BUITENLAND. stad; de vreugd, als het beeld van het vrije gezellige leven der hofstad; den vrede en de muziek. Het voor eenige jaren door de afdeeling van het Nut te Rotterdam opgerichte bureel, om het gehalte der dienstboden te verbeteren, door goede diensten en goede dienstboden te verschaffen, is, wegens onvoldoende uitkomsten, buiten werkirjg gesteld. Wantrouwen der dienstmeisjes, die al spoedig gevoelden, dat zij onder strenge controle zouden staan, en weerzin onder de dames tegen de controle, die onvermijdelijk zekere bemoeiing met hare huiselijke omstandigheden en de inrichting t harer huishouding medebracht, maakten alle pogingen om gang in de inrichting te brengen vruchteloos, zoodat zij nooit anders dan een zeer kwijnend leven heeft geleid. In de Pr. Gron. Ct. maakt de heer M. van Dijk de volgende ergerlijke, enft moet erkend wor- den, ongelooflijke zaak bekend,,Op mijn kind is op de bewaarschool in de Sophiastraat (Sophiahuis) een straf toegepast, waarvan de wedergade schaars te vinden zal zijn. Het kind, dat het ongeluk had zich te bevuilen, werd door de onderwijzeres gedwongen zijn eigen drek op te eten, terwijl het aangezicht op den koop toe er mee werd ingewreven en, alsof dit schandaal nog niet groot genoeg was, werd het in een hok gesmeten, zoodat het door den val den grooten teen van den rechtervoet brak." Niet alleen de schrijver, maar ook de red. der Pr. Gron. Ct. dringt zeer terecht op een streng onderzoek aan. Mej. Gaasbeek, schoolhouderesse in de bewaar school te Groningen, (Sophiahuis,) heeft naar aan- leiding van bovengenoemd stuk, bij de rechterlijke macht eene aanklacht van laster tegen den heer M. van Dijk ingediend en zulks met medeweten van de commissie der school. Yoor het hof te's Gravenhage stond verleden week zekere P. Bel terecht, een voorbeeldeloos slecht echtgenoot. Zijne eerste vrouw moest hem verlaten en zich van hem laten scheiden wegens de gruwelijke mishandelingen, die zij onderging; eene andere vrouw, met wie hij daarna leefde, vond onder zijne mishandelingen den dood, en eindelijk, na eenige jaren tuchthuisstraf ondergaan te hebben voor dat laatste misdrijf, huwde de vrouwenbeul in 1873 met eene vrouw op wie hij den 5 Januari van dit jaar, na haar eenige jaren mishandeldte hebben, eene poging tot moord pleegde. Yoor deze misdaad staat hij thans terecht. Tegen hem is eene tuchthuisstraf van 25 jaren geeischt. De heer J. J. le Roy, predikant te Heere- waarden bij Zalt-Bommel, had verledene week een ernstig ongeval. Met zijne echtgenoote en kinderen en met eene dame van Zalt-Bommel rijdende, kantelde het rijtuig even voorbij het fort St. Andries om. De voerman had, terwijl het stikdonker was, langs eene kade rijdende, te veel naar die kade aangehouden. De predikant kwam gedeeltelijk onder het paard terecht en brak een arm. Van de overige vijf personen bezeerde zich de dame vrij ernstig aan de beenen, zoodat zij niet kan loopen. De anderen kregen geen letsel. In Oost-Priesland deed zich onlangs een zon- derling nat^uurverschijnsel voor. 's Morgens tusschen 6 en 7 uur onstond, bij tamelijk heftigen wind, een tropische hitte. De wind, die deze ongewone warmte bracht, kwam uit. het Westen en trok alzoo in Oostelijke richting landwaarts. 't Was of men eensklaps voor eene gloeiende kachel werd geplaatst. De thermometer steeg plotseling van 21 op 30 gr. Reauin., om even snel weder te daleneen stormachtige wind volgde op het zonderling verschijnsel. Ook in een paar plaatsen van ons land is dergelijk verschijnsel opgemerkt. Landbouwberichten. Het verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland 1877 luidt als volgt: De tarwe, meestal dun van stand en kort van stengel, zal hoogstens een middelmatig beschot op- leveren. In sommige streken wordt legering waar- genomen. De rogge is beter ontwikkeld en laat eene ruime opbrengst verwachten. Van de winter- gerst kan slechts eene zeer matige graanopbrengst met weinig stroo worden verwacht. De stand ran zomergerst en haver schijnt mede slechts eene matige