I L BULTENLANI). vat hat koninklijk besluit van den 11 October jl., Staatsblad no. 187, waarbij in Eleven wordt ge- roepen een dienst van telegrafische postwissels een bedrag van /25G of 500 franken niet te boven gaande, tusschen Nederland en Belgie. Van de zijde van Nederland komen voor dien dienst alleen in aanmerking de postkantoren in plaatsen, alwaar tevens rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd. Voor telegrafische postwissels naar Belgie is door de afzenders hier te lande te betalen a. het voor gewone postwissels naar Belgie verschuldigde reclit van 2| cent voor elke 12,50 of gedeelte van 12,50; b. de kosten van het telegrafisch bericht, volgens het tarief van de rijkstelegraaf. Bit besluit treedt in werking den 1 Novem ber a. s. De hoogste rechterlijke ambtenaar in ons land, de voorzitter van den hoogen raad, mr. F. de Greve, is 13 dezer, na een langdurige ziekte, in den Haag in ruim 74jarigen ouderdom over- leden. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd, in 1828, werd hij als hoogleeraar bij het toemnalige Athenaeum te Franeker aangesteld, waar hij o. a. zijn studie over Jonas Daniel Meijer schreef. In 1842 werd hem een zetel in den hoogen raad ingeruimd; in 1855 werd hij tot vice-president benoemd en nog in hetzelfde jaar tot president, wegens het overlijden van den tot dien post geroepen mr. Op den Hooft, die op den dag, voor zijn installatie bestemd, door den dood werd weggerukt. Bijna 22 jaar heeft de heer de Greve dat ainbt bekleedt en op een wijze die algemeen gewaardeerd werd. De koning erkende bij herlialing zijne verdiensten; de Greve was kommandeur van den Nederlandschen Leeuw en groot officier van de Eikenkroon. De heer J. R. B. Coninck Westenberg, notaris te Texel, is door de Societe de Geographie com- merciale de Paris benoemd tot haar correspon- deerend lid. De rijks-commies J. N. te Oostwedde, door de rechtbank te Winschoten tot 50 boete veroordeeld wegens het schieten op en verwonden van een smokkelaar, dien hij te vergeefs had toegeroepen, rnaar die. het gesmokkelde had weg- geworpen, stond jl. Donderdag voor net gerechts- hof te Leeuwarden in hooger beroep terecht. Zoowel de adv.-gen. mr. Servatius als de i ijks-advocaat mr. Modderman requireerden vrijspraak en ver- nietiging van 't vonnis der rechtbank, op grond dat het doel der wetgeving niet alleen is het gesmokkelde, maar ook den smokkelaar machtig te worden. De. rijks-advocaat voegde er bij, dat, indien het vonnis der rechtbank werd bekrachtigd, de minister van financien een wetsverandering aan de wetgevende macht zou voordragen, zonder welke anders de sluikhandel niet zou zijn te weren. Het hof zal 18 dezer uitspraak doen. Voor de arrondissements-rechtbank te Am sterdam stond den 10 dezer een jeugdige vrouw terecht, ter zake van diefstal van een gouden doekspeld. Zooals wij reeds melden was zij met een andere vrouw op den avond van 28 Sept. 11. in de Warmoesstraat te Amsterdam met twee heeren in gesprek geraakt. Bij het weggaan had er eene omhelzing plaats en bij die omhelzing verloor een der heeren zijn doekspeld. De be- klaagde, die beweert hem voor de grap daarvan te hebben beroofd, had den volgenden dag, na de aangifte, de speld naar de politie gebraeht. De bestolene <verklaarde thans voor den rechter, dat hij het beweren der beklaagde voor juist hield, o. a. op grond dat hij met haar bekend was en haar herliaaldelijk sprak. Na bet getuigenverhoor requireerde de substituut-olficier van justitie, mr. A. J. Karseboom, veroordeeling van de beklaagde tot een cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden. De rechtbank sprak haar echter vrij en gelastte hare onmiddelijke invrijheidstelling. Een gewezen wijnhandelaar te 's Hage ver- langde voor eenige jaren in het.huwelijk te treden en behoefde, wegens zijne minderjarigheid, daartoe de toestemming zijner ouders. Welke moeite de zoou daartoe ook aauwendde het baatte niet. Zijne ouders deden hunne rechten