MATEN EN GEWICHTEN. BINNEN LANIX No. 1269. Woensdag 18 Juli 1877. 17e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. H F« II IJ K Ter Neuzen, 17 Juli. TEH l\E!IZEI\$CHE COURANT. A B O N N E M E N T. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het jg ijelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. "J -- J 7OO J Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEETENTllN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uiimidditg DR1E ureu. Uit bliid verschijnt Uinsdag- en Vrijdagavond bij .1. R. G. I> II O M T te Ter fteuzcu. DER. BURGEMEESTER. eti WETHOUDERS van TER N EUZEN maken bekend dat de lierijk der maten en gewichten voor die gemeente zal plaats hebben, in het oudc scliool- lokaal aldaar, op den 23, 24 en 25 dezer. dage- lijks van 8 tot 12 ore des voormiddags en van 1 tot 4 lire des liamiddag's dat de lengtematen van vijf, twee, een en een halve meter, benevens de vochtmaten, dit jaav van den herijk zijn vrijgesteld; en dat de maten en gewichten, benoorlijk schoongemaakt, tot den herijk moeten worden aangeboden. Ter Neuzen, den 12 Juli 1877. Burgemeester en Wetliouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. Politiolr Ivfoi'ziolu. De tegenspoed der Russische wapenen in Klein- Azie, schijnt eindelijk weer te verkeeren, echter na zooveel verlies, dat, volgens de laatste bericliten, de eenige plaatsen op Turksch grondgebied, welke nog in het bezit der Russen bleven, Ardalian en Bajazid zijn. Laatsgenoemde plaats was reeds door de Turken iugesloten en men zeide, dat Moektar- paclia bevel gegeven had, om de Russische troepen door lionger tot de overgave te dwingen. Dit doel is echter niet bereikt, want volgens een telegram uit Petersburg is bet generaal Tergukasoff gelukt, Bajazid te ontzetten, nadat de plaats 23 dagen iu gesloten was geweest. „Eene volkomene zegepraal werd behaald over de 30,000 Turken, die de citadel blokkeerden; vier stukken geschut werden veroverd, 80 Turken gevangen genomen, Bajazid is verwoest," zegt de depeche. De Russen zullen tlians hunnen veldtoclit in Klein- Azie weder van voren af moeten beginnen. Of dit zoo spoedig mogelijk zal zijn, is de vraag, daar de nederlaag der Russen en een eventueel voorttrekken der Turksche troepen op Russisch grondgebied, allicht een ander karakter aan den opstand in den Kaukasus zou kunnen geven. De Russen zullen zich dan ook wel't huis beter moeten vooibereiden, eer zij aan een nieuwen inval in Turkije aan die zijde kunnen denken. Men verwacht, dat tlians alle beschikbare troepen zullen worden samengetrokken tegenover het leger van Moektar-pacba, en een Turksch gezind correspondent te Konstantinopel bericht dan ook, dat men daar omtrent Moektar-pacha niet geheel gerust is en hij van het ministerie van oorlog de waarschuwing lieeft gekregen, om op zijn lioede te wezen; daar men gelooft, dat de Russen hunne troepen te samen trekken, om hem een slag toe te brengen, die noodlottig wezen zou, nu zijn rechtervleugel niet in verband staat met zijn centrum. Men moet dit afwachten, maar de blijkbare aarzeling van Moektar-pacha in de laatste dagen kan met deze waarschuwing wel in verband staan. In Bulgarije rukt het Russische leger steeds voort, zonder op eenigen ernstigen tegenstand van de zijde der Turken te stuiten. Slecbts bier en daar hebben kleine schermutselingen of onbeteekenende ruiter-gevechten plaats. In groot aantal blijven de Russische troepen den Dotiau overtrekken. Zij worden vooruamelijk gezonden naar het Oosten en het Zuiden, waar de ruiterij Tirnova reeds achter den rug heeft. Het doel schijnt te zijn de Turken op te sluiten in de vestingen van den vierhoek en hen te isoleeren, ten einde voile vrij- heid van handelen te krijgen, om den Balkan zuid en westwaarst van Tirnova over te trekken. Een telegram uit Belgrado meldt, dat de over- eenkomst tusschen Rumeuie en Servie defiuitief gesloten is. De iniiitaire medevverking van Servie zou tegen het midden van Augustus beginnen. De Servische regeering heeft met eenige tirma's te Parijs eene leening gesloten van twee millioen dukaten, gedeeltelijk door Rusiand gewaarborgd en behoudens goedkeuring door de skuptschina. Het vermoedelijke tijdstip der verkiezingen in Erankrijk wordt tlians door de Fransche bladen geplaatst tusschen 2 en 23 September. De minister van oorlog en die van buitenlandsche zaken moeten vooral op spoed aandriugen. In 't ministerie zou nog groote verdeeldheid heersclien omtrent de keuze der candidaten. Naar wij vernemen heeft in den vroegen mor- gen van heden aan den Nieuwe Nenzenpolder weder een dijksval plaats gehad eii wel aan de zijde van den Brakman, bij den zoogenaamden koepel, waar in de laatste jaren geene rampen plaats vonden. Over eene lengte van ruim 60 M. schijnt de steenglooiing op het beloop van den buitenberm te zijn weggenomen. De heer D. B. Steijns, hulponderwijzer aan de openbare lagere school alliier, is als zoodanig te Aardenburg benoeind. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben het tijdstip, waarop de herijk der maten en ge wichten in 1877 zal plaats hebben voor de hier- na te inelden geineenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, nader bepaald als volgt: Te Neuzen van 23 tot 25 Juli; te Hoek op 26 Juli; te Sas van Gent op 27 Juli; te West- dorpe op 28 Juli; te Zuiddorpe en Overslag op 30 Juli, des voormiddagste Zaamslag op 31 Juli; te Axel op 1 en 2 Augustuste Hulst, Clinge en St. Jan Steen op 3, 4, 6 en 7 Augustus; op het dorp R-apenburg voor: Stoppeldijk, Boschka- pelle en Hengstdijk den 8 Augustus; te Graauw den 9 Augustus; op het dorp Kloosterzande voor: Hontenisse en Ossenisse den 10 en 11 Augustus. Sluiskil, 17 Juli. Gisteren avond omstreeks zeven ure kwam de vronw van B. Splinter alliier uit hare woning, om hulp roependehare kleederen hadden vlam gevat, doordien de vrouw bij het vuur was gaan zitten, teneinde de rhumatiek uit haren rug te verwijderen. De brugwachter C. J. van Hecke riep liaar toe, terstond in het kanaal te springen, waaraan zij voldeed en door genoemden van Hecke nat op het drooge werd gebracht, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Hulst. Na door den jongenheer Jacob Hartog, alhier geboren, vele buitenlandsche reizen in verschillende rijken te zijn verricht, geniet hij de eer tot taal- meester bij de te doene reizen met den heer Grant, ex-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, te zijn gekozen, hetgeen natuurlijk den ouderen en der verdere familie mede tot eer verstrekt en alzoo aan dezelven niet onverschillig kan zijn. Ilulst, 16 Juli. Den 14 dezer is de gevangene A. C. de Wolf, arbeidster te St. Jansteen, die eene maand cellulaire gevangenisstraf te Middelburg moest ondergaan, en zich voorloopig in de kantonnale gevangenis te Hulst bevond, bij gelegenlieid dat de cipier liaar op het daaraan behoorend plein de open lucht verscnafte en haar een oogeublik alleen aan haar lot overiiet, naar Belgie ontvlucht. Wij vernemen, dat in bet door het gerechtshof te Js Gravenhage gewezen arrest, waarbij de recht- matigheid der inbeslagneming van de Phonix op de Schelde nader werd uitgemaakt, van de zijde der Phonix is berust, zoodat thans deze voor de Nederlandsche scheepvaart op de Schelde zoo hoogst belangrijke procedure is geeindigd. Het Vad. wijst op den gewichtigen dag van heden, die voor Nederland zal zijn, wanneer de stembus voor de derde maal in dit jaar zal geopend zijn. Wel is waar zullen die verkiezingen zich tot lokalen kring beperken, maar ze zijn daarom niet minder beiangrijk. Met de samenstelling van hst gemeentebestuur staat de welvaart eener ge meente in 't nauwste verband. De bevoegdheden, in onze organieke wet aan de gemeentebesturen toegekend, zijn zoo vele en zoo gewichtig, dat een ongeschikte en bekrompen gemeentelijke vertegen- woordiging een van de grootste rampen mag ge- noemd worden, die een plaats kan overkomen. Wel is waar kan in den regel het kwaad althans gedeeltelijk door ged. staten nog weder goedge- maakt worden, maar zoo scherp kan de eontrole van dit college niet zijn, of een gemeentebestuur, dat niet voor zijn taak berekend is, blijft altijd in de gelegenlieid de ingezetenen te benadeelen, zoowel door verkeerde besluiten te nemen als door goede maatregelen na te laten. Naar de voor- bereiding te oordeelen, zal de strijd aan de stem- bus op tal van plaatsen een hevige zijn. Uit den aard der zaak treedt echter bij de gemeenteraads- verkiezingen de politick minder op den voorgrond. St.aatkundige kwesties zijn zelden op het gemeente- huis aan de ordedaarentegen des te meer kwesties van finantieeleu en technischen aard. Er beboeft daarom bij gemeenteraadsverkiezingen niet a outrance een politique de combat gevoerd te worden. In de zandplaat, beoosten den oosthavennol te Ellewoutsdijk, heeft Vrijdag, over eene lengte van meer dan 150 meters, eene belangrijke af- scliuiving plaats genad. Hoewel die afschuiving op dit oogenblik voor het verlies van den dijk geen het minste gevaar oplevert, kan zij toch tengevolge hebben, dat het later noodzakelijk wordt, om hem op dat punt krachtig te versterken. Men schrijft uit Nisse: Zaterdagavond had alliier eene treurige gebeurtenis plaats, die b'jna een menscheuleven had gekost. Omstreeks elf uren hoorden P. Joossen en L. Dronkers, die ge- lukkig nog niet te bed wareu, hulpgeschreeuw in de richting van den parochieput, waarop zij zich.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1