No. 1283. Woensdag 3 September 1877. A I ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. 17e Jaargang. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 4 September. TBIt INBLIZEIVSCHB COIIiAIVf. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Cirootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag n.imidd.ig URIE nren. Politiek Overzicht. Tlet oorlogsnieuws is lieden van luttele beteekenis. De geduchte worsteling in den Shipka-pas, die J 8 a 10 dagen woedde, is gestaakt, zonder dat eene bepaalde beslissing gevallen is. Alles is thans in den pas rustig, dus seint men uit het liiissisclie hoofdkwirtier; in de on- middelijke nabijheid onzer versterkingen zijn geen vijandelijke troepen. Onzeker is echter nog, of I Suleiman-pacha aftrektdan wel toebereidselen maakt, om de stelling omtetrekken. De Russen weten dus blijkbaar niet, hoe zij het met bun vijand hebben. l)e J urken vinden het evenwel in den pas niet zoo rustig. In een bericht van Turksche zijde toch wordt gezegd, dat Suleiman-pacha zoowel Dinsdag als Woensday zijne aanvallen herhaalde en de Russen op alle punten terug dreef. Suleiman- pacha zell telegrapiieerde 28 dezer naar Konstanti- nopel„wij gaan voort den vijand te blokkeeren en bedreigen zijne linie van terugtocht, de voorposten wisselen gevveerschoten en het artillerie-gevecht wordt onverpoosd voortgezet." Hoe het zij, zooveel schijnt zeker, dat de zaken nog niet beslist zijn, beide partijen huune stellingen nog hebben behouden en de kans voor de Turken thans ongunstiger is ge worden, daar dagelijks Rus- sische versterkingen aanrukken. De gansche operatie, zooals die door de Turksche bevelhebbers is ontworpen en uitgevoerd, is te laat aangevangen. Toende Turken den aanval begonnen, waren de Russen reeds voorbereid. Was men twee a drie weken vroeger daartoe overgegaan, dan zou men grooter kans van slagen hebben gehad. Nu daarentegen behoeven de Russen voor eene od'ensieve beweging vau dien kaut met meer beducht te zijn. De Russiscne pbsjtie is derwijze versterkt, dat zij tegen een aanval van elken kant is ge- waarborgd en tevens eene sterke basis aanbiedt voor had, stond de porte den oproerling een eervollen vrede met behoud van het status quo en zonder eenige oorlogsvergoeding toe. Uit dankbaarheid voor deze welwillendheid misschien wil het thans beproeven, of het niet uit nieuwe ne lerlagen directe voordeelen kan trekken. Ook Oostenrijk zal, ondanks vroegere beloften, zich er niet tegen verzetten, dat Servie op nieuw tegen de porte optreedt, en de moeielijkheden ver- meerdert, waarmede de porte reeds te kampen heeft. Intusschen wordt uit Belgrade verzekerd, dat de toestand niet zoo onrustbarend is, als de buiten- landsche bladen die voorstellen. Mobilisatie is nog niet bevolen. Bovendien wordt beweerd, dat de Engelsche regeering aan het vorstendom met nadruk heett ontraden, op nieuw tot den oorlof over te gaan. Onder al die troebelen worden de Bulgaren ten zuiden van den Balkan het kind van de rekening. Overal, waar Suleiman verschijnt, volgt vernieling hern o]) den voet, wat hij, naar het schijnt, onder hoogere bevelen toelaat. Onbeschrijfelijk is de ellende, daar geleden; ontelbaar zijn de gruwelen, daar gepleegd. Ejlk nieuw bericht daaromtrent van onpartijdige ooggetuigeii doet de haren te berge reizen. eene otfensieve beweging, van bun kant te onder- nemen. Er zullen niet veel dagen verloopen, of men zal vernemen, dat sterke Russische kolonnen in oostelijke en westelijke richting in Bulgarije doordringen. A dor of op 5 September zullen de Russen eenestrijdmachtop Bulgaarschen bodem hebben van 250,000 man met 1000 stukken geschut ongerekend het legerkorps onder generaal Zimmer man en bij die maclit zal dan nog gevoegd moeten worden het Rumeensche leger ter sterkte van 30,000 man, terwijl omstreeks het midden van September die troepen maclit nog zal worden versterkt met 60,000 man van de garde en het le legerkorps. Eene dergelijke strijdkracht zal zeker sterk genoeg zijn, om de tegenwoordige defensieve positie, door de Russische armee aangenomen, te mogen be- schouwen als van voorbijgaanden aard, te meer nu ook Servie, dat ten vorigen jare nog niet genoeg gestratt schijnt te zijn, naar alle waarschijnlijkheid weldra op nieuw den oorlog aan Turkije zal ver- klaren. Het is inderdaad, of de oorlog maar een kinder- spel is, want welke reden kan Servie thans hebben, om Turkije den oorlog aan te doen? Nadat bet reeds ten vorigen jare zonder eenigen rechtmatigen grond tegen den suzerein opgestaan was, en daar voor de verdiende straf bij Alexinacen Djunis ontvangen De cominissaris des konings in onze provincie, jhr. mr. W. Six, herdacht