TER NEUZENSCHE COURART f Aigemeen Nieuws- en Advertenlielilad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Zaterdag 3 November L877, No. 1300. Vervolg van het Binnenland. VAN DB Bij beschikking van den minister van justitie, dd. 23 October 1877, no. 4653, is Hendrik Scheele, dijkwachter van den Van Lijnden polder, wonende te Zaamslag (Poontje), benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. Sas van Gent, 31 October. Heden namiddag half vier ure werden de ingezetenen verontrust door het geroep van brand, ontstaande in een hooihoop (mijt) staande in de bebouwde kom der gemeente aan de visclunarkt nabij het brand- spuithuis. Door het loffelijk gedrag van de brandweer is die mijt slechts ten deele verbrand, waardoor de schade op hoogstens 20,is geraamd. Sas van Gent, 1 November. Gisteren avond omstreeks half zeven ure bevonden Petrus Laminens en Petrus van de Rostijne, beide vrachtlieden alhier, zich met hunne paarden, bespannen voor een schip in de rigting naar Ter Neuzen, ter hoogte van den Papenschorpolder, gemeente Westdorpe, toen de grijze hengst, toebehoorende aan de wed. Wauters, welke mede voor een schip was ge- spannen, losgeraakte en op beide eerstgemelde paarden sprong, die, na losgesneden te zijn, op den hoi gingen met dat gevolg, dat alle drie de paarden in het kanaal te recht kwamen. Met behulp van een groot aantal personen heeft men de paarden weder op het drooge gekregen, terwijl de hengst zich zelf redde. De commissie voor het Spinozastandbeeld heeft het program verkrijgbaar gesteld voor een nieuwe prijsvraag, daar, zooals men weet, bij de eerste geen modellen zijn ingekomen, die de bekroning waard zijn geacht. In het eerste artikel wordt de bedoeling der commissie thans duidelijker uiteengezet met verwijzing naar de bekende levens- beschrijving van Spinoza door Corlerus; de com missie heeft tevens door den heer Verveer te Utrecht afdrukken laten maken van het portret van den wijsgeer, dat tegen een postwissel van f 1 wordt toegezonden. De modellen moeten worden inge- leverd uiterlijk 1 Juli '78. Nadere inlichtingen worden op franco aanvrage verstrekt door den secretaris van de commissie den heer mr. H. J. Betz. In de inkomstenbelasting te Amsterdam worden, naar men weet, ook zij als belasting- schuldig gerekend, die te dier stede hun kantoor hebben gevestigd en hier hun handel of bedrijf uitoefenen, terwijl zij in andere gemeenten in den omtrek wonen. Een aantal dezer aangeslagenen in de belasting naar het inkomen zijn in onderling overleg ge- treden, en hebben, naar wij vernemen, besloten, voor gezamelijke rekening te procedeeren, om een rechterlijke beslissing omtrent de al of niet wet- tigheid van deze vordering uit te lokken. In eene te Rotterdam gehoudene vergadering van handelaren, makelaars en commissionairs in koffie en andere belangstellender. is de quaestie der koffieveilingen ter sprake gebracht. Er werden geen besluiten genomen, maar algemeen bleek men van oordeel, dat het tot wekelijksche koffieveilingen moest komen hier te lande, bij voorzichtige en geleidelijke uitbreidiug van den verkoop ook op Java. Er waren ook wel voorstanders van den terugkeer tot 2- en 3-maandelijksche veilingen, doch dezen wilden zelfs de proef met het nieuw aanbevolen stelsel niet ontraden. Aan den heer Corns. Bok te Delfshaven is voor zijne te Rovigo (Italie) tentoongestelde plannen van polder-stoombemaling en de inrichting daarvan, de groote zilveren medaille toegekend, door de Italiaansche regeenng voor die tentoonstelling be- stemd. Daarbij is hem van wege de tentoon- stellings-commissie het vereerend verzoek gedaan om, nasluiting der tentoonstelling, zijne teekeningen I nog eenigen tijd ten stadhuize van Rovigo te willen beschikbaar stellen, ten einde belanghebben- I den daarvan inzage zouden kunnen nemen; ook aan den heer J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna— Paulownapolder, te Anna-Paulowna, is eene groote gouden medalje van regeeringswege toesrekend voor zijne tentoongestelde plannen van polder- en stoombemaling en de inrichting daarvan. PROVINCIALE STATEN. Naar aanleiding van een verzoek van