BUITENLAND. voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, voor eene som van/4025's jaars. De vorige ver- pachting bracht slechts ruim de helft op van hetgeen tbans bedongen werd, zoodat de financien der gemeente er aanmerkelijk mede gebaat zijn. De zaak van de overbrugging der Eendracht onlangs druk besproken, schijnt geheel te rusten. Van meer dan eene zijde trekt men te velde tegen bet in den hundel brengen van waardelooze effecten, als een der middelen om menschen, die weinig kennis en een groote begeerte naar rijk- dom hebben het geld uit den zak te kloppen. Om dat doel te bereiken, behoeft men slechts over een betrekkelijk gering kapitaal te kunnen beschikken. Eenige lieden, gewend om de beurs te bezoeken, maken afspraak om een minder so- lied buitenlandsch papier in den handel te brengen, en treden daartoe in overleg met een of meer bankiers, die er een geweten op nahouden, dat zich aanstonds stil houdt, zoodra er sprake is van geld te verdienen. Nadat voor de noodige reklame in binnen- en buitenlandsche bladen is gezorgd, koopt een van de bondgenooten met veel ophef voor een aanzienlijk bedrag van de bewuste pa- pieren. De prijs rijst. Een paar dagen later worden de effecten beleend en met de daardoor verkregen som nieuwe inkoopen gedaan. De coupon verschijnt en wordt ten voile uitbetaald, zoo noodig nog een dividend op den koop toe. Wederom rijzing. De aandacht van de renteniers is nu op het fonds gevestigdvan alle zijden vloeien be- stellingen toe; de bestellingen leiden tot aflossing van de beleeningen en veroorzaken nog voortdurend rijzing. Eindelijk zijn de papieren aan den man gebracht, de compagnieschap heeft liaar doel be- reikt. De eerstvolgende coupon wordt maar met een gedeelte van de waarde betaald. Een geringe daling! Verstandig en gelukkig hij, die nog in tijds dien papieren winkel met een klein verlies kan afzetten, maar hoe weinigen kunnen daartoe besluiten? Geen dividend! De effecten zakken nog- maals, Ieder wil thans verkoopenaanbod zonder eindevoortdurende daling. Dan komt een bericht, dat de maatschappij onmogelijk meer aan hare verplichtingen kan voldoen. De coupons worden niet meer uitbetaald. Menigeen, die voor een jaar nog bemiddeld was, is dood arm geworden, maar de compagnie heeft schatten genomen. Want het geld gaat de wereld niet uit, 't verandert slechts van eigenaar. Zijn de menschen, die 't slacht- offer zijn van zoodanige operaties, te beklagen? Gedeeltelijk ja en gedeeltelijk niet. Te beklagen zijn ze in zoover, dat zij door te veel vertrouwen op den raad van trouweloozen een groot deel hunner bezittingen zijn kwijtgeraakt. Maar hun verlies is doorgaans een gevolg van te groot ver- langen naar aanzienlijke winsten; daarom verloren zij de noodige voorzichtigheid uit het oog. Hen, die altijd hooge interesten verlangen, het onderste uit de kan, ziet men nog al eens het deksel op den neus vallen. Tevredenheid met een kleinen, maar zekeren interest zal vele ram pen afwenden, die in de laatste jaren de houders van buiten landsche papieren getroffen hebben. Werd er een gerucht verspreid, dat Rusland den October-coupon niet betalen zou een ge rucht, dat het meest afdoende dementi ontving door de rijzing van de Russische effecten eene aangename tijding kan de Arnh. Ct. aan de hou ders van Spaansche schuld mededeelen. Het dienst- jaar 18761877 heeft ruim 37 millioen gulden meer opgebracht dan het jaar 18751876. Met 37 millioen kan Spanje zijne schuld wel niet be talen, maar die meerdere opbrengst der belastingen getuigt voor toenemende welvaart, en dit is voor de houders van Spaansche schuld een veel of althans iets belovend vooruitzicht. Voor eenige dagen heeft de heer van der Worm, burgemeester en secretaris der gemeente Schiermonnikoog zijn ontslag uit laatstgenoemde betrekking en als raadslid, genomen. De aanleiding is eene zeer onaangename bejegening in de raadsver- gadering door een der leden bij gelegenheid, dat hij de