TER NEUZE1IISCHE CGURANT Algemeen \ieuws- en Advertcnliehlad voor Zeeuwsch-VlaandereH. BIJ VOEGSJDL Woensdag 4 Juli 1877, No. 1265. Zij, die reeds ineermalen van de jaarlijksche reistochtjes der afdeeling Flulst van de Maatschap- pij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland hebben gebrnik gemaakt, weten maar al te goed mede te praten, hoe bet wakkere bestuur dier afdeeling aan die reisjes niet alleen genoegen, maar vooral ook nut wist te paren. Alien herinneren zich nog levendig, hoe aange- naam en uuttig de reis naar Gembloux, Brussel, Wilhelminapolder en Gent voor de leden was; en het bestuur mogt altijd den dank daarvoor in- oogsteu en het bewijs ontvangen, dat de landbou- wers zulks op hoogen prijs stelden door anderen aan te moedigen, lid dier vereeniging te worden. Op hunnen ijver is dan ook het zegel gelegd, doordien thans de afdeeling Hulst de meeste leden van de verschillende afdeelingen in Zeeland telt. Dit. jaar was de tentoonstelling van paardeji, vee, werktuigen en andere landhuishoudelijke voorwer- pen van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, op 26 en 27 Juni te Tholen te houden, door het bestuur gekozen, om te bezoeken. Eene provinciale stoomboot werd af- gehuurd, otn de leden nit het kanton Ter Neuzen en Hulst over te brengen. De fraaije en kloek gebouwde stoomboot „Zee- landia" lag dan ook in den vroegen morgen van jl. Woen-dag te Ter Neuzen, om de leden uit die plaats en omstreken op te nemen en precies te half vijf ure klonk het uit den mond des kjipiteins „zachtjes aan vooruit." Deze woorden maken altijd indruk en wie ge- voelde dan ook niet in dien stond de waarheid daarvan toegepast op landbouw en veeteelt, want wie zou voor 20 of 30 jaren gedacht hebben, om eene tentoonstelling en wel eene landbouw ten toonstelling te gaan bezigtigen Zachtjes aan, want het was tegen stroom, kwam de boot te Walsoorden aan, om de leden uit bet land van Hulst op te nemen; een 2 Ital voegde zich aldaar bij de 20 leden en menige handdruk werd gewisseld; men kon zien, dat bekenden elkaar ontmoetten, doch velen werden gemist, die vroeger trouwe deelnemers warenwat was de reden daarvoor Wij hoorden het; vele landbouwers hadden het te druk, door dien de hooitijd daar was; anderen konden zich geene twee dagen uit hun bedrijf begevengelukkig echter, dat de prettige toon van de leden onderling niet van het getal afhing. z/Zachtjes aan" stoomden wij het kanaal van Z.-Be- veland door en kwamen wij langs de Ooster Schelde de rivier de Eendragt in en vertoonde de spitse des torens van Tholen zich voor ons, ten teeken, dat wij het doel onzer reis naderden; doch wij waren er nog niet; aan de wet der natuur moest nog eerst de tol worden betaald; door het lage water moest de boot door eene smalle kreek om Tholen te bereiken; gephantazeerd door verschillende kromten weigerde, in een dier bochten, de boot hare dienst en wij zaten op een droogje; neen dat volstrekt niet, daar had de hofmeester wel voor gezorgd, maar de boot liep op het drooge, zoodat goede raad hicr duur was. De een vermeende, dat het best was even naar Tholen te telegraferen, om roeibooten te laten komeneen ander om door het slijk te baden, ten einde zoo den oever te bereiken; een derde had nog zondelinger idee; gelukkig echter had de kapitein al maatregelen genomeii, om ons weder in vlot, water te brengen; de getuigenis, welke wij eens hoorden: ,/Als (Juaars er ons niet kan brengen, kan nieinand er iets aan doen," werd bewaarheid; kapitein Quaars bragt ons, na een half uur oponthouds, te Tholen. Het stadje Tholen zoo schoon gelegen, eene der schoonste plaatsen van ons Zeeland, voorname- ijk door derzelver traaie wandelwegen, was in feestdosch gehuld; overal waaide de Nederlandsche vlag; honderde belangstellenden wachten ons daar en in de voorste reien zagen wij onzen geachten voorzitter den WelEd. heer Hombach; hij was het, die ons alien met een handdruk het welkom toesprak en ons naar het tentoonstellingsterrein