KERMIS No. 1284. Zaterdag 8 September 1877. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. 17e Jaargang. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 7 September. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regsls 0,40. Voor elke regei meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrjjdag uamiddag DRIE urcn. Dit Mad verwchijnt Dlnwdug- en Vrijdagavoud bij Jl. K. G. DUO I te Ter Keiueu, BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken bekenddat de aldaar dit jaar op de gewone wijze zal plaats hebben, van af Hiiniidiig, den 17en, tot en met Zaterdag, den 22 September a. s. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN B O V E N. De Secretaris, J. DIELEMAN. J^olitieli Overzicht. De berichten, in het begin dezer week van bet oorlogstooneel ontvangen, bijna alien van Turksche zijde, bevatten niets dan jobs-tijdingeu voor de Russen. ;t Was of zij op eens uit a] hunne positien verdreven en naar, misschien wel over den Donau, aouden worden terug geworpen. Gisteren en lieden evenwel komen ook Russisclie berichten, die doen zien, dat de Turksche depeehes, als altijd, zeer overdreven waren, en de positien, welke de weder- zijdsche legers innemen, vrij wel dezelfde zijn ge- bleven. Wat de Shipka-pas betreft, daaromtrent stemmer, de Russisclie en Turksche berichten overeen, in zoover nl. dat daar niets aan den toestand is ver- anderd. t Schijnt, dat Suleiman-pacha heeft afge- zien van verdere pogingena ter verovering van den bergpas. Zijn leger zou, volgens Russische berichten, volkomen gedesorganiseerd zijn, wat echter van de andere zijde wordt tegengesproken, die beweert, dat Suleiman-pacha voortgaat, met zich in de flanken der Russische positien te versterken en deze om te trekken. Mag het dus als vrij zeker worden aangenomen, dat het in den Shipka-pas in de laatste dagen rustig is geweest, de Turksche bevelhebbers Mehe- med-Ali en Osinan-bassa hebben intusscheu niet stil gezeten. Donderdag 30 Augustus werden de Russen in hunne positien tusschen Rasdgrad en "Kski—Djumu aangetast, waaromtrent het volgende wordt gemeld. De aanval werd door Mehemed Ali-pacha, den Turkschen opperbevelhebber, persoonlijk gekomman- deerd, terwijl aan Nedjib-pacha, die o. a. ook het Egyptische legioen onder zijne bevelen had, het nemen van het dorp Sandina opgedragen was. Dit gelukte hem spoedig, doch te Karahassan, waar de Russen zich toen vestigden, boden deze krachtigen tegenstand. Andere korpsen traden nu ook handelend op en het geveeht werd algemeen; het strekte zich over eene lengte van 15 mijlen uit. Toen eindelijk Karahassan geheel in brand stond, trokken de Russen terug, de rivier Lom achter zich latende. Hun wijken werd spoedig een wilde vlucht en de infanterie der Russen werd door hunne eigene kavalerie en artillerie onder den voet gereden en verpletterd 4000 dooden en gewonden lieten zij op het slag- veld achter, 1 kanon, 4 munitiewagens, 30 wagens van den trein en 2000 geweren vielen den Turken in handen; van alle zijden werden gevangenen aan- gebracht. Zijne eigene verliezen schat Mehemed-Ali op 300 dooden. Het Turksche hoofdkwartier is inmiddels naar Jenikoi verlegd en de marsch naar de Jantra is aangevangen. De latere Russische berichten geven evenwel eene andere lezing van de zaak. Volgens die berichten had de ontmoeting weinig te beteekenen. Het geveeht van Karahassan, zoo melden zij, was geen slag, waarin betrekkelijk groote krachten tegen elkander over stonden; het was meer een toevallig treffen, waarin een hoopje Russen zich buitengewoon dapper tegen eene zeer aanzienlijke overmacht van den vijand verdedigde; generaal Leonoff had slechts 3000 man infanterie, 500 cavaleristen en 10 kanonnen, terwijl 1.3000 Turken hen aan vielen en overvleugeldenhet verlies der Russen bedraagt aan dooden en gewonden 500. De nederlaag aldus eindigt het bericht heeft weinig te be- duiden, tenzij de Turken er in slagen, de hoogten te nemen, waarop de Russen thans gelegerd zijn. Nog van een tweeden aanval door de Turken wordt melding gemaakt en wel bij Plevna, waar werkelijk eene bloedige ontmoeting moet hebben plaats gshad. Volgens het officieele telegram van den Russischen opperbevelhebber, had deze ont moeting liet volgende verloop; des morgens te 6 uur werden de Russische voorposten door Turksche cavalerie teruggedrongen en te 8 uur rukte de vijandelijke infanterie en