BUITENLAND. liaar herstel, schudde de koningin het hoofd en zei met aandoenlijke kalmte: ;/Och neen, ik gevoel, dat mijn tijd daar is; maar ik vrees de groote reis niet. En liet H. M. er na een kort oogenblik op volgen mijne armen zullen mij uiet missen. De overigen Verder waren de woorden der koningin niet te verstaan. Hij deelt ten slotte mede, dat volgens ver- langen der overledene koningin aau elk der dames, die liaar steeds omringden en voor wie zij meer een leidsvrouw en vriendin dan een gebied- ster was, eene der kleinodien, die zij in haar leven droeg, als souvenir zal worden of reeds is ter band gesteld. In de maandag gehouden algemeene verga- dering van de maatscbappij Zeeland is de Kon. Ned. stoombootmaatschappij op haar verzoek eervol ontslagen als directrice der maatscbappij onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan heeft bij het in het leven roepen en exploiteeren der vaart Vlissingen—Queensborough. Tot directeur werd benoemd de beer C. L. van Woelderen, oud-lui- tenant ter zee le kl. Het college van commis- sarissen werd aangevuld met de heeren: J. P. I. Buteux, jhr. mr. J. W. M. Schorer en J. G. Betz. Door eene in de statuten gebrachte wijziging werd aan Z. K. II. prins Hendrik bet recbt gegeven tot het aanstelleu van een bijzonderen commissa- ris, om te waken voor de rechten en belangen, voortvloeiende uit de door hem gewaarborgde leening. De resultaten van het afgeloopen boek- jaar worden bevredigerid genoemd. Door een 30tal gepasporteerde onderofficieren is aan den minister van oorlog een verzoekschrift gericht, met de vraag, of hunne zonen evenals die, wier vaders nog in actievsn dienst zijn, kosteloos op de pupillenschool geplaatst kunnen wordende minister heeft dit verzoek goedgnnstig toegestaan. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Mei 1877 bedragen 8,377,498,27| tegen- over 8,364,(536,80 in Mei 1876, dus meer f 12,861,47^. -Opbrengst over de vijf eerste maanden 1877, 37,732,84s, 19tegenover f 36,733,650,10 over hetzelfde tijdvak in 1876, dus meer f 1,000,801,91. Het totaal der giften voor 't Asyl Steenbeek is 26,301,33^. Dr. H. Pierson, de directeur, dat meldende, zegt „dankbaar en voldaan. Steenbeek heeft genoeg om uit zijne assche te verrijzen zonder rieten dak." I jandbou wberichten. Nadat in meer dan vier weken in Eriesland geen longziekte meer was voorgekomen, is den 4 dezer weer een ziektegeval geconstateerd bij eene koe, die 19 Eebr. ji. was aangekocht op eene publieke verkooping van runderen, waaronder voor ruim 6 maanden die ziekte heerschte en waaronder het dier slechts eenige uren was geplaatst geweest, om mede te worden verkocht. Het geval is alzoo niet verontrustend en levert op nieuw eenbewijs voor de hevige besmettelijkheid en den in sommige gevallen langen duur van het sluimeringstijdperk. Drie koeien, die met de aangetast.e hadden samen- gegaan, zijn mede afgemaakt, zoodat de provincie wederoin als geheel van longziekte bevrijd moet word jn beschouwd. Met de gewone vrachten van asperges uit het Westland worden sinds eenige dagen nieuwe aardappelen vervoerd. Het vervoer van de laatste begmt nu eenige mudden te bedragen, dat van de eerste begon op den gewonen tijd. Hoog is nog met op te geven van de veldgewassen, en het is dan ook geen bijzonderheid dat er aardappelen worden vervoerd. Alles komt later dan ainlere jaren en de groeuten zijn ook nog niet ruim verkrijgbaar De moerbezienboom draagt eerst, sedert eenige dagen half volwassen blad en er staan nog appelboomen in vollen bloei. Men schrijft bet volgende aau bet Hbl. Eene nieuwe vinding, voor landbouwers misschien van groote waarde. De landbouwer v. A. te Haarlemmermeer heeft verleden jaar eenige H. A. land met kool beplant en eene enorme massa inge- maakt, om deze, zoo hij dacht, tegen liooge prijzen te verkoopen. Wat daarvan de oorzaak moge zijn, weten we niet, docli eene zeer groote hoeveelheid zuurkool bleet onverkocht. In deze omstandigheden kwam hij op de