BUITENLAND. zal het examen plaats hebben voor de betrekking ran commies-verifieateur voor deu actieven dienst der directe belastingen enz., waarvoor 20 plaatsen zijn opengesteld. Men schrijft ons uit Dinteloord 29 Sept. Omstreeks middernacht werden heden de bewo- ners van ons rustig dorp door het geroep van brand uit hun eersten slaap gewekt. In het eerst had deze brand een zeer dreigend aanzien, daar de vlammen zich reeds bijna geheel meester gemaakt hadden van eene bakkersschuur, die gevuld was met allerlei brandstoffen alsturf, mutserd en een paar vaten petroleum. Dank zij het stille weder en de ijverige pogingen der brandweer mocht het j deze spoedig gelukken den brand in zijn voortgang 1 te stuiten, zoodat de aangrenzende bakkerij met het woonhuis en andere in de onmiddelijke nabijheid staande huizen gespaard bleven. Eenige varkens konden nog bij tijds gered worden, ofschoon hunne hokken reeds brandende waren. Persoonlijke onge- lukken zijn niet te betreuren. De oorzaak van dezen brand is niet met zekerheid bekend. Ter eere van ons bestuur mogen wij hier bij- voegen, dat de bluschmiddelen in uitstekende orde bevonden werden. Van den onbekenden weldoener der maat- schappij van weldadigheid, die sedert 1864 her- haaldelijk vorstelijke giften aan deze inrichting schonk, is thans weder de aanzienlijke som van /8000 ontvangen. Evenals vroeger, had ook deze schenking plaats door tusschenkomst van jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, te 's Gravenhage, president—commissaris der maatsehappij van wel dadigheid. Bij de op gisteren gehoudene premientrekking van Rotterdamsche loten zijn uitgekomen de vol- gende nommers met de daarachter gevoegde prijzen 34153 10,000; 8326 en 25805/ 1000; 56922 en 18267 f 500, 13745, 33509,'71374, 30613 en 61951 300; 69382, 49953, 11119, 16961 en 42842 f 200. Overigens 134 obligation a f 100. Door eene commissie uit den raad van Enk- huizen in zake den afsluitdijk en de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, is een rapport uitgebracht, betreffende het wenschelijke eener aansluiting van den dijk bij Enkhnizen in plaats van bij den Blokkershoek, zoo voor het al- gemeen als voor het bijzonder belang der gemeente. Daarin zegt zij o. a., dat zoo de afsluitdijk te Enkhuizen in plaats van aan den Blokkershoek aan den vasten wal gehecht wordt en p. m. 2 kil. bezuiden den Ketelmond aansluit, door het ver- schil van aanhechting aan de N.-Hollandsche kust. een getal van p. m. 23,400 hectaren land gewonnen worden, welke gronden, hoewel meerendeels uit zandgrond bestaande, met vrucht kunnen gebezigd worden tot het maken van boezem—kanalen, kaden en binnendijken, die anders door vruchtbare gronden zouden moeten gelegd worden, het we] k alleen al eene besparing van p. m. 600 hectaren vruchtbare gronden oplevert. In de rivier de Waal heeft zich, boven oud St. Andries, eene zandbank gezet van aanmerkelijke lengte, die niet weinig de scheepvaart belemmert. Meer dan 300 schepen zitten aan dengrond; ook een aantal stoombooten, waaronder de rijksmonitor Isala. Passagiersbootenvan geringen diepgang kunnen slechts ten koste van veel moeite en tijd een weg vinden door de talrijke vloot. Op de rivier heerscht groote levendigheid. Het water is vallende, zoodat het te vreezen is, dat de stremming der vaart van eenigen duur zal zijn. Men meldt uit SliedrechtAls een staaltje van nog voorkomend bijgeloof diene het volgende. Sedert drie jaren had het gezin van P. de J. alhier te kampen met ziekten, waartegen de geneesheeren niets vermochten. De familie besloot daarop een tooverdoctor te ontbieden, welke constateerde, dat de patienten betooverd waren en daarvoor den raad gaf, eene zwarte kip levend te braden. Ilierdoor kwam men tot de ontdekking, dat alle vrouwen in de buurt van het zoogenaamde Bosch tot aan het Spuithuis (minstens een 70 tal), deel aan de betoovering hadden. De moeder van het betooverde gezin verzocht daarop vrouw M. L. om de patienten te komen zegenen met het uitspreken