TMNNENLAND Neuzen, 5 Jimi. H. M. de koningin is Zondagmorgen te 11 uur 45 minuten overleden. Zoodra Zondag dit treurige berieht tot ous kwam, hebben wij daarvaii per bulletin zooveel mogelijk aan onze abounds in dit district kennis yegeven. He slag, die lang reeds dreigde, nok waar het de arrestatie een pijnlijken indruk, omdat de recht- bank slechts bevoegd, niet verplicht was tot ge- vangenneming, volgens art. 88 van het Wetb. v. Strafvordering. De heer J. Doornbosch, burgemeester van Baflo, die in den storm van 30 op 31 Januari twee gaten heeft gedichteen in den Noordpolder zeedijk en 6en onder Baflo, en zich toen meester heeft gemaakt van een kar met 70 zakken door het bestuur van het waterschap aldaar geplaatst niet werd vermoed en geheel herstel gekomen scheen, T Z°° =?kedoor io 3::t,i u de arrondissements-rechtbank te Appingadam was is eindelijk, betrekkelijk nog snel en onverwacht, gevallen. De draad van een leven, aan gansch het volk zoo dierbaar, en voor welks behoud door duizenden het innigst gebed tot God werd opgezonden, werd plotseling afgesneden. De koningin der Nederlanden werd tot een ander leven opgeroepen. Een vreeselijke slag trof de natie, een onge- neeslijke wonde werd het Oranje—huis toegebracht. Zij is niet meer, de edele, fiere, begaafde, hoog- geeerde vorstin, de ineest talentvolle van Europa's gekroonde vrouwen, de innig geliefde moeder, de voorstandster van kunsten en wetenschappen, de troost van armen en weezen, de bevorderaarster van al wat goed en edel is, de steun van al, wat vooral tot den werkkring der vrouw kon geacht worden, de hulp van duizenden, de verzachtster van zoo veler leed, de vrouw in een woord, die het koninklijke huis ten hoogsten sieraad, der natie tot groote eer verstrekte. Zwaar is dat verlies, dat in alle kringen zal gevoeld worden, innig de rouw, die't gelieele land treft. Sophia Frederika Mathilda, koningin der Neder landen, geboren prinses van Wurtemberg, was de dochter van Willem I, Frederik Karel, koning van veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf, is door het gerochtshof te Leeu warden, met vernietiging van dat vonnis, vrijgesproken. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijii in de maand April verongelukt 132 zeilschepen, als: 47 Engelsche 26 Duitsche, 11 Fransche, 9 Amerikaansche, 9 Nerferlandsche, 6 Italiaahsche, 5 Noordsche, 3 Portugeesche, 2 Oostenrijksche, 2 Deensche, 2 Zweedsche, 1 Spaansch, 1 Grieksch en 8 onbekendehieronder zijn begrepen 30 sehepen waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 9 stoomschepen, als 4 Engelsche, 3 Fransche, 1 Amerikaansch en 1 onbekend, met inbegrip van 1 stoomschip, waarvan bericliten ontbreken. Ter gelegenheid van het gouden bisschops- feest van Z. II. Paus Pius IX is een keurig feest- nommer van de Tijd verschenen. De eerste bladzijde van het op zwaar velijn papier gedrukt blad is Landbouwberichten, De ziekte onder de varkens in de Veteonigde Staten heeft in het vorige jaar 4 millioen slachtoffers geeischt, hetgeen eene schade van 50 millioen gulden oplevert. Op de jl. zaterdag te Utrecht gehoudene schapenmarkt werd het zeldzaam groote getal van 1700 schapen en lainmerbn aangevoerd. Eene boerenwonitig met landerijen, die 60 jaren geleden voor 1400 gekocht is, bracht de vorige week te Leerbroek bij publieken verkoop de aanzienlijke soin van 24,000 op. GEMENGDE BERICHTEN. Op de hofstede van mevr. Vogelvanger, te Ilulst, zijn door den tuinier Frederik de Wolf, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond ge- wonnen. Eenige Delftsche dames zijn oorrie- mens, pogingen te doen om eenige exemplaren te bekomen van het transport Chinesche dienst- boden, die men in Engeland wil importeeren. Naar gemeld wordt, is met de West-Indische mail over St. Nazaire, weder voor ruiin/17,000 aan goud uit de delverijen van Suriname, te Am sterdam aangekomen. In deze maand zullin door het rijk 20,000 getrokken geweren met bti- jonetten verkocht worden, benevens 600 pi stolen, afkomstig van de rijksveldwacht. Men zegt dat brillenglazen, met een dun laagje glycerine bestre- ken niet aan het lastige beslaan onderhevisr zijn. 