SEUZEAISCHE COURANT. Algiinieen \ieuws- in Advertcntielilad voor Zoeuwsch-Vlaandereii BIN N EN LAN D. BUITENLAND. BIJVOEaSEL Zaterdag 12 Mei 1877, No. 1250. Wij vestigen de aandacht van den lezer op de gewijzigde dienstregeling met 15 Mei a. s. van de spoortreinen, welke in de rubriek ,/Middelen van vervoer" is aangegeven. Nenzon. 11 Mei. De uitslag der verkiezing voor vier leden van de provincial staten van Zeeland, in het hoofd- kiesdistrict Hulst, op jl. Woensdag was als volgt Ingeleverd 513 st. Onwaarde 2 st. Yolstrekte meerderheid 256. Hiervan verkregen de beeren A. G. Y. Hombach323 st. Chs. Pierssens311 n H. A. A. baron Collot d'Escurv. 298 P. Dierick283 Mr. F. Walter99 L. J. F. van Waesberghe92 De overige stemmen waren op verschillende personen verdeeld. De aftredende leuen, zijnde de heerenA. G. V. Hombach; Ch. Pierssens, H. A. A. baron Collot d'Escury en P. Dierick zijn alzoo herkozen. Het getal kiezers en ingeleverde stembriefjes was uit elke gemeente, als volgt: In het kiesdistrict Sluis zijn uitgebraclit 448 stemmen, waaronder 6 van onwaarde. Herkozen zijn de aftredende heeren M. Mazure met 412, H. G. Hammacher met 343 en mr. F. J. Brevet met 304 stemmen. In eene te Tholen gehoudene vergadering zijn maatregelen beraamd voor de overbrugging van de rivier de Eendracht, om het eiland Tholen met den vasten wal van Noord-Brabant en met name met het spoorwegstation Bergen op Zoom te ver- binden. Aan een daarvoor reeds werkzame com- missie zijn 3 raadsleden van Tholen toegevoegd. Men hoopt op ondersteuning van regeeringswege. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de eerstaanwezende ingenieurs bij den aanleg van staatspoorwegen een aanschrijving gericlit, dat voor het vervolg ran vrijstelling van boeten, wegens te. laten oplevering van werkeu en leveringen, slechts dan sprake mag wezen, wanneer na nanw- kenrig onderzoek blijkt, dat de redenen, die tot de vertraging aanleiding gaveu, werkelijk zijn toe te schrijven aan omstandigheden, onafhankelijk van den wil des aanuemers. De bepaimg is niet nieuw, doch de strekking der aanschrijving is, er voortaan streng de Jiand aan te houden, wat tot dusver niet immer pleegde te geschiedeu. olgens het thans verschenen programma der nationalen tuinbouw-tentoonstelling, te houden in het Park van het koninklijk domein het Loo, van Zaterdag 23 Juni a. s. tot Maandag d. a. v. zijn uitgeschreven 35 prijsvragen, waarop even zooveel inedaljes als eerste prijzen en eere—diploma's als tweede prijzen door Z. M. den Koning zijn uitge- loofd. De medaljes zijn5 groote gouden, 10 gou- den, 10 zilveren en i0 bronzen; de mededinging staat. uitsluitend vrij aan Nederlanders en in Neder- land gevestigde inrichtingen. Door de welwillend- heid des Konings worden tenten beschikbaar gesteld, waarin de planten, die bedekking behoeven, zullen worden geplaatst. Tegelijkertijd zal eene tentoonstel- ling vanlandbouw en zuivelbereidinggehouden worden, waarvoor naar wij vernemen, aan prijzen en premien, reeds meer dan f 3000 zijn uitgeloofd. De gemeenteraad van Groningeu heeft be- sloten de gasfabriek andermaal uit te breiden. De kosten zijn, behalve die, benoodigd voor den aankoop van den grond, begroot op 135,000. De gas- prijs is 7 cent voor den M3. en het gebruik van gas dientengevolge zeer algemeen. Uit Woudrichem sclirijft men: Aangezien onze visschers, na de plaats gehad hebbende onge- regeldheden (net de marechaussqe en rnilitaire macht, steeds blijven doorvisschen en halstarrig blijven wei- geren de gevangen visch, ingevolge de verordening, met