BINNEN LAN I). No. 1277. Woensdag 15 Augustus 1877. 17e Jaargang. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddiig URIE uren. J->oiitiel£ Overzicht. De Turken overstelpen ons met overwinnings- berichten. Aan den Donau slaan zij, zoo 't heet, de Russen voortdurend. Thans weer zegt een bericht uit Konstantinopel het volgende: „Osman- paclia, die in eene goed versehanste stelling bij Vladina tusschen Lovatz en Plewna stond, werd Dinsdag door de Russen met veel verwoedheid aangevallen. De strijd werd van weerszijden met groote dapperheid vol gehouden en bleef den ge- heelen dag onbeslist. Eindelijk giug Osman-pacha aanvallenderwijze te werk en wierp de Russen over de geheele linie terug." Ook van het terrein ten zuiden van den Balkan komen aanhoudend berichten van Turksche over- winningen. Niet alleen dat daar geen enkele Rus meer te vinden zou zijn, maar in de Times en Rep. Franc, wordt het bericht (uit Konstantinopel) medegedeeld, dat Suleiman-pacha, de opperbevel- hebber van het Turksche leger bezuiden den Balkan, er in geslaagd is, het Russische leger van generaal Gurkho geheel weder over den Balkan te jagen en zelfs met 65,000 man in Bul- garije te vallen, zoodat Tirnova thans door hem op zeer gevaarlijke wijze wordt bedreigd. Wat er aan is van die gevechten in het Noor- den, is moeielijk uit te maken. De Turken hebben tot nu toe alleen het woord, en hoe weinig men op hunne mededeelingen staat kan maken, heeft de onderviuding reeds lang geleerd. Evenmin is met zekerheid uit te maken, welke positien het leger onder generaal Gurkho thans inueeint; want terwijl het eene bericht zegt, dat de Russen zich in den Schipka-pas versterken en besloten zijn, dien tot elken prijs te behouden, wordt van andere zijde verzekerd, dat generaal Gurkho last heeft ontvangen, zich met zijn korps zonder verwijl bij het Russische leger aan te sluiten. Terwjjl de telegraaf ons dus in het onzekere laat over den eigenlijken stand van zaken, terwijl het avanceeren aan de zijde der Turken en het retireeren aan de zijde der Russen aan de orde van den dag is, vestigt Europa in deze dagen hoofdzakelijk de aandacht op de ontmoeting van de keizers Wilhelm en Frans Josef te Ischl, eene bekoorlijke badplaats, in de Oostenrijksche Alpen gelegen. Wat bij die ontmoeting tusschen de beide monarchen is verhandeld, is eene vraag, die door niemand dan de bewuste hooge personages zelven kan worden beantwoord. Een Duitsch blad deelt mede, dat zij zich uitsluitend hebben bezig gehouden met de deelneming van Servie aan den oorlog en het sluiten van een Duitsch- Oostenrijksch handelsverdrag. Te Weenen en te Budapest is men, volgens de Temps, van gevoelen, dat de bijeenkomst volstrekt geen politiek karakter heeft gehad. De beide verbondenen, die elkander een beleefdsheidsbezoek brachten, spraken over den afwezigen derde in welwillende bewoordiugen, maar hebben geen nieuwe verbindtenis aangegaan. Van alle gissingen en vermoedens zijn die, aan het Duitsche blad ontleend, ongetwijfeld de minst gelukkige. Uitsluitend over Servie zullen de keizers wel niet gesproken hebben en een handelsverdag, kwestien van toltarieven enz., worden niet op keizers bijeenkomsten, maar aan de groene ministertafel behandeld. Het eenige, wat een nauwlettend opmerker meent verstaan te hebben en thans een telegram uit Berlijn in de Duitsche bladen urbi et orbi verkondigt, is, dat keizer Wilhelm meermalen heeft te kennen gegeven, dat hij alles zou doen, om den vrede te bevorderen en dat geen staat- kundige verbindtenissen zijn gesloten. Yoor 't overige weet men alleen een en ander omtrent het uiterlijke, het ceremoniele der bijeen komst. Keizer Frans Jozef droeg een Pruisische huzarenuniform en keizer Wilhelm die van zijn Oostenrijksch infanterie-regement. Bij de aan- komst aan de keizerlijke villa stond keizerin Elisabeth op het perron en de Duitsche monarch kuste hare hand. Aan het diner werden geen toasten uit- gebracht en daarna hadden de keizers een gesprek, waarbij niemand tegenwoordig was. Frans Jozef geleidde zijnen gast naar diens hotel en haalde hem 's avonds af, om een ridje te doen naar Hallstadt. De ontmoeting was, als altijd, zeer hartelijk en ging, even als het vertrek, van kussen en om- helzingen vergezeld. In Engeland begint de regeering te begrijpen, dat het volk van geen oorlog weten wil ten gunste van Turkije, en dat die oorlog zonder Oostenrijks bijstand in elk geval onmogelijk zou zijn. De eerste mipister heeft dan ook eene zeer vredelievende ver- klaring