der woorden -Ik ontsla en God zegene u". Yrouw M. L. weigerde dit te doen, bewerende er geen deel aan te hebben, en daardoor ontstond een zoo hevige twist, waaraan ook mannen deelnamen, dat de passage op den openbaren weg er eenigen tijd dcor versperd was. Ijandbouwberichten. Van 12 Augustus tot 8 September zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange- tast 53 runderen, als: in Zuid-Holland 37, in Noord- Holland 1, in Zeeland 1, in Utrecht 8 en in Fnesland 6. In het vorige tijdperk van vier weken waren 35 runderen door die ziekte aangetast. Men heeft te Wolphaartsdijk eene proef ge- nomen met het loof der aardappelen af te snijden, zoodra zich daarop de bekende sporen van het kwaad vertoonden, beiialve van een paar rijen, om den uitslag te kunnen onderseheiden. Thans is bij het rooien overtuigend gebleken, dat bij de eerstgenoemde de knollen eene voldoende grootte hebben en geheel onbesmet zijn, terwijl van de onafgesnedene rijen de. knollen veel kleiner en ge- deeltelijk van het kwaad aangetast zijn. Men stelt zich nu voor zulks ten volgenden jare op grooter schaal te herhalen, en dan, na het afsnijden van het loof, de stoppels een weinig met aarde te be- dekken, zooals van elders wordt aanbevolen. In verband met de hier en daar heerschende varkensziekte verdient opmerking eene verklaring van mr. A. Beckeringh, te Onderdam, dat hij de beste uitkomsten heeft gehad van het mengen van zwavel onder het varkensvoeder. Te Charlois heeft een boomgaard, die in elf jaren niet gedragen had, dit jaar niet minder dan 400 mud appelen en peren opgebracht. Naar aanleiding van het bericht, dat de werk- j staking op de scheepstimmerwerven aan de Clyde bij Londen, die thans ruim 24 weken geduurd heeft, I weldra zal ophouden en het werkvolk a. a. Maandag 1 het werk zal hervatten tegen het oude loon, in afwachting der beslissing van de scheidsrechters, maakt een der bladen de volgende gegronde aan- merking Wat zullen dan nu de vruchten zijn van deze vrijwillige ledigheid Voor T werkvolk een offer van 120,000 p. st. Voor de patroons een nog veel grooter schade. Voor de Engelsche nijverheid een onherstelbare achteruitgangwant de bestellingen aan de Clyde, afgewezen, hebben hun weg gevonden naar Amerika. En ten slotte zullen al de offers gebracht zijn om niet. De werkman hervat den arbeid op den ouden voet en naar alle waarschijnlijkheid zal hij ge- dwongen zijn het te blijven doen tegen het. vroeger loon. Zijn zulke befekeningen niet tretfend genoeg en gescbikt om de werkende klassen aan de nood- lottige opstoking hunner verleiders weerstand te doen bieden? Het vijfde wiel aan den wagen" behoeft dit toch niet altijd te zijn in den zin van het bekende spreekwoord. Dit blijkt op den tramway tusschen Berlijn en Weissensee, alwaar gedurende reeds bijna een jaar het vijfde wiel een zeer gewichtige rol vervult. Dit kleine wiel aangebracht voor het linkervoorwiel, dient namenlijk als stuurrad, daar het in eene sponning op de ijzeren rail loopt en daardoor de vier andere wielen in de sporen houdt. Door een eenvoudigen hefboomtoestel kan het elk oogenblik buiten werking worden gesteld om den wagen in een gewonen straatwagen te veranderen, die dan even zoo gemakkelijk de rails kan verlaten als daarop terngkeeren. Met behulp van zulk een stuurrad kan elke goederen— of personenwagen, de juiste spoorbreedte hebbende, als spoorwagen gebruikt worden en alzoo met dezelfde trekkracht veel zwaarder lasten vervoeren dan vroeger. Een deskundige aldaar hoopt, dat men zich deze uitvinding ook elders zal ten nutte maken, door op straat en andere wegen rails ten algemeenen gebruike te leggen, onder bepaalde regelen voor het uitwijken. In Eurth, Beieren, is een herbergierster even buiten de stad vermoord. Twee leerlingen van de realschule, beiden zoons van zeer welgest.elde ouders uit Dresden, de een 18 en de ander 17| jaren oud, traden de herberg binnen terwijl de man j afwezig was. Zij braken de kast open en werden j daarbij door de vrouw