BUITENLAND. VAN HET OORLOGrSTOONEEL. eenige techniscle bezwaren was het namaaksel toch niet van dien aard, dat het zonder gevaar voor ontdekking iedereen in handen kon worden gespeeld. De drie vrienden besloten nu den steendrukker Geek, te Elberfeld, in hun komplot te betrekken en hem over te halen, in het werk de noodige verbeteringen te brengen om het papier or.gehinderd te kunnen uitgeven. Geek had in 't eerst wel eenige bedenkiiig, maar gaf na langdurige onderhandelingen toe. Het eenige bezwaar was, dat hij zich voor het werk verscheidene benoodigdheden inoest aanschaffen, die hij niet kon bekostigen. Ongelukkig waren ook de drie anderen niet bij kas. Om nu in de eerste noodzakelijke behoeften te voorzien, vroegen zij bij een kastelein 50 thalers ter leen, naar het heette voor eene kleine voordeelige onderneming. De kaste lein kreeg dadelijk kwaad vermoeden en gaf hiervan kennis aan de politie; doch toen deze met hare nasporingen wilde beginnen, hadden de vrienden inmiddels op hunne beurt onraad bemerkt en zich uit de voeten gemaakt. Daarentegen vond men bij de huiszoeking de gebruikte gereedschappen en een ge- heelen voorraad valseh Bijkspapier, dat nog slechts gedeeltelijk was afgewerkt. Na eene poos te hebben rondgezworven, kwamen Geek en Liitz te Osterfeld. Konig. hiervan bericht ontvangende, voegde zich terstond bij hen en wilde bij hen zijn kwartier opslaan. Dit vonden de beide anderen te gevaarlijk, want er was inmiddels een bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd, waarbij in het signalement inzonderheid de aandacht werd gevestigd op zijne buitengewone korpulentie, die het hem ten eenenmale ondoenlijk maakte, zich met goed gevolg te vermommen of lang schuil te houden. Vegens dit bezwaar werd hij door de vrienden in stilte naar Oberhausen overgebracht, alwaar zij hem bene geschikte huisvesting wisten te verschaffen. Nu werd er besloten dat, terwijl hij daar dreef, Geek en Liitze te Oosterfeld Nederlandsche muntbil- jetten zouden maken. Dit gelukte en er werd ijverig voortgew. rkt, doch toen er een zekere voorraad bil- jetten was afgedrukt, schenen de vrienden het raad- zaam te vinden, de plaats te verlaten en vertrokken zij naar Sterkrade, alwaar zij hun intrek namen bij zekeren Schultz. Kort daartia werden eenige exemplaren van het nieuwe fabrikaat aan een kastelein te Duisburg in handen gegeven, die ze in omloop bractit en toen zeer spoedig werd gearresteerd Een naar dagen later gaven twee personen te Emmerik een valsch muntbiljet in betiding Dienzelfden dag verscheen aldaar een politie- beambte uit het Nederlandsche grensstadje 's fieeren- berg en vernam men, dat er op Nederlandsch grond- gebied twee personen wegens hetzelfde feit waren aangehouden. Bij nadere mededeeling bl ek, dat het dezelfden waren, die te Emmerik met valsch papier hadden betaald en dat zij daarvau ook voor een vrij groot bedrag hadden uitgegeven ten huize van v. Gellecum, eene herberg op Prnisisch grondgebied in de onmiddelijke nabijheid der grens. Zij noemden zich Eischendick en Pott, uit Osterfeld, zijnde de namen der iiigezetenen, bij wie Geek en Lritze aldaar hadden gewoond. Te gelijker tijd werd Geek, wegens het uitgeven van valsch papier, te Emmerik in hechtenis genomen. Denztlfden diig kwam in het stationskoffiehuis te Oberhausen een vrremdelii g, zich uoemende „koopman Schlutz te Sterkrade," en trachtte aldaar papier tegen geld in te wisselen. Bij de hiertoe gedane aanvraag schijnt hij aanleiding tot wantrouwen te hebben gegeven althans zijne gangen werden bespied. Men bemerkte nu, dat hij zich trachtte te outdoen van een voorwerp, hetwelk hij in zijn jaszak droeg, en nadat hij er in was geslaagd, het in een stal kwijt te raken, bevond men, dat het een brieventasch vol valsch papier was. l)e politie werd geroepen, en of de heer Schultz al hoog en duur zijne ouschuld betuigde en zijne ideutiteit door een aldaar aainvezigen koopman uit Wesel liet constatee en, hij werd zonder verderen omslag wegge- voerd. Een oogenblik later komt in 't zelfde hotel een korpulent heer, bestelt een glas bier en neeint plaats. Natuurlijk was het gebeurde het eenige onderwerp der geprekken. De bedoelde persoon luisterde met gespanuen aandacht en scheen zich niet meer op zijn gemak te gevoelen. Hij verliet de zaal, wan- delde naar eene andere restauratie, zocht aldaar logies te verkrijgen en nam, toen