BUITENLAND. bankpapier. Een Rotterdamsche haudelsreiziger in tabak, die met ruim 600 in zijne portefeuille den 24 Maart in de herberg van de derde beschul- digde de huisvrouw van J. R. eenige uren vertoefde en zieh daar met de tweede beschuldigde C. K. had afgezonderd, bemerkte den volgenden dag te Zierik- zee dat hem het grootste gedeelte van zijn geld was ontvreemd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat eene vriendin der gezellin met wie hij eenigen tijd in afzondering doorbracht een greep in de portefeuille had gedaan, van het geld een zeker bedrag voor zieh had behouden en de rest tusschen de vier andere beschuldigden had ver- deeld. Zoowel de diefegge als de medeplichtigen bekenden volledig hunne sehuld, maar enkelen der laatsten traehten te doen gelooven niet ge- weten te hebben, dat dit geldelijk geschenk door diefstal was verkregen. Het 0. M. hield evenwel de sehuld van alien vol en eischte voor deze beschuldigd enden eerste 21, den tweede 1, den derde en vierden 2 en den vijfde 1-| jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan en C. K. tot 2 jaar 6 maanden en de vier anderen ieder tot 2 jaar veroordeeld. De opbrengst der rijksmiddelen bedraagt over demaand Juli jl./6,054,494,85 tegen/7,529,494,88 in Juli 1876. De opbrengst over de 7 eerste maanden van 1877 beliep 52,356,609,13 tegen51,461,750,88 in gelijk tijdvak van 1876. Meermalen werd reeds gewag gemaakt van de uitvinding van den heer Smulders, te Maastricht, die door een zinrijk toestel de krachtsinspanning, tot d us ver bij het bespelen van eenig klokkespel noodig, heeft vervangen door het aanslaan van toetsen, op de wijze van en met niet veel meer inspanning dan bij een gewone piano. Zoodanig toestel nu is aangebracht aan het klokke spel van de St.-Servatiuskerk te Maastricht, en werd aldaar jl. Maandag beproefd. Het beant- woordde geheel aan de verwachting, en de des- kundigen, die bij de beproeving tegenwoordig waren, waren onuitputtelijk in hun lof over deze groote verbetering. Bij de inspectie jl. Maandag middag over de dd. schutterij te Kampen op den Zandberg gehouden, had 't volgende incident plaats Toen Jt bataljon voor de inspectie opgesteld was, bespeurde de luit.-kol. W. A. Coltholf, dat de kapelmeester van 't muziekkorps, de heer Gaillard, niet op voorschreven wijze gekleed en geekwipeerd was. Hierover onderhouden, gaf de kapelmeester op hoogen toon te kennen, dat hij niets met den luit.-kol. te maken haddat hij zichzelf, op kosten van de administratie der dd. schutterij, een uniform had aangekocht, en dat hij in zoo'n boevenpak, als 't zijne was, niet wilde loopen. Nadat hij hierop, door den luit.-kol. tot voorzichtigheid in zijne uitdrukkingen aangemaand, toch op dezelfde wijze voortging, werd hem door den luit.-kol. gelast, zieh van 't terrein te verwijderen. Hieraan werd niet eerder gevolg gegeven voor de kapelmeester het geheele muziekkorps had overgehaald zijn zijde te kiezen en met hem te vertrekken. Gisteren morgen zou zieh een deputatie uit het corps officieren naar 't dagelijksch bestuur begeven, ten einde een aanklacht bij dat college tegen den heer Gaillard in te dienen. Landbouwberichten. De aanhoudende regen met gepaard gaande warmte wordt algemeen als hoofdoorzaak beschouwd der aardappelen—ziekte, die zieh meer in de klei- streken, dan in den zandgrond voordoet. Deze vooronderstelling wordt nog meer bevestigd door hetgeen men ziet, dat niet de late, maar juist de schier uitgewasschen vroege aardappelen worden aangetast. De meeste landlieden haasten zieh de vroege aardappelen te rooien en ter markt te brengen, hetgeen oorzaak is dat de markten overvoerd zijn en de prijzen aanmerkelijk dalen. Men koopt in het Noorden puike aardappelen voor 16 a 15 Ct. de 5 liter en per hectoliter voor 1,50 a 3,naar soort. De linde is de beste boom om honig te verkrijgen. Ook munt de honig, daardoor ver kregen, in qualiteit boven andere uit. Die honig is uitmuntend van smaak, zoo helder als bronwater en wordt dan ook het duurst