terugkomst geen brood, maar wel de voile soldij ontvangen. Militairen, die het munitiebrood niet willeu etenzullen dit aan hunne meerderen opgeven, opdat er ook voor hen geen brood door het rijk worde verstrekt en eindelijk zullen's mor- gens ua de uitreiking van het brood, in de cantine geene krentebroodjes worden verkocht. Tengevolge de afschaffing der kermis, hebben thai.s ook te Arnhem ongeregeldheden plaats gehad. Men deelt daaromtreut het volgende mede In den vooravond (Zondag) liepen reeds van 5 uur af patrouilles door de stad. De poiitie ver- wachtte baldadigheden. Het welgezinde publiek achtte het niet waarschijnlijk, dat er ongeregeld heden zouden plaats hebben. Die hoop werd beschaamd. Om 8 uur werd het al drukker. Dronken troepen kwamen uit de voorstad Klarendal de stad in. De kleine troepen vereenigden zich op het Nieuweplein, waar de burgemeester woont. Eene enkele ruit was reeds ingeworpen. Om 9 uur werd op dit punt de stemming van het plebs steeds dreigender. Het deuntje //hop, hop, hop, hangt den burgemeester op?" werd boven alles uitgehoord. De heer Pels Rijcken (burgemeester) verscheen en sprak de menigte toe. Zijn flink optreden boezemde ontzag in, maar uit het oog uit het hart. Nauwelijks had hij zich weder verwijderd, of het oude deuntje klonk even alge- meen. Nu trok men de stad door, de Rijnkade langs en de Singels, op verschillende punten groote spiegelruiten ingooiende. De poiitie kreeg verster- king van artilleristen te paard, maar dit belette niet, dat er bij de vechtpartijen met de poiitie eenige agenten gewond werden (een hoofdagent is, zegt men, door zijn eigen sabel een oor afgehouwen.) In Klarendal is geen gaslantaarn meer ongeschonden. Een 18tal personen moeten gearresteerd zijn. Om twaalf uur was in de stad, om half twee in Klarendal, de rust hersteld. Maandag vooriniddag werd een proclatnatie van den burgemeester afgekoudigd, waarbij den goed- gezinden inwoners aanbevolen wordt, zich niet als nieuwsgierigen onder de oproermakers te begeven, en waarin gezegd wordt dat de ongeregeldheden zoo noodig met geweld zullen beteugeld worden. Honderden waren bij het aflezen der proclamatie tegenwoordig. Zij werd met gejuich eer dreigend dan goedkeurend ontvangen. Toen de burge meester zich huiswaarts begaf, werd hij op den voet door een joelende menigte inisschien 600 a 800 man sterk gevolgd, en werd weder het bekende liedje gehoord. De burgemeester wist ook nu door te toonen, dat hij niet bevreesd was voor het gepeupel door zijn kalmte en wijze van haudelen ontzag te verwekken. Des avonds trokken voortdurend van 8 uur af talrijke patrouilles schutterij, artillerie en poiitie door de stadEr was veel volk op den been. De troepen van beide wapenen waren in de kazerne geconsigneerd. Versterking der poiitie was aan- gewezen, ook eene reserve. Tusschen 9 uur en half tien werden op nieuw verscheidene ruiten ingeworpen. Te 8 uur waren bijna alle winkels reeds gesloten. Van particuliere zijde meldt men, dat de poiitie ook hier zich wel wat al te ijverig betoonde. De artillerie spaarde zelf de trottoirs niet en maakte het daardoor menigen rustigen wandelaar lastig, even als de poiitie wel wat al te veel met den blanken sabel chargeerde. Ieder, die een stoommachine heeft zien werken, weet, dat deze in hoofdzaak bestaat uit een zuiger, welke zich door de drukking van den stoom in den cylinder been en weder beweegt, welke heen en weder gaande beweging door de zoogenaamde kruk-as in eene ronddraaiende wordt omgezet. Zoo waren de eerste stoommachines en zoo zijn ze nog steeds. Toch zou deze inrichting aanmerkelijk vereenvoudigd kunnen worden, indien men de stoom rechtstreeks de ronddraaiende beweging kon doen teweeg brengen, en zoodoende de geheele cylinder met zuiger kon vervallen. Sinds tijden zijn tal van proeven dienaangaande genomen, welke echter steeds onvoldoende bleken. Tlians is in de fabriek van den heer W. H. Jacobs te Haarlem sinds eenigen tijds in werking een door hem volgens eigen vinding vervaardigde roteerende machine, zeker het eenvoudigste stoomwerktuig, dat zich laat bedenkeneen