworpen, doch onvol- tooid gebleven spotpenning, rakende de opheffing van het koninklijk Nederlandsch instituut in 1851. Een der onder-directeuren van den rijks- telegraaf te Amsterdam, heeft zich in den morgen van 7 dezer den hals afgesneden. Hij lag volgens de Amst. Ct. uit zijn venster, Brouwersgracht tusschen Lindegracht en Papeneiland en volbracht aldus den zelfmoord. Een meid, die onder het venster liep, kreeg een bloedstraal op haar jak. Ilet Hbl. heeft een andere lezing omtrent naar het schijnt het zelfde geval. Gister in den vroegen oehtend is in een boven- huis op de Brouwersgracht te Amsterdam het lijk gevonden van iemand, die blijkbaar op geweldadige wijze gestorven is. De wanden van het vertrek waren bespat met bloed uit eene keelwonde, die den dood had ten gevolge gehad. Aan armen en beenen waren touwen gebonden, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor noodzakelijk anderen in verdenking zouden moeten komen. Yoorloopig is er geen reden aan iets anders dan zelfmoord te denken. De zaak is intusschen zeer raadselachtig. De overledene was weduwnaar, vader van vijf kinderen. Hij bewoonde een eigen huis en was een welgesteld man. In zijn huiselijke omstandig- heden was niets, wat een zelfmoord zou kunnen verklaren. Als ambtenaar bekleedde hij, tot alge- meene tevredenheid van alien, die met hem in aanraking kwamen, eene niet onbelangrijke be- trekking. Men begrijpt dus niet, wat tot deze daad kan hebben geleid en men heeft, zoo als wij zeiden, evenmin reden om iemand anders te verdenken. Landbouwberichten. Om op 't vrije veld steeds versche, lekkere ra- dijsjes te hebben, wordt aangeraden de zaden in rijen, met een weinig keukenzout gemengd, tus schen salade en andere groenten te zaaien. De roode, ovaie en lange zijn daarvoor bijzonder ge- schikt. De ervaring heeft geleerd, dat door het gebruiken van eenig keukenzout bij het uitzaaien de radijsjes, ook bij eenigermate te ver gegane ont- wikkeling, nog lekker blijven en van goeden smaak. Blijkens eene mededeeling van den Nederl. gezant te Brussel, is het door de dagbladen ver- spreide bericht van het uitbreken der veepest in de omstreken van Turnhout van grond ontbloot. Het hof van cassatie van Brussel heeft de handen vol werk met de ontelbare kieskwestien, welke door dat hof moeten worden opgelost. Men weet niet hoe het mogelijk zijn zal, binnen den korten tijd door het kieswetboek bepaald, al the zaken te onderzoeken; men weet dat in de provincie Antwerpen alleen meer dan 4000 kies- kwesties op eene oplossing wachtenEr zal even- wel een middel moeten worden gezocht, om uit die moeielijkheid te geraken. Daarenboven zijn eok de achterstallige burgerlijke en correctioneele zaken reeds talrijk genoeg. De Zwitsersche zilverstukken van 1860 tot 1868, zullen volgens de conventie van 23 December 1865 ophouden gangbaar te zijn, te rekenen van 1 Januari 1878. Tot dien tijd zullen bovengemelde stukken in alle ontvangstbureaux van den Staat aangenomen worden. Na den 31 December aan- staande, zullen de Zwitsersche stukken van boven gemelde jaren, niet meer gangbaar zijnde, door alle openbare banken geweigerd worden. