werken te Vlissingen ziet men een groote hoeveel- heid nieuw spoorwegmaterieel opgestapeld. Hoe gekeimzinnig men met de lierkomst en bestem- ming van dit inaterieel ook moge geweest zijn, toch kan gemeld worden, dat dit alles bestemd was voor den aanleg van een spoorweg in de Transvaal, maar door de verwikkelingen aldaar niet verzonden is geworden. Door tusschenkomst van den betrokken consul is bet daarvoor benoodigde terrein van het rijk in huur genomen voor/625 's jaars. Gemelde consul bevindt zicb thans sedert eenige dagen te Londen, ten einde met de En- gelsche regeering nopens de overneming van dit spoorwegmaterieel te onderhandelen. Het N. v. d. D. noemt luiheid een gemeene zonde, een zonde van de achterbuurt, van kerels in lompen en half naakte vrouwen. Daarentegen schijnt de werkeloosheid, het niets-te-doen-hebben, voornaam en van goeden huize. 't Is een artikel van weelde; ft bewijs, dat men niet voor zijn brood behoeft te werken. Niets te doen hebben wordt door velen vertaald met van zijne rente leven, het ideaal van alle onverbasterde Hollanders. De ver- taling deugt evenwel niet. ft Moet gezegd worden, dat er een rentenieren is, waarvoor men eerbied behoort te koesterende vrucht van vroegere krachtsinspanning, het loon van ijver en vlijtmaar dat heeft niets gemeen met werkeloosheid. Doch terwijl men den rentenier van dezen stempel geeft wat hem toekomt, vei'dienen alien, die niets met hem gemeen hebben, dan dat ook zij niet voor hun dagelijksch brood behoeven te werken, te meer onze minachting. „Of kent gij ze niet, schrijft ft N. v. d. D., die kinderen der wereld, voor wie de arbeid van jongs af eene onbekende zaak is geweest, die, terwijl zij de vruchten van de vhjt hunner vaderen genieten, den neus optrek- ken voor het feit, dat deze vaak het zweet van hun aangezicht gewischt hebben? 0 gewis, ge kent ze wel. Bij elken stap op de openbare straat komt gij er een tegen 0, ik verzeker u, dat het getal van hen, die het canapekussen van den duivel opschudden, legio is. Er zijn immers zooveel rijken, die hun geld niet weten te gebruiken, die niets kunnen, omdat ze niets geleerd hebben, die geen smaak vinden in goede en nuttige din- gen, omdat ze hun leven lang onleerzame kinde ren zijn gebleven. Want een mondvol Eransch en Engelsch, zelfs een sierlijke taalkennis ten be- hoeve van de conversatie, en een stuk of wat romans van den dag, Of een redelijke vaardigheid op de piano, ze vullen eens menschen leven niet. Als de lust, de ijver, de hartstocht ontbreekt, dan blijft alles akelig, nietig en vervelend. Elke be- zigheid, waarbij wij niet bezig zijn met heel ons verstand en heel ons hart, is niets anders dan niets doen." Welk is, vraagt het N. v. d. D. het recept tegen deze kwaal, die gelijken tred houdt met de overspanning van de mode, de weelde en de slappe zedeleer van Jan Rap en zijn maat? Er is geen ander recept dan het bekende: z/Ontwaakt gij, die slaapt," door den ernst des levens ons toegercepen. De werkeloosheid moet door de werkzaamheid genezen worden. „Laat ons toezien, dat wij ons vrij maken van het ver- oordeel, alsof er iets voornaams, iets fatsoenlijks, iets meer dan gewoons in ft niets doen zou liggen. De heer of dame, die vadsig en met de verveling op ft gelaat op hun canape of in den gemakkelijken leunstoel liggen, zijn de pendanten van den lompen en luien kerel, die hier of daar in ft hooi zijne leden uitstrekt, omdat hij te lui is om te werken. ft Is familie, ze zijn neven en nichten, broers en zusters. Vertelt hun dit eens bij gelegenheid. Tot beteugeling van het misbruiken der wapenen door militairen heeft de minister van oorlog, na machtiging van den koning, als maat- regel daartegen genomen de ontzegging van het dragen van sabel of bajonet buiten dienst voor een tijd en het onthouden van elke gunst, zooals ver- lof enz. Even buiten Eoermond had in den nacht van jl. Maandag op Dinsdag in een herberg een vreeselijke gebeurtenis plaats. De kermis te Maas- niel lokt gewoonlijk een groote menigte menschen, omdat daar gelegenheid is tot dansen. In een der herbergen