heden zijn 25jarig huwelijk. J J 8 De odicier van gezondheid le kl. J. de Wit is van Ter Neuzen naar het rijks hospitaal te Utrecht overgeplaatst. Jl. zaturdag is bij de christelijk gereforineerde geineente alhier het bericht ontvangen, dat de heer 1. Diermanse, predikant bij die geineente te Nieuw- V eunep in Noord-Holland, net beroep herwaarts heeft aangenomen. Het provinciaai blad van Zeeland no. 86 behelst een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van 24/31 Augustus jl., waarbij aan den benoemden provincialen veearts 3e klasse Joannes Bauwens wordt aangewezen als standplaats de ge ineente Ter Neuzen, met vergunning om zijne wcon- plaats te Axel gevestigd te houden, en als dienst- knng de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Sas van Dent, Philippine, Westdorpe, Axel en Zaainslag; en met wijziging van hun besluit van 9 Eebruari 1877, (provinciaai blad no. 26), aan den provincialen veearts Th. J. F. Kegelaer, te Hulst, als dienstkring wordt, aangewezen de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw, Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle, St. Jan Steen, Stoppeldqk, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Axel, 4 September. In de op heden gehoudene vergadering van den gemeenteraad alhier is tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoeind de heer M. J. van Vessem. Den 30 Augustus jl. had te Sluis in het hotel le Roy plaats de 34e algemeene vergade ring der onderwijzers-vereeniging in het 5e school- istrict van Zeeland. De heer schoolopziener kon wegens ambtsbezigheden deze vergadering niet bij- woneniets, wat de vergadering, welke bestond uit 34 tegenwoordig zijnde leden, zeer speet, omdat van genoemden heer, die tevens president dier vereeniging is, algemeen genoeg bekend is de humane en loyale wijze, waarop hij de vergadering gewoon is te leiden, zonder vooral niet te ver- geten al zijne moeiten, die hij aanwendt, om zoo wel den onderwijzersstand als het onderwijs zelve te behartigen. De heer inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie vereerde deze verga dering met zijne tegenwoordigheid. Na de huis- houdelijke zaken atgedaan en eene redevoering door den heer G. A. Vorsterman van Oijen ten gehoore ontvangen te hebben, werd er besloten tot het doen van een rijtoertje naar Heijst. De rijtuigen, tot dit einde benoodigd, waren reeds aan- gevraagd. Te Heijst gekomen zijr.de, ging men verder per spoor van 2,45 naar Blankenberghe, van welk toertje men te Sluis retourneerde om circa 8) uur, waarop men zich aan eenen gemeenschap- pelijken disch vereenigde, welke duurde tot na middernacht. Het vorige jaar was er eene prijs- vr;iag uitgeschreven, zoowel voor hoofd- en liulp- onderwijzers als voor kweekelingen uit dit district, en wel de volgende het inzenden van eene ver- zameling van wildgroeiende planten, welke in dit district gevonden worden, met aanwijzing van het al of niet vergiftig zijn van dezelve. Hiervoor waren 2 hulponderwijzers en 16 kweekelingen als sollicitanten. De uitslag der prijzen, welke beston- den in geld, was als volgt: hulponderwijzers. No. 1, de heer J. W. H. J. Buijze 10,hulponderwijzer te Oostburg, no. 2, de heer C. Brakman (f 5,—) hulponder wijzer te Groede. kweekelingen. No. 1, mej. M. D. Eokker 4,—) kweekelinge te Oostburg; no. 2, de heer J- van Baal 3,kweekeling te Oostburg; no. 3, de heer J. Cornell's 1,50) kweekeling te Groede; no. 4, mej. M. F. Klein 1,50) kwee kelinge te Oostburg; dus 4 van de 6 prijzen in Oostburg gevallen. Na het uitspreken van verscheidene toasten, ging de menigte zeer voldaan uiteen, na ten gehoore ontvangen te hebben van den heer de Buisonje eene bijdrage. Eere de heeren der regelingscommissie, die zicn zoo flink en op eene zoo waardige wijze van hunnen plicht gekweten hebben Thans wordt aan het Hbl. r/met volkomen zekerheid" uit den Haag gemeld, dat op dit oogenblik de zeer uitvoerige memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag der Tweede kamer over de onderwijswet ter landsdrukkerij is en in den loop dezer week zal worden rondgedeeld. De regeering heeft een wetsontwerp aan de tweede kamer ingediend, tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, bij welks samenstelling is gestreefd naar vastc' regelen, die een gelijkmatige taxatie over het ge- heele rijk verzekeren, en waarbij waarborgen wor den geleverd voor de keuze van een goed en «<>- schikt personeel en voor een behoorlijke contrble op de werkzaamheden of voor het her'stel van ver- keerdheden. Het berust voorts op het beginsel van berekening der zuivere huurwaarde voor de ongebouwde eigendommen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1