Alscemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1264. \T Jaargang. Zaterdag 30 Juni 1877. BINNENLAND. abonnement. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. B E U 1 C H T. Dewijl door het rijks—provinciaal- en gemeente- bestuur de naam dezer gemeente is aangenomen te scbrijven Ter Neuzen, zoo zal de onderge- teekende met 1 Juli a. s. ook den naam zijner courant wijzigen in: TER NEUZENSCHE COI RANT, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen Neuzen, 26 Juni 1877. De uitgever J. K. G. DHONT. fJolitiek Overzicht. De toebereidselen voor een meer effectief optre- den der "Russische legers aan den Donau zijn ein- delijk gereed, de overtocht der rivier is reeds be- werkstelligd en het eerste tooneel van een waar- schijnlijk bloedig drama gespeeld. 't Is ook thans weer de bekende achteloosheid der Turken, die den Russen zoozeer te stade kwam. Bij Brai'la werd door de Russen bard gewerkt aan eene brug en de Turken zagen het werk dagelijks vor- deren, zij deden zelfs niets, om hette verhinderen, maar legden zich aan bet Turkscbe eind van de. brug in hin- derlaag, wacbtende op de dingen, die zouden komen. Russische soldaten staken elken dag de rivier over, want de brug werd aan weerskanten tegelijk be- gonnen. Yrijdag was zij gereed en de Turken lagen aan de overzijde in hunne hinderlaag, maar over de brug ging niemand. Plotseling verdween de opperbevelhebber uit Braila en ging naar Galatz. Daar, in de Seret, hadden de Russen vlotten en booten gereed liggen en gingen 6000 a 7000 man over de rivier. De Turken snelden naar de lan- dingsplaats en boden een woedenden weerstand, maar ten slotte moesten zij het opgeven en ont- ruimden hunne stellingen, alsmede de vesting Matcliin. De Russen kunnen tbans langs den rechteroever van den Donau voortrukken naar Hirsowa, waar wel eene tweede brug geslagen worden zal, om nieuwe afdeelingen over den Donau te helpen. Ook verwacht men weldra den overtocht bij Rutschuck en in den omtrek van Widdin, doch vdor daartoe pogingen worden aangewend, zullen de troepen in de Dobrudscba verder rukken tot in de nabijheid van Silistria, wat van zelf het gevolg liebben zal, dat de Turkscbe troepen aan den Donau zicb Oostwaarts verplaatsen en dus de korpsen vcrzwakken, die tegenover Giurgewo en Turnu Margerelli den overtocht aan de Russen pogen te be'letten. Dit wapenfeit heeft ontegenzeggelijk blijk gege- ven van groote vermetelbeid bij de Russen. Een- maal aan den oever der rivier, moesten zij over verscheidene kilometers door moerassig land gaan, om tot aan den weg te komen, welke achter het gebergte loopt. Matchin ligt op eene smalle land- tong aan den Donau, en achter de stad vernjzen hooge bergen, welke de stad en de rivier bestrij- ken. Stellig hadden de Turken niet verwacht, aan dien kant te worden aangevallen. Het gevecht was hardnekkig en bloedig. Herhaalde malen moesten de Russen den aanval op de steile hoogten herhalen. Men naderde elkaar zoo dicht, dat bijna man tegen man werd gevochten. Met geestdrift werden de Russen door de achtergeblevene Bulgaren te Matchin ontvangen. In Montenegro zetten de Turken hunne opera- tien even wel met succes voort. De aansluiting tusschen de leger-afdeelingen van Suleiman-pacha en Saib-pacha wordt ieder oogenblik tegemoet ge- zien. Van Montenegrijnscbe zijde wordt gemeld, dat er den 23 dezer, van des ochtends tot des avonds een verbitterde strijd is gevoerd, op den weg tusschen Sanaici en Ninici, waarbij de Turken 300 man verloren en ook de Montenegrijnen een groot getal dooden en gekwetsten telden. Neuzen, 29 Juni. Per telegraaf. Heden beeft dc rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in zake tegen den heer J. de Decker Gz., lid der firma van Zeylen Decker te Middelburg, en hem volgens den eisch van het openbaar ministerie veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf, alsmede eene geld- boete van 1000 en in de kosten van het proces. Gedurende de eerste helft dezer maand zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, t. w. L. M. Brouwer te Rotterdam en P. Kappeldijk te Uithuizen. Bij de herstemming voor leden van de tweede kamer der staten generaal op jl. Dinsdag is in het kiesdistrict Delft de beer A M. Scbagen van Leeuwen (L.) en in het kiesdistrict Almelo de heer H. A. Insinger (C.) gekozen. Uit Middelburg schrijft men naar aanleiding van de zaak de Decker: vOf het bij deze zaak zal blijven zal de tijd moeten leerenik hoor echier, dat er bevel is ge- geven tot aanhouding van den kapitein en den eersten stuurman van de Fransen van de Putte. Met het dok gaat het goed. Aan de Utrecht, die er in zit, wordt regelmatig gewerkt. Tot de geruchten in omloop behoort ook nog, dat men den heer de Decker