Jacobus Swa- gemakers, te Kuitaart, gemeente Hontenisse, stellen gedeputeerde staten aan de prov. staten voor, hen te machtigen om, tegen den prijs van f 19, aan adressant te verkoopen 50 centiaren weiland en 550 centiaren vergraven grond (moeras,) aan den weg van Hulst naar Walzoorden, onder de voorwaarden die zij in het belang van den weg noodig zullen achten. Gelijk voorstel doen ged. staten omtrent een ver zoek van J. E. van Denderen, schipper te Hontenisse, die wenscht dat hem in eigeudom worde overgedragen een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walz oorden, groot ongeveer 46 centiaren, tegen den prijs van /4,60. l)e raad der gemeente Koewacht heeft zich bij adres tot den koning gewend met verzoek om voor 1878 een subsidie van f 1500 in de gewone kosten van het lager onderwijs te verkrijgen. Over 1877 werd aan deze gemeente een subsidie van f 1050 toegekend. Ofschoon voor 1878 f 100 meer zal worden besteed voor de jaarwedden der onderwijzers, vinden gedepu teerde staten geen vrijheid de toekenning van een hooger subsidie dan het thans toegekende ad f 1050 aan te bevelen. Bij hun brief van 1320 October 1876 werd toch evenals bij vorige gelegenheden aangenomen, dat de gemeente ter bestrijding van de kosten van het lager onderwijs behoorde over te gaan tot verhooging van de opcenten op de personeele belasting van 25 tot 40. Geschiede dit dan, meende men, zou een subsidie van 1050 voldoende zijn. Nu blijkt. intusschen, dat de uitgaven voor 1877 zullen kunnen worden bestreden, zonder die verhooging in te voeren. In de begrooting van 1878 wordt voorts de opbrengst van slechts 25 opcenten geraamd, ter wijl voor het gevraagd subsidie f 1500 wordt gesteld. Wordt die som tot 1050 verminderd, dan zal dus nog eene som van f 450 moeten worden gevonden. Dit kan dan in de eerste plaats geschieden door de vermelde verhooging van opcenten, waardoor 372 zal worden gewonnen. Verder zullen de uitgaven voor het armwezen moeten worden verminderd. Gedeputeerde staten hebben namelijk bezwaar ge- maakt tegen het voor 1878 aangewezen subsidie aan het burgerlijk armbestuur ad 500. Doch al werd hierin berust, zoo zal toch uit de begrooting moeten wegvallen de som van f 100 voor ondersteuning van armen die van bijzondere instellingen van weldadig- heid uiets kunnen erlangen; omdat volgens de armenwet in gemeenten, waar een ourgerlijk armbestuur bestaat, het gemeentebestuur niet bevoegd is rechtstreeks onder- stand te verstrekken. Eindelijk is ook voor onvoor- ziene uitgaven ongeveer f 129 meer uitgetrokken dan voor 1877, zoodat ook deze post wel voor vermindering vatbaar zal zijn. Zij merken hierbij nog op dat, voor uitkeering van 4/5 gedeelten der personeele belasting, eene hoogere som is uitgetrokken dan voor 1877, waaruit valt af te leiden, dat de welvaart der gemeente eenigszins toeneemt. Overigens zal het, na de omtrent deze zaak in vroegere jaren genomen besluiten, wel geen betoog behoeven, dat de gemeente aan een subsidie in de kosten van het lager onderwijs behoefte heeft en zij achten het noodzakelijk, dat haar ook weder voor 1878 een subsidie van f 1050 worde toegekend. Zij stellen derhalve aan de provinciale staten voor, als haar gevoelen aan de regeering te keunen te geven, dat de gemeente Koewacht door de kosten van haar lager onderwijs te zwaar wordt gedrukt en dat er termen bestaan om haar voor 1878 een subsidie toe te kennen van f 1050, door het rijk en de provincie elk voor de helft te betalen Bij besluit der provinciale staten van 6 Julij 1. no. 11, werd goedgevonden, ten behoeve der verbetering van wegen in de gemeenten, welke nog geen renteloos voorschot ontvingen en geen kunstwegen bezitten, bij aauvraag alsnog een renteloos voorschot uit de provin ciale fondsen te verleenen. Dat besluit is door gedeputeerde staten medegedeeld aan belanghebbenden. Zij hebben daarop de volgende aanvragen ontvangen lo. van burgemeester en wethouders vau St. Kruis, om een renteloos voorschot van f 30,000, tot keibe- strating van den weg uit de kom dier gemeente naar Aardeuburg. 