korting van 10 aan den afslag te brengen, is van regeeringswege een stoombarkas aangekomen en werd eene aanmerkelijke versterking der mare- chaussee, rijkspolitie en rnilitaire macht, benevens de commissans des konings en de procureur-gene- raal verwachtbinnen een of twee dagen zquden onwilligen visschers het visschen mpt geweld belet worden. Jn de Prov. Gron. Ct. leest men: ,/Nadat wij in lapgen tijd niets van Jut, den bekenden moordenaar van mevr. v. d. Kouwen, hadden ver- nqmen, optvingen wjj gisteren pen brief uit Leeuwarden, waaraaa wjj jipt volgeode, dat be- trekking heeft op genoeinden per^oqp, outleenqn Zoo als ge weet, bevindt Jut zich hier in het tuchthuis en was de beer A. F. Beuk- man, tijdens den moord commissaris van politie te 's Gravenhage, tot voor eenigen tijd adjunkt- commandant in dat huis. Even voor diens vertrek verzocht Jut hem te spreken en deeide hem, in tegenwoordigheid van een hoofdbewaarder, inede, dat hij medeplichtigen in de zaak had geliad en welde Jong, Behagel en Verlint, dezelfde drie personen dus, die geruimen tijd verdacht wer- den den moord te hebben ge'pleegd. Oogen- blikkelijk werd Jut voor den commandant gebracht en in diens tegenwoordigheid een proces-verbaal van de bekentenis opgemaakt, dat zich op dit oogenblik in lianden der justitie te s' Hage be vindt. Ongeveer eene maand vroeger moet Jut hetzelfde reeds aan den domine hebben bekend, die zooals ik verneem gemeend heeft het stilzwijgen over deze zaak te moeten bewaren. Ik behoef u zeker niet te schrijven, dat ik voor de waarheid van het feit, dat Jut bovengenoemde personen als zijne medeplichtigen heeft aanwezon, insta De Pal Mall Gazette, iets vernomen lieb- bende van de plannen tot droogmaking der Zuider zee, wijdt aan dit onderwerp een artikel, waarin zij ons kort en klaar zegt hoe we doen moeten. Wij hebben eenvoudig een dam te leggen van Staveren tot Wieringen (Wieringen beet een plaatsje aan de kust van Noord-Holland), en dan maar aan 't pompen te gaan. Dan blijft echter nog, tusscheti den dam en de eilanden, eene groote uitgestrektheid zee over. Om ook die plas droog te maken, hebben we de kanalen tusschen de eilanden (welke kanalen de namen dragen van //de Vlie, de Texel en de InseF') slechts dicht te stoppen en vervolgens pompen maar weer! Niets kan geinakkelijker zijn. 't Is maar vreemd, dat een Stieltjes e. s, hierop niet gedacht hebhen. I /andhonwb»>rirhten. Het heeft te Utrecht zoo hard gevroren, dat de aardbezien, perziken, abrikozen en andere fijne vruchten, kunnen gerekend worden totaal weg te zijn. De schade voor deze vruchtenstreek is on- berekenbaar. De verzending van gemeste kalveren uit het Noorden paar het buitenland neemt bij den dag toe; zij gelden tot 55 cts. het kijo en vindengoedekoopers. De inwoners van Oudenasrde hebben zich tot de Belgische regeering gericht met het verzoek om van het marmeren monument, in de stad opgericht ter herrinnering aan de Belgische vrijwilligers, die aan den veldtocht in Mexico deelnamen, de woorden te verwijderen, waarmede Bazaine hen bij hun vertrek uit Yera Cruz toesprak: //Gedenk dat het uw voornaamste eeretitel is, door een maarschaik van Frankrijk aangevoerd te zijn geweest." Omtrent den brand van de cathedraal te Metz meldt men nog nader, dat zondag nacht ten 4 ure de stad door een groote ramp is getroffen. Op dat tijdstip geraakte de prachtige cathedraal in brand en reeds een uur later stond al het houtwerk in vlam. De Keizer, de Kroonprins, Moltke en de bisschop bevonden zioh op de plaats des onheils. Waarschijnlijk