BIN N EN LAND. BUITENLAND. No. 1271. Woensdae 25 Juli 1877. 17e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADYEETENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiiuitidd.ig ItltIK aren. il bij Jt. K. G. D II O K T te Tee JV'cuzeu. JPolitielt Overzicht. Wanneer men de vele telegrammen van liet Europeesch oorlogstooneel nagaat en op de kaart een blik slaat op bet terrein, door de Russen thans op het vijandelijk gebied bezet, dan beseft men duidelijk, dat er belangrijke overwinningen zijn behaald. Van onbeschrijfelijk veel waarde is voor de Russen de inname van Nikopolo. Daardoor hebben zij een breede basis voor hunne krijgsbewegingen aan den Donau verkregen. Over eene uitgestrekt- heid van negentig Engelsche mijlen hebben zij thans de volstrekte macht over den breeden stroom, en door het bouwen van een sterke breede brug met versterkte bruggehoofden, is voor hen de geiegenheid geopend, met het meeste gemak de gemeenschap met hunne legers in Bulgarij een aan de andere zijde van den Balkan te onderhouden. Aan dit voordeel paart zicli een niet minder gunstige omstandigheid, n. m. de liulp en mede- werking, welke de Russen allerwege van de Bulgaren ondervinden. Door die hulp is het dan ook gelukt den vijand te verschalken en den Balkan over te trekken op eene plaats, waar de Turken zulks volstrekt niet verwachtten. Een Bulgaardschen gids bracht hen over een pad, enkel voor muilezels begaanbaar, over de bergen tusschen de Treona en Elenapassen. De geringe Turksche macht, gelegen in het aan de zuidzijde van dit bergpad liggende dorp Hanckoi, werd gemakkelijk op d} vlucht gedreven. Aan gene zijde van den Balkan rukken de Russen thans voorwaarts; een gedeelte der troepen over Jeni—Saghra waar ze den spoorvveg veruield hebben op Adrianopel, een ander gedeelte op Philippopel in nader zuidwestelijke richting. Te Konstantinopel verkeert men, gelijk zich be- grijpen laat, in groote spanning en bij den dag neemt de ongerustheid toe. De dagbladen sporen de bevolking aan zich te wapenen, daar de vijand reeds de heilige poorten van Stamboul uadert. IJverig wordt gearbeid aan de verdedigingswerken. De porte nam voorts eenige andere maatregelen, waartoe ze in dergelijke gevaarlijke omstandigheden altijd gaarne haar toevlucht neemt. De opperbe- velhebber van het Donau-leger, Abdul-Kerim- pacha, is afgezet en ook Redif-pacha, de minister van oorlog, en Reouf-pacha, die nog onlangs zoo gelukkig tegen de Russen gevochten heeft, zullen vervangen worden. Hassim-pacha, de minister van justitie, en de divisie-generaal Safvet-pacha zijn naar Adrianopel vertrokken, ten einde maatregelen te nemen om te beletteu, dat de Bulgaren zich bij de Russen aansluiten. Aan Hobart-pacha is bevel gegeven om, bij wijze van adeiding, eenige Russische steden aan de Zwarte Zee te gaan beschieten. Toch scliijnt men in Konstantinopel zich te vleijen, dat de mogendheden den vijand niet voor de muren der heilige stad zullen laten komen en dit is trouwens de verwachting van geheel Europa. Te Weenen zoowel als te Londen, zegt de Temps, had men tot nog toe den overtocht van den Balkan altijd beschouwd als een geschikt tijdstip, om met de bemiddelings-voorstellen bij de oorlogvoerende partijen voor den dag te komen. Nu echter seint men uit Weenen aan dit blad, dat men het rechte oogenblik nog niet gekomen acht. Men wil liever wachten tot dat de Russische legers onbetwist meester zijn van de positien ten zuiden van den Balkan; het doortrekken van een enkel korps en het bezjtten van enkele passen worden nog niet als beslissende voordeelen beschouwd, welke aan- leiding tot vredes-onderhandelingen zouden kunnen geven. Terwijl bezuiden den Balkan de Russen alle krachten inspannen om een leger bijeen te brengen, dat Adrianopel bedrijgen kan, heeft het Russische leger in de Dobrudscha inmiddels ook niet stil gezsten. De spoorweg van Czernavoda aan den Donau tot aan Kustendsche aan de Zwarte Zee, de zuidelijke grens der Dobrudscha, is door hen genomen, terwijl genoemde plaatsen eveneens bezet zijn. De Turken zijn algemarcheerd naar Rustschuck, ten einde voor deze vesting het beleg te slaan. Ook in Klein Azie schijnen de zaken weder een anderen loop te zullen nemen. De Russen hebben daar versterkingen ontvangen en maken zich gereed, om wederom offerisief te werk te gaan. Ter Neuzen, 24 Juli. Gisteren avond is alhier in het kanaal verdron- ken een artillerist-milicien van het garnizoen, ge- naaind Emilianus Servatius Yerbist, oud 20 jaren, geboren te Hulst; niet kunnende