JOHGELIKGSVEREEHIGtNG. BUITENLAND. ADVERTENT! EN. OPENBARF. VERGADER1NGEN De snelheid der beweging was verwonderlijk, men schat haar op 18 mijl. Het scliip liep even snel vooruit als achteruit. Opmerkelijk vooral was het snelle wenden en het eensklaps stoppen in voile vaart. Naar men verneemt, staan nog zes van die torpedo-booten in Engeland, voor onze rekening op stapel. Landbouwberichten. Een nauwkeurig onderzoek naar den aard der zoo zeer gevreesde aardappelziekte in ons vader- land, heeft de overtuiging bevestigd, dat de ziekte haren oorsprong vindt in te veel regen. Zoo heeft men opgemerkt, dat in de' ligte zandgronden, waar de regen onmiddelijk wegzinkt, geen ziekte wordt aangetroffen. In lichte kleistreken komt de ziekte sporadieus voor, terwijl in de zware klei- en veenstreken, waar men killen ondergrond heeft, de ziekte zich het ergst voordoet. Ook na het rooien heeft men bij proefneming ondervonden, dat aardappeler, uit laatstgenoemde gronden het meest aan bederf onderhevig zijn. Wij raden alzoo onze huismoeders aan zich dezen winter zooveel mogelijk zandaardappelen of aardappelen uit de lichte kleistreken te proviandeeren. Dezer dagen heeft te Kortrijk een geweldige brand gewoed; de bank van Kortrijk is in den asch gelegd. A1 de boeken zijn verbrand, alleen de portefeuille der waarde is gered. De deur van de brandkast was door de vlam omgewrongen waar- door een gedeelte van den inhoud is verbrand. Die bank was eene succursaal der Societe Generate. De vermoedelijke oorzaak van den brand, zou eene gasontploffing zijn. De schade wordt op 50,000 fr. geschat, doch is door de verzekerings-maatsehappij gedekt. Dezer dagen werd de trein van "Venlo ko- mende bij zijn aankomst te Gladbach door de politie omsingeld. De koopman M. uit Hagen, die wegens bedriegelijk bankroet zich op de vlucht had begeven moest aangehouden worden. Men slaagde er werkelijk in hem aan t,e houden en hij droeg nog 3000 M. aan papieren van waarde bij zich. De aangehoudene was het meest ver- rast over de wijze waarop men hem van Neerlands grondgebied naar Gladbach had gelokt. Hij had nl. van een handelsvriend een telegram ontvangen om op een bepaald uur daar te zijn, onder toe- zegging dat er een buitenkansje te verdienen was Drie Russen en een Rumenier, die in den vorigen slag bij Plewna krijgsgevangen waren ge- maakt en door Osman pacha naar Konstantinopel gezonden waren, genoten dezer dagen de groote eer bij den sultan te worden toegelaten. Z. M. deed hun verschillende vragen, vroeg inlichtingen omtrent hun vaderland, hunne levenswijze, de ver- pleging in het vijandelijk leger enz. en zeide einde- lijk, nadat hem hierop uitvoerige antwoorden ge- geven waren, tot zijne omgeving „Hoezeer beklaag ik het lot van deze arme onschuldige menschen! God zij gedankt dat niet ik de verantwoording van dezen oorlog te dragen heb." De gevangenen werden rijkelijk met geschenken begiftigd. GEMENGDE BER1CHTEN. Het 25jarig jubile van mr. M. P. Blaaubeen als burgeineester van Goes, zal op Maandag, Dins- dag en Woensdag 1719 September zeer feeste- lijk gevierd worden. Nauwelijks had jl. Woensdag morgen het driemastschip Gebrs. van der Beek het droogdok te Middelburg verlaten, ofeenander driemastschip, de Suzanna Johanna, evenzeer van de reederij der heeren van Zeijlen Dekker, werd er in gebracht. Het dok voldoet uitmun- tend. le Sloten (Eriesland) is een man van een trap gevallen met het ongelukkig gevolg, dat hij den nek brak. Reeds twee dagen daarna was hij een lijk. Te Dirkshorn is bij het beproeven van een nieuw stoomgemaal in den polder Woud- meer, de machinist tusschen het raderwerk der machine geraakt. Yreeselijk verminkt is hij een half uur later overladen. Een