Alaremeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1249. \T Jaargang. S01U T TIE IJ. B IMA EN LAND. Dit blad verschijnr Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. "Me!" abonneit1 zieh bVj°e'6Boekbai!dea Vos'tdirec- WOenSdag 9 Mei 1877. j G™ote™ W^de» naar pla^rl Bij deze conrant behoort een bljvoegMel Burgemeester en Wethouders van Neuzen her- inneren de belanghebbendendat zij zich ter in- schrijving voor de schutterij moeten vervoegen op de gemeente—secretarie tusschen den 15den en den 31sten dezer, moetende zij anders ambtshalve in- geschreven, zonder loting ingelijfd en tot eene geldboete verwezen worden. Neuzen, den 8 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornd, J. A. VAN BOYEN. De Seeretaris, J. DIELEMAN. JPolltiels; Overzicht. In ons vorig no. hebben wij reeds melding ge- inaakt van de opening der vijandelijkheden tusschen 'lurkije en Rusland in Klein—Azie, waar eene ont- moeting bij Kars zou hebben plaats gehad. Zooals haast wel te denken was, zijn de berichten, sedert over die ontmoeting ontvangen, zeer verward en is het onmogelijk, met eenige zekerheid te gissen, of aan deze ontmoeting veel of weinig waarde moet worden gehecht. Een officieel Russisch telegram, dat door een ander uit Tiflis wordt bevestigd, deelt eenige bijzonderlieden mede. Den 26sten werd, onder generaal Melikotf, eene verkenning gedaan op den weg naar Kars. Men ontmoette Turksche troepen, zes bataillons infanterie en eene batterij maar de Turken ontruimden de door hen bezette positie en trokken naar Kars terug. De volgende dagen rukten de Russen steeds verder voort; de Turken weken voortdurend; maar den 30sten had een gevecht plaats, waarbij, naar het schijnt, de Russen overwinnaars zijn gebleven. De Ind. hecht weinig waarde aan de daarbij behaalde voordeelen. Zij acht het waarschijnlijk, dat Turkije aan deze zijde, even als langs de geheele zeer uitgebreide grenzen, alleen verdedigender wijze te werk gaat. Zeer waarschijnlijk wijken de Tur ken eenvoudig terug, om stand te houden op de hoogvlakten van Erzerum. Eerst daar kan men gewic'htige gebeurtenissen verwachten. De Russisch- Turksche oorlog van 1828 en '29 werd ook daar beslecht. Toen werd het bolwerk tegen Rusland en Perzie, zooals Erzerum genoemd wordt, den 9 Juli van laatsgenoemd jaar ingenomen, doch bij den vrede van Adrianopel weer aan Turkije afgestaan. De stad ligt op eene hoogte van ongeveer 1850 meters en is gedeeltelijk door eenen muur van ruim 9 meters hoog omsloten. Een telegram uit Petersburg meldt, dat thans Russische kavalerie naar de Turksche vesting Bayend is opgerukt en haar bezet heeft, terwijl de Turken zich op Kostock terugtrokken. Oorlogsnieuws uit Europeesch—Turkije is er overigens zeer weinig. Het is trouwens ook reeds bij het begin van den oorlog voorspeld, dat voor halt Mei zeer waarschijnlijk geen belangrijke wapen- feiten konden worden verwacht. Verschillende tijdingen zouden doen gelooven, dat Rusland voornemens is, met zijne hoofdmacht den aanval te doen dooT de Dobrudscha. Een militair geeft echter in de Nat. Zeit. als zijne over- tuiging te kennen, dat de bewegingen naar die zijde alleen eene demonstratie van den linker vleu- gel bedoelen, en het hoofdleger vermoedelijk tus schen Witchin en Roetschoek over den Donau zal gaan. De algemeene staatkundige toestand, zegt hij, laat kwalijk toe, dat Rusland naar iets anders tracht, dan naar bezetting van het gebied, waar de onderdrukte christenen wonen. Daartoe behoort de Dobrudscha geheel niet en de bezetting dier streek moet dus voor Rusland van ondergeschikt belang worden geacht. Een telegram uit Bucharest meldt, dat bij Braila het vuur geopend is tusschen de Russische batte- rijen en drie Turksche monitors. De Turken moeten zelfs de stad hebben gebombardeerd en zich daardoor schuldig hebben gemaakt aan schen- ding van het gebied van Walachije, tot welks grensvestingen Braila behoort. De Turksche regee- rmg heeft hierover eene interpellate ontvangen. Volgens een ander bericht is door het bombar- dement slechts weinig schade aangericht en geen mensch gedood. Weer een ander zegt, dat er slechts een Turksch oorlogschip voor Braila is verschenen, het wel k, na tweemaal te hebben gevuurd, doorde Rus sische batterijen tot terugkeeren gedwongen werd. Een telegram zegt eindelijk, dat het bombardement van Braila en Barboschie op nieuw is aangevangen. Een officieel bericht meldt, dat de Turksche regee- riiig verklaart, dat het geheele Russische kustgebied aan de Zwarte zee, te rekenen van 3 dezer, in staat van blokkade verkeert. De Transvaal is geaimeveerd bij Groot Brit- tanje. De Engelsche vlag is te Pretoria