Be Iiififi op ie Mer-ScMc VAN HET OORLOGrSTOONEEL Het bombardement onzer stad door de Russen wordt verscllrikkelijk. De Turken staan den schok koelboedig door en antwoorden krachtdadig. De Russen schijnen hun geschut op het midden der stad te richten. Aan verschillende gebouwen is groote schade aangericht, terwijl in de straten een lOOtal personen gedood werden. GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDENE STUKKEN. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. voordeeligen hooibouw. Even als in andere streken heeft ook de onafgebrokene regen van bet voor- jaar hier en daar op den aardappelteelt ongunstig gewerkt, tengevolge waarvan men genoodzaakt werd op de ineest laag gelegene landen dezelve om te ploegende goedgelukte echter staan zeer gnnstig en er laat zicb daarvan een voordeelig beschot verWachten. Daar er zeer velen zijn gepoot, kan eobter het gemis der mislukten door den grooteren opbrengst worden vergoed Op de beroemde Beusichemsche paardenmarkt zijn van af 18 tot 22 dezer niet minder dan 4527 paarden aangevoerd, waaronder van de edelste rassen. De handel is door de aanwezigheid van vele buiten- landsche kooplieden vrij levendig. Voor een span Isabella paarden werd te vergeefs 3700 geboden voor enkele werd zelfs 1300 a 1400 besteed. Van het oorlogstooneel is weder weinig nieuws ontvangen. Een officieel telegram uit Mazra, dd. 24 dezer van Terguskasoff meldt, dat zijn colonne, bestaande uit 20 bataljons met 12 stukken geschut en 4500 ruiters, den 21 bij Dajar werd aangeval- len. De strijd dUurde tien uren. De Turken wer- den teruggeslagen. Van de Russen sneuvelden 15 officieren en 51 soldaten. Er werd en 363 man gekwetst. Bij Kars zijn negen nieuwe batterijen, gewapend met 36 stukken, opgericht. Omtrent het bombardement van Rustschuk bevat Daily—News het volgende: Het X\ Ie Nederl. taal- en letterkundig congres, dat dit jaar te Kampen zou gehouden worden, is wegens het overlijden van H. M. de koningin tot Augustus 1878 uitgesteld geworden. Men ver- zekert, dat de reederij van Zeylen Decker, wier chef thans te Rotterdam in staat van beschuldiging is, onder de firrna van Leeuwen Co. te Middel- burg zal gevestigd blijvep. Een der hoofdprijzen van de verloting der jongste tuinbouwtentoonstelling, de groote gebeeldhouwde tuinvaas ter waarde van f 250, is niet door den trekker opgeeischt. Het schoone stuk is nu door een of finder ongeluk gebroken en l;cht in gruizels. Te Delft is een tuiniersknecht, terwijl hij bezig whs zijn huisraad over te brengen, in de Oostvest g'evallen en ver- dronken. In de afgeloopen week zijn door de Utrechtsche bloemisten 20,000 potten met bloemen en planten naar Amsterdam en Rotterdam verzonden vfertegenwodrdigende de waarde van f 7,500. Er heeft een veiling plaats gehad van 1117 hectaren koolzaad in den I.Ipolder, welke te zamen/196,488 hebben opgebracht. Naar wij vetnemen zijn de 1000, toegezegd aan de ontdekkers van de moor- denaars van mevrouw van der Kouwen, tot heden nog niet door de belanghebbenden ontvangen, terwijl reeds zeer belangrijke oiikosten zijn gemaakt, om die som meester te worden. Te Roswinkel is een arbeider door den bliksem getrotfen en onmiddelijk ge dood. Te Rotterdam is hetrijk van den straatbezem voorbij; des nachts worden alle straten door beZem- wagens, door paarden getrokken, sehoongeveogd. Sedert eenige dageu wordt in het garnizoen te Leiden een foerier der liuzaren vermist. Fraude in de administrate schijnt oorzaak zijner ontvluchting te zijn. twee firma's te Amsterdam iiebben weer een nieuwe Industrie op touw gezetze hebben de bekende plakletters van geel en wit metaal vervaardigd en in den handel gebracht. Te Loosduinen is in het huis des burgemeesters een hevige brand, door onvoorzichtige behandelitig van een petroleumtoestel veroorzaakt; het huis is ge- heel uitgebrandde meubelen zijn echter gered. Te Knocke in den omtrek van Brugge sioeg dezer dagen de bliksem in een schuurwaarin een 1 ttal personen een