dit mislukte, zijn intrek in het logement der wed. Wolters. In het vreemde- lingenboek leekende hij zich „koopman Braun, uit Munster." Den volgenden voormiddag ten 10 ure koffie driukende, geraakte hij in gesprek met iemand, die ook aldaar gelogeerd scheen te zijn en hem uit- noodigde tot eene kleine wandeling naarhet politiebureau, alwaar weldra werd geconstateerd, dat de zich uoemende Braun niemand anders was dan debekende Konig. Bij de verdere ondervraging betuigde hij, met be zaak der valsche muntbiljetten niets te maken te hebben. Toen hem daarop werd voorgehouden, dat er valsch papier bij hem gevondeu was, verklaarde hij, toch niets er van te hebben uitgegeven, daar het geborgen was in een pakket, hetwelk hij op zich had genomen af te geven bij de gebr. Motter, te Griethausen. Hij was daar ter plaatse sreweest en had tot zijn schrik vernomen, dat die heeren reeds veertien dagen geledeu wegens uitgifte van valsch geld of papier gearresteerd waren. Het is eehter licht te begrijpen, dat dc politie zich door die verklarirg ldet, liet inisleiden. Intusschen had de politie nu wel verdachte personen in handen, maar nog niet hunne werkplaats ontdekt. Was het daarom, of louter toevallig, genoeg: Geek en Schultz werden bij elkander opgesloten in een vertrek, alwaar zich een gevangene bevond, wiens straftijd nog slechts een paar dagen moest duren en die met hen op zulk een vertrouwelijkeu voet kwam, dat zij hem twee briefjes, met potlood op een manchet geschreven ter haud stelden om ze na zijn ontslag aan het ad res te bezorgen. Dezp briefjes vielen in handen der pclitie, die tevens vernam, dat de eene gevangene den ander had toegefluisterd, dat „alles goed bij Meyer geborgen was." Een paar dagen later was geheel Sterkrade in rep en roer Een politie-beambte, uit Emmerik aldaar aangekomen, begaf zich met een gendarme ten huize van de wed. Meyer en vernam aldaar, dat eenigen tijd te voren een paar heeren bij haar eene kamer hadden gehuurd en cr voor hen ook eenige goederer. waren bezorgd. Na dit antwoord liet de politie-beambte het bedoelde vertrtk openen en vond de drukpers, de steenen en verderen toestel, hetwelk alles terstond in beslag genomen en per spoortrein naar Wezel werd overgebracht. Ijiindbouwberichten. Een liefhebber van land- en tuinbouw in Twenthe zaaide den 16 Juni 1876 eenig zaad van Brocoli (Brassica botrvsis cymosa) een koolsoort, vsel ge- lijkende op bloeinkool. In het laatst van Augustus waren de planten sterk genoeg om uitgeplant te kunnen worden. Dit gescliiedde en de planten verduurden de winterkoude en vorst zonder de ininste bedekking of beschuttirig en thans prijken ze met schoone koolen, in weerwil van de aan- houdende nachtvorsten en het schrale voorjaars- weder. De eigenaar is voornemens, dit jaar de proef op grootere schaal te herhalen. De L. Ct. meldtAls de kersen- en morellen- boomen vrucht zetten naar de mate van hun bloei, zal er een overvloed te plukken zijn. Ook de andere boomen, zooals die der appelen en peren, bloeien goed, daar verreweg de meesten niet door de vorst hebben geleden, hetgeen wel het geval is met perkziken, die, tengevolge daarvan, dan ook weinig of geen vrucht gezet hebben. De tot twee- maal toe afgevrorene aardappelen beginnen nu goed uit te groeien en de weilanflen komen voortreft'elijk in het gras. Het is nu waarlijk lente. Op 27 Maart vardween te Gilly, in Belgie, spoorloos zekere Vanot, oud 40 jaren, laarzen- fabrikant. Allerlei geruchten kwamen omtrent dit feit in omloop. Daar vertoonde de vrouw van Vanot op eens een brief, door haar uit Duinkerken outvangen, met het postinerk dier gemeeute en de handteekening van haren man voorzien, waarin hij haar te kennen gaf, zich naar Amerika te hebben ingescheept; men stelde geheel ter goeder trouw daarin geloof, schreef zijn onberaden stap toe aan verstandsverbijst.ering en sprak er verder niet meer over. Doch jl. Dinsdag 15 Mei werden vrouw Vanot, haar minnaar en een derde persoon gear resteerd en naar de cellulaire gevangenis overge bracht; des avonds werd in een tuin, achter het stationsgebouw te Lodelinsart gelegen, het verworgde lijk van den ongelukkigen Vanot opgegraven. Deze ontdekking heeft geheel Gilly in opgehudding ge- bracht en met ontzetting vervuld. Het gerechtelijke onderzoek ten laste van Emerique, gewezen voorzitter der Union, Eurth, bestuurder, en Leon Dees, kassier, is