BUITENLAND. worden tot het afleggen van examen voor de be- P. B. en G. B. beide te Assenede; S. F., M. C,, trekking van handels-essayeur, bedoeld in art. 7 I J. M., J. F. R., P. R., E. de B., F. V., P. V. der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad no. 25). 'en J. V., alien te IJzendijke, B. de K., te Montille, Uit het regeeringsantwoord op het afdeelings- ilMen voroordeeld tot boeten van vijftig centen, subs verslag der tweede kamer nopens de onderwijswet blijkt in substantie 't volgende: De lezing van het verslag lieeft op de regeering een treurigen indruk gemaakt. Zij had verwacht althans een streven tot medewerking, tot verbeterde regeling van het lager onderwijs, maar is daarin teleurgesteld. Scherper dan ooit staan in het verslag de gevoelens tegenover elkander; van toenadering geen zweem. Onder deze omstandigheden zou zij hare poging als geheel mislukt kunnen beschouwen, maar na rijpe overweging is 't haar voorgekomen, dat de beantwoording van het verslag en een beraadslaging in de Staten-Generaal nog altijd kans op toenadering zou kunnen openen. £en dag gevang., ter zake van het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen zonder consent van het bestuur der visscherijen. C. L. E., A. P. en P. P., te Bouchaute, elk tot twee geldboeten, ieder van tien gulden, in zake het uitoefenen der visscherij op een mosselbank in de Schelde, in uitsluitend gebruik aan een ander en zulks zonder consent. J. C. D., F. G., E. S., en C. P. N., alien wonen- de aan boord van hunne vaartuigen, ieder tot boete van vijf en twintig gulden subsidiair twee dagen gevangenisstraf, ter zake het zeilen op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. A. V., te Axel; J. N., H. A., G. V., E. D., C. E., C. van H., W. van D., A. D. en E. V., Zij heeft nadere onderzoekingen ingesteld en a'^un te Ter Neuzen, ieder in een geldboete van adviezen gevraagd, en acht zich verplicht mede te i eeu gulden, subs, een dag, ter zake overtreding deelen, op welke gronden zij zich op het door (ler we^ °P hondsdolheid (katknuppelen.) haar ingenomen standpunt blijft handhaven of aanleiding heeft gevonden het op sommige punten van meer of min ondergeschikt belang te verlaten. Die gronden worden in volgorde in het voorloopig verslag breedvoerig uiteengezet, met bestrijding tevens der ingediende nota's. In de opvatting van J. G., te Ter Neuzen, tot twee geldboeten van vijf gulden, subs, een dag voor iedere boete, ter zake het openhouden zijner iierberg na bezetten tijd. J. van K., L. B., J. de R., L. M. en A. C. van D., alien te Ter Neuzen; J. van A., te St. Nico- laas, alien in een boete van drie gulden subs, een 't geen de grondwet eischt en bedoelt, nopens de ieder in een zevende van de kosten van het verhouding van het openbaar en bijzonder onderwijs, get'ulg> ^er ^ke politieovertreding. stemt de regeering met de meerderheid in en ontkent, dat van concession of schijn—concession sprake zou zijn. Een wijziging van art. 194 der grondwet acht zij niet noodig en splitsing der openbare school naar de gezindheden is niet wel vereenigbaar met de grondwet. Dat het kabinet is opgetreden met een bepaalde taak opzichters het lager onderwijs, kan niet toe- gegeven worden. Dat beoogd is eenzijdige rich- tingen te verzoenen is waarniet evenwel door een weifelend geven en nemen, maar wel door aanvulling G. W., te Zaamslag, tot boete van drie gulden subs, een dag, ter zake het loopen over grond van een ander zonder daartoe recht te hebben. C. van den E., te Zaamslag, tot boete van vijftig centen subs, een dag, ter zake overtreding der wet van 29 Juni van 1854. Allen voor zoover zulks nader niet is opgegeven, veroordeeld in de kosten van hun geding. Vrijgesproken: G. J., te Mechelen, van beschul- diging het politie reglement overtreden te hebben. Pde R., D. de R. en A. de G., te Bouchaute, der leemten in de wet. Schoolplichtiglieid acht de van beschuldiging het konmklijk besluit van 17 Juli 