afgelegd in het Hoogerhuis en gezegd, dat er geen enkele reden is, om het woord van Ruslands keizer, dat annexatiezucht aan zijne handelingen geheel vreemd is, te betwijfelen. Deze verklaring kan niet anders beschouwd worden, dan als eene amende honorable voor de beleedigende woorden, door I lord Beaconsfield een half jaar geleden gesproken, toen hij de verzekering van den Czaar als van nul en geener waarde beschouwde. Ter Neuzen, 14 Augustus. Walsoorden, 11 Augustus. Alhier is reeds j sedert eenige dagen een stoomboot geankerd van het Belgische loodswezen, waarvan het personeel j met een kleinere stoomboot peilingen verricht in het vaarwater der Wester-Schelde. Dezer dagen is ten nadeele van A. de Block, landbouwer te Clinge (Zeeland), op diens perceel land aldaar, een hoop, bevattende 20 roggeschoven door brandstichting vernield; door 2 h 3 jeugdige knapen van 9 tot 11 jaren oud is deze daad door middel van lucifers gepleegd. Door den wachtmeester der brigade marechaussee te Hulst is, naar wij vernemen, proces—verbaal opgemaakt. Den 20 dezer zal op het Zuidernet der staats- spoorwegen en op den Rijnspoor een belangrijk troepenvervoer plaats hebben. Op dien dag zullen uit de garnizoenen in Zeeland, Bergen op Zoom en Breda pi. m. 5900 man naar Ede en Veenendaal vervoerd worden. Aan de geneeskundigen, bedoeld in art. 7 der quarantaine-wet, voor zoover zij niet tot de ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht behooren, zal voor elk schip, dat ingevolge de bepalitigen dier wet door hen zal zijn onderzocht, de som van 10 worden toegekenden bovendien gelijke som wanneer zij, ingevolge lastgeving van den burgemeester, toezicht hebben gehouden op de uitvoering der voorschrifteu, in artt. 10, 11 en 14 der wet of in een dier artikelen vermeld. Bedoelde geneeskundigen zullen de kosten van hun vervoer naar het schip aan het rijk in rekening kunnen brengen. Over eenige dagen verloste op Kamperland, gemeente Wissenkerke, eene vrouw door middel van de keizersnede (sectio caesarea). De operatie werd verricht door dr. J. C. de Man, uit Middelburg, met medehulp van de heeren geneeskundigen dr. Q. J. M. Jansen en D. J. Helderman van Wissenkerke. Niettegenstaande de operatie met het gunstigst gevolg afliep, heeft de vrouw grootendeels nog haar leven te danken ain den praktischen tact van den laatstgenoemden, die haar na de operatie heeft be handeld. De 23jarige vrouw sedert eenige weken de echt- genoot van een 60jarigen man, bevindt zich met het kind in zeer bevredigenden toestand. De kamer van koophandel te Breda heeft bij den minister van finantien verzocht, spoedig de bronzen pasmunt in omloop te brengen. Zij doet in haar verzoekschrift uitkomen, hoeveel zorg en moeite het heeft gekost, om de Belgische koperen munt te verdrijven en vreest, dat, wanneer de regee ring nog langer draalt, eene voldoende hoeveelheid bronzen pasmunt in omloop te brengen, de pogingen, die nu nog tegen den dreigenden invoer van de Belgische 2-centimesstukken worden aan- gewend, weldra vruchteloos zullen blijken en vooral de grensgemeenten die munt weder in betaling zullen aannemen. Uit de aangiften voor de inkomstenbelasting te Amsterdam hoewel nog niet geheel voltallig laat zich nu reeds met betrekkelijke zekerheid mededeelen, dat de raming van den wethouder van financien van 7 0 millioen belastbaar inkomen bereikt zal worden. In 1872 begon de Amsterdamsche omnibus- maatschappij hare werkzaamheden met een lijn, name- lijk DamPlantage, bediend door twee omnibussen. Thans heeft zij 40 omnibussen, 30 tramwagens, 310 paarden, 8 groote stallen met bijbehoorende gebouwen en kantorenzij vervoerde verleden jaar ruim drie millioen passagiers en zal dit jaar de vier millioen verre overschrijden, want in het eerste halfjaar 1877 werden 800,000 passagiers meer vervoerd dan in hetzelfde tijdvak in 1876, enge- durende de maand Juli van dit jaar alleen maakteu 540,000 personen van trams en omnibussen gebruik. Wij vernemen, dat het Haagsche gemeente- bestuur aan den ingang der stad de oude Boschbrug doet vervangen door een prachtige nieuwe brug. Zij wordt van gehouwen steen, eskauzijnschen en fijnen zandsteen gebouwd en boven de breede ba- lustraden zullen aan de vier zijden vier metalen groepen van allegorische beelden verrijzen. Zij stellen voorde Haagsche stedemaagd, als sjmbool der TEH NEDZENSCHE Mil HUT. OH blad versehljjni IMnwdag- en Vrijjdagavwiid bij J. H. G. II II O T te Ter Kenzcn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1