binnenland! No. 1272. Zaterdag 28 Juli 1877. 17e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. C olorado-kever. ABONNEMENT. advertentiEn. AANBESTEDEN: De levering van Petroleum en het- geen verder noodig is voor de straat- verlichting, gedurende 1877/78. Ter Neuzen, 27 Juli. TEH IVEEZENSCHE COERANT. Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren eri Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regsls f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE nrcii. Hit bind vcrschijjnt Dlusdag. eii Vi'ijdag.tTOiid bij .1. K. G. I> II O X T te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER van TER NEUZEN maakt atidermaal bekend dat op de gemeente—secretarie voor iedereen ter inzage ligt eene beschrijving met teekening van den Ter Neuzen, den 26 Juli 1877. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEl ZEN zullen op Koiiderdasden 9 Augustus 1877, des morgens ten 10 uiir, in het gemeonte-raad- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De betrekkelijke. voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook den dag voor- en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, tot het ontvan- gen der inschrijvings-biljetteu. Ter Neuzen, den 27 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. folitielt Overziclit. Terwijl Ruslands zegevierende benden steeds verder het vijandelijk gebied binneu dringen, zich blijkens een offieieel telegram uit Tirnova reeds van den sleutel van den Midden-Balkan, de Schipka- pas, den breede weg van Tirnova naar Kesanlik, met en benevens deze plaats hebben meester ge- maakt, wordt nog altijd gewacht op energieke daden van de Turken, die tevens de oorlogskansen ten hunnen gunste zouden kunnen doen keeren. De Turken hebben geslapen toen bet tijd tot waken was en nu zij de oogen goed hebben uit- gewreven, is het hun onmogelijk te herstellen wat door achteloosheid is verloren gegaan. Een militair schrijven van de Koln. Zeit. zegt, dat al 't nood- zakelijke voor eene doeltreffende verdediging door de Turken werd verzuimd; de natuurlijke defensie- liniende Donau, de Jantra en de Balkan zouden door de Russen nagenoeg zonder slag of stoot doorgebroken worden; de opstelling van het leger met het concentreren der hoofdmacht bij Schumla was een strategische fout en het beweren dat Abdul Kerim-pacba een veruuftig plan zou hebben, is eenvoudig niets meer dan een sprookje, want hoe dit plan ook wezen mocht, het zou niet ver- hinderen, dat de veldtocht reeds ten gunste van Rusland beslist en Turkije reddeloos verloren is. Den opvolger van Abdul Kerim-paclia, die niet meer kan goed maken, wat door zijn voorganger bedorven werd, blijft niets dan de zeer moeielijko taak over, om de militaire eer der Turken te redden. Is dit oordeel van den correspondent al zeer donker gekleurd, 't scbijnt geenzins overdreven. Reeds ongeveer 35,000 Russen zijn den Balkan gcpasseerd en hun aantal vermeerdert dagelijks. Zij rukken steeds verder voorwaarts en zullen wel- dra voor Adrianopel staan. En deze plaats eal al evenmin in staat zijn de vijandelijke legerbenden weerstand te bieden, omdat zij in even slecbten toestand verkeert als de overige vestingen in Bul- garije en Rumenie. Op de wallen vindt men b. v. geene kanonnen. Het daarvoor bestemde geschut licht bier en daar in spoorwegstations, van waar men plan had het bij gelegenbeid wel eens naar zijne bestemming te brengen. Nu het misschien te laat is, stelt men alles in het werk, om het verzuimde weder in te halen. Het gevaar, dat door dit verder dringen van den vijand voor Konstantinopel ontstaat, "heeft niet alleen daar verslagenheid gewekt, maar de vraag wordt nu algemeen vernomenwat zal Engeland thans doen, zal het deelnemen in den oorlog? En ons antwoord op die vraag luidtWij geloove'n, dat, indien de Russen op Konstantinopel aanrukken en deze stad pogen in te nemen, Engeland onge- twijfeld troepen zal landen te Gallipoli op het smalle Turksche schiereiland, dat tusschen de Darde- nellen en de golf van Saroes ligt. Wij hebben meer dan eene rede, om dit te ver- onderstellen. In zijne laatste depeche aan prins Gortschakoff zeide lord Derby bet volgende: „Hr. Ms. regeering, bet overwegend staatkundig, militair en handelsbelang van Konstantinopel in aanmerkinc nemende, is niet bereid met onverschilligheid te aam schouwen, dat eene hoofdstad, welke zulk eene eigen- aardige