No. 1290. Zaterdag 29 September 1877. 17e Jaargang. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BPNNKNLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen. 28 September. De coramissie van enquete omtrent de be- smettelijke longziekte onder het rundvee heeft nu 35 deskundigen gehoord en is voornemens nog enkele anderen te hooren, waartoe echter in de TEII VEI ZENSI1HE COURANT. Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADYEETENTlfiN. Van 1 tot 4 regsls 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uainlddag DRIE nren. Dit blad verschljnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij J. H. G. HOOKT te Ter Aeuzeu JPolitieli C>vrerzieht. Van bet oorlogstooueel zijn in de laatste dagen geen berichten ontvangen, geloofwaardig en duidelijk genoeg, om er gevolgtrekkingen uit te maken. Turksche berichten en Turksch gezinde bladen maakten van de gevechten bij Biela met veel ophef melding en verzekerden, dat de Russen ook thans weer ernstige nederlagen hadden geleden; niet minder dan 12000 Russen zouden bniten ge- vecht zijn gesteld. Nu echter ook van andere zijden berichten over die gevechten komen, blijkt, dat de Turksche aanvallen niet veel meer dan groote schermutselingen zijn geweest, waarbij door de Russen wel betrekkelijk zware verliezen zijn geleden, doch waardoor de toestand aan geen van beide zijden eenige wijziging heeft ondergaan. Sommige berichtgevers verwachten spoedig eene herhaling van den aanval. Alles - zeggen zij schijnt aan te duiden, dat men zich op een grooten veldslag voorbereidt. Anderen evenwel gelooven aan geen herhaalden aanval en verzekeren, dat de Turken zich bepalen zullen tot eene poging, om den weg naar Tirnova af te snijden. De strijd om Plewna, waarbij zooveel stroomen bloeds vergoten werden, heeft tot nog toe geen enkel strategisch resultaat opgeleverd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag deden de Turken een uitval op de Grivitza redoute, maar werden door de Rumeniers afgeslagen. Sedert schijnen geen nieuwe ontmoetingen te hebben plaats gehad. Even wel verzekert een bericht uit Konstantinopel, dat Osman-pacha versterking heeft ontvangen, bestaande uit eene divisie van twintig bataijons infanterie, een regement cavallerie en twee batterijen met een konvooi. Ook in den Shipka-pas wordt nog aanhoudend gevochten, maar zonder eenig ander resultaat, dan dat aan weerszijden stroomen bloeds vorden vergoten. Bijna alle bladen deelen het manifest het staatkundig testament mede, dat Thiers het licht had willen doen zien, zoodra de verkiezings- periode geopend was, en dat zijn vriend Miguet thans met een enkel inleidend woord het Pransehe volk aanbiedt. 't Stuk is zeer lang, evenals alle dergelijke stukken en redevoeringen van Thiers't is eene uiteenzetting van den toestand en zijne geschiedenis en tevens eene beschouwing omtrent de toekomst. Alle officieele documenten brieven, circulaires en redevoeringen, die, om zoo te zeggen, den I nasleep vormden van den val van Jules Simon en het optreden van het ministerie van 16 Mei, worden er in beantwoord. De ontbondene kamer van afgevaardigden wordt er niet alleen in verdedigd tegen de aanvallen en verdachtmakingen, waaraan zij bloot gestaan heeft, maar de zoogenaamde ver- tegenwoordigers van 1789 worden tentoongesteld, als vijandig aan den geest der negentiende eeuw, aan de onvermijdelijke zegepraal der democratic en der republiek. Het stuk bevat passages, die de Indep. meent, dat alles overtreffen, wat Thiers vroeger gesproken en geschreven heefthij beliandelt de politiek van het tegenwoordige ministerie met souvereine minachting en wijst op de coustitutioneele wetten, waardoor de staatkundige vrijheden der kiezers gewaarborgd zijn. Thiers zegt, beweert de Koln. Ztg., eigenlijk niets nieuws; niets, wat, hij niet reeds sedert 1871 herhaaldelijk gezegd heeft; maar het is zijn laatste woord en het verschijnt juist bij een gewichtig keerpunt in het lot van Frankrijk; daardoor alleen reeds zal het groot gewicht in de schaal leggen; afgescheiden nog van het feit, dat het een historisch document is; bestemd, om in de constitutioneele geschiedenis van zijn vaderland eene blijvende plaats in te nemen. Door den minister van justitie is aan de procureurs- generaal eene missive verzonden, mhoudende een aantal voorschriften voor de verkiezingen. De cir culate behandelt de wettelijke bepalingen, ten opzichte van de openbare vergaderingen en de ver- spreiding van gedrukte stukken, eindigt met het voorschrift, om wel op deze laatste toe te zien en vormt, als 't ware, een arsenaal van wapenen tegen de vrijheid der openbare meening. Elk wetsartikel, dat goed- of kwaadschiks daar tegen kan worden aangevoerd, wordt opgerakeld en het zal waarlijk niet de schuld zijn der regeering, wanneer