nu langs dien weg, maar nog tot het gebied der gemeente Roermond behoorende, kregen tegen half 3 eenige opgewonden en ruwe gasten op de danszaal twist met twee dienstdoende marechaussees. Terwijl de eene onder den voet raakte en gewond werd door een paar messteken, maakte de andere van zijn karabijn gebruik en trof niet alleen een der vechtersbazen, maar ook nog een bijstander. De eerste is, nadat genees- kundige en geestelijke hulp was ingeroepen, nog geen uur later overledeu; de andere viel terstond dood neder. De gemeentelijke politie was weldra ter plaatse en heeft een viertal aanranders, die het hazenpad gekozen hadden, in hechtenis genomen. De justitie heeft haar onderzoek begonnen. Blijkens een bij het dep. van kolonien ont- vangen telegram zijn den 23 September jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Curasao aangericht. Ook het eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. Landbouwberichten. Onder het rundvee in een stal te Dortmund heeft zich een geval van longziekte voorgedaan. Te Haan is het mond— en klauwzeer uitgebroken. Den 8 Oct. werd te Dwingelo de alom be- roemde groote jaarlijksche vee- en paardenmarkt gehoudenwaarop van wijd en zijd was aangevoerd en die ruim bezocht was door kooplieden uit Drenthe, Eriesland en Overijssel. De handel was, bij behoorlijke prijzen, tamelijk geanimeerd. Guste koeien golden 80 a/140, guste vaarzen 70 a/130; drachtige koeien 120 a/ 230; melk- koeien 80 a/160; Drentsche schapen /5 a/ 12; Eriesche schapen 13 a 30lammeren 8 a f Idpaarden (puik soort werkpaarden) 250 h 400chais- en rijtuigpaarden 500 a/700; gewone soort werkpaarden100 a/250; inferieure /40 a /100; jarige paarden 120 a 230; veulens f 80 k f 150. Uit Zwolle meldt men: Er is verbazend veel vervoer van turf; daarbij kan de blijde tijding gevoegd worden, dat dit artikel ongeveer 20 pet. in prijs gedaald is. Stroo heeft eene daling van ongeveer 50 pet. onder gaan. De veelvuldige verbouwing, gevoegd bij de ver- bazende verbouwing van granen in het Noorden, heeft met het oog op den gunstigen oogst in de vreemde landen deze daling bewerkt. Aardappelen voor de winterprovisie, hoewel aanvankelijk duur, stonden weinig aan bederf bloot; daarom wordt lager prijs verwacht. GEMENGDE BERICHTEN. Door het hooge water moeten jl. Maandag aan de Nieuwe Neuzen en Margaretha polders zoomede onder Borsselen eenige duizende suikerpeeen zijn weggespoeld. Den 15 November zal in het centraal bureau der exploitatie te Utrecht weder een examen plaats hebben van aspiranten voor surnumerairs bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Aan den gepensionneerden blokmaker der marinewerf te Amsterdam, L. van Breen, thans te Vlissingen woonachtig, is toege- zonden de door Z. M. ingestelde gouden medalje met gratificatie van/100, voor 36 jaren ijver en trouwe dienst. Volgens waarnemingen te Utrecht is de afgeloopen maand September de koudste geweest, die sedert 1849 is waargenomen. Op de vervolg-opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atchin, sedert den 8 Mei 1877, komt o. a. voor als gewond J. C. C. Six Dijkstra, geboren te Ellewoutsdijk, 2e luit. rechter 12 bat. De afvallende bladeren der boomen op de Worp te Devcnter, hebben opgebracht 225. Twee beetwortelsuikerfabrieken te Bergen op Zoom hebben, wegens gebrek aan water, den arbeid moeten staken, waardoor vele werklieden zonder werk loopen. Aan het ,/groenloopen" bij het Utrechtsche studen- tenkorps is voor goed een einde gemaakt. Te^en niet minder dan 26 neringdoende personen° te Vlissingen is proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van niet herijkte, of afgekeurde, maten en gewichten, welke laatste alle in beslag zijn genomen. Een jager uit de gemeente Anlo, die over een sloot wilde springen, had het ongeluk dat zijn geweer daarbij afging en het schot hem zoo ernstig trof, dat hij kort daarna den geest gaf. Het stoomschip Panama is, volgens bericht van Bahia dd. 8 October, totaal verongelukpas- sagiers, mails en bemanning zijn gered. - Te I trecht bevindon zich thans ruim 400 groote en kleine huizen