en gebiedende ligging heeft, in andere handen overgaat". De Russen werden dus gewaarschuwd. lit Klein-Azie is weinig nieuws. Alleen wordt melding gemaakt van een gevecht, dat ten gunste der Russen schijnt beslist te zijn. Overigeirs mag uit de verschillende bericbten opgemaakt worden, dat de krijgskans zich ook hier andermaal ten nadeele van Turkije heeft gekeerd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft jl. woens- dag uitspraak gedaan in de zaak van Jacoba Lan- geveld te Zaamslag, beschuldigd van kindermoord zij werd tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hetzelfde gerechtshof veroordeeldeP. J. D. en A. J. Y., wegens diefstal van hanen en kippen te Sas van Gent, D. tot 3 en Y. tot 2 jaren gevangenisstraf. Wij maken den landbouwers en liefhebbers van landbouwkundige werktuigen opmerkzaam, dat op Dinsdag den 31 dezer des voormiddags te 10 ure, in de omstreken van Oosterzeelen, statie van Moortzeele (spoorweglijn van Gent naar's Graven- brakel) proefnemingen zullen plaats hebben met de machinen van den heer A. Dutry-Colson te Gent voor het maaiien en korenpikken. Bij gelegenheid van de kermis te Westkapelle, zou men aldaar onder meerdere vertooningen ook de kat in de ton knuppelen (volgens veleti een vermaak uit de midden eeuwen afkomstig, doch hetwelk nog in bet begin dezer eeuw op vele plaatsen in gebruik was). Toen de politie zulks wilde beletten en met proces—verbaal dreigde, lachte men in plaats van te gehoorzamen en na eenige goede worpen tegen de ton te hebben gedaan, kwamen er steenen uit en geene kat was aanwezig. Een groot gejoel had hierbij plaats en menig maatje werd geledigd op de voldoening, dat men de politie zoo fijn bij den neus had gehad. In de verschillende garnizoensplaatsen cir- culeeren uitnoodigingen aan de officierenten einde bij genoegzame deelnemiug aan Z. M. den koning een album met adressen van dank en waardeering van de actieve officieren van het leger aan te bieden, wegens het op nieuw door Z. M. gegeven koninklijk blijk van belangstelling (een gift van bijna 2 ton gouds) in de onlangs opge- ricbte vereeniging van gepensioneerde officieren. Z. M. de koning heeft volgens de Fransche bladen op HD. doorreis van Zwitserland naar Bagneres de Luction, van Lvon komende, zich Zaterdag korten tijd opgehouden te Murat en Aurillac. In eerstgenoemde stad werd Z. M. ge- complimenteerd door den onder-prefekt en te Aurillac door den prefekt van het dep. Cantal, vergezeld van zijn secretaris-generaal. De koning,' die het grootkruis van het legioen van eer droeg, merkte aan het station een kwartiermeester der gendarmerie op, die met de militaire medalje ge- decoreerd was; Z. M. ging op hem toe, sprak den krijgsman vriendelijk aan en drukte hem min- zaam de band. De regeering moet van plan zijn, te Breda een cellulaire gevangenis met rechtsgebouw te bouwen op een gedeelte der geslechte vesting- gronden buiten de voormalige Boschpoort. Waar- schijnlijk zullen reeds op de staatsbegrooting voor 1878 de gel den daarvoor worden uitgetrokken. Het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen naar de wet op de personeele belasting aan de rijksschatters over het dienstjaar 1876/77^ krachtens letter c. van art. 3 van het koninklijk besluit van den 3 Maart 1870, uit te keeren, is bepaald op 76 2/io ten honderd van het gelnele beloop der kosten, voor die opnemingen verschul- digd. De Amsterdamsche droogdok maatschappij, die zonder subsidie van stad of land het dok aan de nieuwe haven van Amsterdam schenken zal, dat onontbeerlijk is voor de groote schepen, wordt gesteund door het publiek. Het geheele kapitaal in aandeelen ad 400,000 is volteekend. Van de obligatie-leening groot 500,900 is voor 403,000 iiigeschreven. De reddingbaak op Onrust is naar men uit Texel meldt voltooid. Vier meter boven volzee staat op een paal, die door acht zware eikenbalken gesteund wordt, een vierkant huisje, dat als toevluchtsoord door den schipbreukeling kan be- trokken worden, als hij levend de zandbank heeft bereikt. Een stevige trap leidt naar boven. Om T huisje is een plankier aangebracht, door een ijzeren hekje omgeven, terwijl een vlaggestok hoog boven 't dak uitsteekt, waaraan de geredde een bol kan hijscben als sein naar den wal, om hein van de zandbank te komen afhalen. De stichting van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1