Kijkje in de Modewereld. Burgerlijke Stand van Ter Neuzen. HANDELSBERICHTEN. a Het dier wierp zich op zijne vluc'ht in bet water. Een schipper die met zijn vaartuig voorbij voer, wierp zijn net uit en vischte den haas op. Een veldwacbter was daarvan getuige en inaakte proees- verbaal op en nu is in alien ernst voor ile recht- bank de vraag bepleit of hier al of niet een jacht- delict is gepleegd. Het 0. M. hjeld vol dat men geen haas mag vangen zonder jachtacte; de ver- dediger van den schipper beweerde dat de haas zijn karakter van wild had verloren door te water te gaan en zicli te laten vangen als een visch. Verledene week heeft een hevige brand te Brussel in een pianofabriek gewoed. Men is er in geslaagd de omstaande gebouwejt voor den brand te bewaren. De schade wordt op meer dan 100,000 fr. berekend en is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Een spuit- gast en een burger bekwamen wonden, bij het blusschen van bet vuur. De bankier Mosenthal had een knecht van het platteland gekregen, die nog gedrild moest worden. Op zekeren dag was er groot diner bij Mosenthal. Na het eerste gerecht zegt de gastheer tot den nog zeer onbedreven JanBorden verwis- selen. Deze 11 u volvoerde de verwisseling met de grootste gemoedelijkheid door iederen gast het gebruikte bord van zijn buurman te geven. Een losbol, die in dronkenschap iemand een stoot had gegeven en daarvoor acht dagen in de doos gezet was, kwam daarna onder zijn makkers ferug, en op hun vraag, hoe liij het gebad had, was zijn antwoord: vrij logies, een goed bed, best eten en nog geld toe! Naar zulke straf zullen vele armen, vooral in den wintertijd wel watertanden. A P I' E I D I E V E S. In dezen tijd, nu vele appelen en peren rijp zijn of rijp worden, is het niet kwaad eens even iets te zeggen over het stelen van appelen en peren. Meestal wordt het nemen van een appel uit eens anders tuin niet beschouwd als zulk een groot mis- drijf; de jongens (want veelal zijn de schuldigen jon gens onder de 16 jaren,) die vruchten bij een ander zien, in wier bezit zij zonder veel moeite kunnen geraken, vinden die Zaak nu niet zoo bijzonder, om even over eene heg of schutting een sprong te wagen en zich zoodoende te stellen in het bezit van het verlangde voorwerp, vooral als zij weten, dat zij zoo iets zonder veel gevaar kunnen doenzij hebben dan voor weinig moeite heerlijke vruchten, die zij of met genoegen kunnen nuttigen of met voordeel verkoopen maar, en dat wel maar met een streep, zij vragen niet; welk een maar daar tegenover staat. Ieder moet de wet kennen; zoo wel een professor in de rechten als een jongen wordt verondersteld de wet te kennen beide leven in een geordende maat- schappij, beide weten, dat er wetten zijn, die eens anders eigendom beschermen; beide weten, de laatste misschien meer bij instinct, dat als men arglistig eens anders goed wegneemt, men iets ongeoorloofds doet,met andere woorden diefstal pleegt. Juist dit misdrijf is het, waarop ik wijzen wil, dat de meeste appeldievenhetzij zij zoons zijn van arme fruitverkoopers of rijke landeigenaren, ver- geten; zij beschouwen de zaak meestal als een grap, eene aardigheid of snoeperij en gaan niet na welke ernstige gevolgen de daad na zich sleept. Dezelfde jongen, die er niet aan denkt een emmer van een stoep te stelen, ja het zelfs niet zou dur- vcn wagen er naar te grijpen, vindt er niets in door inklimming de fijnste peren uit een tuin te stelen. Het is daarom van belang de strafwet over dit punt eens na te lezen, opdat ieder zich het ge- wichtige der zaak voor oogen stelle. Artikel 379 van ons strafwetboek zegt: „al wie eenig goed, dat hem niet toebehoort, arglistig weg neemt, maakt zich schuldig aan dieverij." Met andere woordenhet wegnemen van eens anders goed, buiten weten of tegen den wil van den eigenaar, is dieverij. Dat wegnemen nu, kan plaats hebben bij nacht, door twee of meer personenmet wapenen, met behulp van inbreken of inklimmen of met geweldpleging. Naarmate nu van de verschillende omstandigheden rangschikt de wet de diefstallen in verschillende soorten en bedreigt ze met verschillende straffen. Grijpen de vijf zoo even genoemde omstandigheden plaats, dan wordt het misdrijf gestraft met levens- lange tuchthuis straf of tuchthuis straf voor 25 jaren. Grijpen twee van de vier eerste omstandigheden plaats, dan wordt het misdrijf gestraft met^ene tuchthuis- str'af van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. De plaats gedoogt hier niet, de verschillende trap- pen van strafbaarheid van diefstal verder mede te deelen; die daarvau meer wil