zwemmen, begaf hij zich aldaar te water, doch zonk weldra in de diepte. Spoedig opgehaald, waren echter alle mid- delen om zijne levensgeesten op te wekken, welke onmiddelijk op hem werden aangewend, te vergeefsch. Zaamslag, 20 Juli. De heer M. Boone, pre- dikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Oud-Vossemeer, die mede een beroep had ontvangen naar Haamstede, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Himteiiisse, 23 Juli. Het bouwen der pastorie voor de Ned. hervormde gemeente alhier is, zonder de levering van steen, pannen en zaud, aangeno men voor 4984 door J. C. Sorber, te Hontenisse. De hoogste inschrijving bedroeg 6818,94. Yoor het gerechtshof te 's Gravenhage werd jl. Vrijdag behandeld de zaak van Jacoba Lange- veld, van Zaamslag, beschuldigd van kindermoord. De beschuldigde bekende hare misdaad. Door het openbaar ministerie werd, bij monde van den ad- vocaat-generaal mr. Eranfois, 5 jaren tuchthuisstraf gerequireerd. Uitspraak op 25 dezer. Men schrijft uit Middelburg De bad- en zweminrichting is geopend, en zou voorzeker aan een lang gevoelde behoefte voldoen, indien zij meer aan de verreischten van een goede inrichting kon beantwoorden, wat echter in stilstaand zout, water en dan nog wel in een inham buiten den trek van de weinige strooming van het kanaal onmogelijk is. Verstokte liefhebbers van in het water te liggen zullen zeker met genoegen van de inrichting gebruik maken, doch op den duur kan men zich van haar al even weinig schitterende uitkomsten voorstellen als van den pas geopenden omnibusdienst van Middelburg op Domburg. Alle comptabele ambtenaren in Nederland zijn bij ministerieele resolutie aangeschreven alle muntbiljetten, die onduidelijk zijn en niet alle ken- merken van echtheid a prima vista hebben, aan te houden tegen afgifte van een ontvangbewijs. Die muntbiljetten worden dan door de bevoegde auto- riteit gekeurd en, wanneer zij deugdelijk worden bevonden aan den eigenaar teruggegeven. In 't tegen- overgesteld geval worden zij vernietigd. Neemt men de vroeger vermelde kenteekenen van valsch- heid waar, dan moeten de biljetten worden gezon- den aan den officier van justitie; is een biljet slechts verdacht, dan moet het rechtstreeks aan den minister van justitie worden gezonden. Landbouwberichten. Zekere heer van de Velde meldt in de Prov. Noordbr.„Nu is het tijd om de aardappelen van hunne bloemen te berooven. Dit heeft een derde meer opbrengst, niet in getal maar in gewicht. Twee jaren ondervinding hebben mij de volkomene overtuiging gegeven. Dit werk kan het gemakke- lijkst door de schoolkinderen gedaan worden, die daarmee een grooter dagloon dan menig ambtenaar kunnen verdienen. Dat men het beproeve en men zal het gelooven." Als voorbehoedmiddel tegen varkensziekte wordt aanbevolen 7 deelen gemalen krijt en een deel ijzerfoest en daarvan 3 lepels daags voor ieder varken. Dit middel is voor de arbeidenden klasse van- wege de afdeeling Lekkerkerk en omstreken der IIol- landsche Maatschappij van Landbouw gratis verkrijg- baar gesteld. De middenprijs van het vette vee op de j voornaamste markten van Belgie was gedurende de verledene week als volgtossen 95 centimen i tot 1 fr. 15, stieren 75 centimen tot 1 fr., koeien en vaarzen 75 centimen tot 1 fr. 03 en kalveren 85 centimen tot 1 fr. 25. Alles per kilo levend gewicht. De markten waren middelmatig bezet. Vette varkens 1 fr. 17 tot 1 fr. 22, opslag twee centimen, mede per kilo levend gewicht. Op I de markten weinig voorraad. Eene lichte verbetering in den graanhandel is staande gebleven. De beste kwaliteit van vlas heeft eene kleine verhooging ondergaan, de gemeene hield prijs. Er werd per 3 kilo's besteedte Mechelen 4 fr. 89 J tot 5 fr. 73, te Sottegem 4 fr. 10 tot 5 fr. 30, te Nederbrakel 4 fr. 35 tot 5 fr. 25, te St. Ni- colaas 5 fr. 82, te Deinze 6 fr. tot 6 fr. 75, te Werk is afgeslagen en gold Brugge 5 fr. 70. van 3 fr. tot 3 fr. 25. Te Kortrijk was geene verandering in den prijs van het vlas gekomen. Yrouw Emault, de beruchte tandentrekster vindt te Gent een ongewonen bijvalde geestdrif- tigste betuigingen ter barer eer houden niet op en er gaat schier geen dag voorbij of er worden haar bloemruikers aangeboden door de dankbare bevolking, wier kwellende bijters zij uittrekt. Jl. Zondag was het voor vrouw Emault een oogenblik van waren triomf. Toen zij gereed was om van den Kouter naar haar hotel terug te rijden, heeft - HIS \scnii i;oi!in\T. I>it blad ventrhijul EMusd.ig- ei i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1