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de reorganisatie der burgerwacht bijna gereed is; zij zal bestaan uit 6 regementen en deze ieder weder uit 4 bataljons van 1000 man. Drie regementen vormen een brigade. Tot ooperbevelhebber is de divisie generaal Hadji Haled pacha benoemd; tot brigadiers de livas Januf pacha en Zilkaria pacha tot oversten zijn verschillende officieren van de lijfwacht des sultans benoemd. Tot aanschaffing van muziekinstrumenten heeft de sultan 20000 piasters uit zijn particuliere schat- kist gegeven. GEMENGDE BERICHTEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft twee personen, deelnemers aan het kermisoproer te Arnhem, ver- oordeeld den een tot anderhalf jaar, den ander tot een jaar celstraf. Een persoon liet verleden week in een huis te Amsterdam, waar hij eenige han- delszaken gedaan had, eene portefeuille liggen, die f 1090 inhield. Toen hij verschrikt terug kwam loopen om haar te halen, was zij verdwenen en ze is nog niet terecht. Eene weduwe te Maas tricht, die deels door werken, deels door bedelen in haar onderhoud voorzag, heeft hare erfgenamen eene som van f 6000 nagelaten aan hypothecate inschrijving, behalve de gereede gelder., die nog in hare woning kunnen gevonden worden. Het voorstel tot het verleenen van een subsidie van/3000 tot verdelging van meikevers, is door de provin- ciale staten van Gelderland aangenomen. Van de 125 gemeenten te Limburg worden 4 door gas en 25 door petroleum verlicht, terwijl 96 geheel van straatverlichting verstoken zijn. De inpol- dering van een groot gedeelte der Lauwerzee (tus schen Groningen en Eriesland is tot stand gebracht. Duizenden hectaren vruchtbaren grond zijn daar door aan de zee ontwoekerd en in heerlijk wei- en bouwland herschapen, dat tegen dure prijzen van de hand wordt gezet. Te Barneveld is bij het station het lijk gevonden van K. v. d. W. timmerman te Renswoude, ongeveer 70 jaren oud. Hij was familie te Barneveld komen bezoeken; zijn lijk is daarheen gebracht. De aardappelmeel- fabricage neemt in de Veenkolonien alom verbazend toe. Alleen onder de gemeente Yeendam zullen er weldra 10 worden aangetroffen2 zijn opuieuw in aanbouw. In de Haarlemmermeer is de boerderij van P. Kistemaker afgebrand, zij werd bewoond door G. Hop. De oorzaak is niet bekend. De boerderij, eerst onlangs aan den tegenwoordigen eigenaar overgegaan, was nog niet verzekerd, de inboedel van den bewoner wel, daarvan is een gedeelte gered. Uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem is in den nacht van 9 dezer ontvlucht J. Briihl, ketelsmid te Nij- megen, die ter zake wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van inklimming en buitenbraak gepleegd te Nijmegen, is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraftot heden weet men niet hoe hij is ontvlucht. Een vreesselijke brand heeft te Chicago een gedeelte van het Wood's museum vernield neven den schouwburg. Al de dieren van het museum zijn in hunne hokken ge- stikt. Verschrikkelijk was het de kreten te hooren, die de pijn aan de dieren ontrukte. De schade wordt op 750,000 gulden berekend. De vleesch- houwer Sougtah, te Gera, is door het gerechtshof te Jena, wegens vermenging van worst met aard- appelmeel en analine, veroordeeld tot eene boete van 100 mark endekosten. Tot zijne verdediging voerde hij aan dat in verscheidene Thuringsche worstfabrieken, die hij opnoemde, de worst werd vervalscht en met analineverf gekleurd. Dadelijk werd hieromtrent een onderzoek gedaan, met het gevolg dat er groote partijen vervalschte worst in beslag zijn genomen. In een voornaam koffiehuis op de boulevards te Parijs, liet een heer, die biljart speelde, een brandende lucifer op een der ballen vallen, en deze vatte onmiddelijk vuur en brandde zoo hardnekkig, dat men er niet in slagen kon de vlam te blusschen; zelfs het biljart verschroeide. Eindelijk was men de vlam meester en uit een onderzoek bleek, dat de ballen beston- den uit zoogenaamd kunstivoor, dat samengesteld is uit kamfer en schietkatoen. Dit althans zegt de Siecle, en hij waarschuwt het publiek om zich met voorwerpen van kunstivoor, zooals broches, knoopen en dergelijke te versieren. De