BUITENLAND. maanden een wekelijksche ondersteuning te verleenen van 2^ cent per lid. Bij het tegenwoordige aan- tal leden zal zij ongeveer 4 bedragen, waardoor althans in den eersten tijd het gezin voor gebrek behoed kan worden. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken zich, vergezeld van een hoofd- ambtenaar van den waterstaat, naar Rossum bege- ven, teneinde daar een persoonlijk onderzoek in te stellen omtrent de belemmering, welke de scheep- vaart langs de Waal in de nabijheid van het fort St. Andries ondervindt. Men schrijft uit Nieuwediep: Het ramtorenschip ,/Koning der Nederlanden" is sedert eenige dagen in de haven bezig de gra- naten te beproeven, doch het schijnt daarmede uiet pluis te zijn, want bij verscheidene schoten kon men de granaat, hoewel niet met buskruid gevuid, toch in verscheidene stukken zien springen. Men noemt ze, naar ik verneem, granaten met gasaf- sluiters. Hat het in de buurt, waar dat schip met bom- bardeeren bezig is, niet aan gebroken glasruiten ontbreekt, spreekt wel van zelf, wanneer men nagaat dat de lading ongeveer 38 Kg. buskruit bedraagt' LandbouwbericlUen. De verwachtingen omtrent den oogst in dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben grooten- deels eene teleurstellende uitkomst opgeleverd hoofdzakelijk veroorzaakt door de aanhoudende natheid en het ongunstige weder. Van tarwe en haver is niet rneer dan een middelmatig beschot verkregen. Rogge daarentegen, hoewel niet zwaar van korrel, gaf betere uitkomst. Gerst bracht een slecht beschot op, zoodat men landbouwers aantreft, die niet meer dan 8 a 10 hectoliters van het oude gemet verkrijgen. Erwten en paardenboonen, die eene goede opbrengst be- loofden, gaven nauwelijks een middelmatig gewas. Kanariezaad bracht een bevredigend geschot op; daarvan was echter zeer weinig gezaaid. Koolzaad hoewel weinig voorkomende, gaf een vrij goede opbrengst. De vlasteelt was gering en over het algemeen slecht; bij uitzondering trof men op enkele |jlaatsen een redelijk gewas aan. De teelt van suikerpeen valt zeer tegen; door den tegen- spoed in het voorjaar op vele koolzaad- en aard- appelakkers zijn in de plaats daarvan alom suiker peen gezaaidde weersgesteldheid heeft echter den groei daarvan zeer verhinderd, tengevolge waarvan ze zeer klein bleven. Klaver— en weilanden brengen voor den veestapel nog rijkelijk voedsel op. De aardappelteelt heeft van den beginne af over het algemeen met tegenspoed te kampen gehad; eerst met de verrotting op vele akkers, vervolgens met de natte weersgesteldheid en later, I dientengevolge met de bekende ziekte. In de nu laatst gerooide is echter het kwaad zeldzamer, doch het beschot min en laat de smaak bij velen nog al te wensehen over. De pnjzen varieren van 3,50 tot 4,per hectoliter; puike zelfs iets hooger, hoewel die weinig te vinden zijn. De verzending naar Belgie is in dit saizoen merkelijk minder geweest, en heeft reeds sedert eenigen tijd opgehouden; in tegenstelling worden tegenvvoordig uit Belgie iiier Fransche aardappelen ingevoerd. Gedurende de eerstverloopen 9 maanden van dit jaar zijn uit de noordelijke provincien en uit deze streek naar Belgie en Frankrijk p. m. 200,000 stuks vee verzonden, uitmakende eene waarde van p. in. f 20,000,000. Wanneer men in aanmerking neemt, dat Duitschland vroeger even- veel vee uit het Noorderi trok als Belgie enz., dan gelooven wij dat het bewijs geleverd is, dat de veestapel in het noorden groot is en dat het ifi het belang van den handel hoogst wenschelijk is, dat de vrije in— en uitvoer spoedig tot stand koine. geklaagd wegens laster. De rechtbank nu heeft niet alleen dit blad vrijgesproken, maar tevens Turquet veroordeeld tot een schadevergoeding van 2000 fr. omdat bij zich verstout had, een officieel orgaan voor het gerecht te dagen. Voor eenige dagen werd het Westminster Aquarium te Londen met een jongen walvisch verrijkt, dien men echter maar kort in het leven heeft kunnen 'oehouden. Naar het schijnt, heeft het dier