TER NEUZEillSCHE COURANT Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-l'Iaandcren. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Zaterdag 7 Juli 1877, No. 1266. Men leest in de vereeniging, weekblad voor onderwijzers te Gent, van den 1 Juli 1877 Het gezelschap „T)e jonge reizigers" van Ledeberg, waarvan wij in ons laatste no. een verslag over een uitstapje naar Dendermonde en Buggenhout opnamen, heeft den 25 .Tuni j 1 een reisje gedaan naar Ter Neuzen en de polderstreek tusschen Ter j Neuzen, Axel en Sas van Gent kunnen bewonderen. Veertig leerlingen vertrokken. 's morgens te ure uit het station van Gentbrugge, onder het geleide van hunnen bestuurder en 3 onderwijzers. Na de groote werken der vaart van Ter Neuzen op geheel hare lengt.e te hebben gevolgd, het land van Waes zoowel als de polders te zijn doorgereden, en in Sas van Gent de douane visite te hebben ondergaan kwainen zij te 10 uren v. in. te ler Neuzen aan. De vestingen der stad, de kleedij der soldaten en vooral die der polderbewoners vestigde in den beginne bijzonder hunne aandacht. Hun geleider, de heer Standaert, door den beer Fercken, consul van Belgie, daartoe aanzocht, list hun eerst de stad doorwa»delen, waar zij alom de net- en zindelijkheid onzer noorderburen konden bewonderen en bracht ze vervolgens in het hotel zijns vaders, waar men van op het balkon het heerhjkste zicht op de breede VV ester-Sehelde met hare drukke scheepvaart heeft. Na eenige ververschingen te hebben genomen, doorkrui-ten de leerlingen de stad en hare omheinin- gen en maakten tevens kenuis met de wijze, waarop zij verdedigd kon wordeneensdeels door de groote kanonnen, welke op de vestingen liggen, anderdeels door de soldaten, waarvan zij eene sehijfschieting konden bijwonen en eindelijk bij middel eener geheeie of gedeeltelijke overstrooming van stad en omstreeken, welke niet meer dan 10 minuten tijd vergt. Van 12 tot 1 ure bevredigden zij hunne hongerige magen, en groot was de pret toen de neer Wolfert, een der grootste en kundigste polderboeren, met zeven zijner wagens, elk met twee prachtige paarden bespannen, hen aan het hotel kwam afhalen. Van 1£ tot 44 uren rende de stoet in vollen draf de heerlijke polderstreek door en zoo hadden zij gelegenheid deze uitgestrekte, vruchtbare streek, doorsneden met grachten, kreken en schorren, met genoegen te aanschouwen en te vernemen wat vernuft, gepaard met noeste vlijt, kan verwezenlijken. In Axel was de geheeie plaats ter been om den eigenaardigen stoet te zien voorlnj trekken. Niettemin welkom waren zij bij moeder Wolfert, die hen op zoete melk met lekkere koeken vergastte. In een oogwenk was het kleine volkje de prachtige hoeve rond, om alles tot in de kleinste bijzonderheden na te zien. Dorsch—zaai—maai—kern- en maalmachines, benevens de ruime stallen voor paarden en vee werden beurtelings bewonderd, want alles getuigt bij baas Wolfert van kunde en wijs j beleid. De commissie der jonge reizigers stuurde liern dan 00k eene warme bedanking toe voor al het genot, dat hij hun had laten smaben. 't Was 5 uren n. m. als de heer bestuurder op het dichtbij gelegen station den gulhartigen ge leider nog eens zijne gevoelens van erkentelijkheid uitdrnkte, een laatste tot wederziens wisselde en de kiuderschaar luide het heerlijke Wien Neerlands bloed" aanhief. Te 6 uren waren al de reizigers bij hunne ouders teruggekeerd, waar zij den ganschen avond aan huisgezin en buren hun wedervaren vertelden. Landbouwberichten. Bij den landbouwer K. v. Erkel te Nieuwer- kerk' a/d IJsel, zijn 5 runderen, verdacht van longziekte, onteigend en afgemaakt. Een eenvoudig en zeker middel tot rupsen- verdelgiug is, dat men des avonds op boomen en struiken wollen lappen (oude stukken laken) legt, die men des morgens vol rupsen vindt, welke daarin tegen de nattigheid en vochtigheid eene schuilplaats