't is licht te onderzoeken. Door een bevoor- omgeven van een allegorischen rand in kleuren, rechte familie te Harlingen is een gift van/1000 van zeer vo oende techmsche uitvoering, en die gegeven aan de inrichting voor ziekenverpleging vooral den ontwerper eer aan doet. De werking 1 aldaar. Te Kampen is een kolossale blaasbalg er euren is zeer harmomsch. De twcede blad- Voor een orgel gemaaktnu de blaasbalg gereed is, blijkt echter dat hij door deur noch raam kan. Het is nog niet beslist of men den blaasbalg uit zijde bevat in een mede zeer netten rand, evenals de eerste bladzijde, een gedicht; het eerste is Wurtemberg, en van Catharine Paulowna dochter ?e ee el,u en daarvan het elkaar zal hakken of de werkplaats afbrekenTe van keizer Paul I van Rusland. laatste ouplet aklus. Maastricht is gevankelijkbinnengebracht W.D.,1and- Zij werd geboren den 17 Juni 1818 en huwde l"LeUkteu"' bouwer, wonendetePuth,gemeenteSchinnen, beschnl- den 18 Juni 1839, den toenmaligen prins van Oranje, thans koning Willem III, uit welk huwelijk twee zonen in leven zijn: Prins Willem van- - Oranje.^ den 4 September 1810 geboren, prins: ""tld" W"J" 1 bneht Alexander, die den 25 Augustus 1851 het licht zag. De begrafenis zal vermoedelijk den 25 Juni j a. s. plaats hebben. Bbjkens de Staatscourant van gisteren zijn door den minister van financien als kantoren waar de Nederlaudsche koperen en later ook de Neder-1 landsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan eene waarde van tien gulden, tegen standpen- ningen inwisselbaar zal zijn, aangewezena. de Nederlandsche bank, als agent van 's rijks schatkist te Amsterdamh. de kantoren der rijks betaal- meesters; c. de nader opgegeven kantoren der directe belastingen en der directe belastingen en accijnsen. Voor Zeeland zijn deze laatste: Aardenburg, Axel, Colijnsplaat,. Domburg, Goes, Heinkenszand, Hon- tenisse, Hulst, Kruiningen, St. Maartensdijk, Neuzen, Tholen, Vlissingen (dir. bel.) en IJzendijke. Onder de geslaagden bij het laatst te Hel- levoetsluis gehouden examen, voor machinist leer- ling 2e klasse behoort de 14jarige J. Z. Risch Cz. van Breskens. De heer A. Geill, geneesheer te Rilland en Bath, vroeger te Boschkapelle, is als zoodanig be- noemd te Veere, en zal denkelijk in den loop dezer maand zich metter woon derwaarts begeven. B;j koninklijk besluit van 26 Mei 11. is aan de heeren J. C. Dominicus van den Bussche c. s., eigenaars der ainbachtsheerlijkheid Krabbendijke op Zuid-Beveland, concessie verleend tot indijking eener oppervlakte van circa 78 hectaren schorren en slikken, onder de gemeente Krabbendijke. Te Middelburg heeft een feit plaats gehad, dat een diepen indruk gemaakt heeft. Een lid van de firma v. Z. D.en wel de heer D., is op digd van in den nacht 27 op 28 Meijl.te Puth opzette- J lijk brand te hebben gesticht, waarbij te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden ge- De werkstaking van de mijnwerkers in de koleninijnen te Seraing kan als geeindigd be- schouwd worden. Bijna alien hebben 't werk her- vat en de orde werd niet meer gestoord. De beroemde geschiedschrijver John Lothrop Motley is den 29 Mei overleden ten huize van zijn schoon- Verder bevat het feestnommer een lijst van J zoon Algernon Sheridan te Kingston. Hij was giften voor het Piusfeest waarvaii hbt gezamenlijk den 15 April 1814 te Dorchester in Masachusetts bedrag nu is /"42790,22. geboren, en bereikte dus den leeftijd van 63 jaren. Eindelijk bevat het blad de toespraken, namens Volgens particulier berieht uit Riga liggen aldaar de Ned. deputatie te Rome tot den paus gericht. circa 700 sehepen op houtlading te wachten. Er tv i n n,.i heerscht daar groot gebrek aan werklieden, die -- By gelegenheid van s Pausen