weten, leze ons straf wetboek op dit punt. Maar duidelijk is het, en dat wil ik hier slechts aantoonen, dat onze wet het weg nemen van eens anders goeds zeer zwaar straft en niet zonder reden. Want waar zou het henen als ieder eigenaar van vruchten, om van andere zaken niet te spreken, verplicht was ze af te sluiten in eene lade en ze niet rustig kon laten groeien en rijp worden achter heining of schutting. Gelukkig maakt de wet nog onderscheid tusschen personen boven of onder de 16 jaren (zooals ik zeide zijn de appeldieven meestal jongens.) De wet zou anders wel wat al te streng zijn, maar genoeg is het om te doen zien, dat de wet de appeldieven niet beschouwt als grappenmakers of snoepers maar als bepaalde misdadigers!! Zegt het voort Onnoodig is het voorzeker onzen lezers te be- toogen, hoezeer wij er steeds prijs op stelden, onze buitenlandsche betrekkingen meer en meer uit te breiden. Daar toch, waar wij op het gebied van handel en denkbeelden iets nieuws ontdekten, daar waar ons de toepassing van een nieuw beginsel nut- tig toescheen, daar waar het de begunstiging van de eene of andere inrichting gold, in een woord, daar waar wij iets konden bijbrengen tot eene hech- tere aansluiting, tot eene nauwere verbinding met het buitenland, zijn wij nimmer achtergebleven in de verdediging van zulk een beginsel, noch in de aanmoediging der pogingen van dergelijke inrichting. I let is dan ook met een wezenlijk genoegen, dat wij vernomen hebben dat een der grootste han- delshuizen van Parijs ,/de Printeinps," bij onze lezers zoo gunstig bekend, het gelukkige denkbeeld heeft gehad een huis te vestigen te Boosendaal, al- waar de douane-forinaliteiten en de verdere verzen- dingen der goederen zullen plaats hebben. Men zal zich zeker wel herinneren, dat dit huis het eerste is geweest, hetwelk het prachtige mode-album in onze moedertaal heeft uitgegeven en daardoor elke familie in de gelegenheid heeft gesteld de be- wegingen op het gebied der Parijsche modes te volgen en zich alle voortbrengselen van de hoofdstad der wereld te verschaffendit denkbeeld heeft dan ook dat gevolg gehad, dat dit huis ons onder zijne ijverigste aanhangers kan rekenen. Het verdient buitemlien eene bijzondere vermelding, dat de uit- breiding van dit huis een wezenlijk internationaal karakter heeft verkregen, welke onze geheele sympa- thie wegdraagt. Eranschen, Belgen, Duitschers, Hollanders en Italianen, in verschillende afdeelin- gen werkzaam, zijn belast met de correspondentie en de verzendingen respectievelijk tot hun land behoorende. De stalen worden gratis verzonden en de goederen vrachtvrij van 25 francs af. Buiten- dien, om hare geachte clientele in den vreemde de kosten en de moeite eener reis naar Parijs te be- sparen, geeft „de Printeinps" bij het begin van elk seizoen een album uit, de naamlijst der in zijne verschillende afdeelingen voorkomende artikelen be- vattende, en versierd met prachtige afbeeldingen van de ccstumes van het seizoen. Met dit album is het een ieder gemakkelijk zijne keuze te bepalen op het costuum of op de stoffen, welke men mocht verlangen. Die costumes worden vervaardigd vol- gens de door de dames gezonden maten. Het album is op dit oogenblik ter perse en geeft aan ver schillende groote typografische inrichtingen te Parijs handen vol werks. De bescherming van den binnenlandschen handel steeds op den voorgrond stellende, gelooven wij evenwel te mogen beweren dat dergelijke recht- schapen en verplichte mededinging, eene steeds toe- nemende vermindering zal teweeg brengen in de waarde der artikelen, welke de behoeften der maat- schappij ons onontbeerlijk maken. Daarenboven, elkander leeren kennen, zijne denkbeelden wisselen en de voortbrengselen van het land wederkeerig invoeren, vooral indien zulks plaats vindt tusschen verschillende rijken, zal niet weinig bijdragen om de vooroordeelen, welke bij sommigeu nog mochten bestaan, weg te nemen. Ook kan het niet anders of uit deze betrekking tot den vreemde zal eene sympathie voortvloeien en de wederzijdsche invoe- ring van voortbrengselen zal een leerzaam gevolg' hebben, des te nuttiger naarmate die voortbrengse len voor zulke veel eischende behoeften bestemd zijn. Wij kunnen dan ook niet anders dan den ad- ministrateur der /Groote magazijnen au Printemps" geluk wenschen met zijne beinoeiingen. Wij noo- digen onzen lezers uit, zich te vergewissen van hetgeen wij van dit huis mededeelen en het prach- tig geillustreerde album te vragen, dat dit huis gratis en franco verzendt aan zijne clientele en aan ieder die daartoe aanvrage doet. Men heeft slechts te schrijven aan de //Groote magazijnen au Prin temps, Parijs." Van 17 October. HuwEUJKS-AANBirrEN. 