schuilplaats tegen het onweder gezoclit hadden. Twee hunner werden op den sla"' gedood. Men lioort en leest wel eens van wonderlijke weddingschappen omtrent het gewicht van eene1 koe enz. enz. Een eenig geval in zijn soort had te Groningen plaats. Eenige slagers gingen met een boer, die een levend varken ter markt bracht, de weddingschap aan, dat, zoo het beest het gewicht had van 140 kilo, hij het dubbel betalen en anders zij het varken voor niets zouden hebben. De bper, die naar zijne meening zeker was van zijn zaak, nam dit aanbod aan, maar op de groote schaai gewogen, bleek het juiste gewicht 139^ kilo te zijn. De slagers namen het hun toekomende varken mede en brachten het huiswaarts. De boer kon zich er echter niet zoo bij neerleggen en be- gaf zich naar het politiebureau, maar aangezien het eene particuliere onderneming was, kon de politie zich er niet mede bemoeien. Het is opmerkeljjk, schrijft men uit St. Michiels-Gestel, hoe kftigzaam som's efen rtuttige zaak ingevoerd wordt en hoe zaken die reeds lang bekend zijn, dikwijls met ophef als wat nieuws worden verkondigd. Dit is vooral toepasselijk op een bericht in verschillende bladen opgenomen omtrent de zuurkool als veevoeder. Op de boerderij Jacobas Erve" bij Oirschot, van majoor Prins, kan men onder meer andere bewijzen van vooruitgang op het gebied van landbouw, de inrichting zien voor het inmaken van zuurkool, aldaar reeds eenige jaren met het beste succes in werking. Het is niet alleen kool, die ingemaakt wordt, maar aller- hande afval van groenten, als kool- en mangel- wortel-bladeren, enz. enz., leverende een uitmuntend veevoeder, vooral in tijdstippen van sohaarschte. Sedert eenigen tijd zijn er in den kleinhandel gebracht eene nieuw soort van koekjes, met fluitjes er in. Er wordt gewezen op het schadelijke van dit artikel in de handen van kinderen. Het koperen fluitje toch, met suiker in de koek vastgezet, kan zeer gemakkelijk oxyderen, en dan onstaat er een zeer hevig vergift. Een liefhebber van luchtreizen heeft een nieuw gassoort uitgevonden, om luehtballons op te vullen, eene gas namelijk voortkomende van de fabricatie van ijzer-sulfaat. Het gebruik van de gewone gas kostte buitensporig veelmet de nieuwe uitvinding zullen de kosten uiterst gering zijn. De proef met dit nieuwe product te Parijs genomen, is volkomen gelukt. In het begin van het jaar werd te Argenteuil door een drietal bandieten eene oude vrouw ver- moord. De moordenaars, genaamd Deon, Roux en Lamoureux vielen spoedig in handen van het gerecht en werden den 7 Mei door het hof van assises van Seine et Oise alien ter dood veroor- deeld. Deon en Lamoureux verkregen gratie; Roux, de hoofdschuldige, is Donderdag onthoofd. In het Saksisohe dorp Giorgenthal was dezer dagen alles in rep en roer. Een inwoner dier plaats, een muziek-instrumentmaker, een man, algemeen geacht om zijn braafheid en bekwaam- lieid, verliet in den namiddag van Maandag jl. zijn woningj vergezeld van vier kinderen, meisjes van 3 tot 12 jaren, begaf hij zich naar het nabijgelegen woudt tot het doen eener wandeling. Des avonds vrij laat was nog nicmand hunner terruggekeerd. Beducht voor eenig onheil, begaf een aantal inwo- ners van het dorp zich naar het woud. Het duurde niet lang, ot de oorzaak van dp afwezigheid des vaders en van de kinderen was ontdekt. Zij hadden alien hun dood gevonden in den vijver, in de nabijheid van het dorp. Men vermoedt dat de vader, die sedert geruimen tijd treurde over den dood van zijn ouste dochter, eerst zijn vier kinderen en vervolgeus zich zelven van het leven heeft beroofd. TUSSCHEN NEUZEN EN VLISSINGEN. Het Bestuur der V ereeniging tot berordermg der betangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Neuzen, heeft aan Gedeputeerde Staten van j i Zeeland, met redenen omkleed, de noodzakelijklieid 1 aangetoond van eene regeling van den stoomboot- dienst tusschen Neuzen en Vlissingen, die aan de bewoners van het 5e district de gelegenheid geven zou om