betaald. De linde begint juist te bloeien, als de bloeitijd van klaver en andere honiggevende planten eindigt, en verlengt daardoor den tijd van honigwinnen minstens drie weken. Voor bijenhouders is dus de aankweeking van dien boom zeer aan te bevelen. De roggeoogst valt in Drenthe goed uit. De opbrengst is grooter dan men eerst verwachtte. De thans ingevallen verbeterde weersgesteldheid is zeer gewenscht, daar de regens der laatste dagen reeds vele garven deden doorschieten. Bij de ter gelegenheid van de Rubensfeesten te Antwerpen te houden harddraverij, van Bel- gische en Hollandsche paarden naar Hollandsche reglementen is de heer N. Wafelbakker benoemd tot voorzitter der jury. Die harddraverij zal plaats hebben op Woens dag 22 Augustus, le prijs eene gouden medaille van Z. K. II. den graaf van Vlaanderen en 1000 fr., 2e prijs 800 fr., 3e prijs 400 fr., 4e prijs 300 franc. Betreffende het spoorwegongeluk te Bloemen- dael, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, meldt men uit Brugge dat de locomotief en de tenders omgeworpen werden en van de hoogte der baan rolden; het postrijtuig en twee andere wagons werden geheel vernield. De treinoverste is erg aan het hoofd gewond en over het gansche lichaam met kneuzingen overdekt; de wachter Vandeweyer werd met een gebroken arm en een gewond been opgenomen, de machinist bevindt zieh insgelijks in een bedroevenden toestand met een gebroken arm en een verbrijzeld been. Er bevon- den zieh 51 reizigers in den trein; slechts twee of drie hunner bekwamen lichte kneuzingen, nie- mand der overigen werd gewond. De oorzaak dier ramp wordt toegeschreven aan een gebroken rail. De heer Phillipart, die voor de correctioneele rechtbank te Brussel terecht stond als beklaagd van bedriegelijke handelingen ten nadeele van de obligatiehoudcrs der door hem opgerichte ,/Brussel- sche Tramway-maatschappij," is vrijgesproken. Op 31 Juli stierf te Huisseignies (Belgie) een grondeigenaar-landbouwer, met name Napo leon Demarliere, bijna plotseling, ten gevolge van hevige pijnen in de ingewanden, vergezeld van brakingen. Men fluisterde van vergiftiging en be schuldigde de weduwe Duvivier, dochter van Na poleon, haren vader door vergif te hebben gedood. De procureur des konings begaf zieh den volgen den dag, met twee gendarmen en twee geneesheeren naar het dorp, liet de lijkschouwing houden en de ingewanden van den overledene naar Bergen zenden om ontleed te worden. Dit gebeurde op 2 Aug. Den 3 Aug. .had er een gerechtelijk onderzoek plaats, waarna de procureur des konings een bevel tot inhechtenisneming uitvaardigde tegen de weduwe Duvivier. Den dag daarna had een nieuw on derzoek plaats en weldra rees het vermoeden, dat de beschuldigde niet vreemd was aan den dood van haren broeder, die voor 2 maanden schielijk was overleden; aan den dood van haren man, die voor tien maanden was gestorven, en mede aan dien van haren oom, een rijk ongehuwd man, die twee jaren geleden plotseling stierf. De lijken dier drie personen zijn nu mede opgegraven, om onderzocht te worden. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De steeds grooter wordende vervalsching van levensmiddelen trekt meer en meer de aandacht der Duitsche regeering tot zieh. Men stelt alles in het werk om dit kwaad te keeren, en neemt ook reeds zijn toevlucht tot strengere strafbepalingen. Het is niet onwaarschijnlijk dat men niettegenstaande de reeds s'trenge controle nog tot een bijzonder wetsontwerp zijn toevlucht zal nemen. Reeds heeft de herziening van vele politie—verordeningen op de markten goede resultaten opgeleverdde plaat- selijke besturen zullen de resultaten van hunne onderzoekingen breedvoerig openbaar maken. Het Russische leger begint den verzwakkenden invloed te gevoelen van de onregelmatige rantsoenen, de geforceerde marschen en de warmte. Doch vooral wordt aan hun gezondheid veel nadeel be- rokkend door dat niet de daar voor noodige voor- zorgsmaatregelen genomen worden. Zoo wordt b. v. er niet aan gedacht de doode