belangen van het onderwijs verdedigde. Men schrijft aan de Nijmeegsche Nieuws- bode uit Wijchen 5 September. De gemeenteraad alhier heeft gistereu een inerk- waardig besluit genomen. De hoofdonderwijzer alhier, die bij de jongste zangersfeesten te Nijmegen door zijn ergerlijk gedrag de maat heeft doen overloopen, had nl. op aanschrijven van den heer schoolopziener zijn ontslag gevraagd. Voordat evenwel de zaak in den raad kon dienen, heeft hij dat verzoek weder ingetrokken. Nu diende de schoolopziener, de heer Kuijpers, eene voordragt in tot ontslag, op grond van er gerlijk onzedelijk gedrag (hernaalde dronkenschap), en burgemeester en wethouders droegen hem daar toe voor. De raad heeft echter op verzoek van den hoofd onderwijzer besloten nog eens zes maanden de proef te zullen nemen. Zes maanden, dat is juist de wintertijd, waarin de meeste schoolkinderen opkomen, zullen dus nog de ruim 300 kinderen worden gewaagd aan de proefneming met een drookaard, die twee jaren geleden reeds in eene vlaag van delirium wegliep en ook toen met eene vermaning vrij kwam. 't Is te hopen dat gedeputeerde staten zullen doen, wat de raad naliet, en orde stellen op den meer dan dringend voorziening behoevenden toestand. In dezelfde vergadering werd op hun verzoek eervol ontslag verleend aan twee hulponderwijzers. 't Verdient opmerking dat, terwijl de Graafsche en 'sBossche couranten voortdurend ailerlei nieuwtjes, soms van de geringste waarde, bevatten, hun corres- pondenten met geen woord van deze zaak, die zeer de gemoederen vervult, melding maken. Uit Kotta-Radja schrijft men aan het Bat. Hbl. dd. 20 Juli: Zoo juist zijn de 2e en 4e kompanjie van het rechter 3e bataljon alhier per spoor in den Kraton teruggekeerd. Het succes te Simpang-Olim is geweest, dat men op een voor den vijand geheel onverwacht oogenblik het huis van den ouden Radja heeft genomen, en men bij het doorzoeken daarvan voor p. m. 10,000 aan geld en f 20,000 aan diamanten vond. Een en ander is geinventa- riseerd en naar Batavia opgezonden. De expeditie binnenlands naar Analaboe is afgeloopendoor ons is aldaar een benting genomen, waarbij wij twee dooden en zeven gewonden kregen. Het 12e bataljon wordt de volgende week alhier terug verwacht. Thans is de tocht naar Samalangan op handen, die zeer zeker binnen een drietal weken zal plaats hebben, en waaraan minstens door 2£ bataljons infanterie zal worden deelgenomen. Op Groot-Atchin zelf is er sedert ik u het laatst schreef niets bijzonders voorgevallen, en in de postenlinien is het doodkalm. De stormen zijn niet meer zoo hevig en menig- vuldig als verleden maand, zoodat wij dezer dagen weer meer last hebben van de warmte. De ge- zondheidstoestand is in den laatsten tijd gunstig te noemen, choleragevallen doen zich niet voor. Verder geen nieuws. Landbouwberichten. In Frieslands kleistreken staat men ver- wonderd over de frischheid der weilanden niet alleen, maar meer over den gunstigen stand van 't gras, waarin de runderen (alien puike soort en van kolossale afmetingen) nog even zoo smakelijk grazen, als ware 't het begin van den zomer. Een gevolg hiervan is dan ook, dat de stalvoedering zich in die oorden zoowel nu als andere jaren, meest tot de wintermaanden bepaalt; zoodat de volume hooi, aldaar verbruikt, betrekkelijk gering is te achten. Bouw- en hooilanden worden op de beste streken in deze provincie dan ook weinig aangetroffen; boerderijen van 50 melkkoeien (zon der overdrijving) zijn dan ook volstrekt geen bij- zonderheid. Dat het botergemaak alhier belangrijk is en zeker in weinige streken geevenaard wordt, blijkt uit de bijzonderheid, dat er veehouders wor den aangetroffen, die elk jaar voor meer dan 15,000 boter aan de markten brengen; terwijl de verkoop van het aangefokte vee, kalveren jonge beesten en vette koeien, mede een belangrijke som oplevert. Als een bewijs van den hoogen prijs der landerijen kan dienen, dat in de afgeloopen week te Maurik verkocht