wisselwachter te Franeker is gevangen genomen wegens het ont- vreemden van een op het station aldaar geplaatsten koffer. Hij had de goederen gedeeltelijk in zijn wachthuisje, gedeeltelijk in zijn woning verborgen en den koffer, met grint gevuhl, in een vijver laten zinken. Een makelsar in effeeten te Am sterdam is sedert een paar dagen voortvluchtig met twee partijen effeeten ter waarde van f 10,000, waarvoor hij kas-aanwijzingen heeft afgegeven op handelsbanken en vereenigingen, waar hij onbe- kend was. Den 10 dezer vierden de nog over- gebleven leden van het voormalig bataljon mobiele schutterij van Groningen den drie en veertigsten verjaardag van hunne temgkomst uit Belgie, met een kameraadschap])elijke bijeenkomst. In Tete- ringen is een geival van hondsdolheid voorgekomeji. De hond is onmiddelijk afgetnaakt, nadat hij reeds zijn meester en onderscheidene personen had ge- beten. De persoon van v. H., die onlangs, als verdacht van den gruwelijken moord te Almkerk te hebben gepleegd, naar de gevangenis te's Her- togenbosch was overgebracht, is op vrije voeten gesteld. Twee jongens, van 6 en 9 jaren, uit Werkendam, zijn in de Nieuwe Merwede bij het zwemmen verdronken. Een brigadier der hu- zaren heeft in de Kruisstraat te Haarlem een burger met den sabel aan het hoofd en den arm verwond. De dader is in hechtenis genomen. Te Amsterdam is een driejarig knaapje uit het raam eener derde verdieping in de Daniel Stal- pertstraat op de straat gevallen. De dood volgde onmiddelijk. Te Gent heeft eene algemeene vergadering pla.ts der Internationale; men schat het getal personen, welke deeluamen aan den op- tocht, die de stad jl. Zondag doortrok, op onge- veer 3000 man. De roode vlag met de phrygische muts in top, werd vooruitgedragen. De policie opende den stoet. Eene overgroote brand is te Lodelinsart nabij Charleroi uitgebarsten. Meer dan twintig huizen zijn verbrand. Het aantal personen, die Zondag het graf van Thiers op Pere Lachaise bezocht hebben, wordt op 100,000 ge schat. De heer John Taylor, oudste ouderling der Mormonen, is, in de plaats van Brigham Young benoemd tot kerkelijk hoofd der Mormonen. Bij het bestijgen van de Lvskan, een van de Zwitsersche Alpentoppen, zijn drie personen om- gekomen, de heer Lewis Paterson en twee gebroeders Knubel. De lijken zijn gevonden en te Zerrnat aangebracht. Sedert eenige dagen werd te Middelburg zekere P. v. O., schilder, vermist, men vond onder de gemeente Koudekerke in het kanaal zijn lijk. Zijne houding tegenover zijne huisgenooten moet in den laasten tijd vrij zonderling geweest zijn. Hij leed aan zwaarmoedigheid. Maandagavond viel er een buitengewone drukte op te merken in de Jacob van der Doesstraat te 's Hage. Hier en daar zag men aan de gevels der huizen een enkel brandend vetpotje bangen, dat als eenige verlichting in die straat een nogal vreemd effect maakte. Een dier vetpotjes verlichtte een uithangbord, waarop met groote letters de volgende ,/dichterlijke" verklaring te lezen stond: Of de klacht helpen zal? Als 't doel is den raad door de kracht der poezie te vermurwen, dan vreezen we. Deze week brak er op de Oude Zijl, gemeente Beert, een felle brand uit in de woning van de wed. Meijer, bewoond door deze en door twee andere huisgezinnen. Het huis brandde totaal uit, en van den inboedel werd zoo goed als niets gered; eene vrij groote som aan geldswaarde is mede een prooi der vlammen geworden. Een 8tal metselaarsgezellen, die als kostgangers in dit huis woonden, hebben hunne beste kleedingstukken. beddegoed en andere zakeu bij den brand verloron. De oorzaak is onbekend. Het Fremdenblatt weet te vertellen van een alleraardigste vergissing, welke een der vele Antwerpsche