BUITENLAND. VAN HET OORLOGSTOONEEL GEMENGDE BERICHTENL De geneeskundige raad voor Zeeland heeft in zijne zomervergadering van jl. Yrijdag te Middelburg gehouden, besloten, om, met het oog op de over bet algemeen slechte- hoedanigbeid van bet drink- water, te Middelburg en elders eene enquete dien- aangaande in te stellen, welke is opgedragen aan #ene commissie uit zijn midden, die daaromtrent in eene volgende ergadering rapport zal uitbrengen. Men schrijft uit Middelburg. Naar men met blijdscbap en tot geruststelling van velen verneemt, zal de exploitatie van het droogdok, de scheepstimmerwerf of de reederij van Zeylen Decker tengevolge der arrestatie van een harer chefs, geene staking of vertraging ondergaan. De werkzaamheden wordcn geregeld voortgezet. Tegen 15 Juni worden bij het voorloopig centraal comite voor de ontworpen vereeniging „Eigen Hulp" de kennisgevingen verwacht uit die plaatsen, waar men voornemens is afdeelingen op te richten. Waar men daarmee dus nog niet gereed is, dient men zich te haasten. Blijkens mededeeling van den president van de maatschappij van landbouw in Rijn—Pruisen worden aan de eigenaren van molens in de Rijn- provincie door de firma Heereman Co. te Rotterdam proeven van zoogenaamd kunstmeel of kunstwit gezonden, die bij eene hoeveelheid van 1000 kilogrammen tegelijk tegen/ 4,50 de 100 kilogram- men wordt geleverd. Bij onderzoek is gebleken, dat dit kunstmeel niets anders is dan gips waarvan het gebruik de molenaars en bakkers in aanraking zou brengen met de strafwet. I jiind bouwberich ten. In de grensstreken van N. Duitschland, in- zonderheid in Jeverland en in het eigenlijke Oost-Friesland, beklaagt men zich, dat de invoer van Hollandsch fokvee nog altijd niet plaats heeft. Dientengevolge wordt het Oostfriesch en Olden- burgsch vee voortdurend hoog in prijs gehouden en dan ook duur betaald. Maar tevens wordt de veestapel niet grooter gemaakt ol gehouden, dan noodig is of voordeelig voorkomt. Men vraagt, wanneer de handel onbelemmerd zal zijn. VoVens een blad van Brusselzouden de volgende personen betrokken zijn in de zaak van de Banque de Belgique, die in October zal opge- roepen worden. 1Eugenie 't Kindt als hoofdbeschuldigde voor schriftvervalschiug en ontvreemding. 2. Eortamps, gouverneur der Banque de Belgique, Sabatier oud gouverneur thans bestuurder en twee andere leden van het bestuur Knox en Gendebien, wegens medeplichtigheid aan schriftvervalsching en alsverdacht 't Kindt te hebben geholpen in bet opinaken van valsche balans. 3. Verscheidene wisselagenten: Debuok, vader en zoon, Lowenstein, voor heling en medeplichtigheid aan de operation waaraan 't Kindt zich overgai. 4. Eindelijk vier bedienden der Banque de Bel gique, die insgelijks verdacht zijn Eugenie t Kindt te hebben geholpen in zijne bedrieglijke liandelingen. lie raadskamer zal eerstdaags te beraadslagen hebben over de inbeschuldigingstelling en de ver- zending naar het hof van assises. In de nabijheid van Bath heeft een ver- scliikkelijk ongeluk plaats gehad. Bij gelegenheid van een' laudbouw-tentoonstelling passeerden een aantal bezoekers de bij het station gelegen han- gende brug. Deze bezweek onder den buitenge- woueti last en al de daarop bevindende personen stortten in de dertig voet lager liggende rivier Avon. Yreesselijk was het schouwspel voor de personen van de beide oeversj het worstelen der verdrinkenden, de angstkreten, en wanlioop van betrekkingen, dit alles leverde een onbeschrijfelijke verwarnng, tocli was men in oiigelooflijk korten tijk met kleine vaartuigen bij het tooneel van den ramponderscheidene personen werden 'noewel zwaar gewond, uit het water gered, liet aantal dooden wordt echter op zeventig a tachtig geschat. Terwijl de Russen aan den Donau.gereed staan de Bulgaren uit hunne verdrukking te verlossen wor den onder hunne oogen door hunne Ruineensclie vrien- deu