is een gedeelte van de goe- deren van den heer Hoogendijk van Domselaar, bestaande uit een kasteel met 11 hectaren bouw- en weiland, voor f 62,000 behalve de onkosten. De afbraak van 't kasteel en de opbrengst der omstaande boomen zullen, naar men berekent, de ongelden kunnen goedmaken, zoodat dus de bloote eigendom van de 11 hectaren op f 62,000 blijft. Men verhaalt dat eenige dagen geleden een aantal schilderijen van verschillende meesters, van Brussel naar Parijs verzonden om aldaar verkocht te worden, aan den spoorweg in beslag genomen en naar het paleis van justitie waren gebracht, in het kabinet van den commissaris van gerechterlijken dienst. Maandagmorgen had er eene soortgelijke inbeslagneming plaats van dertig andere schilderijen, welke door denzelfden persoon waren verzonden en die beschuldigd is van woekerleening op die schil derijen en deze te hebben willen verkoopen, zonder de eigenaar er van te zijn. De woekeraar zou te Brussel zijn aangehouden, ten gevolge eener ge- zamenlijke klacht door de belanghebbenden tegen hem ingediend. Als een bewijs van de gestrengheid, waar- mede de justitie te Berlijn vervalschers van levens- middelen vervolgt, kan het volgende strekken. Een paar dagen geleden werd een werkman qntslagen door zijn patroon, die een specerijmolen heeft, waar peper en Cassia Vera worden gestampt en gemalen. De ontslagen werkman had zich onverwijld naar het parquet van den officier begeven, en dien mede- gedeeld dat zijn voormalige patroon peper en kaneel „maakte.'' Terstond daarop werd een onder- zoek in loco ingesteld, alwaar zoo duidelijke blijken werden gevonden dat de bedoelde vivres werden gefabriceerd, dat de molen en boeken werden ver- zegeldtevens verbood men den fabrikant voorloopig zijn zaak aldaar voort te zetten. Het Journal de Charleroi verneemt dat de staf van het Russische leger 6000 ton plaatijzer heeft besteld, noodig voor pontons met toebehooren, en dit in het vooruitzicht om gedurende het hooge water van den Donau de gemeenschap tusschen de beide oevers te bewaren. Het huis dat de bestelling heeft aangenomen, moet de plaat leveren binnen twee maanden en 1000 werklieden bezorgen voor het ter plaatse in elkaar zetten der pontons. Men had zich vooreerst tot de fabriek Cockeril, te Seraing, gerichtdoch eindelijk is de bestelling door een Engelsch huis aanvaard. VAN HET 00RL0GST00NEEL. LONDEN, 10 September. Eene particuliere depeche van den 9 uit Sistova meldtDezen ochtend begon een aanval op Plewna. Deze duurde den ganschen dag, en des avonds te zes uren was Plewna in de macht der Russen. De Turken werden in groote wanorde en met outzaggelijke verliezen op de vlucht geslagen. PETERSBURG, 10 September. Een telegram uit Posadim dd. 9 dezer meldt Gistereu bij het aanbreken van den dag naderden onze batterijen meer en meer Plewna. Het kanon- vaur bleef den ganschen dag levendig. Des avonds bezette onze linkervleugel met een verlies van 500 man de hoogten zuidelijk van Plewna. Het centrum en de rechtervleugel naderden op 600 en 700 pas de Turksche verschansingen. Het dorp Uschitzd werd door de Russen bezet. De verliezen in centrum en rechtervleugel zijn algemeen niet groot. De kanonnade duurde den ganschen nacht onafgebroken voort, en nam heden ochtend in hevigheid toe. GEMENGDE BERICHTEN^ Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der Staten-Generaal, gedurende de vergade ring die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1877, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die kamer. De Paus heeft den heer Henri Bogaerts, uitgever van le Courier de la Meuse, benoemd tot ridder der orde van Gregorius den Groote. Te Brouwershaven heeft zich eene commissie gevormd tot regeling eener feestviering bij gelegenheid van den 300jarigen geboortedag van Jacob Cats. Te Kampen heeft men den 4 dezer vergeten een wethouder te be- noemen. In het arrondissement Maastricht zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2