BU1TENLAND. eerste maanden geene gelegenheid zal bestaan. Daarom stelt zij voor reeds nu de voorloopige resultatsn publiek te maken, teneinde die vdor de behandeling van de begrooting ter kennis van de tweede kamer te brengen. Bij de in het district Eindhoven gehoudene rerkiezing van een lid voor de tweede kamer, ter vervanging van den heer Smitz, werden 1220 geldige stemmen uitgebracnt; Mr. Harry Barge werd gekozen met 720 stemmen. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de god- geleerdheid, na verdediging van een proefschrift, de heer W. P. C. Knuttel, geb. te Maassluis. Men schrijft ons uit Waddinxveen, 24 September. Werden de vreedzame inwoners dezer gemeente, verleden Zondag over 8 dagen, in hunne godsdienstige overpeinzingen gestoord door het sombere geluid der brandklok, dezelfde schrik en ontsteltenis beving gisteren de naburige Zevenhuizers. Had de brand hier geer. andere gevolgen (dank zij de flinke houding der brandweer) dan het leegstroomen der kerken, het afbranden van een hooiberg en natuurlijk een woelige in plaats van een stille rustdag, Zevenhuizen had het harder te verantwoorden. Verleden nacht te half twaalf, werden de inwoners uit hun slaap ge- wekt, om te redden wat te redden was. Trots inspanning van alle krachten, kon men den brand eerst heden morgen meester worden. Vijf woningen met bijbehoorende stallen enz. en twee hooibergen werden eene prooi der vlammen. Oorzaak tot heden onbekend. Dunkler, de beroemde directeur der Konink- lijke militaire kapel der grenadiers en jagers, heeft gepasseerden Zondag zijn gouden jubelfeest ge- vierd. De leden van het muziekkorps boden hem als gesehenk aan een prachtige marmeren pendule, met twee marmeren coupen, benevens een sierlijken kaartendrager voor het salon. Bij deze gelegenheid wordt het volgend overzicht van Dunkler's loopbaan herinnerd In het jaar 1816 te Namen geboren, ontving Dunkler te Luik, waar zijn vader de betrekking van kapel meester bij het lie regement bekleedde, zijn eerste muziekale opleiding. Reeds op jeugdigen leeftijd bleek zijn muziekale aanleg, zoodat hij als knaap van elf jaren reeds werd geengageerd als muziekant eerste klasse. In het jaar 1829 vertrok hij naar 's Hage met zijn vader, die toen het corps daar formeerde, waarvan Dunkler zelf later de directeur en de roem zou wezen. Nadat zijn vader zijn pensioen bekomen had, werd Dunkler in het jaar 1847 tot kapelmeester benoemd. In 1861 werd hem de rang van officier geschonken, terwijl hij later tot zijn tegenwoordigen rang van kapitein opklom. Op zijn dertiende jaar schreef hij zijn „air varie" op het Volkslied en deze eersteling opende de rij van een tal van werken, die van Dunkler's ontzettenden ijver, moeite, vlijt en groot talent getuigen. Hij schreef 160 groote fantasieen en het getal zijner werken is tot ruim 300 gestegen. Blijkens een bij het dep. van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur generaal van Ned. Indie van 25 dezer heeft ook de radja van Merdoe (noordkust van Atchin) zich thans onderworpen en alle hem gestelde voorwaarden aangenomen. De bevelhebber in Atchin heeft, onder dag- teekening van 21 dezer, aan de Indische regeering bericht, dat te Samalangan de zaken uitmun- tand gaan. Landbouwberichten. De aardappelziekte begint, zoo schrijft men uit Zwolle, onder de late aardappelen zeer te vermin- deren. Algemeen wordt nog een goed beschot rerwacht. Het binnenhalen der tabak te Wageningen is bijna afgeloopen. De vrees, welke bestond voor een slecht gewas, is geheel verdwenen, daar de epbrengst ruimschoots redenen tot tevredenheid geeft. De qualiteit is mede zeer goed. In Erankrijk zijn proeven genomen met het poten van aardappelen in den herfst, en wel met het einde van October. In het begin van Februari werden de planten behakt. Tegen het uinde van Mei oogstte men