NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nicuws- on Advertentiehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Woensdao- 9 Mei 1877, No. 1249. Landbouwberichten. Uit het noorden des lands meldt men, dat in geen tijden de prijzen van de kalfde en guste koeien zoo hoog is geweest, als zulks thans 't geval is. Tegen de prijs van 230. a 260. werden een massa op kalven staande koeien op de stallen aan- gekocht, door buitenlandsche kooplieden, voorname- lijk Franschen en Belgen. Guste koeien, om eer- lang tot vet vee te weiden, zijn naar evenredigheid niets lager in prijs, zij worden in de beste soorten gretig opgekocht en voor 220. a 210. verhandeld. De verzending per spoor is bijzonder groot. Honderde koeien uit Groningen en Friesland, Overijsel en Drentbte, trekken elken dag naar 't buitenland, waar ze gretig worden ontvangen en volop voer hebben, iets, dat in deze streken tegenwoordig veel te wenschen overlaat. In de gemeente Kralingen is weder een rund onteigend en afgemaskt, als lijdende aan be- smettelijke longziekte. In het tijdperk van vier weken, 25 Maart tot 21 April 1877, zijn door longziekte aaugetast In Zuid—Holland 102, in Noord-Holland 1, in Friesland 12, totaal 118 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 121 runderen door die ziekte aangetast. Als eene groote bijzonderheid mag vermeld worden, dat C. Koedam te Beusichem eigenaar is van een paard, dat den leeftijd bereikt heeft van 41 jaren, en dat deze Metbusalem onder het paar- denras nog zijn dagelijkscb werk verricht. Als iets buitengewoons kan gemeld worden, dat de veehouder T. Hoogerwaard te Oudekerk a/d IJssel een scbaap, dat hare jongen niet kon kwijt worden en er van zou gestorven zijn, den hals afsneed, het lijf opende en er twee goedgeschapen levende lammeren uithaalde. Deze lammeren bracht hij bij eene zoogende geit, waarvan men de jongen wegnam, waarop zij dadelijk de lammeren aannam en zoogde, terwijl zij er zooveel van houdt of bet bare eigene jongen zijn en de beide lammeren zich de geitenmelk goed laten smaken en er goed van groeien. Men schrijft aan de Leidsche Gt.Mei is aangebroken met hagelbuien en vorst, zooals heden nacht. Wanneer de lente komt is nog vrij onzeker; bet is ook in andere gewesten koud en de noorde- wind is snijdend als in den winter. Het vee beeft het kwaad in de weiden, waar geen gras is en die rood beginnen te worden van de koude. Op verre na zijn de stallen nog niet ontruimd; men stelt van dag tot dag uit, op hoop van lenteweder, bet vee los te laten, dat hunkert naar het weiland. De aardappelen komen hier en daar boven den grond: anders is er buiten nog niet veel te zien, dat boait. De veepest is thans ook in het noordelijk ge leelte van Londen uitgebroken, namelijk in de nabijheid van Stoke Newington, waar van een kudde van 41 stuks 9 werden aangetast. De noodige maatregelen zijn onmiddelijk genomen. De kathedraal van Metz is jl. Zondag nacht ten 4 ure in brand geraakt, waarschijnlijk ten ge- volge der illuminatie. Ten 5 ure stond al het houtwerk in vlam. De keizer, de kroonprins, Moltke en de bisschop waren op de plaats des onheils tegenwoordig; nadere bijzonderheden zullen wij in een volgend nummer mededeelen. Bij decreet van 30 April heeft de president der republiek gratie of vermindering van straf verleend aan een 35tal personen, die wegens deel- neming aan de commune van 1871 veroordeeld werden. Zekere Marin is eerst dezer dagen. wegens deel- name aan de commune tot de doodstraf veroordeeld. Hij werd in 1872 bij bestek ter dood veroordeeld, en in 1876 in hechtenis genomen. Het vonnis werd niet door den krijgsraad gewijzigd. In eene vergadering van scheepsbouw-meesters in Glasgow deelde een hunner mede, dat hij, ten gevolge van de werkstaking zijuer werklieden, genoodzaakt was geweest een bestelli ng der regeering van drie