op reis van New-York naar zijne plaats van bestemming eene longziekte opgedaan, waaraan het is bezweken. Daar men aan boord geen kuip had, die groot genoeg was, had men het dier in het ruim van het schlp geborgen, waar het elke vijf minuten met zee water bevochtigd werd. Deze behandeling scljijnt echter weinig gunstig te hebben gewerkt. Dit exemplaar was negen voet lang en werd te Londen in zoetwater gehouden, terwijl het gevoed werd met aal. Thans heeft men een nieuw exemplaar besteld, voor hetwelk vermoedelijk tevens een andere ruimte zal worden beschikbaar gesteld, daar ook te Londen het bassin eigenlijk te klein bleek. In Weenen is onlangs iemand gestorven, die zijn vermogen, 90,000 fl. bedragende, aan de Israelietische gemeente vermaakte, onder bepaling, dat de interest uitsluitend tot weldadige doeleinden zou worden besteed, met dien verstande echter, dat nooit een lid zijner familie, al werd die ook nog zoo arm, een penning daarvan trekken zou. Zelfs verre verwanten sloot de man uit. In Boheme heeft zich op 27 en 28 September eensklaps een koude doen gevoelen, als ware het midden in den winter. De thermometer daalde 4 graden onder het vriespunt. De grond was tot op een diepte van 10 millimeters bevroren. Ook uit andere provincien van Oostenrijk ontvangt men klagten over strenge vorst, de wijnbergen hebben hier en daar veel geleden. De keizer en de keizerin van Brazilie zijn 26 September behouden en in goeden welstand in Rio Janeiro aangekomen en zoowel door officieele corporation als door de geheele bevolking, met de meest mogelijke geestdrift ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN. l)p rechtbank te Vervins (Frankrijk) heeft het opmerkelijkste vonnis uitgesproken, waarvan dezer dagen gehoord is. De oud-afgevaardigde Turquet, der 366, had de Bulletin des communes aan- Door Z. M. den koning is aan de stoomvaart- maatschappij //Zeeland" vergunning gegeven, om den titel te voeren //Stoomvaartmaatschappij Zee- land, Koninklijke Nederlandsche postvaart." De beer Haflmans, lid der tweede kamer, heeft zijn voorstel betrellende het recht van antwoord inge- trokken. I'e Cadzaiul is een hond afgemaakt, die duidelijke sporen van hondsdolheid droeg. Bij eene officieele volkstelling, dezer dagen te Ymuiden gehouden, is gebleken, dat het getal van hen, die voor goed aldaar hun domicilie hebben 26 7 zielen bedraagt. Vier deugnieteu, niet ouder dan 12 en 13 jaar, hebben eene vrouw, die te s Bosch in het station ververschingen te koop aanbood haar portemonnaie met een gulden of vier behendig ontfutseld. Voor het geld werden snoe- perijen en jenever gekocht. Door den gemeenteraad van Tiel is een terrein in de Plan- tage achter de societeit Bellevue, op daartoe ge- dane aanvrage van den minister van justitie, kosteloos aan het rijk afgestaan, teneinde daarop net nieuwe paleis van justitie te doen bouwen. Onlangs werden, na het gebruiken van melk, waann vergiftigde kruiden in plaats van salie werden gekookt, bij den landbouwer H. Hekker en diens gezin te Smilde zeer ongunstige ver- schijnselen openbaar. Eene volwassen dochter be- vindt zich nog altijd in een treurigen toestand, maar de overigen zijn geheel hersteld. Naar men verneemt is de leening van den Anna Pau- lowna polder, rentende 4^ pet. en uitgegeven tegen 10(1 pet., meer dan vijfmaal volteekend. De gemeenteraad van Dokkum heeft 200 beschik baar gesteld voor de oprichting van schoolbiblio- tlieken aan de drie openbare scholen aldaar. De Concordia, kapt. K. H. Pott, uit Oude-Pekela is op reis van Nieuwediep naar Riga eene prooi der golven geworden. De bemanning is omge- komen. Te Warga in Friesland is in den nacht van 'J o °P Zaterdag de oliemolen van den heer lolsma, eene prooi der vlammen geworden. vrijdag morgen is te Schelluinen een arbeiders vrouw dood bij de wieg van liaar kind gevonden. loen de buren in liuis kwamen, brandde het vuur nog goed, terwijl het kind in de wieg zat te spelen. Te Groningen worden een zestal Colo- rado-kevers