paarden en ossen of het ingewand van het geslacht vee te begraven, hetgeen een algemeene vergiftiging der lucht ten gevolge heeft. Generaal Ignatief en prins Galitzin liggen te bed. Van de vijf adjudant-generaals van den czaar zijn er vier onbekwaam hun dienst te ver- richten. Dit wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de ongezonde luchtgesteidheid, veroorzaakt door hetgeen we zoo even mededeelden. GEMENGDE BERICHTEN. De heer M.stucadoor te 's Hageverkocht een paar dagen geleden een geheel lot in de thans trekkende staatsloterij aan twee andere in- gezetenen een koffiehuishouder en een vleeschhou- wer. Deze week vipl aan deze beiden op hun lot, no. 367, de hoogste prijs, 160,000, ten deel. Volgens het jaarboekje voor het notaris- ambt van 1877 zijn er in Nederland thans niet minder dan 1231 candidaat-notarissen. Bij de gehouden uitloting der premieleening van 21 millioen stad Amsterdam is de hoogste prijs 100,000) gevallen op serie 3475 nommer 9. Te Arnhem is een zekere C. C., gewezen adsistent op het postkantoor te Deventer, veroordeeld tot 2 jaren celstraf en 40 boeten van f 50 wegens het plegen van 20 valschheden in geschrifte. In de ver- zameling van het Nederlandsche Museum zijn opgenomen een klokje en een bijbel, beide volgens overlevering toebehoord hebbende aan admiraal M. A. de Ruyter, welke voorwerpen tot dusver werden bewaard in het voormalig Oost-Indische huis te Amsterdam. Te Hengelo is een vijf-jarige knaap achterover gevallen in een pot met kokend water. Hij werd met zooveel brandwonden overdekt, dat hij den volgenden dag is overleden. Te Aalten sloeg de bliksem in een molen, waaraan aanzienlijke scliade werd toegebracht. Eene moeder had met haar dochtertje onder den molen geschuild; het kind werd doodelijk door 'den bliksem getroffen. Zij bleef onmiddelijk nabij het kind, evenals de kruiwagen waarop het kind gelegen had, ongedeerd. Te Dwarsgracht, gemeente Giethoorn, is eene boeren- huizing verbrand. Ook 't daarin aanwezige hooi, zoomede eene in de nabijheid staande hooimijt, zijn vernield. Van den inboedel is veel gered. Huis en inboedel waren verzekerd. 't Broeien van 't hooi was de vermoedelijke oorzaak. De gemeenteraad van Arnhem heeft afwijzend beschikt op het adres van een groot aantal tappers slijters, enz. tot intrekking van zijn in 1876 genomen besluit tot afschaffing der kermis. In den theetuin „de dubbele Arend," tegenover Bronbeek, staat thans een appelboom voor de 3e maal in bloei en prijkt met vrucht en bloemen tevens. De milicien, die voor eenige dagen te Nijmegen is verdronken, is te Yalburg, zijn ge- boorteplaats, waar thans nog zijne ouders wonen, aangespoeld. Er wordt wederom melding ge maakt van een zonderlinge straf voor schoolkinde- ren. Een hulponderwijzer op eene school in Noord- Brabant heeft een leerling tot straf opgelegd binnen een bepaalden tijd 600 vliegen te vangen. Een vreemdeling, zieh noemende Halsey heeft dezer dagen ten kantore van eene firma te Rotterdam twee wissels op de Union bank te Londen gein- kasseerd, die later bleken valsch te zijn. De stoomboot City of Berlin, van New-York naar Liverpool, neemt voor Eransche rekening van Chicago 6000 kisten verduurzaamd vleesch mede en nog verdere verschepingen zullen volgen; men gelooft dat die voor rekening van 't Eransche gouvernement geschieden. In 1876 werd in Erankrijk tot een bedrag van 15 a 18 millioen francs aan veeren ingevoerd; een derde daarvan bleef in Frankrijk. De Engelschen leggen zieh vooral toe op het fokken van struisvogels met het oog op die veeren. Den 31 Dec. 1875 waren er niet minder dan 32,000 struisvogels op de ver- schillende pachthoeven van de Kaapkolonie. In het zuiden van Erankrijk worden de kastanje- boomen verwoest door een zwart glinsterend insect met zes pooten en kleine vleugels, waarvan het zieh niet bedient. Deze dieren boren kanalen tusschen den boom en de schors en beletten daar door den regelmatige loop van het sap. De boomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2