dagelijks zooveel tijdsruimte in Middelburg, alwaar nu ook de rechtszetel van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigd is, te kunnen doorbrengen, als welke aan de bewoners van het 4e district wordt verstrekt. Wij gunnen aan het 4e district alles, wat het noodig heeft, en het is alzoo volstrekt niet uit naijver om de voorrechten, die dat district met betrekking tot de stoombootdienst op de Wester- Schelde boven de bewoners van het 5e district geniet, maar het is alleen, om op de te kort doening aan het 5e district te wijzen, dat wij hier aantee- kenendat, zooals de stoombootdienst voor de maanden JnniJuli, Augustus en September ge- regeld is, de bewoners van Neuzen en omstreken bij de dagelijksche gelegenheid, die zij Iiebben om in den voormiddag naar Vlissingen te varen, alleen des Zondags, Maandags en Donderdags van Vlis singen naar Neuzen kunnen terugkeeren, en dat de ruimte, die er valt tusschen het tijdstip van aan- koinst te V lissingen en dat van vertrek van daar naar Neuzen, geeti" gelegenheid geeft om te Middel- burg zaken te verrichten. Zelfs met het meest voordeefigste tij toch, komt men, van Neuzen varende, eerst te Vlissingen aan omtrent 12,30 uren1, en reeds te 3,30 ure is het oogenblik daar voor de terugreis. Volgens de Middelburgsche courant van den 20 dezer n°. 143 echter, is in de vetga'dering van den 19 dezer vafli cte lAftns> Vain' koo^diandel en fabrieken te Middelburg door den voorzitter, be- trekkelijk het adres van de hierboven genoemde vereenigmg, opgemerkt: dat de bedoelde dienst- regeling juisl is geschied in het belong van hen, die uit het 5e district de zitlingen der rechlbank voor strafzaken moeten bijwonen. Mogelijk is't, maar waarschijnlijk is 'tniet! In der tijd toen de rechtbank te Goes gevestigd was, bestond er op den dag, waarop de strafzaken behand'eld werden, gelegenheid om des voormiddags 6 ure van Neuzen naar Hoedekenskerke te varen, en van daar om 2,30 namiddag naar Neuzen terug te keeren. Toen kon men zeggen, dat de dienst geregefd was in het belang van hen, die de rechtbank voor straf zaken moesten bijwonen, maar mi kan men dat niet! Wie toch de regeling van de dienst nagaat, zal moeten erkennen, dat de bewoners van Neuzen en omstreken, die voor de rechtbank geroepen worden, in den regel drie en bij uitzondering daarvoor twee dagen noodig hebben, en dat, wie anders uit die streken te Middelburg zelfs de geringste zaak te doen heeft, eerst den volgenden dag kan terugkeeren. De bewoners van het 4e district daarentegen hebben, behalve op nog drie andere uren van den dag, dagelijks gelegenheid om des morgens 6,30 van Breskens naar Vlissingen te verfrekken, en kunnen dan ruim drie, zes of achl uren te Middel burg doorbrengen, naar gelang dat zij te 1, 4, of 6 ure des namiddags de terugreis van Vlissingen naar Breskens willen rtiaken. Verbbtering in de regeliiig der dienst vordert de billijkheid, maar is in het belang van het 5e district dringend noodig. Wij vertrouwen, dat dit zal worden erkend zoo- wel door heereii Gedeputeerden als door de leden van Provincial Staten, en alzoo de a. s. verga- dering van de Provinciate Staten tengevolge hebben zal, dat dh bewoners van Neuzen en omstreken spoedig in de gelegenheid zullen zijn, om dagelijks dps morgens omtrent 6 of 7 ure v&ri Xeuzen naar Vlissingen te vUrhn en in den namiddag omtrent 4 ute vail Vlissingen naar Nehzen te kunnen terugkeeren. O. Z. V. Veritas. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst ver- meerderen is de longteering zeker de meest alge- rneene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot lierstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teeringziekeii te verliehten en 't leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen. 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer khmaat op te zoeken, om er den winter dohr te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dciinenbosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2