BUITENLAND. hunne bestemming wil zien bereiken, op die wijze over te maken, dat telkens, wanneer een eenigszins beduidend bedrag zal zijn gestort, de gouverneur langs telegrafischen weg wordt gemachtigd om over het ontvangen bedrag te bescliikken. Ten einde van die gelegenheid het bestgebruik te maken, is het wenschelijk, dat de stortingen bij het departement plaats hebben voor den 16 en 24 van iedere maand, zijnde de uiterste tijd- stippen, waarop een naar St. Thomas af te zenden telegram van daar per mail-gelegenheid naar Curasao kan worden overgebracht. Volgt onze marine de helaas zoo treurige eischen des tijds om de vernielendste uitvinding op hare schepen aan te brengen, o. a. de torpedo's aan den anderen kant gebruikt ze evenzeer de middelen, welke strekken kunnen om menschen- levens te behouden. Tlians worden al hare schepen voorzien van ^Holmes reddinglichten." Dit middel van een Engelschen uitvinder, de heer N. J. Holmes te Londen, op verscheidene Engelsche schepen met succes reeds in gebruik, wordt toegepast als volgt: Het kistje, waarin twee dier lichten besloten zijn, wordt buiten boord bevestigd boven de plaats waar een reddingboei hangt. Een der bussen die het preparaat bevat, wordt met een touw, door den bodem van het kistje loopende, aan de boei verbonden. Wanneer die boei te water geworpen wordt, valt de bus uit het kistje mede en deze wordt tegelijkertijd door de zwaarte der vallende boei geopend. Zoodra dit preparaat met water in aanraking komt ontvlamt het. Het blijft een half uur branden, is tot op een afstand van 5 mijlen zichtbaar en wordt door wind en water niet uit- gebluscht. Bij nacht wordt daardoor een drenke- ling de plaats aangewezen, waar hij een middel tot levensbehoud door zwemmen zou kunnen be- reikenen hij kan evenzeer met een boei, waaraan zulk een brandend licht is verbonden, de aandacht zijner redders tot zich trekken. De scheepvaart op de Waal is, tengevolge van eenigen was in het water, zoo goed als hersteld. Met inachtneming van de noodige voor- zichtigheid vinden zwaar beladen stoombooten en schepen veiligen doorgang. De politie- en kanon- neerbooten zijn dan ook verdwenen. 't Is te hopen, dat krachtige, waarschijnlijk zeer kostbare, maatregelen worden genomen, om voor goed een einde te maken aan eerie stremming in den handel en het verkeer, zooals zich daar ter plaatse gedurende geruimeu tijd heeft voor- gedaan. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in de maand September 1877 verongelukt 90 schepen, alsvan Engelatid 33, Frankrijk 17, Duitschland 11, Amerika 8, Noorwegen 5, Italie 6, Nederland 3, Oostenrijk 1, Denemarken 1, Por tugal 1, Spanje 1 en 3 waar van de natie onbe- kend is; hieronder zijn begrepen 10 schepen waarvan nadere bijzonderheden ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 5 stoomschepen als: van Engeland 2, Duitschland 1, Amerika 1 en Spanje 1. Aan het mail-overzicht van het B. Hbl. ontleenen wij het volgende: Van Atchin zijn door de regeering de volgende gunstige berichten gepubliceerd Een door den waarnemenden militairen tevens civielen bevelhebber te Atchin op 21 October van Kotta Radja, via Penang, verzonden telegram, luidt als volgt: Vorst van Merdoe is zevenlien September in onderwerping gekomen. Al onze voorwaarden aan- genomen. Te Samalangan gaan zaken uitstekend. Analaboe toestand hetzelfde. Gezondheidstoestand minder gunstig, wegens voorkomen van meer intensieve koortser. en sporadische gevallen van cholera. De kogel, welke nog in het hoofd van kolonel van der Heijden zat, is door braking er uit gekomen. Deze hoofdofficier is thans zoo goed als hersteld. Met algemeen genoegen is hier de tijding ontvangen, dat de verdienstelijke kolonel van der Heijden tot commandeur der Militaire Willemsorde js bevorderd. Landbouwberichtent