NEUZEIUSCHE COURANT. uemeen Nieuws- en Advertenliehlad vonr Zeeuwsch-Vlaanderen. 2 Juni 1877, No. BUITENLAND. BltFV OEGSEL 1256. Zaterdag Kapitein Moore, van het Belgisch driemast- schip Emilie, is Zaterdagmiddag, onmiddelijk na zijn aankomst in de haven van Antwerpen, aan- gehouden; hij wordt beticht, gedurende de reis van Antwerpen naar Philadelphia, zijn scheepsvolk te hebben mishandeld, hetwelk echter door hem geloochend wordt. Eergister is hij voor den rechter van instructie verschenen en na zijn verhoor naar de gevangenis teruggebracht. Het testament van baron Coullemonte, het welk deze had geboden te deposeeren ingeval Pius IX den vijftigsten verjaardag zijner verheffing tot het bisschopschap zou bereiken, is gister aan den voorzitter der rechtbank van Brussel overhandigd en aan de wettige erfgenamen voorgelezen. De overledene laat aan den Paus eene som achter van 500,000 fr., op voorwaarde in een Belgische buiten-gemeente een godshuis te stichten, voor arme en oude werklieden van beide geslachten, hetwelk bestuurd moet worden door kloosterzus- ters. Hij heeft eveneens drie uitvoerders van het testament benoemd. Bij dit testament bevindt zich nog een gesloten brief bevattende andere beschikkingen, die volgens de bepalingen van den overledene, eerst na eene maand mag ge- opend worden. In het kolendistrict Seraing wordt eene werk staking in ft groot ondernomen. In de meeste mijnen hebben de werklieden de reden waarom zij ft werk staken verzwegen, doch moet zij waar- schijnlijk gezocht worden in de loonsverlaging Intusschen heeft de grootste loonsverlaging reeds 6 weken geleden plaats gehad en hadden de mijn- werkers na dien tijd gewerkt. evenals reeds sedert door. Doch het meest mysterieuse geval van dien aard is zeker dat wat volgens een correspondent van een Duitsch blad dezer dagen in Ruslarid voorvieleen expres-spoortreino. a. 6 millioen roebels in specie medevoerende. Niet alleen dat die trein den volgenden dag zijne bestemming niet bereikte, maar hij is totaal verdwenen, zonder ook het geringste spoor na te laten, zonder dat men eenig stukje Ariadne-draad kan vinden, dat tot ontdekking zou kunnen leiden. Het is alsof de bodem zich geopend en den heelen trein ver- zwolgen heeft. Dat de trein overvallen was ge- worden en 6 millioen roebels geroofd, zou be- grijpelijk zijn; maar dat de dieven niet alleen de roebels, maar ook machine, tender, wagens en alles zouden medevoeren, laat zich niet verklaren en men zou haast denken aan een boos opzet van de magten der duisternis. In alien gevalle is het een heel vreemde geschiedenis en nog vrij wat erger dan eene botsing. en GEMENGDE BERICHTEN. lang de gewoonte was, d. i. zeer omdat de toestand van de kolen-industrie allerellendigst is. Bij de mijnen hadden eenige samenscholingen plaats, doch zij bestonden meest altijd uit werk lieden uit naburige mijnen, die ft werk reeds hadden gestaakt en dan kwamen om hunne mak- kers ook van ft werk af te houden, wat hun veelal gelukte. Donderdag waren in de mijnen van Flemalle nog een zestigtal werklieden aan den arbeid, maar op den regteroever van de Maas is de werkstaking bijna algemeen. De gouverneur van Luik, de arrondissements- commissaris en de justitie zijn in het kolendistrict. Drie bataljons soldaten zijn aanwezig en een paar malen hebben zij samenscholingen uiteen moeten drijven. Uit een oploop is eenmaal een pistool afgeschoten, en eenmaal met een steen geworpen, doch verder is nog geen gewelddadigheid gepleegd. 