hebben gezocht. Op die wijze kan men dagelijks verscheidene duizenden rupsen ver- j delgen. I Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 95 centimen tot 1 fr. 15, stieren 75 centimen tot 1 fr. 03, kalveren 80 centimen tot 1 fr. 20, afslag 3 tot 5 centimen. Alles per kilo levend gewigt berekend. De markten waren zeer goed bezet. Vette varkens 1 fr. 15 tot 1 fr. 20. Opslag 3 centimenmede per kilo levend gewigt. De markten waren goed voorzien. In vlas was veel handel met eenigzins rijzende prijzen. Ter drie kilo's werd besteedte Mechelen 5 fr. 72, te St. Nicolaas 5 fr. 82, te Sottegem 3 fr. 95 tot 5 fr. 05, te Deinze 6 tot 7 fr., te Brugge 4 fr. 89 tot 5 fr. 55, te Thielt 5 fr. 43. In Kortrijk was de handel weinig. De prijzen waren stand houdend. I11 garen was de verkoop verbeterd. De koning van Belgie heeft geweigerd de Rubens- feesten te Antwerpen te komen bijwonen. Als reden wordt opgegeven de weigering van het Antwerpsche gemeentebestuur om uitnoodigingen te richten tot de vertegenwoordigers van Antwerpen in de kamer en den senaat. De koning moet begrepen hebben, dat hij kwalijk kon verschijnen waar de vertegenwoordigers der stad zelve geweerd werden. Aan eene deputatie van Gentsche kooplieden en fabriekanten heeft de minister van openbare werken in Belgie te kennen gegeven, dat in weer- wil van al zijne pogingen, de onderhandelingen met Nederland over het kanaal van Ter Neuzen nog niet tot een resultaat hadden geleid, maar dat hij overtuigd was, dat de nieuwe conventie dadelijk bij de opening der kamers zou kunnen worden overgelegd. Men meldt. uit Wieze, dat aldaar een brave werkmansvrouw, die reeds grootmoeder is, het leven heeft geschonken aan vier frissche zonen. De moeder en de kinderen bevinden zich in den besten gezondheidstoestand. De doop van dien vierling had met groote plechtigheid plaats. De koning en de koningin werden verzocht peter te wilier) zijn van de kinderen. De kleinen werden over de doopvont gehouden door den burggraaf de Clerque-Wisocq en zijne zuster. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de gemeente Hnlst wordt een over 5 jaar te verdeelen rijkssubsidie geschonken, voor het onder toezicht van den heer Cuypers in Gothischen stijl weer opbouwen van den voor 10 inaanden door den bliksem getroffen en gedeeltelijk afgebranden toren. Te Zierkzee is het Hotel van Veen voor 10101 aangekocht tot inrichting eener Roomsch-Katholieke school, terwijl een gedeelte daarvan zal worden ingericht tot arinengesticht. Te Vlissingen is de heer Fret, een verdienstelijk hoofdonderwijzer, des morgens nadat zijn echtgenoote was opgestaan, dood in zijn bed gevonden. De vrouw ondekte dit toen zij haar man wilde wekken. Door wijlen mejufvrouw A. Steenkamp te Bergen op Zoom is aan de Luthersche armen en aan de Luthersche kerk aldaar een legaat besproken van 500 elk. In den nacht van 2 Juli is te Almelo een blok van 5 woningen in korten tijd totaal in de asch gelegd. Te Veendam geraakte een 5 jarig jongetje, door het onvoorzichtig spelen bij het vuur, in brand. Hij overleed reeds eenige uren later. Te Nieuwoida is een kind van 2 jaar overreden door een rijtuig, dat zich met moeite een weg moest banen door een ophooping van volk, dat naar een paar door polderwerkers gevangen zeehonden stond te kijken. Zondag namiddag heeft te Veendam een meisje van 19 jaren zich door ophanging van het leven beroofd. Haar stiefvader en hare moeder waren naar de kerk. Bij hun thuiskomst vonden dezen haar hangende bij de bedstede. Te Houten zijn door het onweder twee jonge paarden, toe- behoorende aan den landbouwer G. van der Wei, naast elkander in de weide doodgeslagen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Haarlem een man, die van de kermis naar zijne woning ging, in zeer beschonken toestand te water geraakt en eenigen tijd later levenloos uit den