jubilenm deelt I nlijk (le sc\epen beladen. -- Te Boston heeft in de vol^ende hi 17,0 n Her hen en nit. 7.1m lp.vpn mpHp* 0 J r n een kleermaker een patent aangevraagd voor een door hem uitgevonden model van jongensbroeken. De. men de volgende bijzonderheden uit zijn leven mede Giovanni Maria Mastai Ferretti werd den 13 Mei 1792 te Sinigaglia geboren en is de zoon van Graaf Hieronymus Mastai Ferretti en Catha- rina Salazzi. Den 20 October 1803 kwam hij als leerling op de Pius-school en den 18 Dec. 1818 werd hem het subdiaconaat verleend. Den 11 April 1819 droeg hij de eerste mis op in de kapel van een weeshuis te Rome, waarvan hij direeteur was. Den 15 October 1823 vertrok hij, in het gevolg van een pauselijken gezant, naar Zuid-Amerika, welke missie ten doel had het bijleggen van geschillen tusschen de bisschoppen en de regeering van Chili. Na zijn terugkeer werd hij den 21 Mei 1827 tot aartsbisschop van Spoleto verheven en den 17 De cember 1832 tot aartsbisschop van Imola. De kardinaalshoed bekwam hij den 14 Dec. 1840 van Gregorius XVI, en toen deze overleden was, werd Mastai Ferretti den 16 Juni 1846 tot zijn opvolger gekozen. Toen nam hij den naam Pius aan, werd den 21 Juni gekroond en nam den 8 November zitting is van koper, de knieen zijn van geslagen ijzer, de verschillende stukkeu zijn met klinknagels aan elkaar bevestigd, in plaats van genaaid, en de zakken zijn van gutta-percha, zoodat zij alle vloeibare stolfen, eieren enz. kunnen bevatten, zonder dat men bang behoeft te zijn voor door- dringing. De suikerbakker L. in de Bloemst-raat te Arnhem, verledene week op eenen avond laat naar huis gaande, vond op een der banken op het Vel- perplein een hem onbekenden man liggen. Daar deze man over de koude klaagde en voorgaf geen onder- komen te hebben, werd het medelijden van L. opgewekt, die hem aanbood zijn bed met hem te deelen. L. 's morgens wakker wordende, was zeer verwonderd zijn slaapkameraad niet meer te zien en bemerkte weldra tot zijn schrik, dat deze hei- melijk het huis had verlaten met medeneming van een zilveren horloge met gouden ketting. Aan den constructiewinkel te Delft, wilde een werkman K. zich met een laadstok in de hand langs een steilen trap naar beneden begeven, toen plechtig bezit van den pauselijken stoel. Den 15 Juli vaardigde hij de bekende amnesti last van de arr.—rechtbank te Rotterdam in hechte-uit voor alle staatkundig veroordeelden. nis genomen. De gevangenneming moet in ver- Den 24 November 1848 vluchtte Pius voor de i hij het ongeluk had te vallell'. De laadstok drong band staan met een reeds lang aanhangig zijnde j in Rome uitgebroken ornwenteling naar het Napel- hem daarbij zoo diep door het rechteroog, dat kwestie, namelijk eene beschuldiging van het assu- sclie en hield tot 12 April 1850 zijn verblijf te de hersenen ernstig werden beleedigd. Toen het reeren van een scliip, t welk men wist dat ver- Gaeta. Den 11 April 1869 vierde hij het iubitcuin vocrwerp verwiiderd en geneeskundige hulp was ngelukt wai van zijn vijftigjarig priesterschap en den 16 Juni verleend, werd de ongelukkige naar zijn woning Nader berieht men omtrent deze zaak: Bij de 1871 het vijfentwintigjarig jubileUm van zijn overgebracht, alwaar hij eenige uren later over- verhouding tusschen Rotterdam en Vlissingen maakt. p.ausschap. leed. Hij laat eene vrortw en zes kinderen achter.. Axv/uvun. IVUIVIJ ikuiuux va.il I -i J T A A W "I "»v« wwncv v/i men uuu uitwioi Spjjt nitgeschreeuwde vrijheidsleus, 't Gezag der Heiligste Orde Sints half een eenw met roem bekleedt: En waar de duisteruis hem grpzend tegentreedt, God sterke n, Herder, die de kroon Der eere en grijaheid draagt. did straalt tot waar de zeeen Elka&r ontmoeten aan den tegenkant der aard I God zegen', zegen UHij make ons uwer waard I En, uit ons Nederland, verwelkome en aanvaard' Uw goedheid dit ons lied, o Paus der Jubileen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2