14 personen zijn gearresteerd. Voor eenige jaren was te Berlijn de woning- nood zoo groot, dat honderden geen dak konden vinden en een geestig teekenaar een paar ooijevaars afbeeldde die, in het voorjaar uit het Zuiden terugkeerende, hun nest door een huisvader met eenige jonge spruiten zagen ingenomen. Thans staan er niet minder dan 17000 huizen leeg. In de geologische grot van het Berlijnsche aquarium trekt een ooijevaar tegenwoordig de op merkzaainheid van alle bezoekers. Het dier had in ft een of ahder ooijevaarsgevecht de bovenste snavelhelft gebroken. In dezen toestand is hij gevonden en hij zou te midden van kikvorschen en andere vette beestjes den hongerdood gestor- ven zijn, wanneer niet een bekwaam ehirurgijn hem te liulp gekomen was en hem een nieuwen snavel van blik had gefabriceerd. De operatie is zoo goed gelukt, dat vriend langbeen met zijn blikken snavel alle functien van een kan verrichten. ooijevaar Dat personen of zaken spoorloos verdwijnen is meer gezien, niet alleen thans, maar de eeuwen Te Middelburg worden op initiatief van de hh. W. J. Sprenger en W. H. de Bruijn, pogingen aangewend tot het oprichten van een omnibus- dienst tusschen Middelburg en Domburg. Als een staaltje van het drinkvermogen der Walchersche boeren deelt men mede, dat bij gelegenheid van het gaaischieten aan de Oranjezon, onder Vrouwepolder, op tweeden pinksterdag door 14 man zijn gedron- ken 35 kan jenever. Men had het in vorigeja- niet verder gebracht dan tot 25 kan met 15 man. Te Zuidwolde is een alleen gelaten tweejarig jon- getje voorover in het vuur gevallen en, overdekt met brandwonden, weinige uren, na het ongeval overleden. De rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend tegen den rijksambtenaar v. R. te B., die beschuldigd wordt uit de gelag- kamer van eene herberg, tijdens zijn ambtgenoot in den kelder den aanwezigen drank peilde, een horloge ontvreemd en daarna verloot te hebben. Uit Doetinchem is gevankelijk naar Arnhem ge transporteerd een geagreeerd klerk ten postkantore te Doetinchem, verdacht van valschheden in schriften te hebben gepleegd om een tekort in zijne kas te verbergen. De hooge raad heeft het be roep in cassatie, door Hallo te Arnhem ingediend verworpen. De beschuldigde was tot 9 maanden celstraf veroordeeld. Te Amsterdam is het lijk van een metselaar, uit de Nieuwe Heerengracht bij het park opgehaald,, juist voor de woningen waar zijn beide dochters in dienst zijn. Eene ver- pleegde heeft het krankzinnigengesticht te Zutfen heimelijk verlaten. Haar lijk is in het kanaal bij den Houtwal opgevischt. Uit de gemeente Heusden is gevankelijk naar's Hertogenbosch over- gebracht een kanonnier, die in een twist zijn te- genstander met een sabel een ernstige wond aan het hoofd heeft toegebracht. Het algemeen bekende koffiehuis te Utrecht „de Hollandsche tuin," meer dan 100 jaren bestaan hebbende, is thans opgeheven. Een ingezetene van Delft betuigt zijn dank voor de blijken van belangstel ling, ontvangen bij de viering van zijn honderdsten verjaardag. De heer W. Badon Ghyben, oud- hoofd-ingenieur van den waterstaat, is op den 22 dezer te Arnhem overleden. Het aantal moor- den in den laatsten tijd in Belgie gepleegd is zeer aanzienlijk. Alleen in de gevangenis te Charleroi bevinden zich op ft oogenblik 13 personen, beschul digd van even zoovele moorden. Een afdoend middel zal men in Engeland aanwenden om in de behoefte aan dienstboden te voorzienmen zal na- melijk doodeenvoudig Chineesche koelies impor- teeren. Door tusschenkomst van een firma te ajkong zal een Londensch huis die aanvoeren. Te Holland Park is reeds een Chineesche wasch- inrichting in aanbouw. Het hoofd van de oudste familie der wereld is voor eenigen tijd in China overleden. Het was de hertog Kung, de afstam- meling in rechte lijn van Confucius, die in 479 C. overleed. Yierenzeventig geslachten scheidden hertog Kung van zijn beroemden voorzaat. Uit Berlijn is nog eene vrouw naar Wezel overgebracht als medeplichtige der vervaardigers van valsche Nederlandsche muntbiljetten te Sterkrade. Tot nu toe zijn er twaalf personen gearresteerd. Gedurende een godsdienstoefening is de bliksem in de Roomsche kerk te Wieschen geslagen. Zes personen werden dadelijk gedood7 4 werden zwaar gewond. Men deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent eene te Utrecht opgerichte wasch— bleekerij volgens