BU1TENLAND. VAN HET OORLOGrSTOONEEL. GEMENGDE^ BERICHTEN niet overeenkomt; door slechte en onvolledige teekening van het beeld en den rand; door de letters e in het woord Nederlandsche en B in het woord Bank; voorts door de cijfers 100 en 10; het laatste alleen in eerstgemeld biljet te vinden. A1 deze valsche stukken zijn vermoedelijk van dezelt'de hand afkomstig. Tot bisschop van Haarlem is door Z. H. den paus benoemd de Weleerw. heer Petrus Mathias Snickers, president van het Seminarie te Warmond. Zondag 13 dezer vierde Z. H. Paus Pius IX zijn 86e jaar. Hij is geboren te Sinigaglia in 1792. Jl. Vrijdag vierde de bisschop J. A. Paredis, te Roermond, kommandeur van den Ned. Leeuw, huisprelaat van Z. H. paus Puis IX, adsistent- bisschop bij den pauselijken troon en palatijnsch graaf, den 56 verjaardag als priester. De bisschop is geboren 28 Aug. 1795, en alzoo 82 jaar oud. In den naeht van jl. Woensdag op Donder- dag is in de Haarlemmermeer een treffend ongeluk voorgevallen. Mevrouw de wed. van de Pol, geb. Vredenburgh, van Haarlem, haar breeder, de heer Vredenburgh, van Amsterdam, haar dochter en schoonzoon, zijnde de heer P. van Schelven en eclitgenoote en hun eenig kind, een meisje van 3 jaar alien van Haar lem, keerden te ongeveer half twaalf uren in een met twee paarden bespannen rijtuig uit Haarlem mermeer terug, alwaar zij tegenwoordig waren ge- weest bij de vol trekking van het huwelijk van de zoon van mevrouw van de Pol. De koetsier door de duisternis misleid, is aan het eind van den Bennebroekerweg nabij Bennebroek in de Ring- vaart gereden, met het ongelukkig gevolg dat alle vijf personen zijn verdronken. Alleen de koetsier is met groot levensgevaar kunnen gered worden. Ook de paarden zijn verdronken. Een der verdronkenen is spoedig levenloos op- gehaald, de overige zijn eerst in den vroegen morgeu te ongeveer vijf uren opgehaald; dezen bevondeu zich toen alien nog in het rijtuig. Te Horsten heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. Jl. Woensdag morgen, omstreeks 10 uur, tijdens de afwezigheid van hareu man, die in dienst was, vond men de vrouw van den kommies J. Dekker, badende in bloed, op den vloer in hare woning, met het hoofd op haar kindje van omstreeks II jaar, dat dood naast haar lag met den lials opengesneden. De vrouw zelve had eveneens eene messnede in den lials; hare linker- hand was totaal afgesneden of gehakt, drie teenen van den linkervoet waren geheel doorgesneden, maar liingen nog aan het lichaam. De ongelukkige vrouw leoft nog. Zij heeft meegedeeld, dat een persoon met een hoed op, zonder baard, haar had gevraagd om geld, daarna geweld jegens haar had gepleegd, toen het kind vermoordde, haar de wonden toebracht en zich vervolgens verwijderde. Niemand der buren heeft den moordenaar opgemerkt. De politie, van de daad onderricht, heeft oogenblikkelijk proces-vevbaal opgemaakt en een onderzoek in het werk gesteld. Uit Stadskanaal, meldt men dnaromtrent aan de Gron. Ct. Wat men niet had durven denken is geschied. De ongelukkige verminkte vrouw van Dekker te Horsten is gevankelijk per as doorgevoerd iiaar Winschoten. Zij moet hebben gezegd, dat het kind door haar is vermoord. Zij heeft zich zelve zoo verminkt! En uit Winschoten bericht men aan het zelfde blad: Het vreeslijk voorval, dat Woensdag plaats greep in 't gezin van den kommies bij 's rijks belastingen, Dekker, woonaclitig te Stadskanaal, gaf aanleiding, dat leden van de rechterlijke macht, derwaarts togen tot het instellen van een plaatselijk onderzoftk. De vrouw van genoemden beambte is in den afgeloopen nacht in 't liuis van arrest te Winschoten in vreeselijk verminkten toestand over- gebrach. Behalve vier teenen aan den eenen voet ontbreekt aan den linkerarm de geheele hand, terwijl nan den Hals der ongelukkige diepe, doch geen dooclelijke sneden zichtbaar moeten zijn een en ander, zoo I luidt het beweren van de ruim dertigjarige vrouw, heeft ze in een vlaag