thans geeindigd. De rechtbank van eersten aanleg heeft een be- paald bevel tot aanhouding uitgevaardigd, waar- door de beschuldigden Eurth en Dees voor de karner van inbeschuldigingstelling zullen verschijnen. Emerique bevindt zich, zooals men weet in de ge vangenis van Mazas te Parijs. Te middernacht zijn Furth en Dees aangehou den en naar de gevangenis der kleine Karmelieten gebracht. Dees was eerst sedert eenige dagen getrouwd. Men denkt dat de zaak der Union zal opgeroe- pen worden voor het hof van Brabant, in de eerste dagen der maand Juli. Men zal zich herinneren, dat zekere Moyaux onlangs de Eransche politie in beweging bracht, omdat hij, na zijn doclitertje vermoord te hebben en op zijn vrouw en schoonvader te hebben ge- schoten, niet te vinden was. Gedurende 3 weken gelukte het hem der justitie te ontsnappen, maar eindelijk viel hij in hare handen. Dinsdag stond hij terecht voor den moord op zijn kind, dat hij in een dertig meter diepe put wierp. V Bleek dat hij het kind vermoordde, omdat hij' er geen raad meer tnede wist en het niet aan de zorg der moeder wilde toevertrouwen. Deze laatste had zich in haar huwelijk misdragen. De jury nam de scliuld als bewezen aan, maar oordeelde dat er verzachtende ornstandigheden waren. Dientengevolge is Movaux lot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Ten gevolge van een misgewas door gebrek aan regen wordt een nieuwe hongersnood in Britsch- Indie tegemoet gezien, waaromtrent een aautal bij- zonderheden, bij een inspectie reis van den gou- verneur van Bengalen aan den dag gebracht, in olticieele verslagen zijn openbaar gemaakt. De nood strekt zich uit over de provincien Madras en Bombay, welke eehter gelukkig niet zoo sterk bevolkt zijn als de noordelijke provincien van Britsch-Indie en voor een gedeelte ook over de .half onafhankelijke staten Harderabad en Mysore. Niettemin strekt zich de ramp over eon bevolking van 12 millioen zielen der rechtstreeks onderwor- pen streken uit. Met het oog op dezen staat van zaken heeft de regeering van Britsch-Indie aan alle Europeesche en inlandsche ambtenaren in de geteisterde provincien de grootst mogelijke orn- zichtigheid en zuinigheid aanbevolen bij het uit- reiken van onderstand uit de openbare kassen en het toelaten van behoeftigen tot de openbare wer- ken welke in hun belang ondernomen worden. De Turksche min. van buitenl. zaken heeft aan de vcrtegenwoordigers der porte in het buiten- land het volgende getelegrafeerdSoechoem Kaleh, door onze troepen te land en te water aangetast, is in onze handen gevallen. De vijand werd totaal verslagen en leed groote verliezen. De bevolking ontvangt onze troepen overal met open armen. In Cirkassie en verscheidene plaatsen in den Kaukasus zijn opstanden uitgebroken. ST. PETERSBURG. Een telegram van den opperbevelhebber meldt uit TiflisGeneraal—majoor Kotnaron heeft den 16 eene verkenning gedaan voor Kars, met 1 bataljons, 2 batterijen en 3 sotnien ongeregeld kavallerie en Karpatische militie. De beide laatst- genoemden, die vooraan in den linkervleugel op- trokken, werden door 1000 Turksche dragonders, 8 bataljons en eene batterij hevig aangevallen. Van onze zijde werden 6 sotnien ruiters vanDagestein ter hulp gezonden. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij de blanke wapenen gebruikt werden. De Turken verloren 64 dooden, behalve de ge- wonden, 2 gevangenen, veel wapenen en paarden. Het verlies der Russen bedraagt: 20 ruiters ge- sneuveld, 5 olficieren en 54 ruiters gewond. Onder laatstgenoemden bevindt zich de bevelhebber der Dagestein brigade, generaal-majoor Tscheldkajeff, Onze geregelde troepen leden geen verliezen. LONDEN. Uit Batoem wordt den 16 gemeldDe opstand der Cirkassiers breidt zich uit en bedreigt de spoorwegverbinding tusschen Poti en Tiflis. Volgens berichten uit Erzeroem bombardeerden de Russen gister Kars uit vier zware stukken, zonder eenig resultaat. WEENEN De Presse verneemt uit Jassty, dat een divisie van liet lie Russische arinee—korps over den Donau gegaan n tusschen Brali'a en Matscliin en met haar geschut den Donauarm van Matscliin bestrijkt. Een vliegende kolonne doet sedert eenige dagen verkenningen in de Dobroedsja. LONDEN, 19 Mei. Reuters correspondent te Erzeroem telegrapheerde 1 gister het volgende Een groote aanval der Russen op Ardahan is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2