zonder huurders. Vdor eenige weken was dit aantal in den Haag nog grooter. Tegen de cooperatieve winkel-vereeniging te Heerevcen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den ijk van maten, gewichten en weeg- werktuigen; 27 stuks voorwerpen zijn in beslag genomen. Het Spinoza-comite heeft beslist,, dat geen der modellen aan het doel beantwoordde. Derhalve zal binnenkort een nieuwe wedstrijd uit- geschreven worden. Een jonge vrouw, moeder van eene talrijke familie, te St. Pieter bij Maastricht, heeft zich in een hevigen aanval van koorts in het kanaal geworpen, en is alzoo jammerlijk ver- dronken. De Tijd heeft voor den hongersnood op Aruba reeds/1694 ontvangen. De gemeente- brug over de Koningshaven op Eijenoord is weder hersteld. De opening en sluiting der brug geschied weder als vroeger op den daarvoor aangewezen tijd. In bewusteloozen toestand is in het gast- huis te Amsterdam opgenomen eene vrouw, die een dag later aan de gevolgen, van misbruik van sterken drank, overleden is. Te Amsterdam hing een levensmoede zich op in zijne woning de daad werd ontdekt, de man werd afgesneden en nog levend naar het Israelietisch gasthuis ge- braclit. Te Wageningen is zekere J. wegens dronkenschap gedurende een half jaar als lidmaat der kerk geschorst. Dit geval heeft zich in die gemeente nog niet voorgedaan. De heer Oscar Carre, directeur van het circus, is door den keizer van Oostenrijk met het gouden kruis van Verdienste met de kroon gedecoreerd, In den morgen van 6 dezer werd de bevolking van Mechelen eensklaps in opschudding gebracht, door het springen van eenen stooinketel in de ijzergieterij der gebroeders Boey. Te Parijs zijn verkiezings-manifesten aangeplakt van een zekeren Berten die zich „candi- daat der menschheid" noemt en zich wendt tot haar, om onder meer hervorraingen te vragen: de instelling van twee kamers van vertegenwoordiging, de eene uit mannen, de andere uit vrouwen be- staande. De experten in de zaak der Banque de Belgique, zouden voor hunne moeite, slechts een bagatel van 60,000 fr. hebben gevraagd! Te Berlijn heeft een man met zijne vrienden gewed om 75 mark, dat hij een trein over zich zou laten heengaan. Hij won de weddingschap, maar verloor zijne vrouw, die verklaarde dat zij niet wilde samenwonen met een man, die zoo weinig haar en zijn gezin liefhad, om dergelijke streken te begaan. GeneraalKolonel, ft is morgen soldij betalen. Zorg, dat er nog heden een bloedig ge- vecht geleverd wordt. Verleden week verliet de tolmeester en kleermaker G. W. zijne woning te Vlagtwedde, zeggende dat hij eenige boodschappen ging doen, maar toen hij 's avonds niet terugkeerde, werd zijne vrouw natuurlijk ongerust. Den volgenden morgen vond zij een brief, door hem achtergelaten waarin hij berichtte, dat hij voornemens was naar Engeland te gaan. Bij nader onderzoek bleek, dat al het geld en een pak goed, dat hem als kleermaker door anderen was toevertrouwd, met hem verdwenen was. Op de wijze onzer voorvaderen, die zeer sterk waren in het vervaardigen van jaartalverzen en dergelijke tours de force, heeft mr. J. Souten- dam zulk een getaldicht vervaardigd op het jongste heugelijke feit in Delfts historiede voltooiing van de torenspits. Het luidt aldus ,/CVLMIne absoLVto. sYrgo.pVLCrlor. DenVo." Dat is: Met voltooide spits, verhef ik mij op nieuw, schooner dan weleer." De Romeinsche letters geven, bijeengeteld, het jaartal 1877. De stoker op de boot Akkrum-Sneek's mor- gens om 4 uur vuur onder den ketel brengende en zich vervolgens weer ter ruste begevende, werd 1 nog voor de komst van het bootsvolk zeer verschrikt wakker. Zijne kleederen hadden vuur gevat, en vruchteloos bleek het zich daarvan te ontdoen. Daarna plaatste hij zich ouder de waterkraan, doch te vergeefs. Eindelijk rolde hij zich onder hevige pijnen in het natte gras, en toen ook deze poging niets baatte, wierp hij zich van wanhoop in de vaart. De nachtwacht Bracht hem nog levend aan wal. Men gelooft dat hij zijn leven zal behouden, waarvoor men aanvankelijk vreesde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2