Oostersingel, bij den Oudenweg opgehaald Uit Nes bij Akkrum meldt men, dat een schipper, aldaar op het land werkzaam, bij zijne terrugkomst zijn schip ledig vond; een jongentje stond er schroiende bij, doch kon hem niet mededeelen wat er was voorgevallen. Eindelijk ontdekte hij dat zijne vrouw en een kind van 6 jaren waren verdronken. De keizei; en keizerin van Brazilie worden den 12 of 13 dezer met een talrijk ge- volg te 's Gravenhage verwacht. Waarschijnlijk zullen zij hunnen intrek nemen in het hotel d' Orange te Scheveningen. De moordenaar Aublin wiens vermetele vlucht uit den spoortrein, waar- mede hij van Calais naar Brussel werd overgevoerd, indertijd zooveel opzien baarde, is 28 Juni te Dounai onthoofd. Het stoomschip Metropo litan, van Amsterdam naar Londen, is 1 Juli op de Theems door het stoomschip Demetrius aange- varen; het vee is gered en aan de markt gebracht. He Metropolitan is vol water op strand gezet. Een oude blinde bedelaar van Madrid, Pedro Ver- ludi genaamd, heeft bij zijn dood, die dezer dagen voorviel, een heer, die hem sedert 20 jaren dage lijks een aalmoes schonk, tot zijn universeelen erfgenaam benoemd. De bedelaar bezat een for- tuintje van circa fr. 12,500 geborgen in een matras. Te Hoorn is Zondag avond ten kwart voor 7 uur plotseling brand ontstaan in de R. C. kerk in de Achterstraat, die paalt aan de stadscholen, pastorie en het protestantsch weeshuis. In nagenoeg twee uren waren de geheeie kerk en een gedeelte der pastorie uitgebrand. Sedert het verbranden der groote kerk, in 1833, had te Hoorn zulk een hevige brand niet gewoed. De oorzaak van dit onheil is nog niet bekend. Al wat waarde had is gered. Zekere J. Steen wenschte te Zutfen ergens een salontent te plaatsen en bood, om de raadsle- den gunstig te stemmen voor zijn verzoek, aan, om daarin geen jenever te tappen. Een der raads- leden, wilde in het kontrakt, niet alleen jenever, maar alien „sterken drank" buiten sluiten. Daar kon de burgeineester zich echter niet mee ver- eenigen, want „in de buiten-societeit neemt men 00k wel een grogje voor de koude voeten." Het voorstel is, met uitsluiting van enkel jenever, aangenomen. Te 's Gravenhage zijn deze week de wed. H., wonende in de Waterloostraat, hare jonge kinderen en de naaister, na het middagmaal, alien door hevige benauwdheden overvallen ten gevolge van het gebruik van salade, die onwillekeurig met een vergifstof zou zijn bereid. Op raad van den inmiddeis ter liulp geroepen geneesheer zijn de lijders naar het gasthuis vervoerd. Het gevaar is nog niet geweken. Op het gerucht, dat bij dit geval misdadige bedoelingen in het spel zouden zijn, heeft de politie een onderzoek ingesteld, het- welk geen de minste aanwijzing opleverde. Een poeliersknecht te Amsterdam, die eenigen tijd geleden de wreedheid beging kwartels levend te plukken, is deswege door den rechter in kanton 2 veroordoeld tot 3 boete, subsidiair een dag ge- vangenisstraf. Maandag jl. is te Botzen in Tyrol het dood- vonnis uitgesproken over Henry Perreau, zich noemende de Tourville, die beschuldigd was van zijne vrouw te hebben vermoord, door haar op een bergtocht van een rots naar beneden te werpen. De thans met algeineene stemmen op een na door de jury ter dood veroordeelde ligt sterk onder verdenking van in 1867 zijne schoonmoeder te hebben doodgeschoten, die hem in den weg stond om het geld van zijne eerste vrouw in de handen te krijgen. Het kon toen niet bewezen worden, dat het afgaan van den revolver, dien hij voorgaf haar te hebben laten zien, iets anders dan een ongeluk was. Later schijnt deze scliurk een aan- slag op het leven van zijn zoon gedaan te hebben, die echter mislukte. Thans heeft hij zijne tweede vrouw op bovenvermelde wijze vermoord. Snelpersdruk van J. K. G. Dhont te ler Neuzen. VAN Dli

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5