de Eransche natie tegen den dag der verkiezingen I niet zoo stom is, als een visch. j Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats ge had van het bouwen van eene school en onder- wijzerswoning te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen twaalf inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, als: van C. Platteeuw te Hoek, voor 9650,J. Bertau te Biervliet, voor /9192,J. Scheele Dz. te l'er Neuzen, voor /8989,P. Hoefnagel te Biervliet, voor /8912,J. L. Koole te Ter Neuzen, voor 8830,— J. P. Maas ie Hoofdplaat, voor/8500,D. Tholens te Hoek, voor/8100, A. Klaassen Jz. te Ter Neuzen, voor/7890, M. D. de Putter te Ter Neuzen, voor 7605, D. E. Plasschaert te Westdorpe, voor/7195, J. K. Vink te Axel, voor ^6066,66 en I. van der Moer te Axel, voor f 6055,aan wien het werk is gegund. Jl. Dinsdag waren eenige arbeiders aan den heikant der gemeente Koewacht bezig met het bre- ken van vlas in eenen daartoe bestemden inolen, die door twee personen in beweging werd gebracht. De vrouw van Pranpies van Damme, welke het vlas in den molen stak, geraakte daarbij zoodanig tusschen de raderen beklemd, dat de rechterhand met de vingers grootendeels werd verbrijzeld, zoodat eene spoedige afzetting van een gedeelte der hand noodzakelijk was, die dan ook kort daarna door den geneesheer de Fouw van Axel is verricht. Tot dusverre is de toestand der ongelukkige bejaarde vrouw bevredigend. Hoek, 28 September. Ook in deze gemeente heeft zich eene sub-commissie gevormd, bestaande uit den Burgeineester en de heeren J. de Feijter Wz. en H. Wolfert, voor de stichting van een nationaal gedenkteeken, ter eere van de overledene Koningin. Het adres van autwoord op de troonrede, is jl. Dinsdag na gehoudene discussien, waarbij voor- nainelijk de minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, en de heeren van der Hoeven, Wassenaer en Heydenrijck zich tegen de strekking van paragraaf 9 verklaarden, met 44 tegen 28 stemmen aangenonjen. Genoemde paragraaf behelsde het volgende Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen, kan ten alien tijde worden gerekend. .1 an zoodanige verhelering echter heeft voor alles de wet op het lager onderwijs behoefte Dat een zoo gewichtig volkshe/ang schade lijdt door het germs aan overeenslemming tusschen Regeering en 1'erlegenwoordiging rvekt algemeene en diep 1 gevoelde leleurstelling op. Voor stem den de heeren: Gevers, de Roo, de Beaufort, Bergsma, Tak, Gratama, Wybenga, van Heukelom, Roell, van de Putte, Moens, Hingst, van Delden, Kops, van Kerkwijk, Vening Meinesz, Pa- tijn, Smidt, Kappeyne, Denting, Mirandolle, Stieltjes, Viruly, Cremers, Rutgers, van Eck, Schepel, van Naamen, Zvlker, Mees, de Jong, van Harinxma, Rombach, van Leeuwen, Idzerda, van der Kaay, van der Loeff, van Houten, Geertsema, Blusse, Bredius, Holtzman en de voorzitter. Tegen de heerenCorver Hooft, Bastert, Kerens, Luyben, van der Hoeven, Lambrechts, Wintgens, van Asch van Wijck, Halfmans, Mackay, van Was senaer, van den Heuvel, Begram, van Berkhout, Arnoldts, Borret, van Baar, de Casembroot, Vader, de Bieberstein, Insinger, Bichon, van den Berch, Schimmelpennickvan der Schrieck, van Zinnicq Bergman, Heydenrijck en de Jonge. Aan de leden der tweede kamer is rond- gedeeld het wetsontwerp betreffende de registratie- belasting. Het ontwerp beoogt hoofdzakelijk ver- vanging van bijna alle onderscheidene vaste regi- stratierechten door een uniformrecht van 1en 2o. beperking van de evenredige registratierechten tot die op aannemingen en op den overgang van roerend en onroerend goed. Het door de schatkist te Hjden verlies wordt opgewogen door eene belasting op de succsssie en den overgang in de rechte linie, waardoor bovendien 't equivalent gedeeltelijk zal worden gevonden voor de vermindering van het tarief der registratierechten. Het successierecht wordt bepaald als volgt: lo. door bloedverwanten in rechte Nederlandsche linie, van bloedverwanten in recht opgaande linie, of door den eenen echtgenoot van den anderen, in- dien kinderen of afstammelingen aanwezig zijn, den percent; 2°. door bloedverwanten in recht opgaande linie, van bloedverwanten in recht ne- derdalende linie 3 pCt.; 3». door den eenen echt genoot van den anderen, zonder kinderen of af stammelingen 4 pCt.4°. door brocders en zusters, van breeders en zusters 4 pOt.; 5<>. door neefen nicht, naneef of nanicht, van oom of moei, oud- oom of oudmoei en omgekeerd 6 pCt. Op't <reen in de gevallen sub. no. 4 en 5 meer wordt verkre- gen dan 't aandeel bijversterf zou hebben beloopen, mitsgaders in alle onvoorziene gevallen 10 pCt. De opbrengst zal vermoedelijk zijn aan succes- siebelasting 2,145,710 en aan overgangsbelastim' 199,623, te sameu 2,345,333.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1