De op jl. Vrijdag te Gorinchem gehouden St. Huiberts- of toonmarkt muntte uit door een ruimen aanvoer van vee; naar schatting wel 5000 stuks. Die massa overziende, kon men bespeuren, dat het vee den ganschen zomer eene goede weide gehad heeft; zoo'n waas van welgedaanheid kg over 't geheel. De handel was, ondanks de aan- wezigheid van slechts enkele vreemde kooplieden, buitengewoon vlug, zoodat zeker meer dan drie vierde van den aanvoer verkocht werd. De prijzen waren: vette koeien f 200 a 315; kalfkoeien f 230 a /320; mindere kwaliteit 160 h/220; vaarkoeien 140 a 215; pinken 34 it 75; graskalveren 24 a 65. In den morgen van 1 dezer werden de twee lijken der slachtofi'ers van den dubbelen moord, door de Braeckeleer verleden Zondag gepleegd, benevens het overschot van den moordenaar uit het St.-Pietersgasthuis naar het kerkhof van Evere gevoerd. Eenige bloedverwanten en vrienden volg- den den lijkstoet. Men had besloten die begrafenis zoo vroeg mogelijk te doen, ten einde geen toeloop van nieuwsgierigen te verwekken. Dezer dagen stond een heer op het Belle- Alliance-plein te Berlijn en haalde zijn gouden horloge uit den zak, om te zien hoe laat het was. Plotseling grijpt een hand naar het horloge. De aangevallene keert zich om en zag een man voor zich, blijkbaar niet uit de laagste volks- klasse, doch zeer armoedig gekleed en met een uitgeteerd gelaat, die met schorre stem zeide „Ik smeek u, geef mij aan bij de politie, ik ben zonder dak en lieb honger." Tranen verstikten zijn stem. De toegesprokene nam den ongelukkige mede, stapte met hem in een rijtuig en verloste hem aldus van de nieuwsgierigheid der omstanders. Hij reed niet naar het politiebureel, maar naar zijn woning, waar de ongelukkige goed verpleegd werd. Het kreigsgerieht te Altona heeft zekere M. J. Lautenberg, wegens overtreding van de wet op de fabriekmerken, veroordeeld tot 300 M. boete en 1 maand gevangenisstraf. Hij verkocht nl. als handelaar in naaimachines, zulke voorwerpen, in eene fabriek in Duitschland vervaardigd, waarop het handelsmerk van de Singer—Manufacturing Co. te New-York, terwijl het woord „imitat" daaraan was toegevoegd, echter in zeer kleine letters, zoodat zij nauwelijks te lezen waren, waardoor dus de koopers werden in den waan gebracht echte Singer-naaiinachines te koopen. In Pruisen wordt men in de belasting aan- geslagen naar' zijn vermogen of vermoedelijk in- komen; vandaar dat sommige persouen hoog in de directe belasting zijn aangeslagen. In de laatste jaren stond Krupp bovenaan, hij betaalde 84,600 mark. Tengevolge van de stagnatie in vele zaken en daardoor minderen bloei zijner fabriek, is hij dit jaar van de 75e klasse naar de 63e teruggebraeht, zoodat hij slechts voor 63,000 mark is aangeslagen. Thans staat Rothschild uit Frankfort bovenaan, met 68,000 mark. Ook een der mijneigenaars in Opper-Silezie is van 71,200 tot 61,200 terugge braeht. Aanslagen van 50,000 mark komen veel- vuldig voor. In een officieel Russisch telegram wordt omtrent de jongste veldslagen bij Gorni Dubnick en Telich het volgende gemeld13 tabors infanterie, 5 escadrons cavallerie en 7 stukken geschut vielen in onze handen, in 't geheel 7000 man, waaronder zich twee pahas en 200 officieren bevonden verder drie Engelschen en een te Constantinopel wonende Franschman. Een der Engelschen staat als overste in Turkschen dienst, de beide anderen zijn geneesheeren en zijn bij de Turksche gewonden gelaten. De Franschman was als vrijwilliger in dienst van de Turken. Een Turksche vlag werd door een soldaat van het regement van Ismail buit gemaakt. De veldmaarschalk Friedrich Heinrich Ernst von Wrangel, die jl. Donderdagavond is overleden, was in 1784 te Stettin geboren; hij trad in dienst bij de dragonders als kadet in 1796, werd Unte nant in 1814 en kolonel