verrast, waarop de jongste een pistool op haar loste en haar doodde. De Jeugdige misdadigers sleepten het lijk naar een I ander vertrek en sloten dit af. Toen zij in de j gelagkamer terugkwamen, vonden zij daar een herders- j jougen, aan wien zij vroegen of hij ook wist waar j de waardin was. Deze ging daarop den waard opzoeken, die het linis leeg vond en genoodzaakt was de deur open te hakkeu; daar vond hij het lijk zijner vrouw en hun tweejarig kin !je, dat bij het lijk met een bebloeden doek van de moeder speelde. De daders werden spoedig gevonden en hebben reeds hunne misdaad bekend. De opschud- ding, die deze daad ook te Dresden maakt, is licht verklaarbaar, daar de ongelukkige ouders algemeen geacht zijn. Volgens het /Wiener Fremdenblatt" bedragen de verliezen der Russen van het begin van den oorlog af 64,200 man (in .Tuni 2200, in Juli 25500, in Augustus 12,000, in September 23,500 man.) Die der Turken worden door het blad op ruim 45,000 man geschat. Hierbij zijn de ver liezen in Azie niet medegerekend. Voorzeker welsprekende, treurige cijfers. De jaarlijksche ontvangsten van de Suezkanaal— maatsehappij bedroegen in 1870 1,159,000 frs., in 1871 8,933,000 frs., in 1872 16,407,000 frs., in 1873 22,899,000 frs., in 1874 24,859,040 frs., in 1875 28,886,000 frs., in 1876 29,974,000 frs. Het aantal schepen, dat in 1876 de reis door het kanaal maakte, beliep 1457. Het gewicht der handelsartikelen stond gelijk aan 3,072,000 ton. Gedurende de eerste vijf maanden van 1877 voeren 766 schepen door het kanaal en bedroegen de ontvangsten 15,023,025 francs. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen inoet dr. A. Kuyper voor- nemens zijn het te Amsterdam op hem uitgebracht beroep tot predikant, niet aan te nemen. Voor de in October a. s. te houden acte-examens bij het lager onderwijs, hebben zich voor alle vakken te samen, zoowel vrouwelijke als mannelijke, 500 candidaten aangemeld. Velen voorspellen eenen vroegen winter, omdat de zwaluwen zich vereenigen, om ons spoedig te verlaten en naar warmere landen te vertrekken. Naar men verneemt, zal de scheepsreeder J. de Dekker uit Middelburg zich met zijn gezin te Antwerpen gaan vestigen; hij moet reeds derwaarts vertrokken zijn. Als een treurige bijzonderheid deelt men mede, dat de onlangs zoo ongelukkig om het leven gekomen machinist Antoon Frigerio op het maildienstschip Stad Middelburg de derde zoon is, dien een ouder- paar te Nieuwediep onder gelijke omstandigheden binnen zes weken heeft verloren. Ter correcti- oneele terechtzitting der Almelosche rechtbank is de 67-jarige oudcommies J. O., wonende te Buurse, als verdacbt van valsch getuigenis, in hechtenis gesteld. In de gemeente Vlijmen nabij 's Her- togenbosch brak Donderdagavond een brand uit bij een herbergier en klompenmaker. Aan redden viel niet te denken; alles moest in het werk ge steld worden om de belendende panden te redden. Even buiten Assen is weer een kind, eenigen tijd alleen gelaten, zoo gebrand, dat het in ernstig levensgevaar verkeert. Onder de vele kostbare voorwerpen op de historische tentoonstelling te Leeuwarden trok de bijzondere aandacht een zoo- genaamd stel oud Japansch rood porselein, bestaande uit vijf stuks, voortgekomen uit de nalatenschap van tnevr. de wed. Looxma, geboren Bolinan, verleden jaar overleden. Dat stel is dezer dagen verkocht aan een Amsterdainsch koopman voor /8400. De huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, Leiden, Brielle, Hoorn en Amersfoort zullen, te rekenen van 1 Januari 1878, worden opgeheven. Eene stoomboot heeft in het Noord- Ilollandsch kanaal, in den nacht van Donderdag op Vrijdageen vaart uig met twee personen bemand en waarin vaten petroleum, op sleeptouw genomen. Bij het aanbreken van den dag, ter hoogte van Purmerend, werd ontdek, dat het vaar- tuig omgeslagen in het kielwater lag en de opvarende jammerlijk verdronken waren. Uit Flemalle- grande niet ver van Luik, wordt gemeld, dat een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2