wij het niet ondienstig nog het volgende er bij te voegen Het doel, dat de vereeniging zich voorstelt, is, blijkens art 2 der statuten, om de bezwaren aan eigen onderhoud en verzorging van het gezin ver- bonden, zooveel doenlijk te verlichten en de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der gezinnen te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door oprichting eener onderlinge vereeniging van levens- verzekering, pensioen- en weduwenfonds en ouder- steuning van pogingen tot verkrijging van een doelmatig weduwen-pensioenfonds voor bijzonder aangewezen categorien van ambtenaren en beambten, door oprichting van cooperatieve spaar- en voor- schotbanken, door oprichting of ondersteuning van schoien of vereenigingen tot bevordering van de zedelijke en verstandelijke opleiding van kinderen, door bevordering van onderlinge winkelvereenigingen enz., door vereenigingen en contraeten tot verkrijging van geneeskundige hulp, zieken- en begrafenisgeld, door zorg voor geschikte woningen en andere behoorlijke middelen. Als lid der vereeniging worden toegelaten open- bare ambtenaren officierenonderofficieren en beambten bij het leger en de marine, godsdienst- leeraren, onderwijzers, letterkundigen, geueeskun- digen, beambten van bijzondere vereenigingen van alle haudels— en nijverheidsondernemingen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de statuten der vereeniging, alsmede naar no 25 van ,/Eigen Haard," waarin door den heer J. Kuyper van 's Hage het doel en de vverking der vereeniging uitvoerig worden uiteengezet. Door het bestuur van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen is gisteren aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever voor bovengenoemden polder, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer C. van der Hooft te Neuzen voor 65,180, De kapitein W. H. B. Parivicini di Capelli, magazijnmeester der artillerie te Neuzen, is op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld, en in deszelfs plaats van Delft overgeplaatst de 2e luitenant J. M. Smeets, magazijnmeester der artillerie 8e klasse. Met genoegen kunnen wij het reizend publiek berichten, dat door M. Schipper te Hoedekenskerke op Woensdag en Vrijdag van elke week eene wagendieust van die plaats naar Goes is ingerieht in correspondentie met de provinciale stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Blijkens provinciaal blad no. 99 is door gedeputeerde staten van Zeeland bepaald dat de schrijfwijze van den naam Neuzen, bij het provinciaal bestuur te volgen, voortaan zal zijn Ter Neuzen zullende het gedeputeerde staten aangenaam zijn deze schrijfwijze ook bij de gemeente administratie gevolgd te zien. Z. M. heeft L. de Pouw, thans surnumerair bij de admin, der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc., werkzaam in de inspectie Middelburg, be- noemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Noordwelle c. a. Jl. Woensdag was het de dag dat het stod'elijk overschot van Neerlands geliefde vorstin aan hare laatste rustplaats zou worden toevertrouwd. Waren reeds sedert den droeven dag van het overlijden van kouingin Sophia in alle oorden des lands de krachtigste blijken van deelneming gegeven in het groote verlies dat ons geliefd vorstenhuis en geheel Nederland door dit treurig afsterven leed, een ieder wilde thans zijn laatste groet aan de hooge over- ledene brengen, die ook haar volk zooteederbeminde. Duizenden bij duizenden hadden zich daartoe naar Delft of's Hage begeven, en trachtten daar een plaatsje machtig te worden van waar men den grootschen stoet zou kunnen zien passeeren. In die strateu waren de huizen alien met toe- schouwers van onder tot boven overvuld, ja te Delft zag men stellages van drie verdiepingen hoog opgericht, en toch niettegenstaande de ontzache- lijke drukte, lieerschte de grootste orde en leverde het geheel een ernstigen aanblik op. Men gevoelde dat men niet kwam om feest te vieren, maar om eene geliefde doode ten grave te brengen. Dit was de geest welke de duizenden en tien duizenden