|4jarig meisje van ilaar door een trein overreden en in tweeen gesneden is, bij een overweg, waarbij geen wacbter geplaatst is. Te Essen, in Prnisen, heeft bet in den naclit van 24 op 25 September zoo gevroren, dat het water in eenige vaten op eene binnenplaats des morgens met een ijskorst ter dikte van Rijnlandsche duiin bedekt lag. Yan het manifest van Mac-Mahon zijn 12 millioen exemplaren in vier en een halven dag in de werk- plaatsen der Moniteur gedrukt, gevouwen, van adressen voorzien en per post verzonden. Men berekent dat Adeline Patti van het oogenblik dat zij bet tooneel betrad tot op heden 12,500,000 francs heeft verdiend. In de. omstreken van Brillon, onder Arnsberg in Westfalen, is zooveel sneeuw gevallen, dat de velden een geruimen tijd bedekt lagen. Den daarop volgenden nacht heeft het in het Brunswijksche nog veel meer gesneeuwd. Te Brest heeft een man, die plotseling krankzinnig was geworden, des nachts drie personen vermoord, die betzelfde huis bewoonden, waar hij verblijf hield, en daarna zich zelf om hals gebracnt. Het stoomschip Snaefell, tijdelijk in dienst der maatschappij Zeeland, is Zaterdagmorgen tenge- volge van den dikken mist bij Nieuwesluis aan den grond geraakt, docli na des middags te 4 uren vlot gekomen te zijn, omstreeks 5 uren te Vlissingen aangekomen. Het des naehts mechanisch schoonvepen der straten door zoogenaamde rolvegers, door paarden getrokken, voldoet te Rotterdam goed. Men zal daarom 15 rolvegers aanschaffen, elk van 900, die voldoende zijn om de stad elken nacht te vegen. Het schoonhouden der straten enz. tlians geheel onder beheer der gemeente, komt jaarlijks op een bedrag van 26000 a 28000 te staan. Te Kampen kwam dezer dagen iemanil aan met den sneltrein uit Zwolle, die zich onmiddelijk naar het politiebureau begaf. Hij bad nl. vernomen, dat zijn vrouw met een vreemd heer was doorgegaan en wel met den vorigen trein naar Kampen. Einde- lijk werd het verliefde paar gevonden in het logement van den heer S. en toen naar het bureau van politie overgebracht. De man kreeg zijn vrouw terug. De werkzaamheden aan het Asyl Steenbeek, waarvoor honderden in ons land bun bijdragen hebben verstrekt, worden met kracht voortgezet en het is te voorzien, dat het gebouw op 15 Oct. kan worden opgeleverd, zoodat men mag verwachten dat de Asylisten, welke nog steeds in de Vlucht- heuvelkerk verblijf houden, tegen Nov. a. s. het nieuwe, zeer nette gebouw zullen betrekken. Uit de op bet lijk van den Engelschman, die zich in een spoortrein bij Veenendaal heeft gedood, gevonden papieren bleek, dat hij was de Rev. James Ewing uit Glasgow en bij zich bad een plaatsbiljet van Grangemouth naar Rotterdam, den 1 0 dezer afgegeven en geldig tot einde September. In zijn zakalmanak waren verschillende aan- teekeningen met potlood, waarschijnlijk in den trein geschreven, waarin hij in wanhopige en liartver- scheurende woorden van zijn betrekkingen, waar schijnlijk kinderen, afscheid nam. Mislukte pogingen om een betrekking te krijgen schijnen veel tot zijn noodlottige daad, die hij in zijn vacantictijd volbracht, te hebben bijgedragen. De ongelukkige, naar gissing 40 a 45 jaar oud, was voorzien van een plaatsbiljet van Keulen naar Rotterdam en waande zich waarschijnlijk in de nabijheid van laatstgenoemde stad, toen hij zich den doodelijken stoot toebracht. Een allertreurigste gebeurtenis heeft in het tolhuis aan den grintweg van Ililversum naar Loosdrecht plaats gehad. Bij een aldaar uitgebroken brand zijn een bejaarde vrouw en een jongen van 14 jaren omgekomen. De brand was beneden ontstaan en de vlammen beletten beide personen, die boven sliepen zich te redden. De tolgaardster is ook aan de bekomen brandwondeti overleden. Het 8jarig dochtertje van J. R. te Numansdorp had bet ongeluk om al spelende met een scherpe bij], haar broertje van 2| jaar den pink en ring- vinger der liukerhand af te hakken en de derde vinger te wonden. Alweder een waarschuwend voorbeeld om kinderen met in het bereik van scherpe werktuigen te laten. Betreffeude den doodslag onder Rijmerstock in Limburg gepleegd, wordt nader het volgende gemeldZekerc Martin Deusch, zeer vreesachtig van aard, keerde naar huis terug, gewapend met een stok, dien hij van een heg gescheurd bad. Onderweg ontmoette hij een man, Adolf Wouters, die om de koude het hoofd in een wollen doek had gewikkeld. Toen Wouters Deusch was genaderd