kanonneerbooten af te wijzen. Het gold een som van 2,200,000. Een andere firma was genoodzaakt om dezelfde reden een bestelling ter waarde van 300,000 af te wijzen. De patroons besloten desniettegenstaande niet toe tegeven; een der voornaamsten verklaarde zelfs eer zijn geheele zaak op te zullen geven, dan zich de nieuwe eischen zijner werklieden te laten welgevallen. GEMENGDE BERICHTEN. Onder de laatste nominatieve opgave van ge- sneuvelden in Atchin treffen wij o. a. ook aan J. Rosseel, geboren te Graauw. De kiesver- eeniging Nederland en Orauje, te Middelburg, heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer J. Wolbers, te Utrecht. Als een bewijs van verregaande onmenschelijkheid kan dienen, dat een poelier te Amsterdam vogels levend plukte en daarna de dieren doodde. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Voor eenige dagen moest een ingezetene te Utrecht een kist met verf uit Leipzig ontvangen; werkelijk ontving hij dan ook een kist, waarvoor hij de vracht betaalde; toen hij echter de hand in de kist stak werd deze aangegrepen door eenige levende kreeftenDe gemeenteraad van Oud-Beierland heeft in zijn jongste zitting besloten, de kermis af te schaffen en daarmede reeds dit jaar te beginnen. Naar men verneemt, moesten voor eenige dagen in het tuchthuis te Leeuwarden door eenige gevangenen pogingen zijn aangewend om te ontvluchten. Zij werden evenwel gelukkig in die pogingen verhin- derd. Te Nijinegen heeft zich een soldaat door ophanging van het leven beroofd. Hij was in de strafkamer opgesloten, omdat, hij een nacht buiten de kazerne had doorgebracht. De arrondissements- rechtbank te Zierikzee heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van dr. P. Schuringa, beschuldigd van moedwillige mishandeling van zijn hondje. Het vonnis van den kantonrechter is veruietigd en de beklaagde van alle rechtsvervol- ging ontslagen. Fen tweejarig kind te Oosterbeek, dat door de moeder alleen in de kamer gelaten en op een bankje bij het vuur geplaatst was, geraakte door het vuurvatten der kleederen in brand en was, eer de moeder was toegesneld, met zulke hevige brandwonden bedekt, dat het daaraan is overleden. Voor het in deze maand te's Hasje te hotiden examen voor candidaat-notaris hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. Te Delft is een valsch bankbiljet van f 100 ontvangen. Het papier er van is steviger en gladder dan het gewone. De Nederlandsche Vischkweekerij te Velp (in liquidatie) heeft 700,000 jonge zalmen in den IJsel geplaatst, onder toezicht van regeerings- wege Bij het doen van schietoefeningen te Kampen is een korporaal—titulair van het iustructie- bataljon zoodanig aan het hoofd getroffeu, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. De twee personen, beschuldigd van het vervaardigen en in omloop brengen van valsch muntpapier en door den Hoogen Raad naar het hof te Arnhem verwezen, zijn veroordeeld tot twaalf jaren tuclit- huisstraf en een aantal geldboeten, evenals vroeger door het hof te Js Hertogenbosch. Naar men verzekert, heeft Rusland van de bankiers Hope te Amsterdam, Mendelssohn te Berlijn en van een Parijsch bankiershuis een voorschot van 75 millioen roebels voor zes rnaanden verkregen. Dezer dagen verschenen voor de correctioneele rechtbank van Perpignan een zeventiental wijnkoopers, alien beschuldigd van vervalsching van wijn bij mindel van fuchsine; 14 hunner werden veroordeeld, som- migen tot 2 rnaanden gevangenisstraf en 5000 frcs. boete. Te Bagdad neemt de pest in hevigheid toe. In de afgeloopen week stierven 254 munschen aan die plaag. H. M. de keizerin van Duitschland heeft eon gift van 300 Rm. gezouden tot opbouw van het Asyl Steenbeek. Eenige dagen geleden had te Leeude het volgende aardige voorval plaats. Een schoemaker en zijne twee dochters werden in den nacht door een hevig rumoer