bezielde. Het gelui der klokken kondigde aan dat het gewichtig tijdstip naderde. Langzaam en statig zette de stoet zich in be- weging, den aangegeven weg volgende. Ten ongeveer half een uur naderde de stoet Delfts grondgebied, waar zij werd opgewacht door burgemeester en wethouders dier stad en de Delftsche schutterij. In de kerk zelve viel geen versiering op te merken. Alleen was van het koor, waar zich de koninklijke grafkekler bevindt, door het schip der kerk, tot aan den ingang de grond met zwart laken bedekt. Dr. Molenkamp, de oudste predikant der Ned. Herv. gemeente te Delft, richtte het woord tot den Koning. Z. M. en de prinsen dankten voor de trelfende woorden met eene diepe buiging en aller gelaat toonde diepe ontroering aan. Z. M. omhelsde zijne beide zonen, die hem daarop de hand drukten. Prins Alexander was zoo diep ontroerd, dat hij meermalen in sohreien uitbarstte en zicli de handen wrong. Vooral steeg zijn droefheid ten top toen de kist van het lijkkleed en de versierselen ontdaan werd. Hij begaf zich naar de kist en kustte haar vurig. Elk der aanwezigen gevoelde de groote beteekenis van dit oogenblik en veler oog was vochtig. De prinsen Hendrik en Frederik spraken den jeugdigen prins herhaaldelijk eenige woorden van troost toe, ofschoon ook zij zelven daartoe te zeer waren aangedaan. Langzaain werd de kist in de groeve nedergelaten en weldra was zij aan het oog onttrokken. Nadat de kist door den minister van justitie verzageld was, trad de heraut van Nederland vooruit en kondigde aan dat de plechtige teraardebestelling van het stoifelijk overschot van H. M. Sophia Frederika Mathildakoningin der Nederlanden, geboren prinses van Wurtemburg was volbracht. Nog konden de zonen van de overledene niet van hunne geliefde Moeder scheiden. De prins van Oranje en prins Alexander begaven zich, gevolgd door Z. K. fi. prins Hendrik en den prins van Oldenburg in den grafkelder, om de geliefde overledene een laatsten afscheidsgroet te brengen. Nadat de prinsen de kelder weder verlaten hadden en met hun gevolg het kerkgebouw ver- lieten om naar het paleis terug te keeren, werd ook door anderen der aangewezen een bezoek in de kelder gebracht. Weiuige oogenblikken later hield het gelui der klokken en het gebulder van het geschut op, ten teeken dat de plechtigheid was afgeloopen. De Haagsche correspondent van de Gron. Ct. is door inlichtingen van bevoegde zijde in staat ge steld enkele bepalingen van de uiterste wilsbeschik- king van wijlen onze koningin te verinelden. H. M. heeft hare beide zoons tot universeele erfgenamen benoemd van haar vermogen, nadat daar- van een som, pi. m. twee millioen bedragende, zal zijn afgezonderd voor liefdadige doeleinden en pen- sioenen, die, met nog andere uitkeeringen, zullen geschieden door de commissie van belieer, waartoe de lieeren von Weckerlin, Ilr. Ms. particuliere secretaris, jhr. de Kock en de notaris Reijers de executeurs-testainentair der vorstin benoemd zijn. Nog deelt hij inede, dat de kroonprins vooreerst de residentie niet meer verlaten zal. Landbouwberichton. Onder Tubergen zijn zoo buitengewoon veel rupsen, dat de boomen letterlijk kaal zijn evenals in den winterde landlieden hebben daar de rupsennesten niet willen uitroeien en ondervinden nu daar van de ge volgen. Men schrijft uit Deventer: De hooibouw heeft een aanvang genoinen. De opbrengst belooft zeer groot te worden, terwijl de qualiteit uitmuntend is. De landbouwers beginnen echter zeer naar regen te verlangen. GEMENGDE BERICHTEN. De eieren zijn dit jaar lager in prijs dan dit in de laatste jaren het geval was. Sominige winke- liers te Deventer verkoopen ze tegeu 2 cent het ttuk. Kenr.ers voorspellen een goed jachtveld, daar de hazenteelt naar hun gevoelen gelukt is en 't met de patrijzen goed schijnt te gaan. Een wachtmeester van de huzaren te 's Hage heeft zich door middel van zijn karabijn van het leven be- roofd. Te Zutphen zijn onder het baden een soldaat van het 8e regement infanterie en een 14jarige knaap (zoon van den kastelein uit de Buiten-societeit) verdronken. Te