een ruime hoeveelheid gezonde, meest zeer groote en goede aardappels. Zulk een herfstverbouw stelt het gewas niet bloot aan de hitte en de droogte des zomers en levert om die reden meer zekere en hoogere opbrengsten dan het poten in het voorjaar. De kolenmijiien Levant de Flenu, te Cuesmes, Couchant de Flenu, te Quaregnon en Grand-Hornu, te Hornu, ziju de eenige putten van den Borinage waar de werklieden het werk niet hebben gestaakt; daar werkt men nog de gansche week. Thans hebben meer dan 12,000 werklieden den arbeid gestaakt. Een twaalftal muiters, zijn stevig gebonden, te Bergen aangebracht en in de gevangenis opgesloten. Onder hen bevinden zich drie knapen van 15 tot 16 jaren. De inzamelingen ter bestrijding van den hongersnood in Indie bedragen thans 200,000 Te recht is dit nog slechts een druppel water in de zee genoemd, doch tegen het daarbij geopperde denkbeeld dat van regeeringswege middelen moes- ten verschaft worden, rijzen ernstige bedenkingen, deels politieke, deels landhuishoudkundige. Onder de ijverigste voorstanders van het ver- leenen van staatshulp bevindt zich ook de heer Fawcett. VAN HET OORLOGrSTOONEEL. KONSTANTINOPEL. Volgens particuliere telegrammen deed het Russi- sche centrum een aanval op Plewnamaar werd het met een verlies van 4 kanonnen en meer dan 7000 man teruggeslagen. PETERSBURG. Uit Gorni Studen wordt van 26 Sept. gemeld: Den 22 dezer sloegen ongeveer 10,000 man Turksehe infanterie met uit Sofia komende artillerie, zich door onze cavallerie heen en drongen tot Plewna door. Nader is er nog niets van bekend. Bij de kolonne van Roestsjoek en in den Balkan was alles rustig." GEMENGDE BERICHTEN. Ongeveer zeventienhonderd officieren van het leger hebben, als blijk hunner waardeering van 's konipgs belangstelling in het lot der gepensio- neerde officieren, Z. M. een allerprachtigst album, voorzien met hunne handteekeningen, aangeboden. Door kerkvoogden en notabelen van de hervormde gemeente te Brouwershaven is aan het rijk, ter plaatsing in het Nederlandsch Museum, ten ge- sclienke aangeboden een koperen lichtkroontje, dag- teekenende waarschijnlijk van 1599 of 1600. Een agent van politie te Amsterdam, die een jongen in arrest braclit, ontving op straat een mes- steek in den rug, gelukkig niet gevaarlijk. De dader is onbekend. In de afgeloopen 14 dagen werd voor eene waarde van p. m. 18000 aan peren en appelen uit den Bommelerwaard, langs de gemeente Utrecht naar Engeland en Schotland verzonden. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft een ouderenpaar uit Ilpendam, we- gens onmenschelijke mishandeling van een kind uit een voorhuwelijk, tot 2 jaren gevangenisstraf en /100 boete veroordeeld. Bij Herstal is een kind uit den trein gevallen. De vader sprong het, uit het portier, achterna. Het kind is er zonder verwonding afgekomen, de vader is aan het hoofd gewond. Door eenige aanzienlijke dames te 's Hage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem is het plan ontworpen tot het inrichten van een toevluchtsoord voor onbeheerde noodlij- dende dieren. Dit asyl zal in den Haag tot stand komen, zoodra 50 personen zich verbinden jaar- lijks 5,te geven. Reeds is kosteloos een huis ten gebruike gesteld. Zekere D., uit Gulpen, heeft zich vrijwillig in hechtenis gesteld, onder verklaring, dat hij vermoedelijk onder die gemeente een man had doodgeslagen, door wien hij zou be- dreigd zijn geworden. Er is werkelijk op den weg een man gevonden, die den volgenden dag bezweek, blijkbaar tengevolge van mishandeling. De verslagene was een boezemvriend van den vermoedelijk schuldige. Prins Pierre Bonaparte, die scdert eenigen tijd te Brussel woonde, heeft deze stad verlaten; zijne meubelen zijn Donderdag tengevolge van dit vertrek te Elsene verkocht. Urbain Jean Joseph Leverrier, de beroemde ontdokker der planeet