gedachte om te zien of de koeien ook zuurkool zouden lusten en zoo waarde beesten eten sedert eenigen tijd niets anders dan zuurkool met eenig meelWei moeten de dieren drie in plaats van tweeinaal per dag gedrenkt worden, docli de melkgift is eer ineer dan minder. Valt de hooi- bouw dus tegen, dan aan de zuurkool. De middenprijs van het vette slachtvee op de voornaamste markten van Belgie was verleden week als volgt: Ossen 90 centimen tot 1 fr. 10, stieren 63 tot 96 centimen, koeien en vaarzen 63 tot 98 centimen en kalveren 80 centimen tot 1 fr. 25afslag 4 tot 5 centimen. Alles per kilo levend gewieht. De markten waren goed bezet. Vette varkens 1 fr. 10 tot 1 fr. 15. Afslag 2 centimen; mede per kilo levend gewieht. Er was veel voorraad. De lammeren golden 18 tot 22 fr. per stuk In den graanhandel bestond eene lichte neiging, vooral in tarwe; rogge werd meer gezocht; gerst en haver waren standhoudend. De prijzen voor het vlas waren eerder hooger dan lager. Er werd besteed te Mechelen 5 fr. 49 tot 6 fr. 09, te Aals 4 fr. 50 tot 5 fr. 50, te Thielt 4 fr. 50 tot 5 fr., te Sottegem 3 fr. 95 tot 5 fr. 05, te Deinze 6 en voor puike soort 7 fr., te Brugge 5 fr. 50; Werk gold 3 tot 4 fr. alles per 3 kilo. Sedert acht dagen is het vlas te velde sterk toegekomen. Eene goede vlasoogt wordt in de Leistreek verwacht. De Times meldt, dat acht en twintig Hollandsche scheepstimmerlieden Maandag te Glasgow aan- kwamen, om een voor Nederland bestemd schip af te werken, welks voltooiing vertraagd werd door de werkstaking aan de Clyde. De Hollandsche timmerlieden zouden gehuisvest worden in de onmiddelijke nabij'neid van de werf. Van het spoorweg—station werden zij begeleid door eene politiemacht. De keizer van Rusland zou zich tegen de overtocht over den Donau verklaard hebbeu vdor dat door de verbetering van de Rumeensche spoor- wegen de verpleging van het Russisehe leger aan den Donau verzekerd was. Ook moet de Czaar aanmerkingen gemaakt hebben op de qualiteit der levensmiddeien, welke aau het Russisehe leger worden verstrekt. Uit Berlijn wordt gemeld dat het Duitsche gepantserd eskader bevel heeft ontvangen zich zoo spoedig mogelijk naar het Oosten te begeven. Men is bezig met de uitrusting van een tweede operatie- eskader. Den marine-soldaten is het, krachtens bevel van het gouvernement, ten strengste verboden zich u:t hunne woonplaatsen te verwijderen. GEMENGDE BERICHTEN. Het traktement van de kommiezen der postenjen is verhoogdvan de le, 2e en 3e klasse met /200, en die van de 4e klasse met 100 's jaars. Het is opmerkelijk, dat in de gemeente Hoedekens- kerke, tellende ruim 1000 zielen, sedert December 1876 zich geen enkel stertgeval heeft voorgedaan. Te 's Gravenpolder zijn jh Dinsdag twee koeien, toebehoorende aan C. Polderinan door den bliksem getroffen en gedood. Het 5jarig zooutje van Jan de Haan te Nieuw-Appelscha is in 't water gevallen en verdronken. Te Maastricht is een kind in 't water gevallen. Ofschoon er terstond weer uitgehaald, bleek het reeds overleden te zijn. Uit het huis van arrest te Roermond zijn een man en een vrouw ontvlucht, die voorloopig in arrest waren genomen als verdacht van medeplichtigheid aan een grooten diefstal van gouden voorwerpen, die in Erankrijk is gepleegd. W. D. te Puth (Limburg) in de vorige week in hechteuis genomen en naar Maastricht vervoerd onder verdenkmg van inoedwillig brandstichting, is, bij gemis aan voldoende bewijzen, weder in vrijheid gesteld. Mazelen komen te Zwolle epidemisch voor, zelfs bij vol- wassenen. Enkelen vinden den dood in deze ziekte. Door wijlen den beer H. van der Lin den te Bergen op Zoom is aan de vereeniging van den II. Vincentius a Paulo aldaar een som gelega- teerd van f 25,000. Het Ned. Landhuishoud- kundig congres te Assen is thans definitief een jaar uitgesteld Te Appingedam is het 2jarig dochtertje van den timmerman H. v. d. Laan in een tobbe gevallen en verdronken. Voor een paar jaar verdronk ook een zijuer kinderen. De