Oorsproni van Jen naam Ter (tan. aardappelkever reeds was overgebrachtdat derge- lijke veronderstellingen |)laats hebben is niets anders, dan dat de vinders van dergelijke rupsen, welke dit jaar overvloediger dan in andere jaren voor- komen, niet op de hoogte zijn van de daaruit, voortkomende vlinders of kapellen en acliten wij het daarom niet overbodig daaromtrent eenige nadere beschrijving te geven. Het bovengenoemde insect behoort tot die soort, welke men motten noemt. Deze vliegen, wanneer zij uit de wormen zijn voortgekomen, of alleen des morgens vroeg en des avonds laat, en dan noemt men ze sphinxen; of wel zij worden alleen des avonds en des nachts gezien, en dragen dan den naam van eigenlijke motten. De bovenvleugels van het doodshoofd zijn don- kergrijs van kleur, afgewisseld met wit en oranje; de ondervleugels zijn helder oranje, overdwars ge-^ teekend met twee zwarte streepen. Het zonder- lingste aan dit insect is eene zeer groote plek op het bovenlijf, die vrij juist op de gewone figuur van een doodshoofd gelijktdeze vlek is bleek grijs, afgewisseld door okerkleur en zwart. Yoor geheele gewesten is dit schepsel een voorwerp van schrik geweest, daar het volk in den onnoozelen waan verkeerde, dat het ziekte en ongeluk aanbrengt. Er is nog eeue bijzonderheid, waarom hetgevreesd werd: als men het in de hand neemt of ook maar eenigzins stoort of plaagt laat het een geluid hooren, dat veel naar het piepen eener muis gelijkt. Tot ons leedwezen vernemen wij van ver- schillende plaatsen, dat zicli de ziekte in de aard- appelen weder vertoont; het verwijderen van het aangetaste loof, waarin zicli de ziekte het eerst openbaart, wordt zeer aanbevolen. In October van dit jaar zal te Neurenberg eene internationale tentoonstelling van hop en werktuigen voor den hopbouw gehouden worden. De hop moet van den oogst van 1877 en door den inzender zelf gebouwd zijn. De inzenders kunnen zich tot 31 Augustus e. k. aanmelden bij den heer Eduard Vollrath te Neurenberg. VAN HET OORLOGST OONEEL. De berichten van het oorlogstooneel zijn schaars. Selvi zou door de Russen verlaten zijn en generaal Zimmermann zou de Dobroedsja ontruimeu, ora het leger van grootvorst Nikolaas te versterken. Volgens de laatste, uit goede broil ontvangen berichten, hebben de Russen bij het laatste gevecht te Plevna een verlies geleden van 7000 man, zoo dooden als gewonden. KARS, 3 Augustus. De Russen hebben op nieuw met een sterke macht de Turken aangevallen. Er werd scherp ge- vochten, waarbij de Ottomanisclie kavallerie zich onderscheidde. De Russen werden geslagen. Zij waagden het niet de versterkte positie van Soebitan aan te tasten. Intusschen komen voortdurend versterkingeu in het Turksche kanip aan, zoodat Moekhtar pacha volkoroen in staat is aan de Russen het hoofd te bieden. KONSTANTINOPEL, 5 Augustus. Ofticieel. In een gevecht bij Jenisaghra zijn de Russen totaal verslagen. Zij werden vervolgd tot Hain Boghar. Suleiman pacha heeft den pas bezet. LONDEN, 6 Augustus. Het gouvernement heeft gelast, dadelijk 500 ton bommen naar Malta te verzenden op particuliere schepen. GEMENGDE BERICHTEN._ In den tuin, achter het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Arnhem, staat thans een appel- boom voor de tweede maal van dezen zoiner in den bloei. De Amsterdamsche tentoonstelling is gedurende de drie eerste weken door 71357 betalende personen bezocht. Den 1 dezer werden 8000 entrees van 25 cents genomen. Te Noord- gouwe is een schuur afgebrand en den dag daarna ontstond andermaal brand op diezelfde hofstede. Nu was het woonkuis aan de beurt, dat dan ook nagenoeg geheel vernield werd. De verbrande schuur was nog niet oud, het woonhuis daaren- tegen wel. Ook nu is de oorzaak van den brand onbekend. Twee jongelieden te Maastricht kregen eenige dagen geleden twist. De een loste twee revolverschoten op zijn tegenstander. Hij trofniet dezen, maar een derden in den wang. Tegen den woesteling is proces-verbaal