1875 (no. 134) overtreden te hebben. J. M., M. de C. en P. de C., te Antwerpen, ter zake dezelfde beschuldiging. J. V. en J. P., te Axel, van de beschuldiging het kon. besluit van 7 Februari 1822 overtreden regeering niet raadzaam. De meerderheid der kamer wil noch schoolplichtiglieid, noch openbare gezind- heidsscholen, noch restitutiestelsel. Maar waarom verklaart zij zich dan onvoldaan over den arbeid der regeering? De memorie behandelt wijders op het voetspoor hebbende kosten te dragen door den staat. van het verslag, de technische beschouwingen en licht eenige wijzigingen nader toe. Een gewijzigd ontwerp is aan de memorie van antwoord toegevoegd. Sinds eenigen tijd zijn te 's Hage weer plannen aanhangig om Scheveningen van een haven te voorzien, die aan de visschersvloot aldaar, welke 180 vischbommen telt, een geschikte haven zou moeten leveren. Bovendien zou, ingeval van welslagen, een maildienst tusschen Scheveningen en Lowestoft debouche ontsloten voor t werd belet. De ongelukkigen begaven zich naar 't gastliuis en vonden daar den doodgewaande buiten gevaar. Men had zich in den naam ver- gist. Men kan zich het tooneel dat nu volgde denken. Komen uit alle oorden berichten en klachten over onophoudelijke onweersbuien en plasregens, uit Nice daarentegen wordt gemeld, dat aldaar in meer dan honderd dagen geen regen gevallen is en de droogte onrustbarend wordt. De stof ligt 30 centimeter hoog op de straatwegende bladeren verdorren en op vele plaatsen vreest men zelfs dat de putten geheel droog zullen raken. In vele waterleidingen en beeken is geen vocht meer te bespeuren. Tuinen, boomgaarden en warmoezier- derijen verkeeren in een ellendigen toestand. Betreffende den hongersnood in Indie heeft de hertog van Buckingham, gouverneur van Madras, aan den lord mayor van Londen een telegram ge- richt. Daarin verklaart hij, met het oog op de voorstellen, welke door de Engelsche bladen gedaan zijn, om meetings uit te schrijven tot het inzamelen van bijdragen, dat hij na een onderhoud met den onderkoning dit plan niet raadzaam acht, daar de geheele bevolking waarschijnlijk, met het oog op den hongersnood, met hoogere belasting zal bezwaard worden. Het hulpfonds heeft reeds de som van 70000 pd. st. overschreden. Men heeft in den staat Nevada (Vereenigde Staten) zoutbergen ontdekt, die kunnen beschouwd worden als een der merkwaardigste natuurverschijn- selen. Hun zout is marmerhard en evenals andere rotsen met vreemde aderen doortrokken. De los- gehakte zoutbrokken zijn donkergrijs als graniet en bevatten 92 percent zuiver zout. Op de weste- lijke helling van den berg heeft men zoutplaten gevonden, die zoo doorschijnend zijn, dat men er bij een dikte van 14 centimeter gemakkelijk door- heen lezen kan. Niet ver van daar, ten noorden, ontspringt een diepe bron, waarvan het zoutgehalte dat van alle bekende zoutbronnen overtreft. GEMENGDE BERICHTEN. worden daargesteld, een de vruchten en gewassen uit het Westland en den Haag het middel vinden om zijne welbekende stinkende grachten van versch water te voorzien enz. Landbouwberichten. De commissie uit de tweede kamer, benoemd tot het instellen eener enquette omtrent de be- smettelijke longziekte onder het rundvee, heeft een aanvang gemaakt met het verhoor van deskundigen en wel o. m. van de heerendr. Th. H. Mac Gillavrij, directeur der rijksveeartsenijschool te Utrecht, J. Hoogenboom Bz., burgemeester van Renesse, D. van der Eijk, landbouwer te Overschie en L. Bierens, landbouwer te St. Annaland. Uit het noorden des lands wordt bericht, dat men wil hebben opgemerkt, hoe varkens, gevoederd Uit Let feit, dat eene aanzienlijke firma, de heeren me^ een kooksel van lijnzaad, aangemengd met Mouton en Landry, de zaak op zich hebben ge- gersfemeel, niet alleen uitstekend groeien, maar ook "j| vrij wel bevrijd blijven van de varkensziekte, die op vele plaatsen elk jaar zooveel schade teweeg brengt. Het voederen met karnemelk daarentegen