vergezelde, hetwelk even buiten de stad gelegen was. Hoe verschillend was de ontvangst aldaar, ver- geleken bij andere reizenniets officieels was waar te nemen; nieinand was te zien, noch van het hoofdbestuur, noch van de afdeeling Tholen dan alleen een paar commissarissen, die ons naar het bewijs van lidmaatschap vroegen, om toegang te verkrijgen op het terrein. Wij dachten onze na- buren, de Belgen, hebben daar anders de slag van, om geene landgenooten, maar vreemden te ontvangen en de woorden van den kapitein ruischten ons toe Zachtjes aan vooruit Op het tentoonstellingsterrein waren heeren keur- meesters bezig de hun toevertrouwde betrekking te vervullen, en hoe zij zich daarvan kweten, zouden wij later verneinen; wij leken in het vak van landbouwkunde hebben bezichtigd en bewonderd, hoe ook de mensclielijke geest daarin vooruit wil; doch wij wagen geen oordeel over het tentoonge- stelde uit te spreken; alleen dit: er was weinig te zien in vergelijking van de bezochte tentoonstel ling te Brussel en te Gent. Of nu de qualiteit beter was dan op voornoemde plaatsen, laten wij aan meer bevoegden ter beoordeeling over; het terrein werd druk bezocht, waartoe vooral bij- droeg dat van 's namiddags 1 tot 1 ure eene heerlijke muziekuitvoering plaats hadwij vernamen dat voor ruim 2000 personen kaarten van toegang waren afgegeven. Omstreeks 5 ure had de gemeenschappelijke maaltijd plaats in het schoollokaal op de markt, waaraan bijna alle leden onzer afdeeling deel namen het lokaal was daartoe net en smaakvol versierd; tal van schilden, omgeven met groen en bloemen, benevens eenige attributen op landbouw en veeteelt betrekking hebbende, versierden de wandenvoor den ingang stond het borstbeeld van Z. M. onzen geeerbiedigdeti koning, aan de rechterzijde het wapen van Goes, ter linkerzijde het wapen van Sluis. Op onze vraag, waarom die steden den voorrang genoteu, werd ons door den voorzitter der afdeeling Tholen gcantwoord, dat zulks was geschied, omdat die ste den altijd zoo roijaalistisch zijn geweest; een zeer compromiterend antwoord echter, naar ons oordeel, voor de overige steden van Zeeland, welke steeds getoond hebben aan de zijde van Oranje geleden en gestreden te hebben, of die heer echter door zijn antwoord het bewijs wilde leveren, dat ZEd. het zeli niet wist, zulks kwam dan ook meer verklaarbaar voor, vooral nadat ons een eenvoudige maar hup- sche kruidenier kwam verkondigendat het alleen toeval was, doordien het borstbeeld daar later was geplaatst. Na gebruik der keurige spijzen kwamen de toasten; op een officieel dinee mogten die dan ook niet ont- breken; de eerste dronk werd ingesteld door den algemeenen voorzitter der Maatschappij, mr. C. J Picke; ZEd. wijdde die aan Z. M. Willem III, beschermheer der vereeniging. Eene reeks van toasten volgden nu op elkander; onze ruimte laat echter niet toe, om die alien hier te vermelden; alleen geven wij een korten inhoud van die, uitgesproken door den voorzitter onzer af deeling den WelEd. heer A. V. Hombach. ZEd. wees op den wetenschappelijken en prac- tischen vooruitgang van den Zeeuwschen landbouw zoo echter de landbouw op die hoogte wil komen, waarop hij aanspraak heeft, dan is in de eerste plaats noodig, goed onderwijs; immers, de eige- naar en pachtcr zijn nog te veel van elkander verwijderd en niet zelden dwarsboomt de een den ander. Goed onderwijs zal dien dwarsboom doen vallen. Door goed onderwijs krijgt men eigen- waarde en die is noodig te bezitten van af den koewachter tot den grondeigenaar. Bezit men eigenwaarde, gegrond op goed en degelijk onder wijs, dan is de scheidsmuur omvergeworpen en beiden, eigeuaar en pachter zullen in het belang van landbouw werkzaam zijn. ZEd. dronk op den vooruitgang van het onderwijs. De toonen van het groot militaire concert, ge- geven door het muziekgezelschap van het 8e rege- rnent huzaren van 's Gravenhage, onder directie van den heer A. Bernhardt, drongen de zaal binnen en ieder gaf aan de uitnoodiging van den alge meenen