gelden, zagen in de toekomst en weigerden hunne toestemming. j De zoon, daardoor niet uit het veld geslagen, spande met zijne aaustaande eene lijn en vertrok met haar op zekeren dag naar Londen. In de groote wereldstad werden beider wenschen be- vredigd en het jengdige paar keerde vol geluk in het vaderland terug. De wijnhandel door den echtgenoot gedreven werd door het fortuin der vrouw gedurende eenigen tijd staande gehouden, maar eene mindere vakkennis van den man was de oorzaak van een achteruit- gang der zaak, en eindelijk volgde zijn faillissement. Toen verlangde de vrouw in het faillissement van haar echtgenoot als erkende schuldeischeresse te worden toegelaten voor eene som van 14,000, die zij hem tot voortzetting zijner affaire had verstrekt. De curator van het faillissement verzette zich daarentegen en bij de toen gevolgde behandeling in rechten werd van de zijde van den curator beweerd en door rechtbank en hof alhier aangenomen, dat de vrouw den bijstand van haar man in rechten behoefde, tevens oordeelende, dat het in Engeland tusschen de eischeresse en den gefail- leerde gesloten huwelijk in Nederland van kracht was, met ontzegging aan de vrouw van hare vordering. Tegen de beslissmg van het hof werd een cassatieiniddel door mr. A. de Pinto ontwikkeld, waarbij voornaraelijk met het oog op art. 138 en 140 van het burgerlijk wetboek de ongeldigheid van het in Engeland voltrokken huwelijk werd beweerd. Mr. van Houten was een tegenoverge- steld gevoelen toegedaan en verdedigde de uit spraak van het hof. Het O. M. zal later con- clusie nemen. Te Dordrecht had de bakkersvereeniging be- sloten het brood op te slaan. Een der broodbak- kers, de heer Reitzing, kondigde echter aan, dat hij den prijs verminderde, zoodat zijn brood vier cents per kilogram minder kostte dan dat zijner confraters. Natuurlijk ontbrak het niet aan po- gingen om hem in de oogen van het publiek te benadeelen, maar de heer Reitzing liet zijn meel keuren door een deskundige, die een gun- stig getuigenis gat en het publiek kocht zijn brood bij hem, die dit iiet goedkoopst gaf. I Thans zijn de andere bakkers gevolgd. Een van hen echter deelt dit in de Dordrechtsche Courant mede, met de bijvoeging, dat hij daartoe onwettig genoodzaakt is. Het is volkomen waar, dat de geschreven wet deii bakkor niet genoodzaakt heeft zijn prijs te venninderen, maar wel de econoinische wet, dat concurrentie tot prijsverlaging leidt. En de wetten der staatshuishoudkunde zijn veel sterker en reiken veel verder dan die der inenschen, en werken zonder controle onneindig veel beter ook, terwijl hij die ze ontduikt, zonder vorm van proces onver- mijdelijk gestraft wordt. Als een bewijs van toenemende voorzich- tigheid onder het publiek, wat geldbelegging be- trett, deelt men mede, dat de nieuwe Hongaarsche leening, niettegenstaande de verlokkende voor- waarden, op verre na niet is volteekend. Een paar jaar geleden zou het beloven van een hoogen interest voldoende zijn geweest om derge- lijke leening zonder eenig bezwaar aan den man te brengen. De ondervinding heeft geleerd, wat hooge interest beteekent. Men berekent, dat in de jaren 1874, 1875 en 1876 de oorlog met Atchin 62,500,000 heeft gekost. Men voegt er bij, dat de geheele oorlog wel 100 millioen zal kosten. Zeker zegt de Arnh. Ct. die som is aan- zienlijk, maar niet zoo aanzienlijk dat Nederland ter wille daarvan zijn prestige in Indie had moeten prijsgeven en misschien ook wel, tengevolge daar van, zijne bezittingen had verloren. Het behoud van ons gezag en onze kolonien is met honderd millioen niet te duur gekocht. Maar men neme ook in aanmerking wat Atchin, wanneer het aan ons gezag onderworpen en de toestand aldaar ge- regeld is, aan Nederland indirect zal opbrengen. Wanneer over eenige jaren daarvan ook eens de berekening wordt opgemaakt, zal men die honderd millioen niet als zuiver weggeworpen geld be- schouwen. ernstig karakter aangenomen, dat van hooger hand krachtige