opgeinaakt. Iemand nit Peize ging naar de Groninger weekmarkt om boter en eieren aan den man te brengen en tevens enkele betalingen te doen. Hij had daartoe een muntbiljet in een graauw papier en, naar hij meende, in den zak gestoken. Toen hij echter op de inarkt. kwam, miste hij 't papier; hij ging weer naar Peize en vond daar het muntbiljet terug als prop op eene kruik. Tijdens het onweder van jl. Donder- dag, waren de landbouwer S. met zijne knechts, te Stralen op het veld bezet met maaien; twee dezer laatsten zijn door den bliksem doodgeslagen en de eigenaar is zoodanig getroffen dat hij buiten verstand was. Schipper J. S., wiens scliip voor Dordrecht op stroom lag, schijnt beschonken aan boord te zijn gegaan en in't water gevallen. Zijn lijk is nabij het Papendrechtsche Veer opgevischt. Te Schin—op-Geul (Limburg) heeft men diep in een zandbedding, die sedert jaren geexploiteerd wordt, een volwassen eik gevonden, geheel versteend. De boom is circa 12 voeten lang, kolossaal zwaar van takken en wortels voorzien en geheel gaaf. Donderdag ochtend ten half vijf ure barstte een zwar.r onweder los boven de gemeente Oudcarspel. De meelmolen van A. Borst geraakte daardoor in brand. Door het inslaan van den bliksein werd een der wieken afgerukt, terwijl het gebouw in een oogwenk in voile vlam stond en er niets meer te redden was. De molen was tegen brandschade verzekerd. Een koloniaal sloeg te Arnhem met zijn arm door eene ruit heen, waardoor hij zich den pols heeft afgesneden. Te Hengelo is een 5-jarig knaapje achterover in een pot met kokend water gevallen. Het kind werd met brandwonden als overdekt en is aan de gevolgen overleden. Als een gevalletje, dat niet dagelijks voorkomt deelt men mede, dat zekere landbouwer dezer dagen nabij zijne woning, in Varsseveld met het maaien der rogge daarin een half dozijn kippen- nesten vond; in een dezer nesten lagen vijf en dertig en in een ander vijf en zestig eieren. Henry Cole, aangehouden voor dubbele moordpoging, gepleegd aan boord van de Engelsche bark Queen of the Pleet, is met de Engelsche stoomboot Orion uit Antwerpen naar Louden vervoerd, om aldaar te worden gevontiisd. Te Mulheim is een melkboer tot tien dagen gevangenisstraf veroor- deeld, omdat hij aan een bakker melk had geleverd, vermengd met water uit een kanaal, dat bezet is met vele voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen, af- komstig van afval uit thbrieken en vuilnis uit woon- liuizen. Met het oog op de coloradokevers, heeft de Duitsche rijks-regeering bevoleu dat met de meeste nauwgezetheid de vreemde uit New-York, Duitsche havens aandoende schepen behooren te worden onderzocht. Het wijfje van een der grootste slangen in den Zoologischen tuin te Antwerpen, heeft 20 eieren gelegd, welke zij thans bezig is zeer zorgvuldig uit' te broeden. De eieren zijn geelachtig en ter groote van een klem ganzenei. Drie der voornaamste specerij—handelaars te Maintz zijn ieder tot een boete van 33 mark veroordeeld, wegens verkoop van gemalen kaneel, die vi rmengd was met ijzersteen en ijzeroxyde. Te Garnsee, nabij Marlenwerder, in Pruissen is het raadhuis, met alle daarin aanwezige boeken en papieren, be- nevens het post- en telegraafbureau en een vijftig- tal huizen door brand vernield. Te Keulen ver- koopt Karl Reitiuger thans manchetknoopjes in den vorm van colorado-kevers, waarvan do getiouwe nabootsing zeer geroemd wordt. Aan de ltus- sische grootvorstin Wladimir is op liaar reis naar Trouville een reistasch ontstolen, die 60,000 frs., benevens haar private correspondentie bevatte. Een persoon, zich als veekoopman voordoende, kwam te Roozendaal bij een goudsmid een som van p. m. 250 besteden en wilde met een ell'ect van tr. 1000 betalen. Dit kwam echter verdacht voor; de burgemeester werd ontboden en daar de kooper hem niet dan verwarde antwoorden gaf, vond hij het raadzaam hem maar voorloopig in arrest te houden. Bij onderzoek ontdekte men nog eenige