voor 2 ton uit het dok heeft willen koopen, doch dat hij bedankt heeft voor dat aanbod." Uit Vlissingen meldt menDe gemeenteraad heeft zich vereenigd met het voorstel van den min. van binnenlandsclie zaken, om bet onder- houd en de bediening van de sluis aan de koop- manshaven voor rekening van de gemeente te nemen, waartegen van rijkswege voor het onder- lioud en de bediening der aan te leggen brug over het marinedok zal gezorgd worden. De bouw dier lang gewenscbte brug kan hierdoor als verzekerd beschouwd en binnen een niet lang tijdsverloop tegemoet gezien worden. Jl. Woensdag stond voor de rechtbank te Am sterdam terecht P. H. Bruijn, vroeger secretaris der Amsterdamsche kanaalmaatschappij, blijkens de acte van beschuldiging wordt hem ten laste gelegd, dat hij aandeelen aan toonder van duizend, vijfbonderd en honderd gulden nominaal, tot een gezamenlijk be- drag van minstens 276,400 nominaal, arglistig ontvreemd en zich toegeiiigend heeft; voorts dat hij gelden tot een bedrag van minstens2000, welke hem als secretaris door verschillende personen waren ter band gesteld, niet verantwoord, maar bedriegelijk ten eigen bate heeft aangewend. Het openbaar ministerie requireerde scbuldigver- klaring aan diefstal in loontrekkenden dienst en misbruik van vertrouwen, met veroordeeling tot een gevangenisstraf van 4 jaren en een boete van y 500uitspraak bepaald op Woensdag a. s. Naar men verneemt, heeft de welbekende heer Hallo te Arnhem, wiens veroordeeling door de rechtbank te Arnhem tot 9 maanden gevan genisstraf wegens brandstichting, met het doel om eene assurantie-maatschappij op te lichten, door het gerecbtsbof te Arnhem en den koogen raad bevestigd is, zijn domicilie naar bet buitenland overgebracht, ten einde de gevangenisstraf niet te ondergaan. Men zal zich herinneren, dat de advo- caat-generaal bij het gerecbtsbof, met het oog op die vermoedelijke ontvluchting, aanhouding had ver- zocht, welk verzoek ecbter niet door het hof is i toegestaan. Voor het gerecbtshof in den Haag deed zich dezer dagen het incident voor, dat een getuige weigerde, voor het afleggen zijner verklaring, den bij de wet gevorderden eed te zweren, omdat hij vtot geen kerkgenootschap behoorde." Getuige was vroeger Israeliet, had zich als Christen doen doopen, doch niet bij een bepaald kerkgenootschap aangesloten. Uit overtuiging dus was hij, ondanks de herhaalde aanmaningen, dat hij zich aan de voorschriften der wet moest onderwerpen, niet te bewegen den eed af te leggen. Hij werd dus niet gehoord, terwijl het O. M. requisitoir nam tot betaling eener geldboete van 60, subsidiair 16 dagen gevangenisstraf. Getuige, die een vermogend man is, zal waarschijnlijk op de eerste aanmaning de boete betalen. Te Maastricht werd dezer dagen een vrij sterke schok van een aardbeving gevoeld. De schok, laat zich het best vergebjken met de gewaarwording, die iemand ondervindt, wanneer een onzer moderne woningen door een zwaar geladen kar of eenige stukken geschut wordt gepasseerd. Ook het geluid was daarmede in overeenstemming. Sommige inwo- ners schudden op hun stoel. Hanglampen en andere hangende voorwerpen kwamen in schuddende beweging Landbouwberichten. Omtreut den aanstaanden oogst te Neuzen en omliggende plaatseu wordt ons het volgende me- degedeeld Wintertarwe, rogge en gerst staan dooreen dun te velde, koewel de kwaliteit, wat het graan be- treft, goed belovend is. Van haver wordt een voordeelige oogst verwacht, daar dit gewas zeer mooi staat. Erwten en paardenboonen beloven eenen goeden opbrengst. Met het snijden van het j koolzaad begonnen, verwacht men daarvan een voordeelig beschot. De proefnemiug door den landbouwer in het vorige jaar met den teelt van kanariezaad genomen, heeft tengevolge gehad, dat de bouw van dit product dit jaar niet is her- haald, welligt bij uitzondering hier of daar eeu enkel stukje; de geringe prijs was hoofdzakelijk hiervan de reden. Met den bouw van het vlas is het sleclit gesteld; wat van het beste nog te vinden is, zal nauwelijks een half gewoon gewas 1 kunnen opleveren. Suikerpeen, thans weder meer gezaaid dan ten vorigen jare, beloven goed. Voe- dergewassen, met name klavers en gras, geven eenen zeer ruiraen opbrengst, en dientengevolge eenen ■MB COLRAIMT. Per drie maanden binnen Neuien f 1,Door het jreheele Rijk 1,10. Door (reheel Belgie 1,40. Men abouneert zich bij alle BoekhaDdelaars Poatdirec- teuren en Brievenbuahouders. ADVERTENTllN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere lettera worden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelie e men aan den Uitgerer in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namid dag DRIE uren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1