artillerie op. Verscheidene aanvallen werden gedaan op plaatsen tusschen Plevna en Pelischat; enkele werden herhaaldeiijk genomen, doch weder verloren. Nadat de Russische troepen op alle punten de aanvallen der Turken, die ongeveer 25000 man in het vuur brachten, liadden afgeslagen, begonnen de Russen aanvallend op te treden en wierpen den vijand krachtig terug. Des middags te 4 uur was de striid ge- eindigd. Deze slag, zegt de berichtgever van Daily News, was de verschrikkelijkste van den ganschen oorlog en er kunnen deze maand nog meer bloedige gevechten tegemoet gezien worden, daar de Russische versterkingen beginnen aan te komen. Van den vermoedelijken uitslag zegt de corr. valt weinig te zeggen. Beide oorlogvoerende partijen schijnen te wedijveren in het begaan van groote fouten en het hangt er slechts van af, welke partij zal toonen, het best de opgedane ondervindingen ter liarte te nemen. Het geheele Rumaansche leger bevindt zich thans op Turksch grondgebied. Omtrent de houding van Servie zijn verschillen- de berichten in omlocjp. De porte moet ter kennis van Engeland en Oostenrijk gebracht hebben, dat Griekenland en Servie een verbond hebben gesloteu, met het doel, om het Turksche grondgebied aan te vallen. Te Weenen echter is volgens le Temps van zoodanig verbond niets bekend. Om ver- schillende redenen heeft, volgens genoemd blad, Servie de reeds begonnen wapeningen integendeel geschorst. De Montenegrijnen houden nog altijd Nicksics ingesloten. Uit Klein-Azie korat enkel de tijding, dat het Turksche leger zich gereed maakt, om naar Alexan- dropel op te rukken. Z. M. heeft W. van Nouhuijs, thans ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Valkenswaard, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hulst c. a. Hoiitenisse, 4 September. In de heden plaats gehad hebbende raadsvergadering zijn herbenoemd; tot wethouder de heer P. A. Adriaansens en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer P. A. Joossen. 7 September. De harmonie St. Cecilia alhier zal zondag den 9 dezer, des namiddags ten 4 ure, te Lamswaarde een concert geven. (Zie het programma achter de nieuwstijdingen). In ruim eene maand tijds vieren twee paar echtelieden alhier hunne gouden bruiloft. Was dat voorrecht op den 17 Augustus 11. beschoren aan Jan Kwaak en Cornelia Overbeeke, op zondag den 23 dezer zal zulks het geval zijn met Judocus Bun en Johanna Hemelaar. Overslag, 6 September. Vele maatschappijen hier uit den omtrek zullen voorzeker dit jaar in hunne arohieven niet zoo roemrijk en gelukkig aan te teekenen hebben, als de zangvereeniging ,/Con- cordia" dezer plaatse. Immers op 27 Mei richtte zij een festival in, hetwelk zeer uitmuntend aan de verwachting beantwoordde. Op 24 Juni nam zij deel aan het groot festival te Ledeberg bij Gent; op 5 Augustus aan het schoone festival te Wijnkel, en zondag 11. aan dat van Oostacker. De festivals van Ledeberg en Oostacker waren vergezeld van premietrekkingen tusschen de deel- nemende maatschappijen; op eerstgenoemd festival had onze zangvereeniging het geluk de 4e premie, bestaande uit 60 frank, en op laatstgenoemde de grootste premie, mede uit 60 frank bestaande, te winnen. Met genoegen kan men melden, dat onze maat- schappij onder voorzitterschap van den heer Mattele, burgemeester dezer plaats, in den laatsten tijd weder met verscheidene werkende- en eereleden is ver- meerderd, en dat de bevolking van Overslag meer en meer begint te begrijpen, welk eenen vocr- deeligen invloed de beoefening der schoone zang- kunst op de ontwikkeling van het verstand en op de veredeling van den menscheliiken geest uit- oefent. Ter eere van onzen achtbaren directeur, den heer Higlij, en van onze ijverige executanten diene te worden gezegd, dat de uitvoering hunner zangstukken op voornoemde festivals met talrijke applaus werd begroet. Zondag a. s. ter gelegenheid van de kermis te dezer plaatse zal onze maatschappij zich op ver scheidene punten van het dorp laten hooren, ter wijl er des avonds ten 7 ure een schitterenden fakkeltocht zal plaats hebben. Te 's Hage is den 4 dezer na eene kort- stondige ziekte overleden Mr. M. E. Lantsheer, sedert 1874 raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Op den 12 Nov. e. k. en volgende dagen zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegenheid gegeven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1