etfecten, te samen voor een reeele waarde van 100. Op de stukken vond men het adres van een Antwerpsch etfectenhandelaar, en dit voerde bij onderzoek tot de ontdekking, dat de etfecten afkomstig waren van een landbouwer te Brassehaet, te wiens huize daags te voren was ingebroken, De gewaande veekoopman is natuurlijk in hechtenis gehouden. Een bewoner van een gehucbt onder Ooster- hout kwam de geboorte van een zoou aangeven. Daags daarna kwam hij terug zeggende, dat hem eigenlijk een dochter geboren was. Zulke vergis- singen gebeuren meer. Zeldzamer is een ander gevaleen boer uit een ander gehucht, van dezefde gemeente, kwam eveneens aangifte doen van een kind. Toen hem gevraagd werd van welk geslaeht het kind was, zeide hij dit nog niet met zekerheid te kunnen zeggen, daar misschien nu op 'i oogen- blik zijn vrouw bevallen zou, maar dat hij, nu toch in de gemeente moetende zijn, gedacht had om een latere reis uit te sparen en met een maar aangifte te gaan doen. Te Odessa waren dezer dagen soldaten aan het exerceeren; een onderofficier beval een soldaat op verschillende punten te mikken. Daar dit niet best ging, liet de sergeant den soldaat op hem zelven aanleggen. Hij koinmandeerde vuur; de soldaat gehoorzaamde en, door een kogel in het hoofd getroffen, viel de sergeant dood neder. Daar nu bij de exercitien slechts losse patronen gebruikt worden, wekte dit ongeval aanstonds groote be- vreemding. Het schijnt, dat de soldaat, die op wacht had gestaan, vergeten had zijn geweer te ontladen. Een rijke bakker meende dat de stukken boter, die hij van zekeren boer ontving, hoe langer zoo lichter werden. Eindelijk begon hij de boter na te wegen en kwam tot de ontdekking dat er steeds meer of minder aan de hoeveelheid ontbrak. Hij daagde den boer deswege voor den rechter, en het volgende verhoor had plaats Rechter. wHebt gij een weegschaal bij u te huis?" Boer. „Ja." Rechter. „Gij hebt toch gewichten?" Boer. vNeen die heb ik niet." Rechter. ,/Hoe kunt gij dan de boter wegen?" Boer. Wel zeer eenvoudig. Zoolang de bakker van mij boter koopt, zoolang koop ik van hem brood. Als hij nu een stuk boter van drie pond wil hebben, neem ik een van zijne brooden, die ik als drieponder heb moeten betalen en weeg daartegeu de boter die ik hem verkoop." De boer werd vrijgesproken. INGEZONDENE STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Ik heb wel eens pleizier, om de wijze, waarop oudheid- en geschiedvorschers het gordijn niet der toekomstmaar van het verleden trachten weg te schuiven en den oorsprong van of de aanleiding lol bestaande zakeu mttevorschen. Niet zelden toch wordt dnarbij der verbeelding eene ruime soms zelfs romantische vlucht gelaten, en worden oorzaken ontdekt, die met geene moge- lijkheid door een ander zouden kunnen gegist worden. In het nummer uwer courant van 1 Juli 11. las ik een artikeltje van dfn heer P. van Wie- meersch uit Gent, waarin deze de broil van den naam Ter Neuzeu trachtte aantetoonen, om te be- wijzen, dat het gemeentebestuur alhier recht had ge- handeld, met aan onze plaats haren oorspronkelij- ken en alzoo juisten naam terugtegeven. Ofschoon erkentelijk aan onzen Zuidelijken nabuur voor het compliment aan ons gemeentebestuur ge- bracht, en daaromtrent met hem iustemmende, kan ik mij echter onmogelijk bij de resultaten zijner uavorsching nederleggen, en neem daarom de vr.j- heid eene kleine repliek te Ieveren. De naam Ter .\eitzen werd door den geachten schrijver afgeleid van Terra nova" of Terre neuve" (Mentvlan.i.) ZEd. zal het mij niet misduiden, wanneer ik inijne verwondering te kennen geef, dat we ook hier weder eeu Lalijnscfien of een Frnnschen oor sprong moeten zoeken voor den naam eener oud .\eder(andsche plaats, in eene streek, waar oor- spronkelijk GermaansChe volkstammen (ik meen <le d Driven) zich \estigden, en waar op eene heel enkele uitzondering na de narnen van alle Gissen doet missen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2