maatregelen ter beteugeling dier vreese- lijke ziekte zullen genomen worden. le Geisenheim in Nassau is de runderpest uitgebroken. Dadelijk zijn op last der Pruisische regeering strenge maatregelen genomen. Blijkens ontvangen berichten kan de ophef- fing van iiet verbod van invoer van vee uit Neder land in het Duitsche rijk binnen eenige dagen worden te gemoet gezien. Blijkens een bij het departement van buiten- landscbe zaken ontvangen schrijven van Zr. Ms. consul-generaal te Odessa, van 21 Septe.nber jl., was zoowel daar ter plaatse als in de omstreken, gelijk mede te Cherson en te Nikolajeff, sedert I eenige dagen de zoogenaamde Siberische pest onder 1 het rundvee uitgebroken. Dagelijks stierven hon- I derden ossen en koeien aan deze kwaadaardige ziekte. Men verzekert dat het Belgisch gouvernement bij de opening van den aanstaanden wetgevenden zittijd een wet-mtwerp zal indienen tot toej assing op de gemeente- en provinciale kiezmgen der meuwe wet op kiesbedrog, welke, zooals men weet, slechts toepasselijk is op de wetgevende kiezingen. Men zou terzelfdertijd eenige veranderii.gen in deze wet voorstellen. Op 11 dezer had in de O. L. Vrouwe kerk te Laken een plechtige lijkdienst plaats ter gelegen- heid van den verjaardag van het overlijden der koningin Maria Louiza. De kerk was geheel met belangstellendeu gevuld; ten 11 ure kwamen de koning en de koningin aan, bieden in grooten rouw, even als bun geheel gevolg. De lijkdienst werd in gregoriaanschen zang gecelebreerd. Na de plechtigheid werd het publiek toegelaten in den kelder waar zich de koninklijke grafsteden bevinden Bij de volkstelling in Elzas-Lotharingen werd aan alle personen bo veil de 10 jaar de vraag gericht of zij lezen en schrijven konden. Bij die gelegen- heid bleek dat in het Rijksland 131,634 konden lezen noch schrijven. Hiervan komt op de Beneden- Elzas 30,241, de Boven-Elzas 37,791, en op Lotharingen 63,602. Vergelijkt men deze cijfers met de bevolking dan blijkt dat in de Beneden-Elzas van de 100 personen ongeveer 7, in de Boven-Elzas ongeveer 11 en in Lotharingen ongeveer 17 personen geen onderwijs hadden genoten. Onder de vrouwen is het aantal ongeletterden veel grooter dan onder de mannen. Het manifest van den maarschalk was bestemd eerst Zaterdaginorgeu te verschijnen. Het was gedrukt in 500,000 exemplaren en zij waren in verzegelde pakketten verpakt, die Woensdagavond in het ministerie van binnenlandsche zaken ge- deponeerd werden. De drukkerij was verzegeld, de werklieden waren door politieagenten bewaakt en de zakken werden onderzocht van alien, die bij het drukken geholpen hadden. Toch hadden de Figaro en de France het manifest meester weten te worden. Voor 50,000 franken schikte de Figaro zich er in, het manifest niet publiek te maken, Zij maakte er geen geheim van hoe zij er aan gekomen was. Een der werklieden, die den vorm had helpen opmaken, had het korte manifest van buiten geleerd, en zoodra hij buiten de drukkerij gekomen was, opgeschreven. Ilij kreeg 1000 fran ken, maar is weggejaagd uit de drukkerij. De France gaf het manifest dadelijk uit. Toen besloot de regeering het ook bekend te maken, 58 uur voor den bestemden tijd. Doch nu was de uit- werkiug grootendeels verijdeld, want de tegenpartij had tijd van antwoorden gekregen. Een correspondent te Nicopoli verzekert, dat noch de Russeu noch de Rumeniers winterkleeding hebben en dat hun sclioeisel onvoldoende is. De sterfte neemt schrikbarend toe. In 20 dagen heb ben de Russeu en Rumeniers 15,000 man ten gevolge van het ruwe weder verloren. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verneemt, is aan burgemeester en wet- houders der gemeente Zierikzee, door drie der raads- i\. Landbouwberichten. In de^ laatste weken heeft de longziekte onder leden, een plan ingediend van een progessieve heffing provincie Utrecht zulk een van hoofdelijken omglag. 't Nederlandsche het rundvee in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2