BUITENLAND. bij de vordering van M. de Bruin, schipper van het tjalkschip Drie Gebroeders" toegewezen en de eisch in reconventie van den gezagvoerder der Phoenix ontzegd werd, met veroordeeling van laatstgenoemde in alle kosten. In de zitting der arrondisseinents-rechtbank te Rotterdam van 21 dezer stond terecht J. de Dekker Gzn., 46 jaar, scheepsreeder, wonende te Middelburg, beklaagd van te Rotterdam, door be- driegelijke middelen en wel meer bepaald door, nadat op 13 Oct. 1874, bij zijne firma te Rotter dam was ingekomen een telegram vermeldende het stranden van het tot zijne firma behoorende schip Oceanus te Krawang, met opzettelijke verzwijging en terughouding van dit bericht en telegram, op 14 Oct. 1874 te doen afgaan een schriftelijk ver- zoek aan de makelaars in zee-assurantie Schaay Ledeboer te Rotterdam, om te sluiten60,000 assurantie op vrachtpenningen, te bevaren met het schip Oceanus, met bijvoeging der woorden „van Java naar Nederland," eene bijvoeging kennelijk ter aanduiding van het laatstbekende bericht, en door die assurantie al verder te laten geschieden, op de gewone wijze, volgens de gewono beurs- usantienvervolgens door zich; met verdere ver zwijging van een op 17 October 1874 door hem ontvangen telegram, vermeldende het na lossing der lading slepen van den Oceanus naar de reede van Batavia ter repareering, alzoo als ware steeds aan het verzekerde helang, voor zoover bekend, nog geen schade overkomen, en na, niettegenstaande die wetenschap, op een door hem zelven daartoe schriftelijk per post op 17 of 18 October 1874, aan de makelaars Schaay en Ledeboer toegezonden verzoek om de gezegde 60,000 vrachtpenningen Oceanus onder voorwenden van een in de bereke- ning gemaakt abuis, te verminderen tot op40,000 te hebben doen afgeven eene polis van zee-assurantie, waarbij voormelde verzekeraars zich aanvankelijk verbonden, ad f 60,000, ter zake voormeld, en daarna ter voldoening aan laatstgemelde opdracht ad 40,000, zooals ook blijkt uit de klausule in fine der polis staande en door de verzekeraars on- derteekend en van op die wijze bedriegelijk getracht te hebben zich ten nadcele der verzekeraars meester te maken van assurantie-penningen, waartoe in 1876 van zijnentwege aan hen zijn ingezonden de polis, de dispache en de schadepapieren, terwijl de door de verzekeraars alsdan te verrichten afschrij- ving der polis en de daarop volgende uitbetaling tot het gevraagde schadebedrag ad/24,048 slechts zijn achterwege gebleven, door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat het in den aan- vang vermelde telegram was ontdekt. 12 getuigen a charge en 3 a decharge werden gehoord. De bekl. was dikwijls in tegenspraak met de getuigen, vooral met den vroegeren kapitein van de Oceanus, den lieer Nicaise, die beweerde dat de bekl. aan hem bekend had, het telegram dadelijk te hebben gezien, doch hem verzocht had, te willen zwijgen met belofte van aanzienlijke voordeelen, daar de rechtbank hem als Belg toch niet kon noodzaken te komen. Na het hooren der getuigen, bracht de president der rechtbank, den bekl. verschillende verzwarende omstandigheden onder het oog. De bekl. hield vol, dat er van zijn zijde volstrekt geen bedrog had plaats gehad, dat hij het telegram niet gezien had daar hij dan nooit den volgenden dag het schip zou gaan assureeren, en indien hij bedrog had willen plegen, nooit het telegram bij de andere telegram men gelate had. Het openbaar ministerie heeft een uitvoerig requisitoir genomen, en voor den beklaagde 1 jaar cellplaire gevangenisstraf en 1000 boete geeischt. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 29 dezer. Het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, gevestigd te Tholen, brengt in voldoening aan de missive van zijne Excellentie den Minister van Financien, van den 23 Mei jl. Dom. no. 49, ter kennis van belanghebbenden, dat zij die een consent aanvragen, door overlegging eener verklaring van den burgemeester hnnner woon- plaats moeten doen blijken, dat zij niet vallen in de termen van art. 4, no. 2 en 3 van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, vastgesteld bij K. B. van den 17 Juli 1875 (Staatsblad) no 134. Het komnklijke lijk is in den grafkelder te Delft geplaatst, naast dat van prins Maurits, den overleden tweeden zoon van de koningin, daarnaast rusten boven Willem II en beneden Alexander, de zoon van Willem II, die te Madura overleed. Het Vad. bevat de volgende opgave: Wijlen H. M. de koningin Sophia werd op 17 Juni geboren; trad 18 Juni in het huwelijk; is 3 Juni overleden; en werd 20 Juni begraven op 58-jarigen leeftijd. Landbonwberichteni Men schrijft uit Meppel van 21 dezer: Niettegenstaande de drukte der hooiing, waren heden een massa landlieden (meest schapenhouders) uit de omliggende en meer verwijderde dorpen opgekomen om hun wol aan de markt te brengen, die heden over 8 dagen een massa kooplieden van heinde en verre lokt, waaronder niet weinige uit de Hoilandsche streken. De aanvoer wordt begroot op p. m. 8000 KG. die tegen 40 a 50 ct. per KG. gretige koopers vond; terwijl voor uitgezochte puike soort (beste grijze en zwarte) 65 it 75 ct. betaald werd. Toch zijn deze prijzen betrekkelijk laag; voor eenige jaren werd meestal bijna de helft meer betaald. De aftrek naar het buitenland schijnt eenigen tijd beperkt te zijn; van daar de lagere prijzen. In de Krimpenerwaard komen in de vruclit- booinen zoo verbazend veel rupsennesten, dat er geene mogelijkheid bestaat om ze te vernietigen. 20 dezer was het 40 jaren geleden dat koningin Victoria de troon van Engelaud besteeg. Van de ministers in wier handen zij destijds in een zitting van den geheimen raad op het Ken sington paleis den eed aflegde leeft nog de minister van binnenlandsche zaken, de thans 85jarige lord Russellen de toenmalige minister van oorlog Howick, thans graaf Grey, een man van 7 5 jaren. Van de leden van het Lagerhuis die bij het aan- vaarden der regeering van koningin Victoria zit ting hadden zijn nog negen in leven, ill. lord E. Bruce, lord G. Cavendish, W. Cowper-Temple, sir Philip Egerton, sir Ellice, Gladstone, Roebuck, Talbot en Villiers. Her aantal gevangen fenians zal dezer dagen eene vermindering ondergaan. De straftijd van zekere Wilson die in 1870 tot zeven jaren ge vangenisstraf werd veroordeeld loopt ten einde en zijn spitsbroeder Davitt, die tot 15 jaren straf was veroordeeldheeft vermindering van straf ontvangen, zoodat ook hij weder in vrijheid zal gesteld worden. Paris-Journal meldt, dat Z. H. den paus ter gelegenheid van zijn gouden bisschopsjubile van prinses Mussimo, namens den graaf van Cham- bord, een beurs van karmozijnfluweel met goud geborduurd en gevuld met 1000 twintigfrank- stukken heeft ontvangen, Wat de waarde van dit geschenk nog verhoogde, was, dat de goud- stukken alien het borstbeeld droegen van's graven grootvader, koning Karel X, en dus geslagen waren tusschen 1824 en 1830. VAN HET 00RL0GST00 N EEL De laatste berichten van het oorlogstooneel luiden als volgt: BRAIL A, 22 Juni. In den afgeloopen nacht zijn 3000 Russen tegenover Galatz den Donau overgetrokken. De Kozakken, paarden en kanonnen werden op gewa- pende vlotten, de infanteristen op schuiten over- gezet. Na landing op Turkschen oever zijn zij niet in de richting langs de rivier maar tot achter naastgelegen bergen binnenlands opgerukt, waarbij zij zich, na hardnekkig gevecht tegen de Baschi- Bazouks, meester maakten van de hoogten, van waar zij Matchin belieerschen. De strijd duurde van 's morgens vroeg tot 's middags. Men ver- wacht spoedig de innemmg van Matchin. Den 23 Juni zijn de Russen Matchin binnenge- rukt, dat de Turken moesten verlaten. De Russen gaan over den Donau per brug en stoomvlot; onder hen heerscht groote geestdrift. CETTINJE, 23 Juni. Na een onafgebroken strijd van zes dagen en een verlies van 7000 man en een massa wapenen, is Soleiman-Pacha heden naar