opbrengst te voorspellen De paarden- of zwarte boonen staan vrij algemeen gunstig. In- dien het aan deze vrucht eigen insect niet ver- schijnt, zal de opbrengst ruim kunnen zijn. Bruine en witte boonen staan voordeelig. Van de uitkomst kan over het geheel nog geene raming worden aangegeven, daar het gewas door late zaaiing achterlijk is. Van de erwten verwacht men een middelmatig beschot, met groote verschillen, naar gelang van meer of minder vroeg afsterven en het al of niet verschijnen der bladluis. De opbrengst van het koolzaad zal voor een gedeelte vrij hoog, over het geheel middelmatig zijn. Het vlas levert over het geheel een slecht gewas, in enkele stre ken worden intusschen ook zeer voordeelig ontwik- kelde stukken aangetroffen. Meekrap werd zeer weinig aangeplant.de twee en driejarige staan welig Kanariezaad schijnt minder alge meen te zijn dan het vorige jaar. Hoewel eenigs- zins achterlijk, evenals de meeste zornervruchten, laat dit gewas eene matige opbrengst verwach ten. De aardappelteelt ondervond veel nadeel van rotting kort na het poten, doch het gewas heeft zich goed hersteld, zoodat de tot dusver gerooide soorten eene ruime opbrengst van goede hoedanigheid opleveren. De mangelwortels, suiker- en paarde- penen staan zeer gunstig en zullen bij verdere voordeelige ontwikkeling een hoog beschot geven. Klaver, lucerne enz. waren aanvankelijk niet zwaar later verkreeg men echter eene ruime snede en veel hooi. De weilanden waren, met enkele uitzonderingen door te lage ligging, bijzonder goed bezet en de gemaaide oppervlakte heeft bijna het dubbele van een gewonen oogst, uitmuntend van hoedanigheid, opgeleverd. De Maatschappij van nijverheid in het wester - kwartier van Grortingen heeft eene commissie be- noemd tot beantwoording van de vraag: „Welke voorbehoedmiddeletr bestaan er tegen het uitbreken err verspreiden der varkensziekte Aatr de com missie is een crediet vart 100 verleend tot het nemen van proeven met voorbehoedmiddelen. De commissie bestaat uit 2 veeartsen en 4 landbouwers. Men wil in het noorden des lands hebben opgemerkt, dat op de gronden, waarop nu voor het eerst aardappelen gepoot zijn de ziekte zich althans tot nu toe niet heeft voorgedaan. Op de lijrr van het westen van Belgie heeft Zondag morgen 12 dezer des morgens omstreeks 4 ure weder een spoorwegramp plaats gehad. De internationale sneltrein no. 30, hoofd-con- ducteur Chaudo en conducteur van de Wijver, ont- riggelde alstoen dicht bij het statiorr Bloemendaele en wel op het oogenblik dat hij in zijne grootste snelheid was, waarbij de locomobile, de bagagiewagen en de postwagen naar beneden werden geworpen, zoodat laatstgenoemde geheel verbrijzelde. De hoofd-ccnducteur en de conducteur werden erg gewond, waardoor men voor hun leven vreest. Van den machinist zijn de rechter arm en het been gebroken, terwijl de stoker er met eenige kneuzingen is afgekomen; geen der reizigers bekwam eenig letsel. De schade van het materieel is aanzienlijk. De Belgische afdeeling van het Roode Kruis, onder voorzitterschap van den prins de Ligne, hueft eene dubbele verzending gedaan naar het kamp der beide legers in het Oosten, namelijk 53 kassen verplegingsmiddelen, 100 flesschen kinkina- wijn, windsels, verschillende voorwerpen, als wiegen, draagbaren enz., voor eene waarde van meer dan 20,000 fr. Bij gelegenheid van het verichten van eenige werkzaamheden heeft men in de kazerne der jagers te paard te Brugge, eene som geld uit den grond gedolven; als 75 goudstukken en eenige zilvermunL Alles is in handen gesteld van het opperhoofd der genie. Die kazerne was vroeger het Karthuizer- klooster, een der oudste godsdienstige gestichten van Brugge. Volgens een telegram der Morning Post is men te Petersburg erg terneergeslagen. Om de geestdrift op te wekken heeft het gouvernement een trioraftocht met de te Nicopoli veroverde trofcen laten houden. De garde is uit het kamp van Krasnoe Selo teruggekeerd en wordt onmiddelijk naar den Donau gezonden. Te Peterburg is veel armoede; 