Amerikaansch systeem Voor geruimen tijd zegt het ontvingen wij allerlei klachten, bij wijze van ingezonden stukken, over de wijze, waarop de meeste bleekers met het waschgoed omspringen; die klachten gaven aanleiding, dat zich hier ter stede eene commissie samenstelde, ten einde daarin verbetering te brengen. De comissie heeft zich in verbinding gesteld met een bekwaam notaris en een kundig architect. Zij is thans zoo ver gevorderd, dat zij een uitmuntend terrein heeft gevonden, voorzien van water, dat nog niet in zijnen loop door de stad onreinheden heeft opgenomen. Het doel nu dezer inrichting is om voor de ingezetenen zoowel als voor familien buiten de stad te laten wasschen en bleeken; er mag volstrekt geene kunstzeep worden gebruikt, doch alleen zeep van uitmuntende hoedanigheid; het goed heeft niets te lijden en wordt niet, zoo als dit bij sommige bleekers geschiedt, gestampt, geschrobd met boenders, geslagen enz.; er zal zoo veel mogelijk gezorgd worden, dat het goed niet wegraaktin een woord: het doel zal zijn, ieders belangen te behartigen, zonder naar over- matig winstbejag te streven. Aan de inrichting wordt tevens een afzonderlijk gebouwtje geplaatst, waar wordt ge wasschen voor huisgezinnen, waar besmettelijke ziekten zijn, ten einde te voorkomen, dat iemands goed in aanraking kome met goed af- komstig van besmettelijke ziekten of vuile wonden. Een fraai paard dat 700 gekost heeft, vond men te Ammerstol ft morgens dood in de weide liggen. Bij onderzoek bleek dat het vleesch evenzoo de beide ooren waren afgesneden, daar- bij had men de wonden met terpentijn bestreken. Naar men vermoedt, heeft het beest zich dood geloopen van pijn. In eene andere weide hebben waarschijnlijk dezelfde deugnieten vier koeien ver- minkt, door ieder een poot bij het gewricht af te zagen. De stukken lagen bij de verminkte lijken. Te L ithuizermeeden is in de boerderij van den landbouwer K. Dijksterhuis een hevige brand ontstaan. Van redden was geen sprake; alles wat zich in de beide schuren bevond, is verbranddaar- onder 3 der beste paarden, 5 varkens, het gevogelte, al de wagens, de dorschmachine en verder al het boerengereedschap. De dienstboden hebben op een na hunne kleeren kunnen bergen de huis- meubelen zijn grootendeels gereed. Het vee was den vorigen dag in de weide gebracht. De oorzaak is onbekend. Enkele gedeelten van het gedenkteeken te Heiligerlee zijn gebleken uit een slechte steen soort vervaardigd te zijn, zoodat de steen afgebroken is. Dit is o. a. het geval met de borst van den graaf. De regeering is met den beeldhouwer Geefs in overleg getreden. om de herstelling te doen plaats hebben. - Een merkwaardige schipbreuk heeft een paar maanden geleden plaats gehad en dat niet, doordien een schip tegen een rots maar doordien een rots tegen een schip aankwam. De ijzeren schroefboot Knight Templar was den 23 Febr. dicht bij de golf van Tunis, in water dat 1000 vadem diep was, toen het getroffen werd door een stuk rots, dat een onderzeesche vulkaan omhoog had geslin- gerd. Na zoo goed mogelijk door duikers dichtge- maakt te zijn, werd de Knight Templar naar Malta gesleept waar men in het dok ontdekte dat een rots een gat van negen voet middellijn onder in ret schip geslagen had, terwijl een andere steen let aan den voorsteven getroffen, doch niet door- loord had. Het gebruik van dynamiet en daarmede verwante produkten heeft sedert tien jaren een ongekende uitgebreidheid ondervonden. Er bestaan op dit oogenblik veertien fabrieken van dit artikel, namelijk twee in Duitschland, twee in Amerika en twee in Spanje, een in Frankrijk, Bohemen, Itale, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Hon- garije. Van dit nieuwe ontploffingsmiddel werden in 1874 volgens de statistiek, 3^ millioen kilogram gemaakt. De grootste fabriek is die van Kriimmel, lij Hamburg, die jaarlijks 600,000 kilo levert. VAN DK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5