den linkeroever van de Zeta overgegaan met het doe! zich met Ali Saib bij Spuz te vereenitren. KON ST ANTIN OPEL, 23 Juni. Een bulletin bevestigd, dat de Russen voort- gaan over den Donau te trekken tusschen Matchin en Isatocha. Een groote veldslag is op handen. GEMENGDE BERICHTEN. Het afbreken der bestaande pastorie is door heeren der kerkvoogden der hervormde gemeente te Hontenisse, bij aanbesteding gegund aan P. van Arenthals, te Hontenisse voor /116. Men verneemt dat „de groote Harmonic" uit Dender- monde tellende 40 werkende leden, bij liaar bezoek aan Walcheren, Zondag den 8 Juli a. s., in het Schuttershof „de Edele Handboog" aldaar eene matinee musieale zal geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der Middelburgsche armen. De leden, met een 40 a 50tal die hen vergezellen, zullen in het Schuttershof het middag- maal gebruiken en 's avonds weder terugkeeren. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat van eene familie te Hoedekenskerke, de familie M., de 4 zusters alien op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd weduwe zijn, en een der twee broeclers voor de tweedemaal weduwnaar is. Men verwacht zulk een ruimen oogst van aardbezien dat in eene pottebakkerij te Gouda 100,000 potjes zijn gemaakt, die voor een groot deel reeds zijn afgeleverd. Te Nijmegen is een gehuwd mail, vader van vier kinderen, bij het zwetnmen verdronken, ofschoon hij een goed zwemmer was. De vorige week is een korporaal van 't Instructie-bataillon gestraft met 4 dagen arrest. Deze afschuwelijke misdadiger had 's avonds omstreeks 9 uur (dus in schemer- donker) den onder—officier Buitendijk niet vroeg genoeg gezien en gegroet, toen hij vlak bij zijn meerdere stond. Eene vrouw uit Amsterdam, die Woensdag naar den Haag wilde sporen, heeft in het gedrang aan het station een arm gebroken. De vrouw van den timmerman A. Okken, te Wildervank, is in een vlaag van zwaarmoedigheid in 't Westerdiep gesprongen en heeft zoo op treu- rige wijze haar leven verloren. Een persoon uit de cellulaire gevangenis te Utrecht ontslagen, was nog geen twee uren in vrijheid, of hij bevond zich weder in arrest, hij had zich schuldig gemaakt aan het ontvreeinden van verschillende kleeding- stukken. Een viertal gezinnen van Zwolle, tot de Secte der Mormonen behoorende, maken zich gereed om deze week naar Amsterdam te ver- trekken, van waar zij met een groot gezelschap Mormonen de reis daar Amerika zullen aannemen. Van twee dier gezinnen weigeren de 18 en 20jarige dochters hunne onders naar het land der veel- wijverij te volgen. Te Utrecht is een knaap van 12 jaren het slachtoffer geworden van een grap van een slachter, die den knaap op het hakblok legde en hetn met een mes op de keel bang maakte. De schrik beving den knaap zoodanig, dat hij sprakeloos werd, en ernstig ongesteld werd. Bij gelegenheid van den twee-en-zestigsten gedenk- dag van Waterloo heeft de Engelsche Army Navy Gazette een lijst gegeven van de noglevende officieren, welke aan den slag deelgenomen hebben. Daaruit blijkt dat er nog zes—en-twintig van in leven zijn. Te Ostende worden binnen kort behalve de koning, de koningin en de koninklijke familie ook de kroon- prins en prinses van Duitschland en gevolg ver wacht. De prins en de prinses van Duitschland zullen gedurende eene maand te Ostende verblij- ven. De zelfmoorden in het Duitsche leger blijven toenemen. In het geheel zijn in April 31 sterfgevallen in het leger voorgekoinen, waarvan 20 door zelfmoord. De sprinklianenplaag schijnt, tengevolge van de warmte in de maand Juni, het land dit jaar meer dan gewoonlijk te zullen teisteren. Enkele plaatsen en wel in de onmiddelijke nabij- heid van Berlijn, hebben daardoor reeds zoo gele den, dat de plaatselijke regeeringen zich genood- zaakt gezien hebben, de hulp der militaire macht in te roepen ter bestrijding van de plaag; waar militaire al niet goed voor zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2