ijzeren cylinder, tot welken de stoom door de stoompijp toegang heeft en uit welke de suel ronddraaiende as te voorschijn komt, waarop vlieg— en drijfwiel bevestigd zijn. De beweging kan zoo wel links als rechts geschieden. Doordat niet, zooals bij vroegere dergelijke machines, ge- bruik gemaakt is van de drukking van stalen veeren, die op den duur verslappen, schijnt deze machine bijzonder weinig aan slijting onderhevig te zijn. De voordeelen boven de gewone inrichting zijn vooral, dat er in plaats van twee zoogenaamde doode punten hier slechts een is, terw;jl haar grootere eenvoudigheid ook mindere kostbaarheid met zich brengt. Werkelijk schijnt het, dat de heer Jacobs er in geslaagd is een inrichting te bedenken en uit te voeren, die een geheelen omkeer in het stoomwezen kan teweeg brengen, en waar- voor hij alien lof zal verdienen. Ten vervolge op het bericht in de St. Ct. van 17 dezer, no. 191, kan worden medegedeeld, dat volgens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indie gedurende drie dagen te Samalangan eenige vijandelijke sterkten genomen zijn, waaronder zeer belangrijke. De vijand liet •38 dooden achter. Van onze zijde werden een luitenant en 9 mindere militairen gewond, terwijl een man sneuvelde. Landbouwberichten. Sempervirens deelt mede, dat te Boskoop door zaaiing aardbeien zijn gewonnen, die bij een hoogte van 10 een omvang van 25 centimeters hebben. De kweeker heeft ze Boskoop's wonder" genoemd. De smaak van die aardbei is uitmund en het suiker- gehalte bijzonder groot. Als een bewijs hoe kolossaal de vruchten- teelt in de oinstreken van Breda is, kan dienen, dat alleen door de firma A. Jansen zoon van 11 Juni tot 10 Juli verzonden zijn 21,317 liter aardbezien en van 2 Juli tot 1 Aug. 37,967 liter frambozen, beuevens duizeuden kilo's zwarte en roode bessen en walbessen; een en ander naar Holland, Belgie en Engeland. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten in Belgie als volgt: ossen 86 centimen tot 1 fr. 10, stieren 65 tot 95 centimen, koeien en vaarzen 65 tot 98 centimen en kalveren 90 centimen tot 1 fr. 30. Alles gerekend per kilo levend gewicht. Afslag 2 tot 3 centimen op ossen, stieren en koeien; opslag op kalveren 5 centimen. De markten waren i goed bezet. Vette varkens 1 fr. 29 tot 1 fr. 24, of ge- middeld 1 fr. 21 mede per kilo levend gewicht. De prijs was ruim standhoudend. De markten weinig voorzien. In den prijs van het vlas was geene verandering. De gemeene soort werd het meest gezocht. GEMENGDE BERICHTEN. In Juli 11. zijn ruim 4000 reizigers van en naar Engeland vervoerd over de lijn Vlissingen-Queensbo- rough. De oudste ingezetene J. Caes, te Bier- vliet, oud 90 jaar, is herbergier, en om dien on- bemiddelden jubilaris nu eens een voordeeligen, dat is tevens vrolijken dag te bezorgen, zullen, van wege eene commissie, door geldelijke bijdragen J daartoe in staat gesteld, aan den Kapitalen Dam, waar hij woonachtig is, groote feestelijkheden plaats hebben op Zondag 9 September a. s. Er is van I hoogerhand gelast geene scherpe patronen meer te jgebruiken, die in het jaar 1874 of vroeger zijn aangemaakt. Naar men verneemt, staat deze maat- regel in verband met ongelukken bij het schijf- schieten. Tegen het gebruik van snijboonmolens, j waarvan de assen en gaten uit koper bestaan, wordt van vele zijden ernstig gewaarschuwd. Bij het gebruik slijten de deeltjes in de boonen, hetgeen voor de gezondheid niet anders dan hoogst na- I deelig kan zijn. Op de kermis te Tjalleberd heeft iemand goede zaken gemaakt door ook een echten levenden colorado-kever voor geld te laten zien. Het was echter een krekel! Te Ven- huizen is een driejarig kind in een achter het huis zijner ouders gelegen sloot gevallen en verdronken. Een boerenjongen heeft in het Amsterdamsche Vondelspark een mooie grijze papegaai gevangen, die daar sedert dagen rondvloog en den voorbij- gangers zoowel verwenschingen als den scheldnaam z/Atchinees" toevoegde. Te Rlioon heeft een jongeling een met keisteenen geladen geweer uit scherts op eene dienstbode aangelegd, met het ge- volg dat het schot afging