2o. van eene commissie bestaande uit gecommit- teerden van verschillende gemeenten en waterichappen, om een renteloos voorschot van 65,000, tot keibe- strating van den weg welke loopt van den weg Hulst Walsoorden, over den Tas- en Plattendijk door de Hengstdijksche straat en het dorp, langs den molen en het Vogelfort, tot den grindweg te Rapenburg; 3o. van den gemeenteraad van Clinge, om een ren teloos voorschot van /48.700, te weten: a. 44,000 tot keibestrating van den weg welke loopt van den weg van HulstKapellebrug naar en over de Nieuwstraat, over de Gravenstraat, door het dorp Clinge, tot de grens van Clinge (Waes,) en van den weg welke loopt van den dijk van den Nieuw- Kieldrechtpolder, door het dorp Kauter, naar de grens bij Kieldrecht; b. f 4700 tot bijdrage aan de eigenaren van de Saftinge- en Prosperpolders, voor gelijke verbetering van den weg welke loopt van het dorp Kauter naar de haven van Clinge. Naar hun inzien bestaat er geen bezwaar tegen de iuwilliging van het onder 1 vermelde verzoek. Vroe- ger meende men dat minder dan f 30,000 voldoende zou zijn, omdat reeds een gedeelte van den weg door de gemeente Aardenburg verbeterd was; later is ge- bleken dat dit gedeelte niet van het ontwerp kan wor den uitgezonderd, omdat de bedoelde verbetering het vrachtvervoer niet zou toelaten hetwelk op den te maken keiweg verwacht wordt. Het verzoek onder 2 vermeld is, naar gedeputeerde staten voorkomt, niet vatbaar voor iuwilliging. Deze aanvraag toch betreft twee wegeri, een om de kom der gemeente Hengstdijk zuidwestwaarts en een om haar noordoostwaarts aan andere gemeenten te ver- binden. Dit strookt h. i. niet met de bedoeling van het voorstel, waarmede prov. staten zich bij het be sluit van 6 Juli 1877 vereeaigde. Mochten zij even- wel meenen een voorschot voor de twee wegen te kunnen toestaan, dan zou dit toch bezwaarlijk zijn te verleenen aan eene commissie op wie geen voldoend verhaal is. Tegen het onderzoek onder 3 vermeld, vinden ged. staten geene bedenking. Het betreft wel is waar twee wegen, maar elk van die moet strekken om een gehee geisoleerd dorp van eene gemeenschap te voorzien. Zij stellen daarom aan de prov. staten voor de aan vragen van de gemeenten St. Kruis en Clinge in te willigen, behoudens naleving van de bepalingen, vervat in het besluit van 8 November 1862, no. 4, en in dier voege dat de voorschotten niet anders worden toegezegd dan naar gelang de gelden door leening op aanneme- lijke voorwaarden zullen zijn te verkrijgen; en die der onder 2 bedoelde commissie af te wijzen. Landbouwberichten. Axel, 30 October. Op de veemarkt alhier zijn aangebracht 7 paarden, 58 stuks hoornvee en 1 varken. De volgende premien zijn uitgereikt: Aan Pieter Dieleman Wz., landbouwer te Axel, voor het grootste getal paarden f 5,en voor het schoonste paard 5,aan Pieter Dekker Fz., landbouwer te Axel, voor het grootste getal hoornvee 5,en aan C. L. de Rop, landbouwer te Axel, voor de schoonste koe, f 5. Enkele stuks hoornvee zijn tot hooge prijzen verkocht. Door den minister van binnenlandsche zaken is ter algemeene kennis gebracht, dat de veepest weder in Duitschland is uitgebroken en dientenge- volge de in- en doorvoer van rundvee en schapen uit dat rijk is verboden. Door den landbouwer E. Perk te Ameide, is een haifjarig bruin merrie veulen met vosstaart en manen, verkocht voor den hoogen prijs van 230. In Amerika gebruikt men tegenwoordig een eenvoudig middel, om den grond van teruggebleven boomstompen te bevrijden. Men boort namelijk in bet najaar een gat in den stomp, vult dit met eene oplossing van salpeter en sluit het daarna. Gedurende den winter is die salpeter-oplossing door alle deelen van den stomp getrokken; men opent in het voorjaar het gat, giet dit vol met petroleum en steekt dit aan. Wegens het groote zuurstofgehalte van de salpeter zullen zoowel de stomp als de wortelen volkomen verbranden. De aschbestanddeelen blijven natuurlijk terug en kunnen als mest gebruikt worden. Deze methode schijnt navolgenswaard te zijn. Zondagmorgen werd het volkrijke kwartier der Hoogstraat te Brussel in opschudding gebracht door een bloedig drama. 13

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5