Neptunus is den 22 dezer overleden. Hij was in 1811 geboren. Een der belangrijkste nieuwtjes van den dag brengen ons de bladen van Leipzig. Een zeker aan- tal dames in die stad hebben een vereeniging opge- richt onder den naam van „de Eenvoudige", in tegenstelling van „de Gracieuse". De leden ver binden zich tot net dragen van zeer eenvoudige toiletten. Japonnen met slepen, dubbele rokken, valsche chignons, hooge hakken en wat dies meer zij, is onverbiddelijk in den ban gedaan. In Stiermarken was men van gevoelen, dat men zelfs van het goede te veel kon hebben. De kinderen zijn alleen verplicht school te gaan, maar zelfs acht jaar lang. Yelc gemeenten waren van oordeel, dat de jeugd met minder kennis door de wereld kon komen en dienden aan den Landdag eene petitie in, verzoekende, dat de leerplicht weder op zes jaar zou worden gesteld. Met 44 tegen 24 stemmen heeft de Landdag echter beslist dat de termijn van acht jaar zou worden behouden. Wat zou die Landdag denken van een land waar men geen acht, ja zelfs geen zes jaar voor het onderwijs noodig vindt, maar den tijd van het schoolgaan geheel aan de ouders overlaat, met vrijheid zelfs om hunne kinderen in het geheel niet te doen onderwijzen? In de Yeend. Cour. dringt iemand aan op strengere bepalingen en geregelde controle tegen het vervalschen en verkoopen van voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen, vooral van spek en vleesch van gestorven of zieke dieren. Van al de duizenden aan varkens-ziekte bestorven dieren, zegt hij, wordt geen enkel exemplaar begraven, maar alles komt in de consumpte in den vorm van gehakt of worst. Eveneens handelt men met het vleesch van oude, zieke en soms gestorven paarden en runderen. Niet minder acht hij een strenge controle noodig bij den verkoop van koloniale waren. Vooral, zegt hij, worden meel, chocolade, azijn, kaneel, kruidnagelen, peper enz. vermengd Op den trein, die van Arnhem naar Utrecht vertrekt had den 22 dezer het volgende plaats in een wagon 3e klasseEen brigadier van de rijks- veldwacht zat naasteen Engelschmanlaatstgenoemde, een gesprek aanknoopende met den brigadier, kreeg van dezen geen antwoord daar de brigadier geen Engelsch verstaateenige oogenblikken daarna stak de Engelsche reiziger zijn hoofd buiten het portier en zakte daarna ineenhij had zich met een penne- mes in het hart gestoken. Te Maarsbergen werd het lijk uit den trein genomen en aan de bevoegde autoriteit afgegeven. Een eigenaardige variant heeft volgens de berichten van Amerikaansche bladen, een schouw- burgdirecteur te Boston in Gounod's opera Faust ingevoerd. Bij de verschijning namelijk, die Mephistopheles aan de blikken van Faust voor- toovert, verscheen Gretchen niet aan het traditioneele spinrad zittende, maar aan een prachtige naaimachine van de nieuwste constructie. Op hetzelfde oogen- blik, dat het elegante instrument aan de bewonderende blikken van het publiek vertoond werd, viel een regen van prospectussen op de toeschouwers neer, waarin de voortreffelijkheden van de nieuwe machine met het volgende motto uit het tweede gedeelte van den Faust in 't licht werden gesteld„Schatz is sie, Hochgewinn, Besits und Pfand." G-emeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 27 September. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig de heer J. C. Harte. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Ingekomen was een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 7 dezer, waarin dat collegie be- denking oppert omtrent het besluit van den raad tot het verleenen van een zoo hoog subsidie over 1878 aan het burgerlijk armbestuur, daar voorna- melijk de post van onvoorziene uitgaven hun te hoog voorkomt en niet is gebleken, dat aan dien post eene zoo groote uitbreiding moest worden gegeven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2