directeur der maatschappij voor dienst- personeel Nijverheid te Amsterdam, tegen wien een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd, had in eenige dagbladen eene advertentie doen opnemen, waarin een kantoorlooper gevraagd werd tegen een salaris van 13 's weeks, mits hij /400 a/ 500 als waarborgsom kon storten. Om- streeks 300 brieven en aanbiedingen werden op deze advertentie ontvangen, waarvau men meent dat een 200-tal de gevraagde waarborgsom hebben gestort. Met dit geld heeft de directeur Busbroek zich uit de voeten gemaakt. Zoo verhaalt men, doch t is tocht haast ongeloofelijk, dat onder de menschen, van wie men ver wachten kan, dat zij op zulk eene advertentie schrijven, er 200 gevonden worden, die geld genoeg hebben en tevens dom genoeg zijn, om zich zoo te laten beet nemen. Op een vergadering van aandeelhouders in den dezen zomer opgerichten omnibusdienst van Middelburg op Domburg v. v. is besloten, dien dienst in het volgende jaar voort te zetten. Of- schoon de geldelijke uitkomsten niet voordeelig schijnen te zijn, acht men het in 't belang dier dit jaar druk bezochte badplaats, de proefneming nog een jaar te doen voortduren. Zaterdagavond stonden een aantal werklieden van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen op de brug aan de Wittenburgergracht, te Amsterdam, wachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die be- zweek, zoodat ze alien in de gracht terecht kwamen. Zij werden alien gered, ten minste tot nog toe is geen vermissing bekend geworden. Onder toe- zicht der politie werd op de plaats gevischt en gedregd, waarbij alleen een pet en een koffieketeltje te voorschijn werden gebracht. Dezer dagen heeft zich op de hoogte van den Kadijk te Amsterdam, een persoon door op- hanging van het leven beroofd. Hij was vader van drie kinderen, die in de laatste drie jaren door kommer en gebrek zoo veel geleden hadden dat ze meer op lijken dan op levende wezens ge- leken. Daarenboven waren zij zoo veronachtzaamd en onrein, dat het afschuwelijk was om aan te zien. De man, die een bedelend leven leidde, laat echter ongeveer twaalf duizend gulden na. Hij werd in het bezit bevonden van vier Oostenrijksche schuldbrieven van honderd florijn en van bewijzen van grond-eigendom aldaar en in Zaandam, als- mede van ongeveer 250 baargeld. De kinderen zijn, nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, bij een lid der familie gebracht, die nu voor een goede opvoeding zal zorgen. Verledene week was te Wamel paardenmarkt gehouden. Na afloop wilde de landbouwer V. Wuit Ingen huiswaarts keeren, maar raakte met de tilbury, waarin hij met zijn keecht gezeten was op hoi, doordien er iets aan het tuig van het paard brak, waardoor het dier schrikte, begon te steigeren en doorging. De tilbury geraakte't onderste boven en beide personen vielen er uit. Voor het leven van den landbouwer bestaat zeer groot gevaar; de knecht heeft een been gebroken, terwijl't andere ernstig gekwetst werd. Onmogelijkheid om eene gemeentelijke ver- ordening uit te voeren. In het reglement van politie van Groningen, art. 63, is voorgeschreven, dat rundvee over de straat niet anders mag vervoerd worden dan geleid door een aan de horens behoorlijk bevestigd touw. Maar nu heeft de kantonrechter aldaar in een voorgekomen geval beslist, dat runderen zonder horens in 't. geheel niet behoeven te worden geleid, omdat toch aan die dieren het touw van art. 63 niet kan worden bevestigdBij den gemeenteraad is nu door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, het artikel te lezen als volgt,/anders dan geleid aan een touw", zonder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2