en hem herkend had, hief hij de rotting op om een tik te geven. Deusch herkende den man niet, die jaren lang zijn boezemvriend was, en zich bedreigd wanende, gaf hij Wouters een ge- weldigen slag op het hoofd, die hem dood op den grond deed tuimelen. Toen de ongelukkige had ontdekt dat hij zijn beste vriend had gedood, werd hij aan de verschrikkelijkste wanhoop ten prooi en ging zich zelven ter beschikking der politie stellen. Wouters laat een weduwe met vier kinderen na. De rechtbank heeft geen termen bevonden om Deusch in hechteuis te houden. Uit Therapia wordt aan de Times gemeld, dat de Turksche soldaten stipte orders hebben niet op Russische generaals te vuren, „daar deze, ge dood of gekwetst, door anderen zouden worden vervangen." Uit Frankfort wordt gemeld, dat de koopman W. was aangeklaagd zijn voorraad meel met gips te hebben vervalscht. Door drie Retuigen en twee deskundigen werd het feit geconstateerd. Volgens art. -367 van de rijks-strafwet zou hij dus veroor- deeld moeten worden; toch sprak de rechtbank hem vrij, op grond dat meel geen voedingsmiddel is. Eerst moet het daartoe bewerkt worden. Dit herinnert aan het Engelsch proces tegen iemand, die vervalschte koffie had verkocht. Hij werd vrijgesproken, omdat hij bewees dat 'tgeen hij als koffie verkocht, in 't geheel geen koffie be- vatte, hij had dus geen koffie vervalscht. Dezer dagen is de bekende Adele Spitzeder door de politie uit Berlijn verwijderd. De direc- teur van een nieuwen schouwburg aldaar had een contract met haar gesloten, volgens hetwelk zij in zijn schouwburg gastvoorstellingen zou geven. Hier- tegen heeft het hoofd der plaatselijke politie zich ver- zet, en toen de directeur niet wilde toegeven, is Adele Spitzeder door de sterke harad uit de hoofdstad gezet. Te Hamburg is tlians een eigenaardige ten- toonstelling geopend welke op 10 October weder gesloten zal worden; een tentoonstelling nl. van Westfaalsche steenkolen en cokes. Zij gaat uit van de Westfaalsche vereeniging tot uitvoer van kolen en omvat de voortbreng- selen van 53 kolenmijuen in de onderscheiden tijdperken van bewerking en in de toestand, waarin zij in het groote Ruhrkolen-bassin voorkomen. DE KOFFIEPLANT. Koffie is tegenwoordig een handels-artikel van den eersten rang. Yroeger werd ze niet alleen! spaarzaam gebruikt, maar koffiedrinkers stonden zelfs aan vervolging bloot. Sultan Achmed Chan, legde hun, om het ergste maar te noemen, de doodstraf op. Thans drinkt de geheele beschaafde wereld koffie. In Nederland begon men op het einde der 17de eeuw koffie te drinken en tegen woordig heeft men het reeds zdover gebracht, dat het jaarlijksch verbruik eenige millioenen kilos hedraagt. Het vaderland der koffieplant is het Abyssinisch landschap „Caffa," waar ze in het wild geheele wouden vormt. Van hier is ze naar Arabie overge bracht in het laatst der 15de eeuw, in welk land, en wel bepaaldelijk in de provincie Yemen met de stad Mokka, de plant liet eerst in cultuur is gekomen. Yan Mokka is zij naar Bakavia overgeplant. De West-Indische koffieplanten staminen af van een exemplaar, dat in den botanischen tuin te Parijs gekweekt, met veel moeite door kapitein Declieux is vervoerd naar Martinique. Men zegt, dat hij zijn drinkwater bespaarde om de plant er mede te begieten. Tegenwoordig wordt de koffiecultuiir op groote scliaal ondernomen in Amerika (vooral Brazilie), in Oost- en West-Indie, in Arabie en in verschillende andere kleinere landen. Brazilie produceert het meest, zoo als de handels-statistiek leert. Het verbreidingsgebied van den koffieboom is in betrekkelijk korten tijd zeer groot geworden. De boom aan zich zelve overgelaten, bereikt eene hoogte van 2040 voet. In de koffie-plantages evenwel houdt men hem lager door sterk snoeien, ten einde daardoor eene grootere opbrengst te ver- krijgen en de vruchten gemakkelijker en beter te kunnen plukken. De wijze van kweeking is echter niet in alle landen dezelfde. Tot aan den bloeitijd hebben de planten veel water noodig. Te veel voclit is weer nadeelig, omdat het de ontwikke- ling van een moeielijk te bestrijden vijand in de hand werkt, n. 1. de ziekte der koffieplanten, die in den laatsten tijd door Cooke is bestudeerd. Zij moet worden toegeschreven aan een paar schimmel- planten (Pellicularia koleroga en Hemileia vastatrix) en zal wellicht even moeilijk uit te roeien zijn als de aardappelziekte. En