zou vaak nadeelig zijn. Als een uitstekend preventief middel tegen de varkensziekte wordt aanbevolen het aanwenden van ruw karbolzuur in de varkenshokken, die daarbij zoo zindelijk mogelijk gehouden moeten worden. nomen, wordt veel goeds afgeleid voor de onder- neming. De Amst. Ct., bericht gevende ven het vertrek van Mina Kruseman naar Indie, voegt daarbij Hoewel zij dus nog op ettelijke jaren levens meent te mogen rekenen, heeft zij toch reeds een boek het licht doen zien, getiteld Mijn leven." Dit begint in 1858, eindigt in 1876 en is opgedragen aan haar tftrouwen vriend Publiek, die alleen haar steeds gesteund heeft tegen hare vijanden", en die zeker ook nu dwaas genoeg zal zijn een kleine tien gulden te offeren voor drie lijvige deelen vol onbeteekendheid, onbescheidenheid, aanmatiging, Verledene week diende te Brussel een zaak wegens Muuiowguig mishandeling van zekeren Jan Dockx, in het gast-1 pedanterie en l'iefde voor humbug' van*de" dame^!™s verpleegd, tengevolge der bekomen wonden die zich voor de spil schijnt te houden, waarom Nederland draait. Arme vrouw! Als getuigen waren de vrouw en twee dochters van den mishandelde gedagvaard. De president Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 6 September 1877. VeroordeeldS. K., te IJzendijkeM. F. C. en N. S., te Ter Neuzen; V. B., te Bouchaute; 1 toehtelijk tooneel; de M. B. en S. L., te Watervliet; L. M., te IJzendijke; j uitte zich op heftige wijze. H. de W. en M. de L., te Bassevelde; E. V., P. gevolgen zijner ruwheid vernam, trachtte hij een B., M. van H., W. D. en J. van O., alien te Hoek 1 einde aan zijn leven te maken, 't geen nog tijdig ontving tijdens de behandeling een briefje, waarin hem gemeld werd, dat Dockx zoo even aan zijne wonden was overleden. Hij maakte de ongelukkige weduwe en hare kinderen zoo voorziclitig mogelijk met het gebeurde bekend en nu ontstond een harts- droefheid der betrokkene Toen de dader de De tegenwoordige vergadering van de staten- generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 Sep tember 1877. Als maatregel van bezuiniging hebben burgemeester en wethouders van Zierikzee den raad de opheffing der nuttelooze kamer van koophandel voorgesteld. Bij gelegenheid van den verjaardag van den kroonprins, zijn aan ieder der onderofficieren, korporaals en schutters der dienstdoende schutterij te Kampen, f 1, f 0,1b en f 0,50 van gemeentewege uitgereikt. De eerste sehoenen- en laarzenfabriek in Nederland is te Rotterdam door den heer L. M. Klementaski gevestigd en sinds een paar maanden in werking gebracht. De rechtbank te Arnhem veroordeelde deze week reeds J. E. wegens feitelijk geweld- dadig verzet tegen een beambte in funktie, die bloedstorting tengevolge had, bij gelegenheid van het kermistumult, tot 2 jaar gevangenis. In het Hbl. komt de volgende advertentie voor„Een ouderloos meisje, van fatsoenlijke familie, niet in staat zijnde voor haar kind van 8 weken te zorgen, roept de hulp in van gegoede lieden om het tot zich te nemen." Voor Heinekens-Beijersch- bierbrouwerij, te Amsterdam, worden speciale spoor- weg-wagons gemaakt, die er op ingericht zijn om het bier zooveel mogelijk veilig en onbeschadigd te vervoeren. Te Helder is de bliksem ge stagen in den korenmolen ,/de Hoop," van Gebr. Janzen; hij nam een der wieken weg, die als het ware versplinterd werd, wierp in den molen van onder tot boven alles omver, stak het buildoek in brand en baande zich toen eeu uitweg. Te Leeuwarden vroeg een koopman op de laatstge- houden weekmarkt 210 voor eenekoe. Hij ver- kocht haar dadelijk echter op de eerste bod voor 140. Dit wekte a^gwaan. De koopman werd gearresteerd, en nu bleek dat de koe door hem was ontvreemd ten nadeele van een landbouwer te Cornjum. In de gemeente Sprang woedde een hevige brandeen huis en schuur, staande aan den Kapelschen dijk, werden met den geheelen inboedel en voorraad hooi, stroo enz. in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2