3000 woningen staan leeg. De inschrij- ring op de binnenlandsche leening van 200 millioen is gesloten, maar het gouvernement durft het resultaat niet bekend maken. Voortdurend wordt papieren geld tegen dalenden koers uitgegeven. Sedert het begin van den oorlog is voor 126 millioen roebels in den omloop gebracht,. - Dezer dagen werd te Dusseldorf door een bedrogen kooper de lynchwet toegepast. Als krui- den bij de groente worden op de markt kleine bundeltjes peterselie verkocht. Ook daarin bestaat echter bedrog. Bij het losmaken- der bundeltjes vinden de koopers veelal van binnen brandnetels in plaats van peterselie. Een der gefopte ging den volgenden dag naar de markt kocht een bosje peterselie en maakte het los in 't bijzijn der ver- koopster. 't Waren weder hoofdzakelijk brand netels, waarmede hij onder luid gelach der omstanders de boerin zoo in bet aangezicht tuchtigde, dat zij er ontoonbaar uitzag; zij verkoopt nu onvervalschte peterselie. Eenige dagen geleden, vertelde eene vroufc van St.-Joost-ten-Noode en die in dronken toe- stand verkeerde, ergelijke feiten, welke weldra ter oore der politie kwamen. Er werd een onderzoek ingesteld door het parket en weldra bevond men dat een pasgeboren kind door zijne moeder met petroleum was bestreken, in doeken gewonden en in de stoof verbrand In den omtrek van Storeheddinge, een op Seeland gelegen stadje, heeft men op het gebied van de arcbeologie een belangrijke ontdekking gedaan, bestaande in een grafgewelf, ongeveer 9 voet onder den beganen grond gelegen. Het is 16 voet lang en 3 voet breed, is van groote overeindstaande steenen omringd en met zware steenen bedekt. Op den bodem vond men de overblijfselen van eiken planken, die het geraamte van eene vrouw bevatten, waarvan het gezicht naar het Oosten was gericht, de linkerarm op de borst rustende en de rechterarm langs het lichaam uitgestrekt. Aan het hoofdeneind bevonden zich een groot aantal vazen, waaronder een door sierlijkheid en bewerking uitmunt. Zij is van blauw kristal en bedekt met een prachtigen rand van geciseleerd zilver, vijgenbladen voorstellende, te midden waarvan zich het woord v vaarwel" in het Grieksch bevindt. Een ter rechterzijde van het hoofd gevonden gouden muntstuk, dat als corbel gedieml heeft, draagt den datum van de regeering des Romeinschen keizers Probus (276 tot 282.) Dit graf kan dus niet van voor het jaar 2810 na Christus dagteekenen. Om den hals van het geraamte liing een prachtige gouden keten, op den schouder bevond zich een groote gouden speld, die gediend had om een gedeelte van het kleed te bevestigen; twee vingers van de rechterhand waren van massief gouden ringen voor- zien en om het middel heeft men verscheidene zilveren gespen van verschillende afmeting gevonden. Aan het voeteneinde merkte men een massa beenderen van dieren op en een vat, waarin 42 dobbelsteenen. lets verder heeft men een menigte doodsbeenderen opgegraven, waarschijnlijk van bij de begrafenis-plechtigheid geofferde slaven. De oudheidkundigen beweren, dat deze ontdekking hoogst belangrijk is en de eerste in Denemarken, waarbij een voorwerp van Grieksche letters voor- zien, gevonden werd. Het Deensche gouvernement heeft verdere nasporingen in den omtrek bevolen. GEMENGDE BERICHTEN. Door wijlen H. M. de koningin is ook een legaat aan het gesticht voor minderjarige ideoten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. Volgens approximate ve opgave van de waarde der verbrande goederen, gebouwen enz. te. Vlissingen den 6 dezer, zou de schade een som van/235,000 bedragen. Met het oog op de voortdurende uitbreiding van het goederenvervoer op de Zeeuwsche lijn zal eerstdaags op het station Vlissingen (haven) een stoomkraan geplaatst worden. Te Gouda is brand ontstaan in de broodbakkerij van den heer Smeets, op de Gouwe. In korten tijd was het vuur zoo hevig, dat aan redden niet meer te denken viel en men zich gelukkig rekende, het onheil tot dit eene perceel te kunnen beperken. Een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2