voorzitter gehoor, om eenige uren op het prachtig verliohte marktplein door te brengen in het genot der muziek. Donderdag morgen omstreeks 9 ure werd door onze afdeeling een rijtoer door het eiland Tlioleu gehouden, om te 1 ure 's namiddags weder ge- noegelijk en voldaan over het genotene per provinciale stoomboot huiswaarts te keeren. Bij ons verslag, hoe kort dan ook, rest ons nog een woord van dank te voegen aan het bestuur onzer afdeeling, inzonderheid aan den heer voor zitter en secretaris voor de bereidwilligheid en moeite bewezen, om den leden eene aangename verpoziug te bezorgen. GEMENGDE BERICHTEN. Theodoras Schut, bekend door zijn inbraak te Zwolle, is door het gerechtshof te Arnhem veroor- deeld tot twintig jaren gevangenisstraf. Te Charlois is een bejaarde vrouw van de trappen ge- vallen en ten gevolge der daarbij bekomen wotiden overleden. Op de Prinsengracht bij de Looier- straat te Amsterdam geraakte een paard, voor een beladen rolkar gespannen, op hoi; het werd tot staan gebracht door een welgekleede vrouw De landbouwer Schoen maker te Wijnbergen heeft uit. den grand genomen, en ten zijnen huize in eenebloem- pot voor belangstellenden ter kostelooze bezichti- ging gesteldeen roggehalm, die boven den wortel de buitengewone lengte aan 2,375 Ned, el heeft bereikt. Bij het uitgraven van veen uit een moerassige streek onder Waspik zijn door een arbeider eenige gouden munten van Roineinschen oorsprong gevonden. De man heeft ze te Gorin- cliem als oud goud voor een kleinigheid verkocht. Te Apeldoorn zijn twee groote papierfabrieken van de heeren v. Garven en Pannekoek een prooi der vlammen geworden. Aan blusschen viel niet te denken. Beide waren tegen brandschade verzekerd. De woonliuizen zullen denkelijk gespaard blijven. Een kroesharige Noordbrabrantsche boer stapte 11. Zatertdag te Rotterdam zeer deftig aan boord van het stoomschip Drenthe, hetwelk gereed lag naar Indie te vertrekken. Even voor het ophalen der plank werd hem gevraagd, daar hij niet op zijn gemak scheen, waar hij eigenlijk moest zijn, n'aarop de hals antwoordde: „Ik meet noar den Bosch." Men kan zich den schrik van den landman voor- stellen toen hij vernam dat het schip naar Indie zou vertrekken. Te Marblehead, in Massachusetts heeft een geweldige brand gewoed. Zeventig huizen zijn vernield. De schade wordt op 500,000 dollars geraamd. De Sport deelt mede, dat de koning van Italie in de Aoste-vallei door struikroovers is aangehouden en uitgeplunderd. Uit eerbied voor Zijne Majesteit verrichten de roovers hun handwerk ditmaal blootshoofds, en toen er niets kostbaars meer te rooven viel bogen zij eerbiedig voor den koning en zeiden, heengaande, in alle oprechtheid: God zij met Uwe Majesteit. De groote horloge- fabriek van Besangon leverde in 1876 455,968 horloges af, zijnde gemiddeld 1250 per dag. In 1877 nam de productie nog toe. In April en Mei was dat cijfer gemiddeld 1275, maar van 1 tot 15 Juni slechts 950. In de vorige week werd nabii Kattowitz in het woud een ongelukkig arbeider gevonden op een mierenhoop. Hij was daar in dronkenschap gaan liggen, om zijne roes uit te slapen. De vraatzuchtige dieren hadden weldra den hulpelooze geheel overstroomd; zij vraten zijne wan- gen weg, zijn tong en drongen zijn lichaam binnen, toen het vreesselijk schouwspel door voorbijgangers werd ontdekt. Zij voerden den jammerlijk mis- handelden man naar zijne woning waar hij weldra den geest gaf. In antwoord op een vraag, betreffende de berekening, bij benadering, van den afstand eener donderbui, vinden wij in een meteorologisch artikel medegedeeld, dat, als er 4 seconden verloopen tusschen het zien van den bliksem en het hooren van den slag, de afstand op 1360 meter te schatten is. Men is de waarheid altijd zeer nabij, wordt daarin altijd verder gezegd, als men voor iedere seconde tusschen licht en slag 340 meter afstand rekent. Snelpersdruk van J. K. G. Dhont te Ter Neuzen TAN DK KEIN THOLEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5