van waanzin, zich zelve toegebracht met een op de tafel liggend broodmes, na vooraf het eenig kind uit het tweede huwelijk tusschen D. en haar en, nauw zestien maanden oud, 't welk ze bezig was te kleeden met datzelfde werktuig te hebben onthoofd. De inlijving der Transvaalsche republiek bij 't Britsche rijk werd den 13 April afgekondigd. De heer Burgers zeide in zijn protest tegen de inlij ving, dat hij te zwak was om ter verdediging van de onafhankelijkheid des staats 't zwaard te trek- ken tegen eene mogendheid als Engeland, en dat hij bovendien de bevolking niet wilde blootstellen aan vijandelijkheden, die haar ten gronde zoude richten. Hij protesteerde niettemin plechtig „uit naam en op gezag van de regeering en het volk der Zuid-Afrikaansche republiek." Te Pretoria had zich een bond gevormd, ruim 250 leden sterk, die ten doel had de regeering van Burgers, zoolang zij bestaat, van dienst te zijn, om later te handelen naar omstandigheden. Inmid- dels was een nieuw uitvoerend bewind gekozen, waarin de heer J. C. Juta zitting had als minister van openbare werken, politie en oorlog, de heer Jorissen als minister van justitie, en de heer P. J. Joubert als minister voor inlandsehe zaken. De Volksstem, terwijl zij protesteert tegen de inlijving, raadt de bevolking der Transvaal zich rustig te onderwerpen aan 't onafwendbare. Men schrijft uit Lemberg, dat in Russisch Polen aan particulieren verboden is, jachtwapenen te hebben. Men beschouwt dit. als een voorbode der afkondiging van den staat van beleg. De auto- riteiten hebben bevel ontvangen de oorlogsbelasting in goud te innen. De bevolking wordt in stilte gedwongen, geld aan de regeering aan te bieden. Aan de Daily Telegraph wordt uit Parijs ge- meld: Uit particuliere bron verneem ik, dat obli gation tot een bedrag vau 250 millioen francs bij bet comptoir d'escompte zijn gedeponeerd, als onder- pand voor het voorschot van 75 millio, n francs aan Rusland. Sterker bewijs van den jammerlijken toestand der Russische schatkist kan er niet zijn. De sultan van Turkije heeft thans ook tot den opperbevelhebber der vloot eene proclamatie gericht, welke in hoofdzaak met die aan de legerbevelheb- bers overeenkomt. vDe kusten welke de onder uw bevel staande vloot zal aanvallen, zijn de gewichtigste van den vijand. Elke steen, elke handvol aarde van die kust is vroeger door het bloed van duizenden mar- telaars gekocht en tocli is het de vijand die daar als gebieder heerscht. De vestiugen op de kusten gebouwd verhinderen oris, onzen geloofsgcnooten die in het binnenland wonen de hand te reiken. Het doel van onze vloot welker vorming oris zoovele offers heeft ge- kost, is en moet zijn om, met de hulp van den Almachtige die vestingen aan te vallen en te ver- overen. Zijn ze eenmaal in onze macht, dan kunnen wij onze breeders te hulp komen, en, met hen vereenigd, <le wettige rechten heroveren, die hun ontroofd zijn." KONSTANTINOPEL Particuliere telegrammen uit Widdin melden, dat daar het. vuur werd geopend uit de forten te Widdin tegen de zeven batterijen, door de Russen te Kalafat opgericht. De Russen beschoten de Muzelmansche en Cliristenwijken te Widdin, doch moesten hunne werken te Kalafat ontruimen en buiten het bereik der stukken van Widdin trekken. De Russen hebben op verschillende punten beproefd uen Donau over te steken, voornamelijk te Reni, maar het Turksche geschut heeft deze poging ver- ijdeld. Het wordt ook van andere zijde bevestigd, dat het Turksche kanontuur uit Widdin teujen Kalafat de bovenhand heeft behoudeii. Kon- stantinopel zal van verdedigingswerken voorzien worden. Uit Klein-Azie zijn geen berichten. ST. PETERSBURG, 12 Mei. Gisteren bestonnde de voorhoede van de divisie Oklubgio, de verschanste hoogten van Katzoeban, op den weg naar Batoem. Alle troepenafdeelingen hebben prachtig gevochten op de oude Kaukasische manier. De artillerie heeft veel tot het behaalde voordeel bijgedragen. De vijand heeft