ge- meenteraad van Ulrum heeft besloten tot oprichtang eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Te Soest is de villa „Hofslot" totaal afgebrand. De bewoners hebben zich in allerijl moeten red den. Een koloniaal poogde te Wageningen zich door verdrinking van het leven te berooven. Hij werd hierin nog tijdig verhinderd, en za] nu spoe dig in staat gesteld worden, zijn leven op nuttiger wijze voor het vaderland te wagen. Niettegen- staande de strenge verbodsbepalingen zijn eenige militairen van het garnizoen te Bergen op Zoom in de Schelde gaan zwemmen, een hunner een tamboer van het 6e regemont infauterie zonk in de diepte weg en verdronk. Men heeft het lijk gevonden van den heer K., onderwijzer te Bun- schoten, op gruwelijke wijze verminkt. De hals van den ongelukkige was afgesneden; er moet waarschijnlijk aan moord worden gedacht. In eene woning op den Nieuwendijk te Amsterdam is eene dienstbode uit de 4e verdieping naar beneden gevallen op de steenen binnenplaats. Hoewel zwaar gewond, leeft zij nog. Eene andere dienstbode in de Spuistraat, wie hetzelfde overkwam, bleef op de plaats dood. De geheele som in gelds tot dus- ver op het Vatikaan ontvangen, ter gelegenheid van het bisschopsjubeliura des pausen, bedraagt 6,500,000 franks., behalve de geschenken van waarde. De pastoor van Cognag heeft den paus een eigenaardig geschenk gezonden, bestaande in drie desschen cognac, een van 1792, het tijdstip van 's Pausen geboorte, een van 1819, het tijd stip zijner priesterwijding en een van 1827, het tijdstip zijner bisschopswijding. Eene Russisehe jouge dame heeft dezer dagen met succes voor de Parijsche fakulteit haar exatnen als med. doktor afgelegd. Te Bridgeport (Connecticut) is een hoedenfabriek afgebrand, waarbij 11 personen ora- kwamen; de schade bedraagt 250,000 dollars. Te Lyon heeft een advocaat bij het verlaten van het paleis van justitie een zijner collega's met een revolver doodgeschoten. Hij beweert zich in den persoon te hebben vergist en het op een ander te hebben gemunt. Te Aarlanderveen werd dezer dagen op het erf huis bij A. de Blanken een oud kastje ver kocht voor f 2,50. Toen de kooper, zekere gouver- neur, van Nieuwkoop, het reeds een paar darten bij zich in huis had, kwam hij tot de niet onaaraige ontdekking van een Braziliaansch effect, dat zeker sedert lang daarin verscholen geraakt was. De vondst vertegenwoordigde met de onafgeknipte cou pons van enkele jaren een waarde van 1400. In het bij Almelo gelegen bosch van den graaf van Rechteren staat een boschwachterswoning. In T verloopen voorjaar had de boschwachter een oude laars aan den achtergevel opgehangen en wilde ze een paar maanden later weder gebruiken, toen hem bij het wegnemen der laars door het uitvliegen van een vogeltje bleek dat een paar roodborstjes intusschen een aardig nest had gebouwd in den hiel der laars en dit reeds hadden gevuld met een half dozijn sierlijk gespikkelde eitjes. De boschwachter had den goeden inval de laars weder aan den spijker te hangen. De roodborstjes bleken door de overrompeling geenszins afgeschrikt, broedden de eitjes uit en lieten zich zelfs in de laars, op bun vindingrijk en zonderling nest gezeten, door de nieuwsgierigen bezichtigen en wegdragen. Sedert eenige dagen kan men in de diepte der laars een zestal kleine en guitige kopjes zien, die wellicht reeds het stoute plan overpeinzen mama en papa spoedig te volgen in hun wilde jaclit op de dui- zende mugjes, die door het fraaie bosch dansen. De vraag is maar wellicht is't geen vraag voor de vogels zelven hoe komen zij er uit Hoe- werkeu zij zich in de 30 centimeters hooge schacbt loodreelit naar bo veil. Gelukkig voor hen weten de oudelui er zeer vaardig in te dalen en er zich weder uit te werken, zoodat de jouge vogels 't ook wel te weten zullen komen, indien de een of de andere hulpviiardige hand van Almelo's jeugdige vogelbeschermers hen daarin niet legemoef komt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2