gehesclien. Burgers protesteerde tegen de inlijving, maar ried vreedzame onderwerping aan. Afgevaardigden zullen naar Europa en Amerika gaan om te protesteeren bij de mogendheden, die de Transvaalsche republiek hebben erkend. Engelsche troepen zijn in de Transvaal aange- komen. Neuzeu, 8 Mei. Naar wij vernemen is de hoofdopzichter van fortificatien S. Schreurs alhier als zoodanig naar Schoonhoven verplaatst. Ileden middag waren eenige kinderen aan het kanaal bezig met spelen, het tweejarig zoontje van den schipper P. Wieland geraakte in het water en verdronk; het lijkje is eenigen tijd later uit het kanaal gehaald. Eene suppletoire begrooting van binnenland- sche zaken is door de regeering bij de tweede kamer ingediend. Onder anderen komt daarin voor eene verhooging van 13,000 tot opruiming van eene groote hoe- veelheid zand, door eene krachtige afstrooming van water uit Belgie door het kanaal van Neuzen op het Nederl. gedeelte van het kanaal gebracht, als- mede f 60,000, waarvan '/s ten laste der provincie, voor het herstellen van zeer belangrijke schade in den calamiteusen Nieuwe-Neuzenpolder. De bij de laatste organisatie benoemde rechter- lijke ambtenaren, zoowel bij de rechtbanken als bij de kantongerechten, zullen op Maandag 14 Mei a. s. bij de gerechtshoven, waaronder zij ressorteeren, worden geinstalleerd. Het aantal ambte naren van de rechtscollegien onder't liof te \s Hage ressorteeren de bedraagt 187. Z. K. H. prins Hendrik heeft in de rede, waarmede hij de internationale tuinbouwtentoon- stelling te Amsterdam sloot, o. a. ieder, die lust gevoelt de kweekerijen en warme kassen van het lustslot te Soestdijk te bezichtigen, daartoe hartelijk uitgenoodigd, terwijl hij tevens de verzekering gaf de plantenkassen en kweekerijen van Soestdifk ter wille der studie en verspreiding van botanische kennis in Nederland zooveel mogelijk te zullen uitbreiden en inrichten. Ook gaf Z. K. H. nog het voornemen te kennen, Neaerlandsche jonge- lieden, wier opleiding in den tuinbouw een ver- blijf in het buitenland noodzakelijk maakte, daar toe in de gelegenheid te zullen stellen. len opzichte van het maken en in omloop brengen der valsche muntbiljetten deelt men uit 's Heerenberg mede, dat vooral door den onver- moeiden ijver van den burgemeester van Emmerik, bijna de gansche bende onschadelijk is gemaakt' De vervaardigers der muntbiljetten zijn een zekere Geek, fotograaf, en Liitze, litograaf uit Elberfeld. Bij den ook reeds gearresteerdeu kastelein E. Schulze, te Sterkrade bij Oberhausen, zijn de pers en steenen, waarmede de valsche biljetten zijn ver- vaardigd, in beslag genomen. Bovengenoemde Liitze alleen is tot heden voortvluchtig. oor de aanzienlijke uitbaggering van den Rotterdamschen waterweg is door de regeenn"- voor 1877 aangevraagd een crediet van twee ton.° Het geheele verbeteringswerk, waardoor de doorgraving over de helft der lengte tot ongeveer 400 meters wordt verbreed, wordt geraamd op drie millioen, over drie jaren te verdeelen. De Leidsche Ct. vestigt de aandacht op da plotselinge stijging der graanprijzen, die veel sneller en niet minder aanzienlijk is dan die, welke in 1853 binnen een tijdsverloop van twee maanden (4 Juni tot 6 Augustus) plaats had. Oorlog is een handelverstorende zaak en brengt tal van abnormale toestanden en bewegingen mede. In 1853 stond Engeland voor het geval, om in ruil van granen goud naar de Vereenigde Staten van A oord—Amerika te moeten zenden, hetgeen de geldmarkt schromelijk verwarde. lets dergelijks staat thans op nieuw voor de deur. Alle irarkten van het vaste land zijn in dezelfde beroering en geruchten over het verbod van uitvoer uit Rusland brengen die niet tot bedaren. In onzen eigen kring is rogge binnen 8 weken 'tijds van 193 en f 200 tot 245 en 252 gestegen. Met tarwe is de rijzing nog grooter. Onder zulke omstandigheden moet de hoop, van 1877 den broodprijs beneden 20 cents te zien blijven, al terstond worden opgegeven. De Ned. Spectator geeft bij het laatste nummer als plaat een logeerkamer met twee bedded. Uit het eene ledikant steekt het hoofd van den minister Heemskerk, uit het andere dat van den heer Kappeyne. Op tafel staan twee smeulende nacht- kaarsen, op het punt van uit te gaan. In den walm dier kaarsen leest men,/Verslag schoolwet" en ,/Voorstei-Moens." Hoe de brandende kwestie als een nachtkaars uitging MZHVSCHE COIIRANT. ADVERTENTIEN. ABONNEMENT. fer drie inaanden binnen Neuaen f 1,Door het i - - - j Aayertentien gelieve men aan denUitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ur©. teuren en Brievenbushouderg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1877 | | pagina 1