en het meisje ernstig aan het hoofd gewond werd. Als een voorbeeld van buitengewone trouwlustigheid kan strekken, dat de 72 jarige kleerraaker J. B.. weduwnaar te Smilde, nog voornemens is zich in het huwelijk te begeven en wel met de weduwe Z., die onge- veer 68 jaar telt. De eerste prijs van f 3000, door de heeren Max Rooses en J. van den Brauden te Antwerpen behaald in den stedelijken kampstrijd voor een werk over Rubens in de Vlaamsche schil- derschool, is beiden in verdeeling uitsrereikt. Zware hagelbuien hebben de wijngaarden in Hon- garije geteisterd, zoodat de oogst grootendeels is vernietigd. Vooral Tokai, Golop, Talya, Ratka, Ord, Mad, Keriztur, Zombor en Tarezal hebben veel geleden. Een treurig bericht voor de liefhebbers van Hongaarschen wijti. Den 6 Nov. e. k. zal te Munchen een gedenkteeken onthuld worden voor Senefelder den uitvinder der steendrukkunst. Het bestaat in eene busteop meer dan levens- grootte, en is in erts, naar model van Julius Zumbusch, gegoten. - Chrisostomo Ferrucci, bekend dichter en uitstekend latinist, bibliothekaris van de Laurenziana te Florence, en reeds hoogbejaard, heeft den 19 Aug. zelf- moord gepleegd. Een hevige brand heeft te Toulouse gewoed en een viertal huizen in de asch gelegd. Daar de brand des nachts in een maga- zijn der benedenverdieping uitbarstte, konden de bewoners der tweede verdieping zich niet meer redden en sprongen ten einde raad uit de vensters verscheidene zijn zwaar gekwest. Te Jeruzalem, hun oude hoofstad, telden de Israelieten voor eene halve eeuw slechts 100 gezinnen. Tlians tellen zij eene bevolking van 15,000 zielen, met 10 sy- nagogen, 2 hospitalen en eene stichting voor oude lieden en weezen en dat ondanks het meerendeel slechts weinig gegoed is. Voor het vervoeren van aarde over den weeken grond, waarop te Parijs het terrein voor de tentoonstelling wordt aangelegd, wil de heer Maret Leriche olifanten gebruiken. Deze dieren zijn sterker dan paarden en hunne pooten, zooveel grooter van oppervlakte, zakken niet weg in den grond. Te Tourzel, een plaatsje in het arrondissement Issoire (Frankrijk,) zijn de fossiele overblijfselen ontdekt van een dier van reusachtigen omvang, dat bij onderzoek gebleken is een mastodon tezijn. De uitgravingen zullen met de meeste zorg geschieden, onder leiding van den directeur van 't museum van Clermont. z/Ik worstel en ontzwem," uit het Zeeuwsche wapen, vond dezer dagen bijna daadwerkelijke toe- passing voor den zwemmeester en zijne vrouw in de sedert kort te Middelburg gevest.igde bad— en zweminrichting. Die inrichting is eene drijvende, steunende op ijzerwerk. In dit laat.ste schijnt eene opening ontstaan te zijn, tengevolge waarvan het water zich ruimer toegang verschaffen kon dan ge- oorloofd was. Zinken was al spoedig onvermijde- lijk aan den kant, waar het ongeval zich openbaarde, liefst eenige voeten diep; van lieverlede deelde dat gevaar zich van het bedreigde ook aan de andere vakken mede. Men is er evenwel nog tijdig in geslaagd het gebouwtje te lichten, zonder dat er ongelukken hebben plaats gehad. Dezer dagen werd te Berlijn een huiszoeking gedaan bij een gezin, van een iubraak verdacht. De poiitie vond niets verdachts en was op het punt van te vertrekken, toen een kanarievogel uit den zak van een der huisgenooten ontsnapte en door de kamer vloog. De dieven hadden zich het ge- noegen niet kunnen ontzeggen dezen zanger mede te nemen, die terstond herkend werd. Nu geen ontkennen meer hielp, deelde men der poiitie mede, dat het gestolen goed bij de schoonouders ge- borgen was. De kanarie was de oorzaak, dat dien dag 8 personen achter slot en grendel kwamen. Men meldt uit New-York, dat een neger, die in de gevangenis te Hamburg (Arkansas) zat j onder beschuldiging van een klein meisje te hebben verkracht en vermoord, door een hoop volk met geweld uit zijn eel is gehaald, naar een buiten de stad gelegen open plek is gesleept en daar met een ketting aan een jongen boom werd bevestigd, waarop het slachtoffer door zijn woedende beulen levend werd verb rand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2