No. 1296. Zaterdag 20 October 1877. 17e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. Ter Neuzen. 19 October. K it NMJZENS1IHE t tli RANT. A B 0 N N E M E N T. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Eijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van ADVEETENTlfiN. 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag unuiiddiig DRIE ureu. Dit bind verschijiit Dinsdag- en VrijdagaTond bij Jl. H. G. D II O N T te Ter Neuzeu. Overzichr. De verkiezingsstrijd in Frankrijk is geleverd zonder eenige rustverstooring. Het was te Parijs woelig en druk, maar slechts op enkele plaatsen, als voor het bureau van de Figaro, waar eene kleine demonstratie plaats had en de politie tus- schenbeide moest kotnen. Wat nu den uitslag betreft, blijkt, dat en de regeering en de oppositie in hunne verwachtingen zijn teleurgesteld, daar de republikeinen over eene meerderheid van ruim honderd stemmen zullen kunnen beschikken. Vol- gens de berichten toch zijn gekozen 322 republi keinen en 173 candidaten der regeering, terwijl van 13 verkiezingen de uitslag nog niet bekend is en in 15 arrondisseinenten eene herstemming moet plaats vinden. Nu geen van beide strijdende partijen hare stoutste verwachtingen hebben vervuld gezien, spreken reeds vele dagbladen de hoop uit, dat het verkregen resultaat den weg zal banen voor wederzijdsche concession, zoodat er een einde zou kunnen komen 1 aan een crisis, die alle weldenkendeu hartelijk moede zijn en die zeer slecht op de zaken terug- werkt. Nadat de vorige weken slechts ongunstige be richten over het weder van het oorlogstooneel zijn ontvangen, wordt heden uit Bucharest "■cmold, dat het weder in de laatste dagen der vorige week beter is geweest en thans bepaald fraai kan wor den genoemd. Evenwel hebben in die dagen toch weinig meer dan de gewoue scherrnutselingen en voorposten gevechton plaats gehad. Of er tengevolge dezer gunstige weersverande- ring voor den winter nog belangrijke operation moeten worden verwacht, valt sterk te betwijfelen. De aanhoudende regens toch hebben allerwege de wegen als in inodderpoeleu herschapen. Uit het Russische hoofdkwartier Gornu-Studen wordt zelfs gem eld, dat de omgeving dier plaats op een uit- gestrekt moeras gelijkt en nauwelijks oewoonbaar is. Daarbij laat de gezondheidstoestand, zoowel in het Russische als in het Turksche leger, zeer veel te wenschen over; koorts, diarrhee en koud- vuur heerschen overal in verschillende afmetingen. Nu zal eenig standvastig weder in deze ongunstige toestanden zeer zeker veel verbetering kunnen brengen, doch het ver gevorderde jaargetijde wet- tigt allezins de verwaohting, dat het tegenwoordig fraaie weder daarvoor te kert van duur zal zijn. Rondom' Plewna gaat men intusschen voo'rt met het aanleggen van loopgraven, teneinde nog eenige forten machtig te worden, welke de door de Rume- niers bezette redoute te Grivica beheerschen. Zijn deze bemachtigd, dan zou het plan bestaan, Plewna geheel te omsingelen en door honger tot de over- gave te dwingen. De toestand in Plewna schijnt dan ook reeds verre van gunstig te zijn. Een bericht uit Bucharest meld, dat dertig Turksche soldaten van het Plewna— leger zich aan de Rumeeusche voorposten hebben overgegeven, welke krijgsgevangenen vemaarcfen, dat het leger van Osman-pacha gebrek heeft aan ammunitie, levensmiddelen en kleeding, en zoowel officieren als soldaten zich willen overgeven, liever dan onder dergelijke omstandigheden te vechten. Osman-pacha bleef echter weerstand bieden. De genoemde dertig man waren, toen zij zich over- gaven, uitgeput van den ho.iger en bijna zonder kleederen. Hoe deze verzekeringen echter te rijmen zijn met een ontvangen telegram, dat het Chefket-pacha gelukt is, een derde eonvooi van ammunitie en levensmiddelen binnen Plewna te brengen en een bericht, dat hij de Russen bij Telisch versloeg en daarbij 25,000 schapen, 500 ossen en 100 paarden buit maakte, is al zeer moeielijk te begrijpen. Het Turksche leger ontvangt thans aanzienlijke versterkingen uit Syrische troepen bestaande5000 man kwamen in het begin dezer maand wsder in de haven van Dede—Agatsch aan. Evenals de 4500 infanteristen en de 1500 cavalleristen, die onlangs met 30 zware Krupp-kanonnen door Philippopel trokken, zijn zij voor Sofia bestemd. In het geheel worden in de eerstvolgende maanden bij het leger van Osman-pacha 20 a 30 duizend Syriers verwacht. Daar ook Reuf— pacha 3000 man naar Plewna gezonden heeft, meent men, dat de Turken er niet aan denken, vooreerst hunne aan- vallen op den met oloed verzadigden Shipka-pas te vernieuwen. Te beginnen van den 20 dezer zal de spoortrein van hier naar Gent in plaats van des namiddags te 5 ure 45 minuten des avonds te 5 ure 30 minuten