Meppel is afge- keurd en op de mestvaalt begraven eene hoeveel- heid van 63 kilo varkensworst, aldaar per spoor van Groningen aangevoerd. Te Oirschot is een 13jarige knaap, die was gaan baden, verdronken. In den Leidschen hortus bloeide dezer dagen weder een Brownea grandiceps, iets hetwelk maar zelden gebeurd In de fabriek van de heeren van Gerre- vink Zonen, op Berghuizen bij Hattem is, tenge- volge van eigen onvoorzichtigheid, een werkman, Bijsterbosch genaamd, tusschen de machine geraakt en op treurige wijze omgekomen. Te Leiden is opgehaald het lijk van den kastelein der socie- teit /Concordia" aldaar. De oorzaak is onbekend. De stoomketel in de wollenstoffen—fabriek van den heer C. de Wijs, onder de wijk Goirke, in Tilburg, is gesprongen. De zware muren, tusschen welke de ketel geplaatst is, zijn geheel ontzet en het dak boven de ketel is eenigszins beschadigdoveri- gens hebben daarbij geen ongelukken plaats gehad. De ongeveer 25jarige dociiter van H. W. te Noord- broek had zich op 't wortelland eenige oogenblikken van hare moeder verwijderd; de laatste hoorde daarop eene hevige beweging in 't water van het onmiddellijk nabijzijnde Noordbroekster-diep. Ulings snelde ze daarheen, doch de soms aan toevallen lijdende dochter bleek reeds overleden te zijn. Er is spraak van, dat alle registers van den burger- lijken stand in Frankrijk voortaan zeer in het klein door de fotogrofie gecopieerd zullen worden, ten einde een waarborg te meer tegen vernietiging te bezitten. Yerdi heeft het autogram van een strijkquartet aan conservatoire van Napels geschon- ken, welke boekerij reeds 3000 handschriften van min of meer beroemde componisten bezit. Bij Lloyds is bericht ontvangen, dat de trein, welke den 16n Mei van Mexiko naar Vera Cruz stoomde, bij Texpihan is aangehouden en van tien kisten beroofd, welke 27,292,071 dollars bevatten, welke in de mailboot Ville de Bordeaux naar St. Nazaire moesten verscheept worden. Voor het geheele bedrag had de afzender zich bij Lloyds verzekerd. Een beschonken weduwnaar bood Zaterdag- avond aan een vrouw, op den Voorburgwal bij het Oudekerksplein te Amsterdam zijn hand en zijn hart aan. De juffrouw moest het huwelijksaanzoek weigeren, omdat zij een echtvriend heeft en deelde dit den trouwlustigen weduwnaar mede, dien zij nooit te voren had gezien. De ongelukkige weduwnaar sprang nu uit wanhoop in de gracht. Van alle kanten kwam hulp toeschieten, maar te laat j want voor dat iets tot redding kon worden gedaan, was de afgewezene huwelijkscandidaat naar den overkant van de gracht gezwommen, waar hij tegen den wal opklauterde en het hazepad koos. Een der openbare schoien in Oostergoo (Fr.) telt tegenwoordig onder hare leerlingen een 22jarig jongman, die op 12jarigen leeftijd wegens zwakheid van oogen, het gewoon lager onderwijs moest opge- ven, op 14 jaar reeds lid was van een heeren-so- cieteit, met 16 jaar beschermheer van een rederijkers- kamer, op 20jarigen leeftijd huwde, een jaar handelde in vlas en een jaar logementhouder was, en nu vastelijk zich heeft voorgenomen, met October a. s. de hulponderwijzers akte te halen. Een te Haarlem ingesteld onderzoek waarbij men zich zeer matige eischen heeft gesteld, bracht aan het liclit, dat van de 57 melkverkoopers 23 zoodanige melk aan den man brengen die „voldoen- de" inag worden genoemd, terwijl de melk van 34 door ,/het water" geheel en al was ondermijnd. Een bakkersjongen te Brieg, die onlangs 's avonds laat huiswaarts keerde, vond twee nacht- waclits naast elkander op een bank zitten en naaide hunne jassen aan elkander vast. Toen hij zich op deze daad beroemde en beweerde, dat de nacht- wachts geslapen hadden, achtten dezen zich in hunne eer gekrenkt en dienden eene aa7iklacht wegens laster tegen hem in. Dit bekwam hun evenwel slecht, want zij werdeu niet ontvankelijk verklaard in hunnen eisc'n en boveudien uit liunne betrekking ontslagen. De gorilla in het Berlijnsche aquarium blijkt meer en meer werkelijk veel op een mensch te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2