is de brand een gevolg van de illuminatie, ontstoken ter eere van het bezoek des Keizers aan de stad, die in den laatsten oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zich tot o vergave aan laatst genoemd land genoodzaakt zag Die capitulatie is en blijft altijd een onaangename herrinnering voor Frankrijk. Wij wagen o"ns niet op het gebied van gissingen, die anders wel te maken zouden zijn. Het gevaar is geweken; het uurwerk behonden. Inwendig heeft het gebouw, door het neervallen van brandende stukken hout nog al geleden. Yolgens de Meuse heeft het Turksch gou- vernement te Luik ongeveer 100,000 oude ge- weeren gekocht, welke zich in de magazijnen van verschillende wapenkooplieden bevonden. Dit zijn geweeren van verschillend model, welke vernieuwd moeten worden en waardoor de wapenmakerij alzoo eenig werk zal bekomen. oor de Russische oorlogsvloot in de Oost- zee, welke spoedig in gereedheid zal gebracht worden, worden Duitsche machinisten gevraagd. Evenzoo kwamen in de laatste dagen vele zee- ollicieren, ingenieurs en machinisten uit Noord- Amerika te Hamburg aan, vanwaar zij zich on- middelijk naar St. Petersburg begaven. Reeds vele Noord-Amerikaansche zeeofficieren doch in- zonderheid ingenieurs zijn in Russischen dienst getreden, en naar men zegt, zou ook een stoom- boot, met torpedos bevracht, van New-York naar St. Petersburg onderweg zijn. VAN HET OORLOGrSTOONEEL. BUCHAREST, 8 Mei. Gisterenavond om vijf uur verminderde het vuur der lurksche baterijen; de kogels der Turken bereikten Kalafat niet, de Rumeensche bereikten slechts de schepen voor Widdin. ERZEROEM. Soghapbi is door de Russen ingesloten. Zij concentreeren hun macht, waarschijnlijk om het corps van Moukhtar bij Bardiz aan te vallen. De Russen hebben Bayazed verlaten, en er een prefect van politie achtergelaten. Zij rukken voort in de ricliting van Khamoer Antob, en later der- lialve Karakilissa en Alaskid rechts. TREBIZONDE. Negen groote stoomschepen ontscheepten hier 10,000 man Turksche troepen, welke naar het binnenland zullen gezonden worden. Het voor- komen dier troepen is uitmuntend. De Britsche rnilitaire gevolmachtigde is hier aangekomen. BUCHAREST, 9 Mei. Gisteren avond beschoten de Turken uit Isaktscha net kiooster bij Satulun, dat de Russen ter her- lnnenng aan hunuen overtocht over den Donau in J gebouwd hebben. Het kiooster is ver- nield, en inet de daarbij behoorende gebouwen vei brand. Een Russiseh kanon is gedemonteerd en een man hierbij gedood. BUCHAREST. Gisteren namiddag werd het artillerie-vuur tus schen de Turken te Widdin en de Rumeniers te Kalafat met kracht hervat. Eerst bij het vallen van den nacht werd het gestaakt. De kazerne en het gebouw van in-, uit- en doorvoer te Kalafat werden vermeld en de kerk beschadigd. Te Widdin werden gebouwen in brand geschoten. De Turken hebben ook eenige schoten afgevuurd, die van de [iuineensche zijde onbeautwoord bleven. ERZEROEM. De Russische koloiine, die langs de Turksch- Perzische grenzen naar Van trekt, heeft dicht bij Bayazia halt moeten maken wegens de groote moeiehjkheden van het terrein en vooral door ge- YAJi UK i Kiez. Ing. Kiez. Ing. Axel 105 50 Overgebragt 562 348 Boachkapelle 17 11 Osseuisse 19 11 Clinge 20 12 Overslag 5 2 Graauw 31 22 Philippine 7 4 Hengstdijk 12 8 8as van Gent 28 14 Hoek 54 21 Sint Jan Steen 24 13 Hontenisse 97 66 Stnppeldijk 40 29 Hulst 71 67 Westdorpe 38 22 Koewacht 31 29 ZaaiEilag 88 52 Neuzen 124 62 Zuiddorpe 20 18 Over te brengeu 562 348 831 513

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5