vertrekken, en van Gent in plaats van des avonds te 8 ure 5 minuten ten 8 ure 10 minuten naar Ter Neuzen wegnjden. Als eene bijzonderheid van groote groeikracht kunnen wij melden, dat bij den heer A. C. N. Grenu alhier een perenboom heden reeds voor de derde maal in bloei staat. Ter vervanging van dr. Jonckbloet, als lid der Tweede Kamer, heeft Dinsdag in het district Wiuschoten eene verkiezing plaats gehad. Geko zen is de heer mr. H. Goeman Borgesius. Te Oost- en West-Souburg is tijdens het onweder van jl. Dinsdag middag de bliksem in een korenmolen gestagen, doch de daardoor ontstane brand zou spoedig gebluscht zijn. Ouder Wolfaarts- dijk is een tweejarig paard van den landbouwer Zuijdweg, dat met 15 stuks vee in de weide liep, door den bliksem doodgeslagen. Te Rotterdam is, tengevolge van een hevigen I donderslag, een schoorsteen en een gedeelte van het dak van een huis ingestort. Hoewel het pand doer zes huisgezinnen bewoond wordt, zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. De jubileezangers zullen Maandag a. s., des i avonds te uur, in de Nieuwe Kerk te Middel- burg een zauguitvoering geven. Toegangskaarten zijn tegen 50 cent verkrijgbaar. Morgen avond komen zij uit Londen in de hoofdplaats onzer pro- vincie reeds aan. Het gezelschap bestaat uit veer- 1 tien personen en met genoegen vermelden wij, dat zij, na Dinsdag te Zierkzee te zijn opgetreden, als een bewijs van dankbaarheid en sympathie op Woensdag 24 October in de Zuiderkerk te Rotterdam een afscheidsconcert zullen geven, waarvan de geheele opbrengst zal strekken tot ondersteuning van //Het Sophia-kinder—ziekenhuis en de Inrichting voor havelooze kinderen", beide instellingen aldaar, die behoefte hebben aan ondersteuning. Donderdag zingen zij te Gouda, en verlaten dan ons land, van waar zij zich naar Duitschland begeven, orn. o. a. voor de keizerlijke familie en andere hoog- geplaatste personen uitvoeringen te geven. In den namiddag van den 16 dezer heeft Z. D. H. monseigneur Joannes Zwijsen, aartsbisschop, bisschop van 's Hertogenbosch, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, groot-officier van de orde van de Eikenkroon, huisprelaat van Z. H. pius IX, assistent-bisschop bij den pauselijken troon, graaf en burger van Rome, zacht en kalrn het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Geboren te Driel bij Zalt-Bommel den 28 Augustus 1794, bereikte de doorluchtige overledene den hoogen ouderdom van ruim 83 jaren. De sleepboot de Archimedes bracht Maandag morgen bij LJmuiden een Noordsche bark naar buiten. Bij het loswerpen der trossen geraakte een dier kabels ongelukkig in de schroef of vin, zoodat de boot machtelooos werd en aan storm en golven was prijs gegeven. De sleepboot de Nelly, evenzoo een Noordsch schip naar buiten sleepende, maakte aan het begin der buitenhaven zich daarvan los, en stoomde ter adsistentie naar de Archimedes, die de noodvlag geheschen had. Na veel inspan- ning mocht het gelukken een lijn aan boord van de Archimedes te brengen, waarna deze door de Nelly werd op sleeptouw genomen. Dicht bij de buitenhaven brak echter de kabel en de stoomboot werd door de hooge zeeen en hevige zuidweste- buien naar het strand geworpen. Toch mocht het nog gelukken de boot aan een anker te krijgen en eenigen tijd te houden. Gebeukt door de baren, soms geheel onder het water bedolven, brak ten 1^ ure de ketting en werd de boot eenigen tijd later benoorden Wijk aan Zee op strand geworpen. Yan het Noordzeekanaal tot de plaats van de schipbreuk was de reddingsboot van IJ muiden, be- mand met eenige zeelieden, de Archimedes gevolgd, en deze kloeke mannen smaakten de voldoeniug, de geheele bemanning van 13 personen, waaronder eene vrouw en vijf kinderen, van den dood te redden. Men schrijft uit Zalt-Bommel: Dank zij doeltreffende maatregelen, die in 't be- lang der geregelde vaart genomen zijn, hoort men in de laatste dagen niet zooveel meer van ver- sperring in T vaarwater. De schepen, die op- en afvaren, worden nu door daartoe aangestelde perso nen gewaarschuwd of ze hunne reis kunnen voort- zetten of voor anker moeten gaan liggen. De vertrekkende stoombooten waarschuwen door eenige kanonschoten. De harde wind der laatste dagen heeft veel water aangevoerd en daardoor is eenige opruiining gekomen. Te Brakel was 11. Dinsdag de geheele vloot weggezeild. Toch blijft de toe- stand van 't vaarwater altijd zeer moeielijk en voor de gezagvoerders van sleepbooten kost het veel moeite, hunne schepen door de smalle geul te brengen. Geen wonder dus, dat men nog al eens van onge lukken hoort. Bij de ondergrondskribben te Gamren is weer een schip gezonken, dat door een stoom boot was aangevaren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1