de grootste schandalen tegen de jodeu gepleegd. Zondag (vorige week) werden, volgens bericiit uit Czernowitz, in den Jodenwijk te Dorobani 150 huizen geplunderd en 90,000 ducaten door de aanvallers geroofd. Drie Israelieten werden daarbij gedood en 24 zwaar gewond. Yolgens een corres pondent van den Daily Telegraph te Weenen waren eerst Dinsdag twee personen wegens deze schande- lijke gebeurtenis gearresteerd. Een groote misdaad is in Amerika gepleegd. Een bende roovers heeft het spoor van den spoor- weg tusschen Saint Louis en San Erancisco, 146 mijlen van de laatste plaats, zoodanig verlegd, dat de nachttrein in de diepte moest storten. De nacht was zeer donker en het regende toen de sneltrein aa ilk warnde machinist zag te laat wat gedaan was en de trein stortte 40 voet omlaag. Merk- waardig genoeg werden enkel de machinist, stoker en een passagier gedood. De roovers vuurden bun revolvers in den trein, doch toen zij zagen dat de meerderheid der passagiers aan het onheil ontkomen was, en dus straifeloos niet geplunderd kon worden, namen zij de vlucht. PETERSBURG. Kolonel Bogoljuboff telegrafeerde dat den 4 Juni een hevig gevecht bij Krstac en Goransko geleverd is. 17 bataljons Montenegrijnen verde- digden te Bucovac de genoemde punten van den Doegapas tegen Suleiman, die ze van Gatzko uit aanviel, Krstac door acht Montenegrijnsche bataljons bezet, werd door de hoofdmacht van Suleiman, 20 a 25 bataljons sterk, aangetast. De strijd duurde den ganschen dag. De Montenegrijnen ontnamen hunnen vijanden 1800 geweren en eenige vaandels maar moesten des nachts van Krstac op Piwa terug trekken. Krstac en Muratowisch werden door de Turken bezet, die naar het schijnt. zeer verzwakt zijn. De Dugapas en Goransko blijven in handen der Montenegrijnen, die 600 dooden en gewonden hadden, en onder deze verscheidene woj woden. Uit het Kaukasus-leger wordt 8 Juni ge- telegrafeerdDe troepen, die Koeboeleti bezetten, zijn tot Orkowastovi voortgeruktde bevolking heeft zich onderworpeii. Er zijn bruggen over de Kintrischi geslagen er wordt een weg aangelegd en er is een bat- terij te Sameka opgeworpen. De bewoners leveren hun wapenen en ammunitie uit. Bij een verkenning hadden wij 7 gewonden en namen wij 150 stuks vee. PETERSBURG. Grootvorst Nicolaas telegrafeert 8 Juni: Gister hebben de Turken hun batterijen te Turtukai gedemaskeerdonze artillerie te Oltenitza dwong de Turken hunne kanonnen terug te trekken. Ook het vuur uit eeue andere versterking van den vijaud werd tot zwijgen gebracht. Toen de Turken de aangerichte schade wilden herstellen verdreven onze kartetsen de werklieden. Uit goede bron vernemen wijdat wegens de begrafenis van H. M. de koningin, het vijfde zuider zendingsfeest te Kloetinge niet op 20 Juni, zooals eerst was bepaald, maar op 4 Juli zal wor den gehouden. De rouw, door het leger aante nemen, waartoe het bevel is uitgevaardigd, zal daarin bestaan, dat de officieren geiekend van 4 dezer, gedurende achttien weken een rouwband breed 6 centim., met roset, om den linkerboven- arm zullen dragen. Te Delft heeft zich een comite gevormd van dames van verschillenden stand en gezindte, met iiet doel een waardige liulde te brengen aan de nagedachtenis der geliefde outslapen koningin. Het bestuur van Artis te Amsterdam is voornemens een aquarium te doen bouwen. Te Nuland werd deze week eene vrouw, verslaafd' aan sterkeu drank, dood voor liaar bed gevonden, badende in liaar bloed. Men vermoedt, dat zij eene beroerte heeft gekregen en uit het bed is gevallen. Men herekent de kosten voor het luiden der doodklokken in ons vaderland, van staats-, geineente- en verschillende godsdienstige gezindheden, op p. in. 1 rnillioen gulden. Dit cijfer moge hoog schijnen, docli i«- derdaad is het volgens globale berekening niet overdreven. Tegen een apotheker te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens het voorschrij- ven van geneesmiddelen. De verzending van aardbezien naar het buitenland heeft reeds een aanvang genomen; duizenden potjes worden ver- zonden, voor een dee! uit het Westland afkoinstig. Te Brummen is door de politie in hechtenis ge nomen zeker persoon, die voorgevende reiziger te zijn voor een liandelshuis in manufacturen, zijn intrek had genomen in een herberg, waar hij goede verteringen maakte zonder iets te betalen. DeBelg. kamer heeft met 56 tegen 46 stemmen aangenomen de wet tegen misbruiken bij de verkiezingen. Door inwoners van Boezelare en Oudenburg zijn bij de Belgiscbe kamer adressen ingezonden, waarbij afschaffing wordt verzocht van de wet op de hanen- gevechten. De heer Bonnet-Duverdier, president van den Parijschen gemeenteraad, is wegens be- leediging van den president der republiek tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 frcs. boete ver- oordeeld. In de afgeloopen week zijn van de ruiin 80 schapen, die met een veewagen langs de spoorlijn AmsterdamHarmelen werden vervoerd, een 70-tal bij aankomst aan het station gestikt bevonden; sleclits 12 schapen leefden nog. Op een der kostelooze scliolen te Amsterdam ontdekte de onderwijzer, dat een knaap zijn boter- ham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moeder van den knaap, eene schooninaakster, geruimen tijd geleden, een pak Turksche loten (13 in getal, gdooft men) op straat gevonden had. Wat op straat ligt kan niet vel waard zijn" dacht ze, en ze gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk begon te worden, gebruikte ze het om er de boterhammen van haar zoon in te wikke- len. In een der laatste nachten droomde de 9jarige zoon van een lakenfabriekant in Goldberg, dat hij door een schoolkameraad, die op de straat was geroepen werd. In zijn diepen slaap staat de jongen op, snelt naar het venster, opent het en springt van de eerste verdieping op de binnenplaats. De ininiddels wakker geworden en doodelijk ver- schrikte moeder vliegt de trap af, m de vrees, haar kind met verpletterde ledematen te zullen vinden. Daar komt de kleine, die bij den val ontwaakt was en daarop door den oppasser weder naar boven werd gebracht, haar echter gezond en wel te gemoet en gaat bedaard weer slapen. De jongen heeft geen letsel gekregen, maar weet van al wat er is voorgevallen niets. Men schrijft aan de ,/Nemzeti Hirlap" uit Belenyes, dat in het naburig dorp Ujlack twee welvarende boeren overeenkwamen, dat de zoon des eenen de eenige dochter des anderen zou trouwen, als deze een huwelijksgift van 400 gulden zoo en zooveel morgen land enz. voor zijne dochter vaststelde. 't Meisje hadechter groote neiging voor een ander jonkman in het dorp opgevat en riep luidde op de straat, dat de bliksem haar liever mocht doodslaan, dan dat zij den bruiloftsdag zou beleven. En, zeer merkwaardig, sloeg de bliksem op 14 Mei den volgenden dag zou zij trouwen te middernacht in het huis van den boer, de ouders bleven ongetroffen, maar het arme meisje werd door de bliksem doodgeslagen. Gent, 8 Juni 1877 Waarde Heer Uilgever Weeral weet ik geen nieuws te vertellen van ten onzent, althans niets, dat noemenswaardig is en dat ik niet reeds in uwe genchte courant heb aangetroffen en tocli heb ik weer mijne rol van correspondent te vervullen. Dit maakt mij wel eenigzins verlegenmaar een journalist van beroep heeft mij eens gezegd, dat een gazet-correspondent zich nooit verlegen mag toonen en bij gebrek aan nieuws steeds iets bij de hand moet hebben, om die soms zoo zeldzame waar te vervangen. Ergo, ik begin. Een drietal weken geleden sprak ik ten onzent met een kleinhandelaar over de toen aanstaande feestviering ter gelegenheid van het vijttig-jarig bisschoppelijk jubelfeest van Pius IX. De man was daar veel erger mee verlegen dan ik met mijne correspoudentie zonder nieuws.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2