6 Oct. Cornelia Louwerens van der Bent, oud 24 j., jm. en Elisabeth Brnggeman, oud 21 j jd Geboorten. 3 Oct Cornelia Adriean, z. v. Jacobus Cor nelia van Gelderen en van Adriana Conatantia Jeliih Honoriua Auguatina Willemina, d. v. Charlea Lonis ilamerlinck en van Willemina Angelina van Reelh. 4 Oct. Wilhelmua Leonardua Alexander, z. v. Gerardua van de VeD en van Anna Maria Wilhelmina van de Wiel 6 Oct. Joziaa z v Pieter de Kraker en van Maria Buijze. 7 Oct. Petrua Franciscna z. v. Guatavua Josephua Goethala en van Rosalia Verdurmen Philomeua Napolina, d. v. Desire' Pierre de Cooker en van Ida Drubbel. Overlijden. 5 Oct. Adriana Deij, oud 66 j., weduwe van Hubrecht Cove. Govert Jacobua Kamerik, ond 40 j., echtge- noot van Magdalena Koekkoek. Zee tijclint* eru Van 28 tot en met 5 October zijn in deze haven binnenge- komen bestemd voor Gent de volgende zeeschepen, als: 29 Sep. Eng. atoomb. Birlingkap. Connelvan Nord- Shielda met Btukg. 30 Sept Eng. atoomb. Rosa, kap. Dum- berley, van Goole met atnkg. Noordsche bark Otto kap Jenaen, van Riga met balken. Nooidache bark Louise kap Christoffensen, van Riga met balken. 1 Oct. Duitach. bark Sonnabend, kap. Truat, van Riga met balken. Eng. schooner j John Davis, kap. Jones, van Londen met stukg. Belg. atoomb Flecha, kap. Seeuwen, van Londen, met stukg. Eng. stoomb. Contest, kap. Wataou van Londen met stukg. Eng. stoomb". Killarney, kap. Rothbarth, van Goole met stukg. 2 Oct. Eng. atoomb. Romeo, kap. Ellwood, van Goole met stukg. Ned. schooner Bertha, kap. Heijer, van Dantzig met slippers Duitsche btrk Frederick, kap. Kiizow, van Riga met balken' Duitache bark Severns, kap. Kohn, van Riga met balken. Eng. stoomb. Norma, kap. Thornton van Goole met stukg. 4 Oct. Eng. stoomb. Stantons kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Tirefly, kap. Langworthy, van Rotterdam ledig. Zweedsche schooner Fanny, kap. Olaen, van Borga met planken. Eng. atoomb. Augusta, kap. Lockwood, van Londen met stukg. Eng. schooner Janie Moxcom, kap. Rome, van Liverpool met zout. Van 28 Sept. tot en met 5 Oct. zijn nit deze haven vertrokken komende van Gent, de volgende zeeschepen als 29 Sept. Eng. stoomb. Norma, kap. Thornton, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Londos, kap. Spink, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwocd, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, nr ar Londen met stukg. 1 Oct. Eng. stoomb. Augusta, kap. Lockwood naar Louden met stukg. Eng. stoomb. Birling kap Connell naar Shields met stukg. 2 Oct. Eng. stoomb. Rosa, kap. Domberley naar Goole met stukg. 3 Oct. Belg. stoomb. Flecha kap Seeuwen, naar Londen, met stukg. Eng. stoomb. Killarney' kap. Rothbarth, naar Goole, met stukg. 4 Oct. Eng. stoomb! Contest, kap. Watson, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, naar Goole met stukg. Duitsche schooner Kommet Kingsfond, kap. Scheibe, naar Schotland in ballast. Duitsche Galjoot Dreigebroeders, kap. Gontmaker, naar Blijth in ballast. In deze haven zijn binnengekomen bestemd om aan den ijzeren weg alhier te lossen en te laden de volgende zeeschepen als- 1 Oct. Eng. stoomb. Jutland, kap. J. Webb van Londen met stukg. 3 Oct. Eng. stoomb. Severn, kap. J. Hindson van Riga met slippers. Eng. stoomb. Tirefly, kap. Langworthy' van Rotterdam ledig. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. J. Eijer, van Goole met steenkolen en stukg. op Ter Neuzen en Gent. Uit deze haven zijn vertrokken, na aan den ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen als 30 Sept. Noordsche bark Ccean, kap. Christensen naar Sunderland in ballast. 3 Oct. Noordsche bark Cito,' kap. J. Olsen, naar Riga in ballast Zweedsche stocmb. Bifrastj kap. O. Wethengren, naar Shields in ballast. 4 October. Eng! stoomb. Jutland, kap. J. Webb, naar Londen met stukg. 5 Oct Eng. stoomb. Severn, kap. J. Hindson, naar Shields in ballast' Den 4 October alhier afgeschut het Belgische koningsstoomj". Tonfill6 commandant Mersch, van Gent naar Antwerpen. frijzen der Effecten. Amsterdam, 8 October. Nedekland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappij. dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Ccrtificaten bij Rotschild Inschrijvingen dito Obligation 1798/1816 dito Hope Co. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito Belgie Frankrijr, Ruslan 0. 2i pet. 83!# 3 n 77yV 4 101! 5 103^ 104# 2! - 5 - 5 5 5 5 5 5 4! 4 - 93! 74 85# 75J 121 76

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 3