groote verliezen geleden. Aan onze zijde zijn 9 officieren en 107 soldaten gewond en 12 gedood. LONDEN, 14 Mei. Aan Rsuter wordt van den 12 uit Erzeroem het volgende getelegrafeerd. De kozakken zijn tot Bashkey doorgedrongen, maar moesten zich naar Kagisinan terugtrekken De Russen hebben een verkeiining uit Soghant gedaan, waarschijnlijk met het doel het kainp van Bardezin den flank aan te vallen, maar de vele sneeuw belette hen voorwaarts te gaan. Voortdurend komen geduchte versterkingen aan. Te Alexandropel en Erivau heerscht gebrek. De gemeenschap met Kars blijf't open. Volgens officieele Turksche telegrammen is er Vrijdag in de omstreken van Batoem een be- langrijk gevecht geleverd. Na een hardnekkig gevecht zijn de Russen terug- geslagen, 4000 dooden op het slagveld achterlatende. In de richting van Kars en Ardahan hebben ook eenige weinig belangrijke ontmoetingen plaats gehad, waa.rbij het voordeel aan de zijde der Turken bleef. Den 12 dezer is het acht—en—twintig jaren ge leden, dat onze vorst gekroond werd als koning Willem III. De driemaster Utrecht is jl. W oens- dag in het voordok te Middelburg geplaatst en Donderdag morgen in het achterdok gebracht. De heer J. N. van Eek, hoofdonderwijzer te Bemmel, is door Z. M. benoemd tot hoofdonderwijzer op de pupillenschool te Nieuwersluis. Te Koudekerke is overleden de landbouwer A., tengevolge van twee hevige trappen, hem door zijn paard toege bracht. Te Veenwouden heeft zich een man en vader van een viertal kinderen doodgedronken. Onder de gemeente Leende zijn 160 hektaren heidegrond afgebrand. Een oud aft'uit of zooge- naaind rolpaard, dat langen tijd, volgens deskundigen wel twee eeuwen in het water moet hebben gele- gen, is door een Scheveningschen visscher uit zee opgevischt en te Scheveningen aangebracht. Op heinelvaartsdag is de bliksem geslagen in een boerderij te Lindloch (op de Pruisische grenzen,) en is deze verbrand met 10 runderen, vele varkens, gereedschappen, meubelsbeide oude bewoners zijn gered. Op een overweg van den Holl. spoorweg nabij Delft is een oppassend huisvader door een trein verrast en overreden. Men vond zijn ver- morseld lijk op de baan. De aanvoer~Van visch te Utrecht was jl. Vrijdag zoo groot, dat er aan den vischafslag verkocht is van 's morgens half tien tot 's avonds 8 uur; schol was het ineest aange- voerd. Het nationaal zendingsfeest zal dit jaar op het landgoed Middachten worden gevierd; de openingsrede zal gehouden worden door dr. A. W. Bronsveld, predikant te Haarlem. Een zoon van den te Oostwold wonenden landbouwer Jurrien Drent vond in een aalfuik, behalve een zoodje aal, ook een levende eend. Onder water duikende was dit dier in de fuik geraakt, en daar het den bek boven water kon steken, had het in 't leven kunnen blijven. Zelfs had het in zijn gevangenis een ei gelegd. Een vierjarig meisje te Wijk bij Duur- stede vond dezer dagen in den tuin barer ouders een medicijn-fleschje, gedeeltelijk gevuld met vitri- ool; het kind dronk het fleschje leeg en is onder hevige pijnen den daaropvolgenden nacht overle den In een kroeg te Enkhuizen heeft in den nacht van 30 April op 1 Mei een schandelijk tooneel plaatst gehad. Een beschonken persoon is aldaar door zijne breeders in Bachus zoodanig op gruwelijke wijze mishaudeld, dat er de dood op is gevolgd. De daders scliijnen slechts plan op een grap te hebben gehad, doch die in hun dlnnkenschap zonderling laaghartig te hebben uit- gctoerd. Op „de Hei," onder Velzen zijn drie kceten een prooi der vlammen geworden. De brand- spuit kwam te laat om dienst te kunnen doen. De oorzaak van den brand is onbekend. De manufacturier O., te Barneveld, is door het ge- rechtshof te Arnhern, wegens moedwillige brand- stichting tot 5,jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Kapitein de Bordes, die zich voor herstel van ge- zondheid uit Indie naar Nederland wilde begeven,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 2