in het volgende jaar. Verscheidene jaren later werd hij benoemd tot luitenant-generaal en kreeg in 1848 het bevel over het 2e legerkorps van de bondstroepen in den oorlog tegen Sleeswijk Holstein. In 1856, op zijnen verjaardag van 60 jaren dienst, werd hij verheven tot veldmaarschalk. Hij was insgelijks hoofdbevelhebber en gouverneur van Berlin. In 1864 werd hij geroepen tot het hooger bevel in het Oostenrijksch-Pruisisch leger dat tegen Denemarken werd afgezonden, maar hij werd daarin vervangen door prins Frederik Karel van Pruisen, terwijl hij als belooning voor zijne snelle overwinningen den titel kreeg van graaf. Hij nam deel aan den oorlog in 1866 maar zonder bevel, tengevolge van hoogen ouderdom. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Van 3 dezer wordt uit Medowat gemeld Den 2e vielen 3 a 4000 Turken met bergge- schut de Russische positie bij Marian boven Elena aan; zij werden met groot verlies teruggeslagen. Denzelfden dag bereikte een eskadron garde- dragonders, dat over Komarew voorwaarts trok, Dschuralowo aan den oorsprong der rivier Eekit (Iskir) waar het met Cirkassiers slaags raakte en 100 wagens en veel vee veroverde. Generaal Tscherewin met de Kaukasische kozak- ken-brigade bezette het dorp Peschterna, links (oostelijk) van den weg naar Sofia en trad in verbinding met de infanterie van generaal Karzeff, die Turkegisvor bezette. Een verkenningsde- tachement van generaal Tscherewin, dat de Turken vervolgde, passeerde den pas van Jablonitza. LONDEN, 5 November. Het gerucht van een aanval der Russen op het oosten van Plewna is juist. De aanval werd met groot verlies afgeslagen. Misschien was eene de- monstratie bedoeld, maar in ieder geval is het doel der Russen mislukt. Tengevolge van het gebrek aan reserve hebben vele Rumeensche compagnien slechts een officier. Na den 14 hebben de Rumeniers een nieuwe nederlaag geleden, ten gevolge waarvan de soldaten dreigden aan het muiten te slaan, zoo zij weder een zekeren dood te gemoet werden gezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Namens paus Pius IX heeft de patriarch van Jeruzalem en grootmeester der orde van het H. Graf, Bracco, tot grootkruis dier orde benoemd den heer P. M. Snickers, bisschop van Haarlem. Het gerechtshof te Arnhem heeft de vrouw te Twello, beschuldigd van vergiftiging op haren echtgenoot (het toedienen van pannekoek met phosphorus, vroeger door ons medegedeeld) daarvan vrijge- sproken, en hare onmiddelijke invrijheidstelling bevolen. Door den gemeenteraad van Zalt- Bommel is besloten eene teekenavondschool voor den ainbachtsstand op te richten, onder toegezegde subsidie van het rijk. In den Alblasserwaard zijn de prijzen van de kaas aanmerkelijk gedaald. Door de opkoopers wordt thans besteed 29 a 30 per 50 kilo. De heer J. M. van Kempen, chef der vermaarde zilverfabriek te Yoorschoten, is aldaar in 63jarige ouderdom overleden. Het besluit van den gemeenteraad van Kampen om den gemeente-secretaris 200 verhooging en alzoo 2200 jaarwedde toe te kennen, is door gedep. staten van Overijssel niet goedgekeurdde raad heeft nu besloten dien ambtenaar voor 1878 eene persoonlijke toelage van f 200 toe te kennen. Als een bewijs van bijzondere trouwlustigheid diene, dat te Vleuten, eene gemeente met ruim 1200 inwoners, op den 2 November 1877 door 10 personen huwelijksaangifte is gedaan. Door nachtelijke inbraak hebben zich dieven te IJhorat toegang tot de kerk weten te verschaffen en de offerbus van de Wijk bestolen; ook uit de pastorie zijn eenige kleinigheden en uit de school schrijf- behoeften ontvreemd. In het pinksterbloemen- laantje te 's Hage, is een dak ingestort. De buren konden door het puin hun woning in noch uit, de bewoners van de panden, waar het gebeurde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2