voor onze kolonien is het mislukken van den oogst geenonverschilligezaak. Op Java liggen de koffie-plantages op de hel- lingen van vulcanische gebergten, ter hoogte van ongeveer 1200 meter en leveren de beste koffie, ofschoon op lager gelegen streken de opbrengst grooter is. Eene koffie-plantage levert een heerlijk gezicht op door de sneeuwwitte hloemen en roode bessen daartusschen. De boomen bloeien langen tijd, omdat zich aan de nieuw ontstane takjes telkens weer nieuwe bloemen ontwikkelen. Iedere bloem is betrekkelijk snel uitgebloeid. De vruchten, ter grootte van een kers ongeveer, zijn bij hare ont- wikkeling groen, worden daarna geel, vervolgens rood en als ze rijp zijn, violet. De vorm is lang- werpig rond. Iedere vruclit bevat twee zaden, die in een slijmerig vruchtinoes liggen weggedoken en grijs-geel-groen van kleur zijn. De naar binnen gekeerde platte zijden zijn van een sleuf voorzien. Deze zaden z;jn de koffiehoonen. Op verschillende wijzen worden ze van het vruchtmoes ontdaan. Nadat zij achtereenvolgens deze inechanische bewerkingen hebben ondergaan, gedroogd zijn en gezuiverd van vreemde bijmengels, worden ze in zakken, balen of vaten gepakt en op drooge plaatsen bewaard totdat de verzendiug plaats heeft. Drooghonden is van veel belang, omdat ze anders zoo gemakkelijk de kleur verliezen, waardoor de waarde vermindert. De kleur is niet bet eenige middel om de handelswaarde te be- palen. Daarvoor is echter in de eerste plaats noodig bet geoelend oog van een kenner. Het is bekend, dat de koffieboon eerst nog geroost en gemalen moet worden, alvorens gebruikt te kunnen worden. Door het roosten ontwikkelt zich bet aroma, waarvan de smaak af kangt. Zeetijdintjen. Burgerlijke Stand van Ter Neuzen. Van 2430 September. Van 21 tot en met 28 Sept. zijn in deze haven binnenge komeu bestemd voor Gent de volgende zeeschepen, als 22 Sept. Noordsche bark Cabral, kap. Christensen, van Schiliftia met planken. 23 Sept. Eng. schooner Countess, kap. F. Turner, van Ruscorn met zout. Duitsche kof Drei Gebriider, kap. Gortmaker, van Bergen met stokvisch. 24 Sept. Duitsche brik Wilhelra, kap. Knuth, van Westerwiek met hout. Belg. stoomb. Flecha kap. Seeuwen, van Londen met stukg. 25 Sept. Eng. stoomb. Killarney, kap. Rothbarth, van Goole met stukg. 26 Sept Duitsche kof Annette, kap. Wachter, van Bergen met stokvisch. Eng. stoomb. Norma, kap. Tornton, van Goole met stukg. 27 Sept. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood van Goole met stukg. 28 Sept. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Augusta, kap. Lockwood, van Londen met stukg. Van 21 tot en met 28 Sept. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent, de volgende zeeschepen als 23 Sept. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Thornton, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, uaar Louden met stukg. 24 Sept. Eng. stoomb. Augusta, kap. Lockwood, naar Londen met stukg. 26 Sept. Belg. stoomb. Flecha, kap. Seeuwen, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Rothbart naar Goole met stukg. 28 Sept. Duitsche bark Louise, kap. Raddats, naar Shields in ballast. In deze haven zijn binnengekomen bestemd om aan den ijzeren weg alhier te lossen en te laden de volgende zeeschepen als: 24 Sep. Eug. stoomb. Jutland, kap. J. Webb, van Londen met stukg. 26 Sept. Eng. stoomb. Londos, kap. Spink, van Goole met stukg. naar Ter Neuzen en Gent. Zweedsche stoomb. Bifrost, kap. Wettergeen, van Riga met slippers. Uit doze haven zijn vertrokken, na aan den ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen als 25 Sept 1 ng stoomb. Artemus, kap. Kilsey, naar Goole met ballast. 26 Sept. Eng. stoomb. Jutland kap. J. Webb, naar Londen met stukg. Huwelijks-Aangiften. 29 September. Francois Herrebout oud 31 jaar weduwn. en Catharina Paulina Vel oud 24 j. jd. Geboorten. 26 September. Rozalia Amelia Francisca, d. v. Johannes Franciscus Pielaet en ran Marie Francisca Hillaert. 27 September. J-anna Maria, d. v. Johannes Cornelis de Regt en van Pieternella Pladdet. 29 September. Josephus, z. v. Aloisias Hamerlinck en van Angelina Heijens. Adriana Elisa beth, d. v. Elisabeth van der Peijl Overlijden. 27 September. Anthonia Maria Kooreman, ond 14 m. d. v. Wilhelmus en van Gerritje Willems. 29 Sep tember. Andries van Dixhoorn oud 42 j., echtgen. van Dina Verstraten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 3