in huis wakker; deangstover- meesterde hen zoozeer, dat niemand zich durfde wagen op te staan om te zien wat er spookte; het had zoo den ganschen nacht geduurd tot dat eindelijk het blijde daglicht verscheen, en wat zag men P een grooten haas met de kat aan het vechten, loopen en springen op stoelen, tafels en kasten, vele voorwerpen omverwerpende en verbrijzelende, tot dat eindelijk langoor gevangen werd en zijn dood in de handen der bewoners vond. Twee drinkebroers te Alkmaar zijn op jaminer- lijke wijze omgekomen. De een stikte, na het veelvuldig gebruik van jenever, in zijne woning; de ander zou in zijn opgewekten toestand van Schoorldam naar huis worden overgebracht door iemand, die evenzeer beschonken was, en beide verdronken met paard en chais, waarmede zij den terugrit zouden doen. Hun lijken heeft men later opgevischt. Als een eenvoudig middel om van vogels- verdelgers vogelbeschermers te maken, wordt door den heer van Lennep aanbevolen bet beschikbaar stellen van een aantal kunstmatige vogelnesten, op aanvrage te verkrijgen alleen voor jongens be- neden de 16 jaren, en hun, bij het afgeven, de beloften af te vergen, dat zij de toekomstige be woners daarvan niet zullen verstoren. Een onderolficier zoo verhaalt de Maag- denb. Ztg. moest onlangs aan een hooggeplaatst stafofficier verscheidene orders ter teekening brengen en begaf zich daarvoor naar de woning van dien superieur. Op zijn schellen werd hem daar de deur opengemaakt door een jong lief schepseltje, dat een kind op hare armen wiegde. ,/Is de overste te huis, inijn schatje?" vroeg de galante onderolficier en kneep het //schatje" flink in de wang. Wat venneet jij je, riep de met dergelijke liefkozing bedachte geergerd en wees hem daarop de deur van het bureau van den overste; zij zelf echter ging naar de kamer er naast en riep van daar tot liaar echtgenoot, den overste: Wees zoo goed eens een rninut hier te komen ik heb u iets te zeggen. ,/Ik bid u, wacht een oogenblik, dat ik den onderofficier weghelp." Neen, neen, ik wil u gaarne spreken, terwijl hij nog bij u is." De overste ^ing naar de zijkamer; de onderofficier, die op zijn tijd in een kogelregen had gestaan, zonder een vin te vertrekken brak nu het angstzweet uit; reeds zag hij zich zelven te Spandau, want dat hij mevrouw en niet het kindermeisje in de wang geknepeu had, werd hem nu duidelijk! „lk wilde u verzoeken" zeide de dame tot liaar gemaal den ^onderofficier te zeggen, als hij weer eens hier komt onze meiden met rust te laten ik zag heel toevallig hoe hij eene flink in de wang kneep." //Als gij het verlangt, dan zal ik het hem verbieden" ant- woordde de overste lachend //inaar eigenlijk, wat is er veel aan gelegen, als hij een meisje in de wang knijpt? Hij heeft er pleizier in en zij misschien ook. Maar, ik zal er hem over onder- houden." Daarna ging hij weder naar zijn bureau, waar de onderofficier vol bange vermoedens hem ver- wachte. //Hoor eens onderofficier, die knijperijen in de voorkamer laat je voortaan achterwege" ,/\ergeef mij, heer overste, maar ik wist niet dat mevrouw. //ja dat mevrouw het gezieu heeft," vulde de overste aan //dat doet er niet toe, het komt in geen geval te pas, en vooral niet als je dienst doet, buiten den dienst mag je knijpen zooveel als je maar wilt daarvoor geef ik u permissie. Reatsomkeert, marsch!" Yerwonderd over het onbegrijpelijke llegma van zijn superieur, verliet de onderofficier het huis en dankte den hemel, dat hij er zoo goed was afge- komen. Mevrouw heeft echter deze kleine geschiedenis eene onuitputtelijke stof tot vrolijkheid onlangs aan hare gasten op eene soiree teu beste gegeven, nadat hare gade liaar beloofd had het bij het eene aan den onderofficier gegeven lesje te laten. Snelpersdruk van J. K. G. Dhont te Neuzen. TAX DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 5