gekweekt, die in een brief uit Noord- Amenka zijn overgezonden. De bezitter draagt daar voor behoorlijke zorg. Te Linschofen loppen geruchten dat graaf von Arnim, de bekende Duitsche ex-diplomaat, voornemens is zich te vestigen op het huis te Linschoten, de heerlijkheid van den graat von den Bussche Kessel, en dat de gravin von Arnim dat verblijf reeds heeft opgenomen en goedgekbufd. Een brutale kerel stal aan de Oudegracht te Utrecht een jas; de buren, dit ziende, schreeuwden den hard wegloopenden dief na: houdt hem; daar de toeloop steeds toenam, wierp de dief den jas weg; twee vrouwen, die tot zijn vervolgers behoorden raapten den jas op en verdwenen er mede. Bij het uitvoeren van aard- werken in de Quirinaalstraat te Rome, zijn de fundeeringen van den tempel van Apollo ontdekt. Naar men iiif Charl.ej.oj pieldt is de werkstaking overal geeindigdhet V.erk is hernomen. Te Bergen zijn een aantal oproerige werksitakers door de cor- rectioneele rechtbank veroordeeld. Twee leden der rooverbende, die 19 Sept. een passagierstrein op de Union-Pacificspoorweg in Nebrasca aanhielden en van 750,000 dollars beroofden, zijn gevangen genomen en reeds gefusileerd. Men vond nog 200,000 dollars van den roof bij hen. Eduard Devrient, als tooneelspeler, maar vooral als schrijver van een grondige geschiedenis van het tooneel vermaard, is te Karlsruhe in den ouderdom van 76 jaren overleden. Belgische fabrikanten hebben aanzienlijke bestellingen bekomen voor het Turk- sche leger. Krupp te Essen heeft druk werk voor Russische rekening. Bij den tegenwoordigen stil- stand in de ijzerindustrie komen die bestellingen goed te pas. In het jaar 1876 zijn in Enge- land 17,488 faillissementen, of 1360 meer dan in 1875 geweest. De veldmaarschalk v. Moltke is den 1 dezer te Sedan afgestapt. De stad prijkte te dier gelegenheid in vlaggentooisoldaten-, zang- en turnvereenigingen brachten hem serenades met fa,kkellicht. De twee Lyonsche zijdehandelaars, die zakdoeken met de portretten van Thiers en Gambetta of met het manifest der 363 hebben laten maken, zijn wegens overtreding der drukpers- wet, ieder tot fr. 600 boete veroordeeld. De twee drukkers kwamen er met een geldboete van 50 en van 20 fr. af. Te Leven in Schotland zakte verledene week een spoorwegbrug in op het oogen- I blik, dat zich een trein daarop bevond. Onder- scheidene waggons stortten van eene hoogte van 16 voet in de rivier. Een persoon is gedood en verschillende anderen zijn ernstig gekwetst. Naar men vermoedt, is deze ramp te wijten aan het losgaan der fundamenten door de jongste over- stroomingen. Twee heeren wandelden onlangs in de Warmoesstraat te Amsterdam. Een hunner, iemand versierd met een prachtige doekspeld, werd tot zijn schrik eensklaps hartstochtelijk omhelsd door eene juft'rouw, die daarna verklaarde dat zij zich had vergist, en heenging. Het kostbare dassieraad bleek later ook te zijn verdwenen. De politie, met het geval in kennis gesteld, vond in korten tijd het dassieraad bij een opkooper, en de daderes, die natuurlijk de jonge dame was die in de Warmoes- straat den bestolene had omhelsd. j Naar we vernemen, heeft te Sappemeer een I afsclmwelijk voorval plaats gehad. Een scheep- trekker P., kwam 's avonds thuis, waar zijn vrouw hem met eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een dokter gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen van vergiftiging te bespeuren. In dit vermoeden werd hij nog versterkt toen de dochter van P. hem op zijn zegiren, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoorddewwij hebben hem toch niet vergiftigd." Een uur na den maaltijd was P. een lijk. °Zijn vrouw, naar men zegt, een zeer slecht bekend staand mensch, wordt als de schuldige aangewezen. Natuurlijk is de justitie reeds met de zaak in kennis gesteld. Vrijdag heeft een lijkschouwing plaats gehad. Het volgende feit heeft zich voorgedaan onder Laon (Frankrijk.) Een jager vervolgde een haas.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2