hotelhouders heeft begaan, die aan het Rubensfeest meenden luister te moeten bij- zetten door hunne tarieven te verdubbelen. Een van hen had uit spaarzaamheid zijne gewone wijn- kaarten gebruikt en daarop de nullen in uegens veranderd. Het tarief van halve flesschen had hij echter geheel over 't hoofd gezien. Zoo stond er te lezen: Leoville 19 frs., halve flesschen 5 frs. M^n kan begrijpen, dat de arme man versckeideue halve flesschen wijn heeft geleverd. De heeren Jules en George Mathias, te Parijs, hebben octrooi verkregen voor het aanbren- gen van goud, zilver en andere metalen als poeder ter versiering van alle soorten van bout. Door middel van een borstel wordt het poeder, met vernis gemengd, op het haar aangebracht; zilver met wit vernis gemengd, inaakt een fraaie uitwerking aan het einde der zijdeaclitige haren; donkere ver- nisseu met gouden of bronzen tint, geven aan zwart eh cfonker bont een eigenaardigen glans. Te Karabunar was een bataljon soldaten straf- schuldig. Het werd in het gelid gekommandeerd. De kommandant ging de gelederen langs en gaf elk officier een duchtige oorvijg en verwijderde zich. De officieren lieten nu de onderofficieren voor het front treden, gaven dezen een fermen slag met den sabel en gingen heen. Nu kwam de beurt aan de soldatendeze werden op den grond gelegd, met gebonden handen en voeten, en kregen 20 stokslagen. De gewonp vergadering van de „dikke mannen" in Amerika werd dit jaar in South-Norwalk (Connec ticut) gehouden. Van de 467 dikkerds die aan het feestmaal en het daarop volgende bal deelnamen, wogen er 291 meer dan 200 pond. Gemiddeld woog ieder 210 pond, maar een jongmensch van 25 jaar, Perkins genaamd, overtrof alien in omvang en gewigt, daar hij 399 pond woog. De pers was vertegenwoordigd door een reporter, die 288 pond liaalde. Duizenden belangstellenden waren van heinde en ver opgekomen, om van dit walgelijke feest getuigen te zijn. HANDELSBERICHTEN. Dordrecht 13 September. Lokeren, 12 Sept. 5 Sept.. Getrouwd G. L. P. VAN HAM en M.'J. PLATTEEUW, die, ook namens de wederzijdsche betrekkingen, dank zeggen voor de bewijzen van deelneming, die zij mochten ontvangen. Hoek, 14 September '77. CHRISTELIJKE te TER NEUZEN, op de volgende dagen, 's avonds te 7^ ure, in het Kerkgebouw der Clir. Geref. gemeente. S l» It R R E II S: flaunting 17 .Septemberde heer Th. A. EG- GENSTEIN, predikant te Antwerpen. IMnsdag 18 September: de heer C. O. A. L. JOHN, predikant te Vlissingen. Ilonderdag 20 Septemberde heer J. A. GOEDBLOED, predikant te Axel. Vrijtlag 21 September: de heer M. BOON, predikant te Zaamslag. „Dank zij den Gemeenteraad, I. er geen licht in deze straat. Ik heet het dus mijn plicht Te brauden dit klein licht; Want waarlijk, vroeg of laat Breekt men zijn nek in deze straat," Jarige Tarwe rnimde tot vorige prijzen maar langzaam op. Goede nienwe als voren mindere 10 a 20 cent lager; Gerst 10 a 20 cent hooger. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Terwe f 14,80 a 15,20. Nienwe dito f 12,50 a 13,50. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 8,40 a 9,Overmnassche f 8,a 8,50. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 7,50 a 8,00 Overmaassche f 6,50 a 7,50 Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 6,20 s 6,80 Over- maassche f 6,10 a 6,40. Haver dnune f 3,a 4,— Dikke f 4,a 4,80. Paardenboonen f 6,60 a 7,80. Dniven- boonen f 8,50 a 9,50. Witteboonen f 10,a 14,50. Bruine- boonen f 7,a 11,50. Erwten f 10,a 11,Koolzaad f 14,20 a 15,20 Lijnzaad 360 a 375 at. Tarwe, p. 106 1., fr. 30 75 a 33,50 30,75 a 38,50 Kogge, 18 25 19,50 19,25 18,— Gerst, 17,— 18,— 16,50 17,50 Haver, p. zak 14,16,15, DER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2